Ικαρία Ικαρία

Ormel1992

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα, δεν βλέπω ποστ για φέτος στο παρόν θέμα οπότε κάνω την αρχή.
Σάββατο πρωί αναχωρώ με την κοπέλα μου για Ικαρία με αυτοκίνητο, για 7 διανυκτερεύσεις, τις οποίες έχω μοιράσει ως εξής: 4 κοντά στον Χριστο Ραχων (Αγ. Πολυκαρπος) και 3 στα Θερμά.

Έχω μελετήσει αρκετά (όπως προσπαθώ να κάνω πριν από κάθε διακοπές) για το νησί και ο μεγαλύτερος προβληματισμός μου είναι το οδικό δίκτυο.
Επειδή το GPS σίγουρα θα με στείλει σε κανέναν γκρεμό, για πείτε όσοι γνωρίζετε ποιες είναι οι πιο υποφερτές διαδρομές σε κάθε πλευρά του νησιού.
Πχ για τη βόρεια, από Αρμενιστή μέχρι Κυπαρίσσι είναι μια η διαδρομή και από ό,τι έχω καταλάβει είναι σχετικά οκ (τι μπορεί να πάει στραβά).
Ο δρόμος που βλέπω στο χάρτη να συνεχίζει μετά τον Χριστο Ραχων και να περνάει και από άλλα χωριά φτάνοντας παραλιακά μέχρι Καρκινάγρι, παλεύεται;
Επίσης για Σεϋχέλλες και γενικότερα σύνδεση με τη νότια πλευρά του νησιού, η καλύτερη διαδρομή είναι από Κάμπο-Πηγή-Φραντάτο κλπ. ;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλησπέρα.
Πχ για τη βόρεια, από Αρμενιστή μέχρι Κυπαρίσσι είναι μια η διαδρομή και από ό,τι έχω καταλάβει είναι σχετικά οκ (τι μπορεί να πάει στραβά).
Ναι μια χαρά είναι. Κοντά στα χωριά μόνο χρειάζεται προσοχή που στενεύει ο δρόμος σε κάποια σημεία και έχει πιο πολλή κίνηση. Αυτή η διαδρομή συνεχίζει άνετα μέχρι Άγιο Κήρυκο.
Ο δρόμος που βλέπω στο χάρτη να συνεχίζει μετά τον Χριστο Ραχων και να περνάει και από άλλα χωριά φτάνοντας παραλιακά μέχρι Καρκινάγρι, παλεύεται;
Δεν τον έχω πάρει. Διάβασα ότι είναι ασφαλτος πλέον, αλλά σίγουρα είναι απαιτητική και άγρια διαδρομή. Ρωτήστε κανέναν τουρίστα εκεί, γιατί οι ντόπιοι δεν νιώθουν :p
Επίσης για Σεϋχέλλες και γενικότερα σύνδεση με τη νότια πλευρά του νησιού, η καλύτερη διαδρομή είναι από Κάμπο-Πηγή-Φραντάτο κλπ. ;
Είχαμε πάρει τη διαδρομή από Ακαμάτρα που ξεκινάει πριν τον Εύδηλο γιατί θέλαμε να επισκεφθούμε και το χωριό (αξίζει στάση). Ο δρόμος ήταν στενός, αλλά χωρίς άλλα προβλήματα. Στο τέλος έχουν ανοίξει τον δρόμο με απίθανες φουρκέτες και νιώθεις άλλος άνθρωπος:p.

Ο δρόμος που με είχε εξαγριώσει ήταν από Χριστό σε Αρμενιστή (ο απευθείας). Μεγάλη προσοχή...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ο δρόμος που βλέπω στο χάρτη να συνεχίζει μετά τον Χριστο Ραχων και να περνάει και από άλλα χωριά φτάνοντας παραλιακά μέχρι Καρκινάγρι, παλεύεται;
Δεν τον έχω πάρει. Διάβασα ότι είναι ασφαλτος πλέον, αλλά σίγουρα είναι απαιτητική και άγρια διαδρομή.
Τον έχω κάνει προ 11ετίας πλέον, σε απόλυτο χωματόδρομο αρκετών χιλιομέτρων. Φοβερή εμπειρία, όπως και το ίδιο το Καρκινάγρι. Τότε είχαν ξεκινήσει οι διαδικασίες ασφαλτόστρωσης, οι οποίες θεωρητικά θα έχουν τελειώσει εδώ και χρόνια, αν και ποτέ δε ξέρεις, Ικαρία είναι... :haha:
Ρωτήστε κανέναν τουρίστα εκεί, γιατί οι ντόπιοι δεν νιώθουν :p
Νιώθουν αλλά δε θέλουν. Βασικά δε γουστάρουν.:haha::haha:
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Νιώθουν αλλά δε θέλουν. Βασικά δε γουστάρουν.:haha::haha:
Μπορεί και να μην γουστάρουν πλέον:rolleyes:. Το λέω για τη διαφορετική αίσθηση κινδύνου που έχουν: Τελευταία φορά που επισκέφθηκα την Ικαρία, νοικιάσαμε αυτοκίνητο (ένα σαράβαλο) και όταν το παίρναμε μας έλεγαν, ταυτόχρονα, να μην πηγαίνουμε από άσχημους χωματόδρομους και να πάμε στο Καρκινάγρι από τον δρόμο που λέμε, όπου δεν είχε πέσει ακόμα άσφαλτος! :haha:
 
Last edited:

Ormel1992

New Member
Μηνύματα
2
Likes
3
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Σε λίγες ώρες φτάνω Ευδηλο, ελπίζω το σαράβαλο μου να είναι έτοιμο για όλα 🙃
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Καλημέρα.

θα πάμε μια παρέα 5 άτομα (ενήλικες) για 4 βράδια Ικαρία. Θα μείνουμε κοντά στο Γυαλισκάρι.

Επειδή θα έχουμε μαζί μας κάποιον με πρόβλημα στο περπάτημα. Ήθελα να ρωτήσω αν μπορούμε να μας πάει κάποιος στις Σευχελες π.χ. με βαρκάκι? Ή σε άλλα δυσπρόσιτα μέρη.

Ευχαριστώ.
 

ribo7

Member
Μηνύματα
177
Likes
170
Για Σευχέλλες αν δε κάνω λάθος, έχει βαρκάκι από Μαγγανίτη. Αλλά ας επιβεβαιώσει κάποιος άλλος που έχει πάει πιο πρόσφατα ή/και το έχει πάρει.
 

galandriel

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Παιδιά καλώς σας βρήκα!! Επιτέλους θα πάω Ικαριά 7 μέρες τον Ιούλιο για πρώτη φορά. Ήταν το όνειρο μου. Δεν άρχισα να το ψάχνω ακόμα αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν συνηστάτε μηχανάκι ή αυτοκινήτο για να γυρίσω το νησί; Ότι αλλες πληροφορίες νομίζετε πως θα είναι χρήσιμες για ένα newbie όπως εμένα , θα το εκτιμήσω αφάνταστα! Είμαι απο Κύπρο και πρώτη φορά θα πάω σε ελληνικό νήσι χωρίς μεγάλη παρέα!
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Παιδιά καλώς σας βρήκα!! Επιτέλους θα πάω Ικαριά 7 μέρες τον Ιούλιο για πρώτη φορά. Ήταν το όνειρο μου.
Ωραία επιλογή και καλά κάνεις που τη στήριξες, στο πιο ιδιαίτερο ίσως νησί του Αιγαίου.
Δεν άρχισα να το ψάχνω ακόμα αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν συνηστάτε μηχανάκι ή αυτοκινήτο για να γυρίσω το νησί;
Σίγουρα όχημα. Αν είναι μηχανάκι, φρόντισε να ναι καλό ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει στους κακοτράχαλους ανηφορικούς δρόμους της Ικαρίας.
Ότι αλλες πληροφορίες νομίζετε πως θα είναι χρήσιμες για ένα newbie όπως εμένα , θα το εκτιμήσω αφάνταστα!
Προσεχώς θα έχω πολλά περισσότερα, με εικόνα, χρωστάω μια ιστορία γι' αυτό το νησί. ;)
Έχε στο νου σου πάντως να κλείσεις διαμονή στον Αρμενιστή ή κάπου γύρω.
πρώτη φορά θα πάω σε ελληνικό νήσι χωρίς μεγάλη παρέα!
Η Ικαρία είναι νησί της παρέας, αλλά και να μην έχεις βρίσκεις άνετα εκεί.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Παιδιά καλώς σας βρήκα!! Επιτέλους θα πάω Ικαριά 7 μέρες τον Ιούλιο για πρώτη φορά. Ήταν το όνειρο μου. Δεν άρχισα να το ψάχνω ακόμα αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν συνηστάτε μηχανάκι ή αυτοκινήτο για να γυρίσω το νησί; Ότι αλλες πληροφορίες νομίζετε πως θα είναι χρήσιμες για ένα newbie όπως εμένα , θα το εκτιμήσω αφάνταστα! Είμαι απο Κύπρο και πρώτη φορά θα πάω σε ελληνικό νήσι χωρίς μεγάλη παρέα!

Γενικά θα πρότεινα αυτοκίνητο, για να είσαι πιο ασφαλής και άνετος. Αλλά εξαρτάται απο τις αντοχές σου, και πόση εμπειρία έχεις στην οδήγηση μοτοσυκλέτας. Ειδικά το βράδυ θέλει έξτρα προσοχή.

Φέτος πήγα 1η φορά και μείναμε Γυαλισκάρι που ήταν βολική σαν τοποθεσία.
 

galandriel

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Σας ευχαριστώ όλους για τη απάντηση, πολύ χρήσιμες πληροφορίες! Θα παρούμε αυτοκινήτο :) Για διαμονή προτείνετε να μοιράσουμε τις μέρες στις διαφορετικές πλευρές του νησίου ή είναι εντάξει να γυρίσουμε το νησί μόνο απο Αρμενιστή για βάση;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
προτείνετε να μοιράσουμε τις μέρες στις διαφορετικές πλευρές του νησίου
Ιδανικά ναι, με το μεγάλο βαρος όμως να πεφτει προς Αρμενιστή μεριά. Ετσι πως ειναι οι δρόμοι εξυπηρετεί, να χωρίσετε τη διαμονή, μπορείτε να βάλετε επίσκεψη και σε κάποιο απο τα νησάκια των Κορσέων που ναι απέναντι από τον Κηρυκο.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.799
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom