Ικαρία Ικαρία

LDG

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Πόσο υπέροχες πληροφορίες βρε παιδιά ,μπράβο σε όλους ! Διαβάζω διαβάζω αλλά επειδή βλέπω πολλές που έχουν γραφτεί 15 χρόνια πριν διατηρώ μια επιφύλαξη μη τυχόν δεν υπάρχουν όλα αυτά τα μαγαζιά που αναφέρονται. Hθελα τη γνώμη σας για κάτι. Θα πάω Ικαρία 6 μέρες ( 5 νύχτες ) και έκλεισα για 3 νύχτες στον Αρμενιστή και θα ήθελα να κλείσω τις άλλες δύο σε κάποιο άλλο σημείο του νησιού. Που θα μου προτείνατε ? Το σκέφτηκα έτσι ώστε να μη χρειάζονται μεγάλες αποστάσεις.
Ευχαριστώ
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πόσο υπέροχες πληροφορίες βρε παιδιά ,μπράβο σε όλους ! Διαβάζω διαβάζω αλλά επειδή βλέπω πολλές που έχουν γραφτεί 15 χρόνια πριν διατηρώ μια επιφύλαξη μη τυχόν δεν υπάρχουν όλα αυτά τα μαγαζιά που αναφέρονται. Hθελα τη γνώμη σας για κάτι. Θα πάω Ικαρία 6 μέρες ( 5 νύχτες ) και έκλεισα για 3 νύχτες στον Αρμενιστή και θα ήθελα να κλείσω τις άλλες δύο σε κάποιο άλλο σημείο του νησιού. Που θα μου προτείνατε ? Το σκέφτηκα έτσι ώστε να μη χρειάζονται μεγάλες αποστάσεις.
Ευχαριστώ
Είναι γεγονός ότι τα μαγαζιά πολλές φορές αλλάζουν, στην Ικαρία όμως υπάρχει μεγαλύτερη σταθερά απ' ότι σε άλλα νησιά.
Για το ερώτημα σου, αν είχα μόνο 5 νύχτες θα τις περνούσα όλες στον Αρμενιστή, ειδικά αν είναι πρώτη φορά. Είναι κρίμα να δώσεις στο πολύ ενδιαφέρον αυτό κομμάτι του νησιού μόνο 3 μέρες, δε προλαβαίνεις να κάνεις όσα θέλεις, λαμβάνοντας υπόψιν τις αποστάσεις και τους δύσκολους δρόμους.
 

LDG

Member
Μηνύματα
5
Likes
9
Είναι γεγονός ότι τα μαγαζιά πολλές φορές αλλάζουν, στην Ικαρία όμως υπάρχει μεγαλύτερη σταθερά απ' ότι σε άλλα νησιά.
Για το ερώτημα σου, αν είχα μόνο 5 νύχτες θα τις περνούσα όλες στον Αρμενιστή, ειδικά αν είναι πρώτη φορά. Είναι κρίμα να δώσεις στο πολύ ενδιαφέρον αυτό κομμάτι του νησιού μόνο 3 μέρες, δε προλαβαίνεις να κάνεις όσα θέλεις, λαμβάνοντας υπόψιν τις αποστάσεις και τους δύσκολους δρόμους.
Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα κοιτάξω μήπως κλείσω λοιπόν άλλες δυό μέρες εκεί κοντά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Eυχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Θα κοιτάξω μήπως κλείσω λοιπόν άλλες δυό μέρες εκεί κοντά.
Το θεωρώ βασικό, ειδικά όταν μιλάμε για το απόγειο της καλοκαιρινής σεζόν, τα περισσότερα συμβαίνουν εκεί γύρω.
Πριν λίγες μέρες έγραψα τη δική μου εμπειρία από το νησί, για ένα παλαιότερο κι ένα πιο πρόσφατο ταξίδι. Αν θες να πάρεις μια γεύση:

Μια βόλτα στα νησιά μαζί σου, μια βόλτα στην άγονη γραμμή
 
Last edited:

Desiro

Member
Μηνύματα
285
Likes
625
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλημέρα παιδία!!!

Βλεπω το θεμα εχει περασει απο 40 κυματα κ σιγουρα εχουν αλλαξει πολλα κατα την διαρκεια 15 ετων που γινονται οι αναρτησεις!! Θα επισκεφθουμε αεροπορικων μια παρεα 4 ατομων απο Θεσσαλονικη 19 Αυγουστου την πανεμορφη Ικαρια για 6 νυχτες!!! Θα ηθελα οποιος θελει να δωσει καποια tips να τα δωσει ελευθερα!!! Θα εχουμε νοικιασει αμαξι κ τις 6 μερες,, θα μενουμε στον Αρμενιστη και σαν ατομα μας ενδιαφερουν αρκετα κ τυχον δραστηριοτητες μιας κ περσι ερωτευτηκαμε τη Σαμοθρακη!

Θα ηθελα να ρωτησω εκτος απο τις παραλιες αν γνωριζετε τπτ διαμαντια μαγαζια για φαγητο κ διασκεδαση ,καθως κ ποιες ειναι οι επιλογες για να επισκεφθουμε τους Φουρνους εστω αυθημερον..
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Καλημέρα παιδία!!!

Βλεπω το θεμα εχει περασει απο 40 κυματα κ σιγουρα εχουν αλλαξει πολλα κατα την διαρκεια 15 ετων που γινονται οι αναρτησεις!! Θα επισκεφθουμε αεροπορικων μια παρεα 4 ατομων απο Θεσσαλονικη 19 Αυγουστου την πανεμορφη Ικαρια για 6 νυχτες!!! Θα ηθελα οποιος θελει να δωσει καποια tips να τα δωσει ελευθερα!!! Θα εχουμε νοικιασει αμαξι κ τις 6 μερες,, θα μενουμε στον Αρμενιστη και σαν ατομα μας ενδιαφερουν αρκετα κ τυχον δραστηριοτητες μιας κ περσι ερωτευτηκαμε τη Σαμοθρακη!

Θα ηθελα να ρωτησω εκτος απο τις παραλιες αν γνωριζετε τπτ διαμαντια μαγαζια για φαγητο κ διασκεδαση ,καθως κ ποιες ειναι οι επιλογες για να επισκεφθουμε τους Φουρνους εστω αυθημερον..

Για φαγητό πηγαίντε στα πέριξ στην Ακαμάτρα. Βολεύει μετά το μπάνιο στις Σεϋχέλλες.
Επίσης περάσαμε μια ωραία βραδιά με ζωντανή μουσική σε μια ταράτσα στο καφενείο Ρέμπελο.


Από δραστηριότητες εγώ μόνο surf δοκίμασα στην Μεσακτή.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλημέρα παιδία!!!

Βλεπω το θεμα εχει περασει απο 40 κυματα κ σιγουρα εχουν αλλαξει πολλα κατα την διαρκεια 15 ετων που γινονται οι αναρτησεις!! Θα επισκεφθουμε αεροπορικων μια παρεα 4 ατομων απο Θεσσαλονικη 19 Αυγουστου την πανεμορφη Ικαρια για 6 νυχτες!!! Θα ηθελα οποιος θελει να δωσει καποια tips να τα δωσει ελευθερα!!! Θα εχουμε νοικιασει αμαξι κ τις 6 μερες,, θα μενουμε στον Αρμενιστη και σαν ατομα μας ενδιαφερουν αρκετα κ τυχον δραστηριοτητες μιας κ περσι ερωτευτηκαμε τη Σαμοθρακη!

Θα ηθελα να ρωτησω εκτος απο τις παραλιες αν γνωριζετε τπτ διαμαντια μαγαζια για φαγητο κ διασκεδαση ,καθως κ ποιες ειναι οι επιλογες για να επισκεφθουμε τους Φουρνους εστω αυθημερον..
Πολύ ωραία τα κάνατε όλα, με τη διαμονή στον Αρμενιστή αρχικά και κατόπιν με την ενοικίαση αυτοκινήτου όλες τις μέρες. Μη νομίζεις ότι αλλάζουν και πολλά σχετικά με όσα γράφονται εδώ για το νησί, οι δραστηριότητες είναι λίγο πολύ συγκεκριμένες. Ελπίζω να πετύχετε κάποιο πανηγύρι αυτή τη περίοδο, που θεωρώ ότι σίγουρα θα έχει. Να γυρίσετε πολύ καλά τη δυτική πλευρά του νησιού και να μη παραλείψετε επισκέψεις στα χωριά των Ραχών και το οινοποιείο.

Φούρνους δε θα πήγαινα προσωπικά αυθημερόν, αρχικά γιατί αξίζουν για διανυκτέρευση και αφετέρου γιατί με έξι μέρες στη διάθεση σας είναι δύσκολο. Θέλετε δύο ώρες οδήγηση πάνω κάτω μέχρι Αγιο Κήρυκο, ίσως και ξημέρωμα εάν το πλοίο φεύγει πρωί, κι άλλο τόσο για επιστροφη. Νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς είναι οριακές οι μέρες σας για την Ικαρία.
 

mariose88

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα παιδιά. Ευχαριστούμε για τις εμπειρίες, πραγματικά έχω διαβάσει αρκετά και έχω πάρει αρκετές σημειώσεις για το πενθημερο που θα πάμε τον Ιούλιο. Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το δρόμο από αεροδρόμιο προς Αρμενιστή. Στο google maps έχω δεί μια διαδρομη που βγάζει όλο βόρεια μέσω χωριών Περδίκι και Μονοκάμπι. Ενω σε άλλα apps και συνομιλίες έχω δει οτι προτείνουν διαδρομές ξεκινωντας απο νότια και μετα να πας προς Ευδηλο. Ξέρετε αν ο βόρειος δρόμος είναι καλός και ασφαλες. Εάν όχι ποιο δρόμο θα προτείνατε για Αρμενιστή? Ευχαριστώ!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Καλημέρα παιδιά. Ευχαριστούμε για τις εμπειρίες, πραγματικά έχω διαβάσει αρκετά και έχω πάρει αρκετές σημειώσεις για το πενθημερο που θα πάμε τον Ιούλιο. Η ερώτηση μου έχει να κάνει με το δρόμο από αεροδρόμιο προς Αρμενιστή. Στο google maps έχω δεί μια διαδρομη που βγάζει όλο βόρεια μέσω χωριών Περδίκι και Μονοκάμπι. Ενω σε άλλα apps και συνομιλίες έχω δει οτι προτείνουν διαδρομές ξεκινωντας απο νότια και μετα να πας προς Ευδηλο. Ξέρετε αν ο βόρειος δρόμος είναι καλός και ασφαλες. Εάν όχι ποιο δρόμο θα προτείνατε για Αρμενιστή? Ευχαριστώ!
Από πάνω ασυζητητί. 8 χιλιόμετρα λιγότερο και ίδιος δρόμος ακριβώς. Δεν έχει νόημα να μπλέξεις μέσα από τα χωριά της μεσσαριας ειδικά το καλοκαιρι με τη κίνηση αυτό το κομμάτι ( Κοσοικια - Ευδηλος) θέλει ιδιαίτερη προσοχή.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Από πάνω ασυζητητί. 8 χιλιόμετρα λιγότερο και ίδιος δρόμος ακριβώς. Δεν έχει νόημα να μπλέξεις μέσα από τα χωριά της μεσσαριας ειδικά το καλοκαιρι με τη κίνηση αυτό το κομμάτι ( Κοσοικια - Ευδηλος) θέλει ιδιαίτερη προσοχή.
Κι εγώ προτείνω από βόρεια. Μου φάνηκε με λιγότερη κίνηση και πιο άνετος, καθώς δεν περνάει μέσα από πολλά χωριά.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
244
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ταξίδι-Όνειρο
Ο γύρος του κόσμου
Καλησπέρα σε όλους. Γνωρίζει κανείς τι παίζει με το κόστος για ξαπλώστρες στο νησί?
 

galandriel

Member
Μηνύματα
5
Likes
7
Μετρώ τις μέρες αντίστροφα για τις διακόπες στη Ικαρία! Οι πληροφορίες είναι φοβερές παιδία! Μια ερώτηση μόνο. Αποτι κατάλαβα, Ικαρία μονο με αυτοκίνητο, αλλά τι φάση παίζει μετά από πότο πχ Ραχές. Έχει ταξί ή απλά ο κοσμός οδηγά;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.787
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom