Ικαρία Ικαρία

fantina

Member
Μηνύματα
62
Likes
111
17 Ιουλίου γίνεται πολύ ωραίο πανηγύρι στην Αρέθουσα, στο βόρειο μέρος του νησιού, για την γιορτή της Αγίας Μαρίνας. Την ίδια μέρα γιορτάζεται και στον Αγιο Κήρυκο η ανεξαρτησία της Ικαρίας με χορούς και τραγούδια που κρατάνε μέχρι το πρωί. Εγώ αν και έμενα Αγιο Κήρυκο προτίμησα, μετα από εισηγήσεις των ντόπιων, το πανηγύρι στην Αρέθουσα. Άξιζε, ήταν ωραία εμπειρία παρόλο που χρειάστηκε να οδηγήσουμε 1 ώρα και 15 λεπτά σε ένα δρόμο με στροφές και ανεπαρκή φωτισμό για να επιστρέψουμε στον Άγιο Κήρυκο. Γι' αυτό φρόντισε από πριν να μάθεις για τα πανηγύρια και να μείνεις σε κοντινά σημεία για να το απολαύσεις περισσότερο χωρις το άγχος της οδήγησης. Εγω σε διάστημα 2 βδομάδων έμεινα σε 4 διαφορετικά μέρη και κατάφερα να δω και να χαρω όλο το νησί που είναι υπέροχο. Αν θέλεις να πας Φούρνους έχε υπόψην σου ότι μόνο με πλοίο της γραμμής θα μπορέσεις να πας. Εγώ ήθελα να πάω μονοήμερο με καραβάκι αλλά δεν τα κατάφερα γιατι φυσούσε πολύ και τα καραβάκια δεν πήγαιναν.
Μόλις μίλησα με Hellenic για τα εισιτήρια και μου είπαν ότι δεν κάνουν τα πλοία τους στάση στον Άγιο Κήρυκο. Ξέρει κανένας τίποτα; Στο site της εταιρείας στα δρομολόγια το νήσος Μύκονος που κάνει το συγκεκριμένο ταξίδι έχει κενό το λιμάνι αυτό. Μόνο στον Εύδηλο. Τι γίνεται; Είναι δυνατόν; Αφού ο Άγιος Κήρυκος δεν είναι το πρώτο λιμάνι;
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Μόλις μίλησα με Hellenic για τα εισιτήρια και μου είπαν ότι δεν κάνουν τα πλοία τους στάση στον Άγιο Κήρυκο. Ξέρει κανένας τίποτα; Στο site της εταιρείας στα δρομολόγια το νήσος Μύκονος που κάνει το συγκεκριμένο ταξίδι έχει κενό το λιμάνι αυτό. Μόνο στον Εύδηλο. Τι γίνεται; Είναι δυνατόν; Αφού ο Άγιος Κήρυκος δεν είναι το πρώτο λιμάνι;
Μάλλον δεν τα έχουν ανακοινώσει ακόμα γιατί είναι νωρίς...........
 

kost@s

Member
Μηνύματα
25
Likes
12
καλημέρα στην παρέα, σχεδιάζω ένα ταξιδάκι με την γυναίκα το καλοκαίρι στο νησί για 1 εβδομάδα περίπου και θα ήθελα να μάθω αν ξέρει κάποιος να μου πει τιμές για ενοικίαση μοτοσυκλέτας
Ευχαριστώ
 

Vaso90nv

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας! Θέλω να πάω Ικαρία για τα πανηγύρια κυρίως αλλα και για τις παραλίες φυσικά! Αυτό για τη βρωμιά στη θάλασσα λίγο με ανησύχησε και για τα μελτεμια. Σκέφτομαι για αρχές Ιουλίου για να μην έχει πολύ κόσμο κ μελτεμια. Αλλά κ από την άλλη αρχές Αυγούστου έχει κάποια ξακουστά πανηγύρια. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ!
 

VALANTIS_p

Member
Μηνύματα
151
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Αναλόγως τα λεφτά μου...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Kόστα Ρίκα
Γεια σας! Θέλω να πάω Ικαρία για τα πανηγύρια κυρίως αλλα και για τις παραλίες φυσικά! Αυτό για τη βρωμιά στη θάλασσα λίγο με ανησύχησε και για τα μελτεμια. Σκέφτομαι για αρχές Ιουλίου για να μην έχει πολύ κόσμο κ μελτεμια. Αλλά κ από την άλλη αρχές Αυγούστου έχει κάποια ξακουστά πανηγύρια. Μπορεί κάποιος να βοηθήσει? Ευχαριστώ!
Να πας στις αρχές. Τον Αύγουστο ο κόσμος είναι υπερβολικά πολύς. Πάντα έχει πανηγύρια. Κάπου στο ίντερνετ, υπάρχει κ το πρόγραμμα των πανηγυριών..
Εγώ πήγα Ιούνη ;)
 

Έλεν

Member
Μηνύματα
21
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς γυρισμό
8 καλοκαίρια πέρασα στη Νικαριά! Θα βρεθεις σίγουρα και τον Ιουλιο σε πανηγύρι, και μην σου πω πως στις αρχές του καλοκαιριού θα ζησεις τα καλύτερα με λίγους και καλούς που λενε! Αν θυμάμαι καλα νομιζω πως 17 Ιουλίου ειναι το πανηγύρι στην Αρεθουσα, στο βόρειο μέρος, αν είσαι στο νησί εύχομαι να σε πάει ο άνεμος! Σε ζηλεύω που θα πάς αρχές Ιούλη,η καλύτερη επιλογή να το προλάβεις παρθένο το νησί... Έχε έτοιμες όλες τις αισθήσεις σου ανοιχτές....όραση, όσφρηση γεύση ώστε να αφεθείς στην ομορφιά της ! και για αρχή φτάνοντας στο λιμάνι του Ευδήλου, μύρισε το άρωμα της να σε μαγεψει,πριν το καλύψουν τα καυσαέρια του Αυγούστου από τα αυτοκίνητα!!! Τώρα αν φοβάσαι ότι θα πετύχεις μελτεμακια εκεινες τις ημέρες, ίσως θα ειναι καλη ευκαιρία να κανονίσεις εξόρμηση προς την άλλη πλευρά του νησιού η ακόμα εκδρομουλα προς Μαγγανίτη στην γνωστη παραλια "Σεϋχέλλες" που φαντάζομαι πως θα επισκεφθείς.
 
Last edited:

whoknows

Member
Μηνύματα
742
Likes
2.228
Επόμενο Ταξίδι
Στο φεγγαρι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στο κεντρο της Γης
ικαρια ε? εχω πολλα χρονια να παω, αλλα καποτε μεσα δεκαετιας 90 αρχες 00, υπηρχαν κολπισκοι που ειχαν μετατραπει σε μια μικρη "τζαμαικα" για μακρυμαλλιδες ροκαδες & λατρεις της ρεγγε, με κιθαρες, φωτιες και απειρο γελιο..
 

Έλεν

Member
Μηνύματα
21
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς γυρισμό
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
9.jpg
10.jpg
11jpg.jpg
12.jpg
13.jpg
3.jpg
1.jpg
2.jpg
 

Attachments

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Λιβάδι ,Μεσακτή & Νας. Καημό το έχω να δω φωτογραφία τους χωρίς κύμα...:haha::haha::haha:
Τι πράγμα είναι αυτό στο Ικάριο;
Να φτάσεις μέχρι εκεί και να μη μπορείς να κάνεις μπάνιο!
 

Έλεν

Member
Μηνύματα
21
Likes
61
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς γυρισμό
Χαχαχα! Κι ομως τις έχω πετύχει χωρίς κύμα,
μου φαίνεται Ιούνιο μήνα... αν βρω φωτο μπορώ να τις προσθέσω στο άλμπουμ που ήδη ανέβασα ;μάλλον όχι
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.952
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Χαχαχα! Κι ομως τις έχω πετύχει χωρίς κύμα,
μου φαίνεται Ιούνιο μήνα...
Κι εγώ τις έχω πετύχει με σχετικά ''αποδεκτό'' κύμα.
Αύγουστο μήνα.
Στις έξι το πρωί, κατεβάινοντας απο το Χριστό.
Τις ώρες που κάνουν μπάνιο οι ψυχοπαθείς για να ηρεμήσουν τα νεύρα..:haha::haha::haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom