Γενικά Ινδία Ινδία η Νοτιοανατολική Ασία

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Αν είχατε περίπου ένα μήνα ελεύθερο κάπου Ιανουάριο με Φεβρουάριο θα πηγαίνατε Ινδία ή Νοτιοανατολική Ασία, δεδομένου ότι είναι το πρώτο ταξίδι προς τα εκεί;
Τί είναι καλύτερο σαν εμπειρία; Έχω διαβάσει πολλά εδώ μέσα και μάλλον κλείνω προς την Ινδία περισσότερο αλλά δεν είμαι ακόμη σίγουρος.
Για πείτε οι ειδικοί :D
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.514
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ως μπασκετικός θα πρέπει να είσαι άνθρωπος με ποιότητα και γούστο. Άρα, Ινδία!

Είναι καλός ο καιρός εκείνη την εποχή και η χώρα έχει χίλια πρόσωπα, είναι πραγματική εμπειρία ζωής. Τη συμπαθώ και τη ΝΑ Ασία (ειδικά το Λάος και την Καμπότζη, που σε ένα μήνα γίνονται σχετικά εύκολα), αλλά Ινδία δεν είναι. Σου δίνω τις προσωπικές μου βαθμολογίες για την Ινδία και τα Λάος Καμπότζη για να τεκμηριώσω την υποκειμενική μου προτίμηση:

Αρχαιολογία: Ινδία 7 - Λάος 5 - Καμπότζη 9
Η Καμπότζη έχει ΠΟΛΥ πράγμα και δε μιλάω μόνο για το Angkor, με ένα μηχανάκι έχεις απίστευτες δυνατότητες να πας σε απομακρυσμένα μέρη όπου θα είσαι μόνος σαν τον Ιντιάνα Τζόουνς...προσοχή στις νάρκες!

Άνθρωποι:
Ινδία 7 - Λάος 10 - Καμπότζη 7
Η κατηγορία ανήκει στους Λαοτιανούς, τους ανθρώπους-χαμόγελο του πλανήτη. Ό,τι θα ήθελαν να είναι οι Ταϊλανδοί και δεν είναι...

Φύση: Ινδία 8 - Λάος 7 - Καμπότζη 7
Περισσότερη ποικιλία η Ινδία και δεν έχω πάει και παντού. Η Καμπότζη δεν έχει κάτι το εκπληκτικό, αλλά έχει ποικιλία, αν προλάβεις να πας και ανατολικά.

Φαγητό: Ινδία 10 - Λάος 5 (επαναληπτικό και βαρετό, αλλά όχι κακό) - Καμπότζη 8
Η Ινδία είναι μία από τις 5 τοπ γαστροννομικές εμπειρίες, κάθε μέρα street food, ουδεμία σχέση με τα εστιατόρια, άλλο πράγμα να' ούμε

Μοναδικότητα: Ινδία 10 - Λάος 6 - Καμπότζη 8
Άλλος πλανήτης η Ινδία, με απίστευτες ιδιαιτερότητες. Την απόλαυσα, αλλά δεν την κατάλαβα και μάλλον δε θα την καταλάβω ποτέ, γι' αυτό και με συγκλονίζει

Ποικιλία: Ινδία 9- Λάος 5 -Καμπότζη 5
Σε κάθε επαρχία της Ινδίας έχεις άλλη θρησκεία, άλλη γλώσσα, άλλες φάτσες, άλλη ιστορία, άλλα αρχαία, άλλη φύση. Χίλια πρόσωπα ακόμη και στην ίδια επαρχία. Τριάντα χώρες σε ένα.

Αρχιτεκτονική
: Ινδία 8 - Λάος 6 - Καμπότζη 5
Παλάτια, ναοί, πολύχρωμες πόλεις, τζαμιά, παραδοσιακά χωριά... άδικη η σύγκριση υπέρ της Ινδίας

Ασφάλεια: Ινδία 7 - Λάος 10 - Καμπότζη 7
Κανένα πρόβλημα σε καμία, αλλά το Λάος παραείναι ασφαλές.

Αυθεντικότητα:
Ινδία 9 - Λάος 9 - Καμπότζη 8
Ανεπιτήδευτη σε βαθμό σοκ η Ινδία, όλα είναι εκεί επειδή έτσι είναι, δεν τα έβαλε κανείς για να τα δεις.

Κόστος: Ινδία 10 - Λάος 9 -Καμπότζη 9
Πάμφθηνες όλες, αλλά η Ινδία παραείναι...

ΣΥΝΟΛΟΝ: Ινδία 85 (κατατάσσεται μόνο πίσω από το ανεπανάληπτο Περού, 2η σε άνω των 50 χωρών), Λάος 72 (14η θέση), Καμπότζη 73 (12η θέση)

Βάλε τους συντελεστές που θες σε κάθε κατηγορία και βλέπεις. Υπάρχουν και κατηγορίες που εμένα δε με αφορούν (π.χ καθαριότητα, φτώχεια, άνεση ΜΜΜ), αλλά κάποιον άλλο τον απασχολούν. Η Ινδία είναι ένα μικρό πολιτισμικό σοκ, αλλά κι αυτό μέρος της εμπειρίας είναι. Το δύσκολο θα είναι να επιλέξεις το σε ποιες περιοχές της Ινδίας θα πας, διότι με ένα μήνα θα πρέπει να κάνεις ΠΟΛΛΕΣ επιλογές και δεν είναι εύκολο...

Όπου και να πας θα περάσεις άψογα...αλλά αψογότερα στην Ινδία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.784
Likes
18.174
Εγώ ως τεννιστικός τύπος και χωρίς πιότητα (sic), θα πρότεινα Ν.Α. Ασία :D (μάγος είσαι?). Ινδία δεν έχω πάει και δεν μου έχει κάνει ακόμα κλικ η Ινδία. Για πρώτο ταξίδι λοιπόν, προτείνω με 1000 Ινδοκίνα....Λάος-Καμπότζη και κανά μικρό απομονωμένο νησάκι στη δυτική ακτή της Ταϋλάνδης στο τέλος για λίγο φύση-παραλίες....

Μη περιμένεις κατεβατά και βαθμολογίες, αυτά τα κάνει έξοχα ο Χόρχε....απλά για Ινδία ετοιμάσου να πάθεις πολλαπλά σοκ και δεν εννοώ με τον ωραίο τρόπο...να έχεις γερό στομάχι...
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Δεν έχω την υπομονή και την έμπνευση του Γιώργου (παρεμπιπτόντως, ΟΥΑΟΥ), μια κι έχω περάσει όμως έναν μήνα στην Ινδία (Δεκέμβριος 2006) και τους τελευταίους μήνες έχω μετατρέψει τη Νοτιοανατολική Ασία σε δεύτερο -προσωρινό- σπίτι μου, here are my two cents... Βλέπω ότι είσαι των αεροπορικών προσφορών. Ας το θέσω έτσι λοιπόν: αν ένα ταξίδι στη ΝΑ Ασία και στην Ινδία ήταν γεύμα πάνω σε αεροπλάνο, το ταξίδι στη ΝΑ Ασία θα ήταν ένα σακουλάκι φιστίκια, ένα μικροσκοπικό κρύο σαντουιτσάκι, κι ένα ποτήρι ξεθυμασμένης κόκα κόλας, μισοάδειο μάλιστα, όταν θα κατακάθιζε ο αφρός. Αντίθετα, το γεύμα “Ινδία” θα ήταν σαν να πετούσες business class με την καλύτερη αεροπορική εταιρεία του κόσμου. Κάθε τρεις και λίγο θα έβαζαν μπροστά σου μία λαχταριστή λιχουδιά, και στο τέλος το πρόβλημά σου θα ήταν ότι δεν θα είχες άλλο χώρο στο στομάχι σου. Κι αυτά, με κάθε σεβασμό στην καθ' όλα θελκτική Νοτιοανατολική Ασία. Η... αναλογία δε στερείται υπερβολής, η διαφορά της εμπειρίας μεταξύ των δύο ταξιδιών δεν είναι ΤΟΣΟ τεράστια, όμως... my point is, αν μπορείς να αντέξεις την απερίγραπτη βρόμα της Ινδίας (κάτι που ακόμη και οι ίδιοι οι Ινδοί αναγνωρίζουν ως μέγα πρόβλημα, όπως είχα την ευκαιρία να το κουβεντιάσω με αρκετούς σε τρένα που πήρα), ένα ταξίδι εκεί, από πλευράς... άντλησης εικόνων και ανοίγματος ματιών, δε συγκρίνεται με κανένα άλλο ταξίδι (σημείωση: δεν έχω πάει ακόμα στην Αφρική).
Αυτά... Όπως έγραψε κι ο Γιώργος, ό,τι και να διαλέξεις, θα επιστρέψεις σπίτι απόλυτα επιβραβευμένος για την επιλογή σου να ταξιδέψεις εκεί, όποιο κι αν είναι το “εκεί”.
Χαιρετίσματα από Κουάλα Λουμπούρ.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ασπρο ή μαυρο? Σουβλάκια ή μουσακάς? Βροχή ή χιόνι? Μέσα ή έξω? Αν υποθέσουμε ότι η ομορφιά είναι υποκειμενική -που είναι- τότε το ερώτημα σου είναι πολύ εύκολο να το απαντήσεις μόνος σου. Δεν μπορώ να κρίνω και να αξιολογήσω τόσο διαφορετικά μέρη και πολύ περισσότερο να τα κατατάξω σε λίστα ή να τα βαθμολογήσω. Κάθε χώρα έχει τις δικές της χάρες και είναι σίγουρο ότι με μια προσεκτική μελέτη, της Ινδίας και της ΝΑ Ασίας θα καταλήξεις σε αυτό που θα σου ταιριάζει τουλάχιστον την δεδομένη στιγμή της απόφασης. Προσωπικά δεν μπορώ να ξεχωρίσω καμμιά χώρα γιατί είναι όλες τους μοναδικές. Ουτε σε καλούπια να τις βάλω , ουτε βαθμό να τους δώσω, ουτε να αποφανθώ αν προάγονται ή μένουν στην ίδια τάξη. Κορυφαίο παράδειγμα η κουζίνα του κάθε τόπου. Μπορεί σε κάποιον να αρέσει το πικάντικο της Ινδίας και σε κάποιον άλλον όχι. Αρα καταλήγουμε ότι την απάντηση την έχεις εσύ και ότι και να σου πουν θα είναι υποκειμενικό. Για να το θέσω πιο απλά και πρακτικά, θέλεις φωτογραφία σου με φόντο το Ταζ ή τους ναούς της Καμπότζης?:roll: Τελείως υποκειμενικά πάντως και εγώ θα επέλεγα για πρώτο ταξίδι μου την ΝΑ Ασία (μαζί με το Βιετνάμ που δυστηχώς δεν αναφέρεται). Οτι και να επιλέξεις πάντως, ένα είναι το σίγουρο. Θα το λατρέψεις.....
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αν δεν έχεις παει σε κανένα απο τα δύο,επέλεξε το δεύτερο.πηγαινέ το μαλακά...
ολα αυτα τα μέρη ή που θα τα αγαπήσεις ή θα τα μισήσεις..
Εμένα αυτά τα ταξίδια με αντιπροσωπεύουν και θα παω ξανα και ξανά...
Η υποήπειρος δεν τελειώνει ποτέ...ανεξάντλητη! προσέγγισε την ουσία και θα γυρίσεις με άλλον τόπο σκέψης ...κατα πολύ πλουσιότερος..
Αμετανόητη ασιολάτρης for ever!
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.052
Likes
7.801
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Συμφωνώ απόλυτα (μα εντελώς -ούτε οξεία, ούτε τελεία, ούτε κόμμα παραπάνω) με την dim kyr !!!

Για την ιστορία: Έχω ταξιδέψει 4 φορές στην Ινδία, 2 στο Βιετνάμ, 2 στην Ταϋλάνδη, 1 στη Μαλαισία και το επόμενο ταξίδι μου ΄θα είναι στην Ινδονησία. Το πρώτο και το δεύτερο στην Ασία ήταν στην Ινδία και ακολούθησαν τα άλλα. Το κριτήριο επιλογής της Ινδίας; Απλά, πήγαμε με φίλους που είχαν ξαναπάει.

Ένα σχόλιο μόνο σχετικά με την εποχή: Αν, τελικά, καταλήξεις σε Ινδία, στο βόρειο τμήμα της ίσως χρειαστείς και πιο ζεστά ρούχα (μας έχουν τύχει στο Δελχί, αρχές Δεκεμβρίου, θερμοκρασίες 5-10 βαθμών την ημέρα).
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
δεδομένου ότι είναι το πρώτο ταξίδι προς τα εκεί;
Επειδη πας πρωτη φορα ξεκινα σωστα και με τη σειρα...ολα οδηγουν σε μια λεξη THAILAND.
Ολοι οι αλλοι προορισμοι που γραφουν τα παιδια ειναι καταπληκτικοι αλλα ειναι για επομενα ταξιδια...οταν ανεβεις level.:D
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
φερτε τις καλπες ..οι γνωμες που θα παρεις πολλες και ολες με αιτιολογηση....
εγω θα προτεινα μια πιο ηπια εισαγωγη στην περιοχη ...ξεκινημα απο ταυλανδη , καποιο νησακι και σιγα -σιγα προς τα υπολοιπα...
καλο ταξιδι οπου και εαν διαλεξεις .............:roll::roll::roll:
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.996
Συμφωνώ με τους από πάνω κυρίους! :) Για πρώτο ταξίδι ιδανική επιλογή η Ταϋλάνδη. Η Ινδία από αυτά που ακούω (ελπίζω να το διαπιστώσω σύντομα και η ίδια) είναι μάλλον "βαριά" ακόμα και για έμπειρους ταξιδευτές!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχεις ένα ολόκληρο μήνα δικό σου (και το στοιχειώδες budget, υποθέτω) και θα τον φάς στους κιτρινιάριδες? Γιατί να το κάνεις αυτό στον εαυτό σου?

Το ερώτημά σου θα έπρεπε να είναι Λατινική Αμερική vs. Υποσαχάρια Αφρική.

Αν παρ' όλα αυτά επιμένεις, χωρίς να έχω πάει σε κανένα από τους 2 προορισμούς, θα επέλεγα με κλειστά μάτια την Ινδία.

ΥΓ. Το ξέρω ότι δεν είναι όλοι αυτοί κιτρινιάρηδες. Δεν είναι εκεί το point. Η Ασία απλά... δεν.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
να ρωτησω και γω κάτι με την αφέλεια του ανθρώπου που δεν έχει ταξιδέψει πέρα από την ευρώπη? αλλά μη γελάσετε παρακαλώ αν πετάξω ....κοτρώνα....η Ινδια είναι φθηνη χωρα σωστά? αρα δεν μπορει να επιλεξει να μεινει κανεις σε "καλά"ξενοδοχεια και να τρώει σε "καλά" εστιατορια,αν θέλει να αποφυγει τη βρώμα που επικρατατει?φαντάζομαι οτι το κοστος δεν θα είναι τεραστιο εφοσον η χώρα ειναι τοσο φθηνη......υπάρχει αυτή η δυνατοτητα ή μονο σε μεγάλες πολεις εχει κανεις αυτη την επιλογη?η Ινδια για μένα ειναι ακομα πολυ μακρινο ονειρο αλλά την ειχα αυτή την απορια .....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom