Ικαρία Ικαρία

Μηνύματα
132
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία - Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Το να νοικιάσω αμάξι φυσικά και δεν το αποκλείω προσωρινά όμως δεν μπορώ 1ον γιατί είμαι 20 και 2ον γιατί δεν έχω δίπλωμα(φυσικά από δικιά μου χαζομαρα που πηγαίνω ακόμα να κάνω τα χαρτιά μου κτλ)!Φυσικά από Δευτέρα θα πάω αλλά και πάλι για αυτό το καλοκαίρι δεν προλαβαίνω....Σκεφτόμουν Ιούλιο...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Ιούλιο θα πετύχεις πολύ καλές τιμές Ραφαέλα! Σου έστειλα κι ένα προσωπικό μήνυμα.
 

ria88

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γεια σας κι από μένα!
Το σκέφτομαι πολύ έντονα να επισκεφτώ την Ικαρία το καλοκαίρι, αλλά έχω ακόμα τους ενδοιασμούς μου. Οι ημερομηνίες που θα με βόλευαν λόγω δουλειάς είναι μετά το δεκαπεντάυγουστο, όπου και τα μποφόρ συνήθως αρχίζουν και αυξάνονται.
Θα προτιμήσω να νοικιάσω αυτοκίνητο εκεί, καθώς νομίζω πως θα είναι πιο οικονομικό (αν συνυπολογίσεις και τη φθορά του αυτοκινήτου).
Ένα απ' αυτά που με ανησυχούν, έχει να κάνει με τις παραλίες και τον αέρα. Με άγχωσαν λιγάκι τα όσα διάβασα. Οι διακοπές για μένα προϋποθέτουν το να υπάρχει η επιλόγη καλής θάλασσας που να μην προκαλείται κύμα σε περίπτωση καιρού. Διάβασα για πνιγμούς και επικινδυνότητα και πολύ κύμα και αυτό δε συμβαδίζει με τη χαλαρότητα των διακοπών που θέλω.
Υπάρχουν εξίσου καλές θάλασσες λιγάκι πιο κλειστές ώστε να μην επηρεάζονται τόσο;
Ευχαριστώ εκ των προτέςρων για τη βοήθεια :)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Γεια σας κι από μένα!
Το σκέφτομαι πολύ έντονα να επισκεφτώ την Ικαρία το καλοκαίρι, αλλά έχω ακόμα τους ενδοιασμούς μου. Οι ημερομηνίες που θα με βόλευαν λόγω δουλειάς είναι μετά το δεκαπεντάυγουστο, όπου και τα μποφόρ συνήθως αρχίζουν και αυξάνονται.
Θα προτιμήσω να νοικιάσω αυτοκίνητο εκεί, καθώς νομίζω πως θα είναι πιο οικονομικό (αν συνυπολογίσεις και τη φθορά του αυτοκινήτου).
Ένα απ' αυτά που με ανησυχούν, έχει να κάνει με τις παραλίες και τον αέρα. Με άγχωσαν λιγάκι τα όσα διάβασα. Οι διακοπές για μένα προϋποθέτουν το να υπάρχει η επιλόγη καλής θάλασσας που να μην προκαλείται κύμα σε περίπτωση καιρού. Διάβασα για πνιγμούς και επικινδυνότητα και πολύ κύμα και αυτό δε συμβαδίζει με τη χαλαρότητα των διακοπών που θέλω.
Υπάρχουν εξίσου καλές θάλασσες λιγάκι πιο κλειστές ώστε να μην επηρεάζονται τόσο;
Ευχαριστώ εκ των προτέςρων για τη βοήθεια :)
Εμείς περυσι πήγαμε δεκαπενταύγουστο και τις πρώτες δύο μέρες πετύχαμε πολλά μποφόρ και ήταν αδυνατο να κάνεις μπάνιο από την πλευρά του Αρμενιστή που μέναμε. Μας είπαν ότι όταν φυσάει συνήθως πηγαίνουν από την άλλη πλευρά στις Σευχέλες. αυτό με τον καιρό βέβαια τον δεκαπενταύγουστο το έχεις στα περισσότερα νησιά του Αιγαίου...& πέρυσι νομίζω ήταν ειδική περίπτωση γιατί και σχεδόν όλοι οι φίλοι μου στις Κυκλάδες είχαν πρόβλημα.

Αυτός ο Αρναούτογλου "έκαψε" κόσμο φέτος νομίζω:bleh:
 

ria88

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Το σκέφτομαι εδώ και χρόνια, αλλά πάντα στην πορεία προκύπτει κάτι άλλο. Πέρυσι που ήμουν σχεδόν έτοιμη, κατέληξα στα Κουφονήσια. Φέτος πρέπει, επιτέλους, να πάω!!
Δίκιο έχεις, συμβαίνει στα περισσότερο νησιά του Αιγαίου, όμως, για κανένα άλλο δεν το είχα ακούσει τόσο έντονα. Απλά, θέλω να πιστεύω πως στις 6 μέρες που λέω να μείνω, έστω τις 2 δε θα έχει κύμα.
Θα το ξανασκεφτώ! Σ' ευχαριστώ πάντως!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Το σκέφτομαι εδώ και χρόνια, αλλά πάντα στην πορεία προκύπτει κάτι άλλο. Πέρυσι που ήμουν σχεδόν έτοιμη, κατέληξα στα Κουφονήσια. Φέτος πρέπει, επιτέλους, να πάω!!
Δίκιο έχεις, συμβαίνει στα περισσότερο νησιά του Αιγαίου, όμως, για κανένα άλλο δεν το είχα ακούσει τόσο έντονα. Απλά, θέλω να πιστεύω πως στις 6 μέρες που λέω να μείνω, έστω τις 2 δε θα έχει κύμα.
Θα το ξανασκεφτώ! Σ' ευχαριστώ πάντως!!
Κοίτα εγώ που γενικά δεν έχω φοβηθεί ποτέ στην θάλασσα, την μία μέρα αναγκάστικα να μην κάνω αλλά είχε γύρω στα 7-8 μποφώρ. Τις υπόλοιπες με κάτι 6αρακια έκανα χωρίς πρόβλημα.
Δύσκολο βέβαια να έχει τόσο πολλά μποφόρ για μια εβδομάδα συνεχόμενα.
Τις μέρες που εχει μποφόρ μπορείς να πας να δεις τα χωριά, γενικά θα έχεις ακούσει ότι γνήσια Ικαρία είναι η ορεινη.
Πάντως το νησί είναι πολύ όμορφο και όπως και να έχει θα περάσετε καλά, οπότε μην σε αποθαρρυνει ο καιρός!
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
θα συμφωνησω με coco, 15γουστο πηγα εγω κ ηταν 2-3 μερες συνεχομενες που ειχε αερα,
αλλα σευχελες δεν επηρεαστηκαν, απλα τέλεια,

μια αλλη μερα βρηκαμε ενα κολπακι προς φαναρι μερια,
ενταξει, οχι τπτ φοβερο, αλλα μπανιο εκανες ανετα, καθολου ανεμο κ
τα νερα ηταν πεντακαθαρα

Τις μέρες που εχει μποφόρ μπορείς να πας να δεις τα χωριά, γενικά θα έχεις ακούσει ότι γνήσια Ικαρία είναι η ορεινη.
σ'αυτο θα διαφωνησω ομως, διακοπες χωρις μπανιο =ξενερα κατα την γνωμη μου

Πάντως το νησί είναι πολύ όμορφο και όπως και να έχει θα περάσετε καλά, οπότε μην σε αποθαρρυνει ο καιρός!
μωρε ομορφο ειναι, αλλα για αλλους λογους (πανηγυρια κλπ),
απο παραλιες (εξαιρεση οι σευχελες οφ κορς) κ νυχτερινη ζωη δεν τρελαθηκα κιολας :p
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
σ'αυτο θα διαφωνησω ομως, διακοπες χωρις μπανιο =ξενερα κατα την γνωμη μου

μωρε ομορφο ειναι, αλλα για αλλους λογους (πανηγυρια κλπ),
απο παραλιες (εξαιρεση οι σευχελες οφ κορς) κ νυχτερινη ζωη δεν τρελαθηκα κιολας :p
Εντάξει μιλάμε για 1-2 μέρες σε περίπτωση ανάγκης, δεν είπαμε να πάρει βουνά και τους λόγγους Αυγουστιάτικα;)
Κοίτα, επιδή εγω δεν είχε τύχει να βρεθω ξανά σε πανηγύρι στην ζωή μου, μου άρεσε οπότε 2 βράδια πήγαμε σε πανηγύρια και τα υπόλοιπα στον Χριστό. Εντάξει εαν θές σχετικά έντονη νυχτερινή ζωή δεν είναι, έχεις δίκαιο...Βέβαια έχω πάει και Κουφονήσια Ιούνιο, οπότε η Ικαρία μου φάνηκε σούπερ σε αυτό το θέμα:D
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Γενικά έχει πολύ κύμα τον Αύγουστο..Ειδικά μετά τα μέσα του μήνα!
Εκτός και αν πέσεις στην περίπτωση! Η νότια πλευρά (που δεν την πιάνουν φυσικά οι βοριάδες) παρέχει πολλές επιλογές, αλλά να έχεις υπόψη σου ότι απέχει από τη βόρεια (πχ τον Αρμενιστή) καμία ώρα με το αμάξι!

Τώρα για νυχτερινή ζωή, μεγάλα clubs και τσιφτετελοκαταστάσεις δεν έχει..
Από μπαράκια όμως, όπου μαζεύεται όλη η νεολαία του νησιού, άλλο τίποτα!

Patrickdrd μήπως δεν ξετρελάθηκες, επειδή έβγαινες πολύ νωρίς και δεν είχε μαζευτεί ακόμα κόσμος; :haha:
 

patrickdrd

Member
Μηνύματα
68
Likes
70
χαχααχχ, οχι βρε, εβγαινα μεχρι αργα,
συμφωνω με coco, η (μονη) ζωη ειναι στον χριστο,
αλλα δεν μου λενε κατι τα μπαρακια μες στα σοκακια,
παραλιακη ζωη προτιμω π.χ. κ δεν πετυχα πουθενα κατι ιδιαιτερο,
ακομα κ στο λιμανι (ευδηλος) λιγα πραγματα,
για γεροντια να πινουν τσαγακι μονο
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
679
Likes
860
Ο Εύδηλος ήταν στις δόξες του την προηγούμενη δεκαετία. Τώρα τα σκήπτρα τα έχει πάρει ο Χριστός!
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Γεια σας κι από μένα!
Το σκέφτομαι πολύ έντονα να επισκεφτώ την Ικαρία το καλοκαίρι, αλλά έχω ακόμα τους ενδοιασμούς μου. Οι ημερομηνίες που θα με βόλευαν λόγω δουλειάς είναι μετά το δεκαπεντάυγουστο, όπου και τα μποφόρ συνήθως αρχίζουν και αυξάνονται.
Θα προτιμήσω να νοικιάσω αυτοκίνητο εκεί, καθώς νομίζω πως θα είναι πιο οικονομικό (αν συνυπολογίσεις και τη φθορά του αυτοκινήτου).
Ένα απ' αυτά που με ανησυχούν, έχει να κάνει με τις παραλίες και τον αέρα. Με άγχωσαν λιγάκι τα όσα διάβασα. Οι διακοπές για μένα προϋποθέτουν το να υπάρχει η επιλόγη καλής θάλασσας που να μην προκαλείται κύμα σε περίπτωση καιρού. Διάβασα για πνιγμούς και επικινδυνότητα και πολύ κύμα και αυτό δε συμβαδίζει με τη χαλαρότητα των διακοπών που θέλω.
Υπάρχουν εξίσου καλές θάλασσες λιγάκι πιο κλειστές ώστε να μην επηρεάζονται τόσο;
Ευχαριστώ εκ των προτέςρων για τη βοήθεια :)
Το σκέφτομαι εδώ και χρόνια, αλλά πάντα στην πορεία προκύπτει κάτι άλλο. Πέρυσι που ήμουν σχεδόν έτοιμη, κατέληξα στα Κουφονήσια. Φέτος πρέπει, επιτέλους, να πάω!!
Δίκιο έχεις, συμβαίνει στα περισσότερο νησιά του Αιγαίου, όμως, για κανένα άλλο δεν το είχα ακούσει τόσο έντονα. Απλά, θέλω να πιστεύω πως στις 6 μέρες που λέω να μείνω, έστω τις 2 δε θα έχει κύμα.
Θα το ξανασκεφτώ! Σ' ευχαριστώ πάντως!!
Το Αιγαίο τον Αύγουστο είναι λαχείο. Τα μελτέμια συνήθως κάνουν έντονη την παρουσία τους τον Αύγουστο, αλλά υπάρχουν χρονιές που και ο Ιούλιος είναι "προβληματικός".

Υπάρχουν ορισμένα σημεία του Αιγαίου που είναι πιο δύσκολα. Ένα από αυτά είναι το Ικάριο πέλαγος. Υπάρχει ένα γεωγραφικό στενό όπου η ένταση του ανέμου αυξάνεται πολύ. Παρόμοια περίπτωση υπάρχει στο Κάβο ντ όρο, αλλά και αλλού.

Αν θες οπωσδήποτε ήσυχη θάλασσα, προτίμησε το Ιόνιο ή κάποια πιο "προστατευμένα" νησιά του Αιγαίου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.260
Μηνύματα
885.395
Μέλη
38.936
Νεότερο μέλος
alexispi

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom