Ικαρία Ικαρία

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
ο πρωτο που - με ενδιαφερει ειναι που θα βρεθουν τα λεφτα για να γινει κατι.
Καλά κάνεις. Άλλα όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά φίλε, βρίσκει τρόπο. Πόσες φορές δεν πλήρωσες και πλήρωσα, δημοτικό φόρο, στο ξενοδοχείο που έμεινες, σε κάποια ευρωπαική πόλη. Γενικό το παράδειγμα. Δεν το αναφέρω για την περίπτωση του νησιού.

Και ποιος ειπε πως οι Ικαριωτες θελουν τπν μαζικο τουρισμο και πως επωφελουνται απο αυτον;
Αν δεν θέλουν τότε ας πιέσουν τον Δήμαρχο τους να κατεβάσει τον τουριστικό οδηγό, από την ιστοσελίδα του Δήμου.Γιατί μάλλον μπερδέυει τον κόσμο και νομίζει ότι θέλουν τουρίστες.

Πολυ off-topic βγηκαμε.
Πιθανόν, αλλά είναι ενδιαφέρουσα η κουβέντα.:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Υπάρχει και η άλλη αντίληψη. Αυτό που όπως διαβάζω και πληροφορούμε από γνωστούς, έκανε η Τήλος. Η οποία αποφάσισε ότι θέλει τους freecampers και παρέχει όποια διευκόλυνση μπορεί, σε σημείο που να έχει καταλήξει να είναι σχεδόν οργανωμένο κάμπινγκ.
Η Τήλος είναι ιδιαίτερη περίπτωση. Κάνει τα πάντα για να έχει τουρισμό και τα περισσότερα βήματά της είναι σωστά (και άλλα κάνει αλλά δεν είναι επί του παρόντος). Εκεί που είναι το (φρι) κάμπινγκ καταλαμβάνει μόνο το μισό από μια μεγάλη αμμουδερή παραλία, σχετικά απομονωμένη, οι σκηνές βρίσκονται αυστηρά κάτω από τα αλμυρίκια, υπάρχουν χτισμένες τουαλέτες και σύνδεση με λεωφορείο. Ιδανική κατάσταση, αλλά πως αλλιώς θα έρθουν τουρίστες στην Τήλο;
Σοβαρά τώρα. Αυτή η μία αντίληψη επί του θέματος. 'Εχει όμως το εξής πρόβλημα κατά την γνώμη μου. Ενώ τους αφήνει να στήσουν, άρα έμμεσα τους αποδέχεται, από την άλλη τους τιμωρεί επειδή έστησαν αφού δεν καθαρίζει τις παραλίες και τους χώρους στους οποίους κατασκηνώνουν. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα την προβληματική κατάσταση που προαναφέρθηκε. Έτσι όμως το πρόβλημα παραμένει.
Η Ικαρία είναι μια άλλη ιδιαίτερη περίπτωση. Η Ικαρία έχει τουρισμό. Όχι μαζικό βέβαια. Παραδοσιακά έχει και φρικάμπερς που έρχονται μαζικά τον 15αύγουστο. Δεν τους αφήνουν να στήνουν παντού, απλά το ανέχονται.
Αν θέλουν οι φρικάμπερς να συνεχίζουν να υφίστανται στην Ελλάδα, πρέπει να ακολουθούν συνειδητά κάποιους κανόνες: συναίσθηση του που βρίσκονται και τι κάνουν, σεβασμός στο φυσικό περιβάλλον, στους υπόλοιπους τουρίστες και στους κατοίκους.
 
Μηνύματα
6
Likes
4
Σου είχε πει κανείς πριν πας, ότι εκεί που θα στήσεις, έχει κάτι να δεις? Δεν σε επικρίνω φίλε, προσπαθώ να σε βάλω στην λογική, ότι από την στιγμή που δεν έχεις πληροφορίες για μιά περιοχή, γιατί να έχεις προσδοκίες για το καλύτερο. Μπορεί να τύχει το οτιδήποτε.



Ισχύει η ίδια λογική. Αφού δεν έχεις πληροφορίες, περιμένεις τα πάντα. Το καλύτερο και το χειρότερο.Αν και σε αυτό θα μπορούσαν να έχουν οργανώσει καλύτερα την όλη κατάσταση, αφού υπάρχει ενδιαφέρον από τους τουρίστες να το επισκεφθούν. Η ακόμη και το ανάποδο. Εισέρχεσθε με δική σας ευθύνη. Να υπάρχει όμως ενημέρωση.


Δεν θα ήταν κακή ιδέα να καθαρίζουν πολυ πιο συχνά τις πιο δημοφιλείς παραλίες, τα απογεύματα. Άλλωστε για δύο μήνες το χρόνο μιλάμε. Θα έβγαινε και κάνα μεροκάματο.
Από την στιγμή που έχεις περισσότερο κόσμο, έχεις και περισσότερα σκουπίδια. Αυτή είναι η πραγματικότητα.


Αυτό είναι αντικειμενικά δύσκολο να στο πει κάποιος. Θα πρέπει να ελέγχει τακτικά. Ένα φαράγγι μπορεί να στεγνώσει σε λίγες ημέρες.
. Το θεωρώ αδικαιολόγητο να μην γνωρίζεις εάν έχει νερό ο χαλαρις. Ναι είχε τον καταρράκτη όμως κανένας δεν ήξερε πως να πάμε εκεί. Και στο τέλος καταλήξαμε στο Ερωφίλη. Ενημέρωση καμία χάρτης λανθασμένος η καλύτερη για εμένα παραλία (σειχελες) χωρίς να υπάρχει καμία πινακίδα μετά το τούνελ δηλαδή έλεος.

Τι περίμενες δηλαδή να δεις στην Ικαρία και δεν το είδες; Παραλίες έχει πολλές, φύση άγρια όπως λες κι εσύ, άλλα αξιοθέατα π.χ.μοναστήρια όπως την Μονή Θεοκτίστης μέσα στο βράχο για προστασία από πειρατές,μέρη για να βγεις βράδυ έχει π.χ.Αρμενιστής,Νας, Χριστός Ραχών...Τι εννοείς δεν έχει να δεις τίποτα; Τώρα αν περιμένες π.χ.μεσαιωνικά χωριά όπως στη Χίο ή εντυπωσιακά κάστρα μάλλον ήσουν σε λάθος νησί...
Περίμενα το νησί να ειναι γραφικό...δεν υπάρχει καμία ομορφιά για εμένα οκ. Ο Εύδηλος κάτι λέει αλλά σε γενικές κόβεις χιλιόμετρα και δεν βλέπεις σχεδόν τίποτα το όμορφο...
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
6
Likes
4
Η καλοκαιρινή high season για την Ικαρία (μάλλον τότε την επισκέφτηκε και ο Βαγγέλης με τη σκηνή του) ταυτίζεται με την επέλαση των φρικαμπιτών. Οι φρικαμπίτες κατασκηνώνουν σχεδόν σε όλες τις βόρειες παραλίες, μέσα σε καλαμιές ή κάτω από αλμυρίκια και όταν αυτά γεμίσουν βγαίνουν στην άμμο και κάνουν κατάληψη ακόμα και εκεί που σκάει το κύμα. Επομένως όχι, ο δήμος δεν θα κατέβει να καθαρίσει τότε τις παραλίες γιατί θα είναι σαν τους επιβραβεύει.
Λόγο του ότι δεν μου αρέσει ο αρκετός κόσμος και λόγο του ότι έμαθα πως ο αέρας σταματάει τον Σεπτέμβριο ήρθα στο νησί 1 Σεπτεμβρίου...και το Σάββατο φεύγω ..
Τι περίμενες δηλαδή να δεις στην Ικαρία και δεν το είδες; Παραλίες έχει πολλές, φύση άγρια όπως λες κι εσύ, άλλα αξιοθέατα π.χ.μοναστήρια όπως την Μονή Θεοκτίστης μέσα στο βράχο για προστασία από πειρατές,μέρη για να βγεις βράδυ έχει π.χ.Αρμενιστής,Νας, Χριστός Ραχών...Τι εννοείς δεν έχει να δεις τίποτα; Τώρα αν περιμένες π.χ.μεσαιωνικά χωριά όπως στη Χίο ή εντυπωσιακά κάστρα μάλλον ήσουν σε λάθος νησί...
Κοίταξε περίμενα να δω κάτι που δεν έχω δει αλλού...οκ στην Θεοσκέπαστη αξίζει δεν είπα το αντίθετο....αλλά σε γενικές γραμμές όταν κάνω διακοπές μου αρέσει να βλέπω όμορφα πράγματα που η Ικαρία δεν είχε να μου δείξει...δεν βλέπω θαλλασα και αμέσως να λέω φοβερό μέρος λόγο του υγρού στοιχείου... δηλαδή έπρεπε να πω φοβερό νησί γιατί είδα ένα φελλό δέντρο έναν Ινδιάνο σχηματισμένο σε βράχο..ενα φραγμα..και ένα πανηγύρι που έχω παρεβρεθεί σε αμέτρητα πανηγύρια ίδιου τύπου σε άλλες περιοχές..όχι δεν το κάνω ..απλά το νησί αυτό δεν είναι για εμένα απλά πράγματα...
 

ikarialover

Member
Μηνύματα
678
Likes
850
Λόγο του ότι δεν μου αρέσει ο αρκετός κόσμος και λόγο του ότι έμαθα πως ο αέρας σταματάει τον Σεπτέμβριο ήρθα στο νησί 1 Σεπτεμβρίου...και το Σάββατο φεύγω ..

Κοίταξε περίμενα να δω κάτι που δεν έχω δει αλλού...οκ στην Θεοσκέπαστη αξίζει δεν είπα το αντίθετο....αλλά σε γενικές γραμμές όταν κάνω διακοπές μου αρέσει να βλέπω όμορφα πράγματα που η Ικαρία δεν είχε να μου δείξει...δεν βλέπω θαλλασα και αμέσως να λέω φοβερό μέρος λόγο του υγρού στοιχείου... δηλαδή έπρεπε να πω φοβερό νησί γιατί είδα ένα φελλό δέντρο έναν Ινδιάνο σχηματισμένο σε βράχο..ενα φραγμα..και ένα πανηγύρι που έχω παρεβρεθεί σε αμέτρητα πανηγύρια ίδιου τύπου σε άλλες περιοχές..όχι δεν το κάνω ..απλά το νησί αυτό δεν είναι για εμένα απλά πράγματα...
1ον), οκ, δεν μπορούν να αρέσουν όλα σε όλους, προς Θεού. Τόσο που έχει ακουστεί το νησί τα τελευταία χρόνια, προφανώς ο φίλος είχε λανθασμένα υψηλές προσδοκίες και διαψεύστηκε. Ο καθένας έχει τα γούστα του, ούτε εγώ θεωρώ ότι η Ικαρία είναι το ομορφότερο νησί στον πλανήτη, έλεος, έχω δει πολύ ομορφότερες παραλίες στο Ιόνιο π.χ. Ωστόσο, έχει κρυμμένες ομορφιές, έχει αυθεντικούς ανθρώπους, έχει οργιαστική βλάστηση και έχει και παραδοσιακή αρχιτεκτονική, αν ψάξεις (π.χ. μέσα στο δάσος των Ραχών).

2ον) Από την άλλη, ως Καριωτίνα διαφωνώ κάθετα με τους καμπίτες που κατακλύζουν κάθε καλοκαίρι την Ικαρία χωρίς να έχουν κάνει πρώτα έρευνα για το πού πάνε. Το ποτάμι (το οποίο είναι φυσικό να μην έχει τόσο νερό μέσα στο κατακαλόκαιρο) δεν είναι κατάλληλο μέρος για τόσους δεκάδες ή και εκατοντάδες τουρίστες για να κάνουν ελεύθερο κάμπινγκ σε καμία περίπτωση..Ούτε βέβαια η παραλία της Μεσακτής. Δεν έχουν τις υποδομές για τόσο κόσμο, τέλος. Πόσω μάλλον όταν οι περισσότερο δεν σέβονται το φυσικό περιβάλλον. Δεν είμαι κατά του ελεύθερου κάμπινγκ. Αλλά ελεύθερο κάνεις σε μια ερημική παραλία και φεύγεις χωρίς να αφήσεις ίχνη της παρουσίας σου. Όχι αυτό που γινόταν στη Μεσακτή και στον Να τα τελευταία χρόνια. Ευτυχώς, φέτος παρατήρησα μειωμένη κίνηση σε όσους έκαναν ελεύθερο κάμπινγκ.

3ον) Η βρώμα υπάρχει παιδιά, όχι στην άμμο (μια χαρά είναι οι παραλίες), αλλά δυστυχώς μέσα στη θάλασσα. Είναι μια πικρή, πικρότατη αλήθεια τα τελευταία χρόνια, υπάρχουν διάφορες θεωρίες για το από πού προέρχεται, αλλά οι Ικαριώτες δυστυχώς αρνούνται να αναγνωρίσουν το πρόβλημα και παριστάνουν ότι οι τουρίστες δεν θα το προσέξουν.. Μετά λύπης μου το αναγνωρίζω και δεν θέλω να επεκταθώ άλλο..
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Το πρώτο δεν το συζητάω. Για το δεύτερο και το τρίτο συμφωνώ εντελώς.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Το θεωρώ αδικαιολόγητο να μην γνωρίζεις εάν έχει νερό ο χαλαρις.
Γιατί το θεωρείς αδικαιολόγητο? Στο εξήγησα προηγουμένως. Αν δεν δεις επιτόπου το φαράγγι δεν μπορείς να ξέρεις αν έχει νερό. Εδώ ,όπως είπες, δεν ήξεραν να σε καθοδηγήσουν για το πως να πας, θα ήξεραν να σου πουν αν έχει νερό?

Περίμενα το νησί να ειναι γραφικό.
Αυτό από που το περίμενες? Είχες κάποια σχετική πληροφορία?

Κοίταξε περίμενα να δω κάτι που δεν έχω δει αλλού
Σου είπε κανείς ότι στην Ικαρία υπάρχει κάτι που δεν υπάρχει αλλού?
Φίλε, για να ελαχιστοποιήσεις τις πιθανότητες να ξαναχαλάσεις τις διακοπές σου, φρόντισε σε παρακαλώ πριν πας κάπου την επόμενη φορά να αντλήσεις πληροφορίες για αυτά που σε ενδιαφέρουν σε έναν προορισμό.
Προφανώς στην περίπτωση της Ικαρίας δεν είχες κάνει καμία προετοιμασία.
Υ.Γ @ikarialover, εξαιρετική ανάρτηση.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Σου είπε κανείς ότι στην Ικαρία υπάρχει κάτι που δεν υπάρχει αλλού?
Και όμως υπάρχει κάτι που δεν υπάρχει αλλού ! Η ελευθερία βούλησης των κατοίκων της ! Αν είσαι παρατηρητικός άνθρωπος, μπορείς να το διακρίνεις, αν όχι απλά θα γκρινιάζεις !
Και όλοι οι ντόπιοι δεν περιμένουν εμάς να πάμε εκεί για να ζήσουν απο τον τουρισμό μας...ζούν μια χαρά και χωρίς εμάς !
Και αυτή είναι η ομορφιά της Ικαρίας, για μένα, συν την άγρια φύση της !
 
Last edited:

bluedive

Member
Μηνύματα
5
Likes
4
Γειά κ από μένα.
Τελικά πήγα Ικαρία και θα ήθελα να πω δυο πράγματα για το νησί.
Αναμφίβολα είναι ιδιαίτερο νησί. Αν και στο χάρτη φαίνεται σχετικά μικρό, στη πραγματικότητα σου φαίνεται μεγάλο. Αυτό οφείλεται εν μέρη στο ότι είναι ορεινό και οι δρόμοι απλά χάλια κ επικίνδυνοι. Οι περισσότεροι δρόμοι είναι διπλής κατεύθυνσης και ιδιαίτερα στενοί στη πλειοψηφία. Ο φωτισμός εννοείται πως είναι σχεδόν ανύπαρκτος σε αντίθεση με τους γκρεμούς. Θέλει ιδιαίτερη προσοχή. Όποιοι νοικιάζουν αμάξια πρέπει να προσέχουν ακόμη περισσότερο μη προκαλέσουν επιπλέον ζημιά στο αμάξι η σε τρίτους. Μεικτή ασφάλιση δεν υπάρχει στο νησί. Αν σας πουν κατι αλλο ειναι απλα ψέμα. Αν γίνει κάτι και φταις (άντε να αποδείξεις ότι δε φταις, ιδίως αν είσαι ξένος) την έχεις βάψει. Πληρώνεις τα πάντα. Τα περισσότερα αμάξια των κατοίκων είναι χτυπημένα πράγμα που μιλάει μόνο του για τη πιθανότητα να γίνει κάτι. Όσο ήμουν στο νησί είδα ένα τροχαίο με το πούλμαν προς Αρμενιστη κ ένα ενοικιαζόμενο αμάξι στα στενά του Ευδηλου.
Το νησί εμένα προσωπικά δε με μάγεψε αν και μου άρεσε σε γενικές γραμμές. Ίσως επειδή δεν κατανάλωσα ντόπια φούντα. Δεν κακοπέρασα αλλά για μένα είναι νησί που λες οκ, το είδα, μάλλον δε θα ξαναπάω. Οι παραλίες μοιάζουν αρκετά μεταξύ τους. Ξεχώρισα τη παραλία "Μεσακτή". Ο επισκέπτης θα πρέπει να ξέρει πως οι θάλασσες ιδίως στο βόρειο μέρος είναι επικίνδυνες όταν έχει αέρα. Πριν έρθω στο νησί είχε πνιγεί ένας αθλητής πολεμικών τεχνών στο Να. Από καθαριότητα έτσι κ έτσι. Εδώ δυστυχώς ο άνθρωπος φταίει συνήθως. Στο Να ιδιως ειδα ακομα και στρώμα στο νερό (στη "λίμνη" πίσω από τη θάλασσα). Πέταξα αρκετά σκουπίδια που είχαν αφήσει άλλοι στο κάδο. Το νερό σε γενικές γραμμές καθαρό, αν και η βουτιά με αντηλιακό δεν είναι ο,τι καλύτερο. Οι τιμές των δωματίων λίγο ψηλές για τέλος Αυγούστου. Το φαγητό σε γενικές γραμμές καλό κ όχι ακριβό σε σύγκριση με άλλα νησιά. Υπάρχουν εξαιρέσεις βέβαια. Σε συζήτηση με ντόπιους έμαθα πως γενικά παίζει πολύ "νοθεία" στα προϊόντα τους. Ιδίως στο κρασί και στο τυρί (καθουρα). Άκουσα για σκόνες γάλακτος κ οινόπνευμα, νερό και χρωστικές. Δε ξέρω κατά πόσο αληθεύει αυτό. Το μέλι είχε ιδιαίτερη γεύση αλλά δε με τρέλανε. Χωριά γραφικά σε γενικές γραμμές δεν ειδα. Οικισμοί είναι τα περισσότερα αν εξαιρέσουμε τον Άγιο, τον Ευδηλο και τον Χριστό.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Και όμως υπάρχει κάτι που δεν υπάρχει αλλού ! Η ελευθερία βούλησης των κατοίκων της ! Αν είσαι παρατηρητικός άνθρωπος, μπορείς να το διακρίνεις, αν όχι απλά θα γκρινιάζεις !
Δέχομαι αυτό που λες,άλλωστε δεν έχω επισκεφθεί ποτέ το νησί.
Θεωρώ όμως ότι η ελευθερία βούλησης των κατοίκων-ότι και αν σημαίνει αυτό- δεν αποτελεί βασικό κριτήριο για πολλούς , όταν πρόκεται να επιλέξουν προορισμό για διακοπές.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.075
Likes
20.112
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Δέχομαι αυτό που λες,άλλωστε δεν έχω επισκεφθεί ποτέ το νησί.
Θεωρώ όμως ότι η ελευθερία βούλησης των κατοίκων-ότι και αν σημαίνει αυτό- δεν αποτελεί βασικό κριτήριο για πολλούς , όταν πρόκεται να επιλέξουν προορισμό για διακοπές.
Τα πάντα αποτελούν κριτήριο και κίνητρο για να επισκεφτείς έναν τόπο, καλέ μου άνθρωπε....καλό είναι όμως, πριν πάμε κάπου να ενημερωνόμαστε, για το τι εμπεριέχει, στο σύνολο του, αυτό το "κάπου", όταν ειδικά, έχουμε απαιτήσεις απο αυτό το "κάπου" και επίσης, έχουμε ιδιαίτερες προτιμήσεις!
Εγώ στην Ικαρία δεν πήγα για τις παραλίες της, αν και αυτό που λένε για την βρωμιά, εγώ δεν το είδα....έχουν περάσει 9 χρόνια απο τότε, οπότε δεν ξέρω τι μπορεί να έχει αλλάξει ! Εύχομαι να μην έχει αλλάξει τίποτα...!
Στην Ικαρία πήγα για να δώ την φύση της, αυτή την "τραχιά" φύση, που εμένα με εξιτάρει ! Το γύρισα όλο το νησί και συναναστράφηκα με τους κατοίκους χωρίς καν να το επιδιώξω !
Οι άνθρωποι εκεί έχουν έναν δικό τους "κώδικα" ζωής. Δεν κλείδωνα αυτοκίνητα και σπίτια, δεν υπήρχε φόβος απέναντι στους άλλους ανθρώπους, δεν ενδιαφέρονταν για το που θα πας και θα μείνεις εσύ σαν τουρίστας, δεν ενδιαφέρονταν αν θα τους αφήσεις ή όχι τα λεφτά σου, δεν τους ενδιέφερε να σου δείξουν τον τόπο τους ! Όλα αυτά μαζί δημιουργούν έναν περίεργο τρόπο ένταξης του τουρίστα στην μικρή κοινωνία τους...σε βάζουν στον δικό τους ρυθμό, δεν προσπαθούν να σου πουλήσουν "κάτι"...σου παρουσιάζουν "ωμά" την καθημερινότητά τους !
Αυτό μου έμεινε εμένα απο την Ικαρία, συν την όμορφη "τραχιά" της φύση ! Και με θεωρώ τυχερή που το έζησα και το είδα με τα ίδια μου τα μάτια...όταν έφευγα, είχα μια μελαγχολία και μετά απο 9 χρόνια η νοσταλγία μου για το νησί είναι μεγάλη !
Θεωρώ, οτι και η "τελευταία τρύπα του ζουρνά" πάνω σε αυτόν τον πλανήτη που ζούμε, έχει να μας προσφέρει κάτι, ότι και αν είναι αυτό ! Ε, λοιπόν η Ικαρία έχει να προσφέρει πολλά, αρκεί να έχεις τα μάτια σου ανοιχτά !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.580
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom