Ικαρία Ικαρία

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Αν ξερει καποιος Ικαρία Νοεμβριο πόσο καλή ιδέα είναι????
Αν δε σε ενοχλει το οτι η θαλασσα σε θερμοκρασιες δεν ειναι οπως τον Αυγουστο, ειναι ενας πολυ προσιτος προορισμος για αυτοαποκλεισμο. Απλα να ξερεις οτι οσον αφορα τη διαμονη οι επιλογες σου περιοριζονται πολυ. Το ιδιο και οι μεταφορες απο/προς το νησι οσο και οι επιλογες για να κανεις πραγματα. Οπως λεει και ο @psilos3 ασυζητητι Αγιο ή Ευδηλο. Το Νοεμβριο λογω συνθηκων παραμενει κοσμος στο νησι ακομα, νομιζω μαλιστα οτι υπαρχει ενα πανηγυρι στις 8 Νοεμβριου, βεβαια οχι με κοσμο καλοκαιριου. Το ζορι ειναι απο Γεναρη μεχρι Απριλιο....
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Ειμαι χειμερινη κολυμβητρια, οποτε δεν εχω θεμα με αυτό...μαλλον το προτιμω..και αγαπαω τα νησια τον χειμωνα! Κι εγω απο Κερκυρα ειμαι! Θα νοικιασω αυτοκινητο...Οποτε ποιο απο τα 2 μερη να προτιμησω? Δεν υπαρχει "η χ΄ωρα" που λεμε?δηλαδη το κεντρο του νησιου? και τα 2 είναι?
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.537
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας. Ειμαι χειμερινη κολυμβητρια, οποτε δεν εχω θεμα με αυτό...μαλλον το προτιμω..και αγαπαω τα νησια τον χειμωνα! Κι εγω απο Κερκυρα ειμαι! Θα νοικιασω αυτοκινητο...Οποτε ποιο απο τα 2 μερη να προτιμησω? Δεν υπαρχει "η χ΄ωρα" που λεμε?δηλαδη το κεντρο του νησιου? και τα 2 είναι?
Άγιος Κηρυκος . Βασικά ο Ευδηλος ψιλό ερημώνει επίσης το χειμώνα, εκτος απο τις ημερες που υπαρχει δρομολογιο πλοίου, οπότε σου προτείνω τον Άγιο.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Άγιος Κηρυκος . Βασικά ο Ευδηλος ψιλό ερημώνει επίσης το χειμώνα, εκτος απο τις ημερες που υπαρχει δρομολογιο πλοίου, οπότε σου προτείνω τον Άγιο.
Αυτο θα κανω! Μονο 1 ξενοδοχειο βρισκω ανοιχτό.... Θα ψαξω και για δωματια...
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Ειμαι χειμερινη κολυμβητρια, οποτε δεν εχω θεμα με αυτό...
Αρκεί να μπορείς να κάνεις μπάνιο, γιατί στην Ικαρία πολλές φορές δε μπορείς ούτε καλοκαίρι! :haha:
Δεν υπαρχει "η χ΄ωρα" που λεμε?δηλαδη το κεντρο του νησιου?
Πρωτεύουσα μεν αλλά κέντρο δε το λες, είναι εντελώς ανατολικά και στην άκρη, οπότε ίσως δε βολεύει για να κάνεις ημερήσιες εξορμήσεις, μιας και η Ικαρία είναι δύσβατο νησί. Ωστόσο όπως είπε και ο @arabickostas το θεωρώ κι εγώ μονόδρομο τέτοια εποχή, εκτός αν βάλεις και μια διαμονή εφόσον βρεθεί προς Εύδηλο, για να εξερευνήσεις κι εκείνη την πλευρά του νησιού.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Τολμηρή σίγουρα! Θα έμενα Κήρυκο ή Εύδηλο για να χει κόσμο και θα έκανα μερικές εκδρομές με το αμάξι για να δω κάποια βασικά σημεία του νησιού. Κυρίως όμως θα έκανα έναν έλεγχο για να δω αν παίζει κάποιο πανηγύρι, φαντάζομαι θα ναι μαγικά μόνο με ντόπιους!
αυτο σκεφτομαι κι εγω...
μακρια απο την τουρσιτικη λαιλαπα, μονο με ντοπιους, αθ ειναι ονειρο...
θα σας πω μετα, γιατι το εκλεισα!
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
Αν ξερει καποιος Ικαρία Νοεμβριο πόσο καλή ιδέα είναι????
Θα σου έλεγα ότι δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Αλλά από τη στιγμή που το έκλεισες ξέχνα αυτό που θα σου έλεγα κι απλά απόλαυσέ το. Συμφωνώ με τα υπόλοιπα παιδιά. Θα σου έλεγα να μείνεις σίγουρα 1 μέρα Εύδηλο ή Αρμενιστή, ώστε να πας και Ράχες και να κάνεις και πεζοπορία αν ενδιαφέρεσαι. Μακάρι να σου κάνει καλό καιρό ώστε να μπορείς να κολυμπήσεις, θέλουν πολύ προσοχή όμως κάποιες παραλίες πχ Νας και Μεσακτή (σε μικρότερο βαθμό). Δυστυχώς εκείνη την περίοδο κάποια ωραία μαγαζιά, όπως το Mary Mary στον Αρμενιστή, είναι κλειστά. Κάποια άλλα όμως, όπως η Φαηδονα κι η Φιλίτσα στις Ράχες και νομίζω το Στα Πέριξ στην Ακαμάτρα, είναι ανοιχτά.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Θα σου έλεγα ότι δεν είναι πολύ καλή ιδέα. Αλλά από τη στιγμή που το έκλεισες ξέχνα αυτό που θα σου έλεγα κι απλά απόλαυσέ το. Συμφωνώ με τα υπόλοιπα παιδιά. Θα σου έλεγα να μείνεις σίγουρα 1 μέρα Εύδηλο ή Αρμενιστή, ώστε να πας και Ράχες και να κάνεις και πεζοπορία αν ενδιαφέρεσαι. Μακάρι να σου κάνει καλό καιρό ώστε να μπορείς να κολυμπήσεις, θέλουν πολύ προσοχή όμως κάποιες παραλίες πχ Νας και Μεσακτή (σε μικρότερο βαθμό). Δυστυχώς εκείνη την περίοδο κάποια ωραία μαγαζιά, όπως το Mary Mary στον Αρμενιστή, είναι κλειστά. Κάποια άλλα όμως, όπως η Φαηδονα κι η Φιλίτσα στις Ράχες και νομίζω το Στα Πέριξ στην Ακαμάτρα, είναι ανοιχτά.
σε ευχαριστω για την απαντηση! εκλεισα 4 μερες...οποτε ισως ειναι καλη ιδεα 2 Ευδηλο και 2 Α.Κήρυκο?
 

Porfyria

Member
Μηνύματα
75
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Περού
σε ευχαριστω για την απαντηση! εκλεισα 4 μερες...οποτε ισως ειναι καλη ιδεα 2 Ευδηλο και 2 Α.Κήρυκο?
Νομίζω πώς ναι. Δες και τα δρομολόγια των πλοίων κι αν είναι εφικτό να φτάσεις στο ένα λιμάνι και να αναχωρήσεις από το άλλο. Αν πας με αεροπλάνο, τότε τις πρώτες μέρες να μείνεις Εύδηλο και μετά Άγιο Κήρυκο. Μην σου τύχει καμιά κακοκαιρία και πρέπει να κάνεις και τόση μεγάλη διαδρομή προς το αεροδρόμιο σε δύσκολες συνθήκες. (Και βασικά σε περίπτωση κακοκαιρίας να καταφέρεις να πετάξεις...μου έχει τύχει Νοέμβριο μήνα πτήση της Sky Express να μην έχει καταφέρει να προσγειωθεί στην Ικαρία λόγω χαμηλής νέφωσης...)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.468
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom