Γενικά Ινδία Ινδία η Νοτιοανατολική Ασία

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Φυσικα δεν υπαρχει λιμνη στο συγκεκριμενο σημειο,απλα ενα κοιλωμα του εδαφους μικρης εκτασης που μαζευει βροχινα νερα,οταν εχει βρεξει. Το παραδοξο ειναι το Σεπτεμβρη του 2009 μαλλον θαχε περασει το συνεργειο του δημου και ειχε καθαρισει γιατι παλι δεν υπηρχε ουτε ενα σκουπιδακι.



AMAZING Αngkor Wat!!!!
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
πέρασμα καρακορουμ
και μια φωτο εξω απο τον ναο angor wat..
το ανωτερω πλεουμενο καθαριζε ολα τα επιπλεοντα φυκια ....
renata , οπως βλεπεις υπαρχει πληρης φωτογραφικη καλυψη απο την πατριδα .
aimg683.imageshack.us_img683_7568_dsc06310e.jpg

Uploaded with ImageShack.us
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπημένη μου Έρση έχει κανένα νόημα να ανεβάσω φωτογραφίες από την Σκλεναρίκοβα/Ακρόπολη, την Μπελούτσι/Ρώμη ή την Μπρούνι/Παρίσι? Δεν το νομίζω...

Κάντε μου την χάρη φίλοι αγαπημένοι και βάλτε και καμιά φωτογραφία από το φαντασμαγoρικό Siem Reap... ειδικά μετά από βροχή... τότε που η πόλη έχει κάτι από την μαγεία της Βενετίας...

Η ιδέα του να κοιμάσαι από τις επτά το απόγευμα είναι υπέροχη... στρώνεις και μάγουλο...

Για να αφήσουμε όμως τα αστεία... οι ναοί είναι όντως περίφημοι και μάλλον ότι καλύτερο μπορεί να συναντήσεις στη Νοτιοανατολική Ασία... αλλά και μόνο η σύγκριση με τα κλασσικά Ευρωπαικά αριστουργήματα αποτελεί ύβρη... συγκρίνουμε πάντα τα καλύτερα με τα καλύτερα και στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν πιστεύω να υπάρχει κανένας που μπορεί να υποστηρίξει ότι το μεγαλείο της Ακρόπολης ή της Αναγεννησιακής Ιταλίας συγκρίνετε με τους ναούς της Ankor Wat... στην Ιταλία μπορείς να πηγαίνεις κάθε Π/Σ/Κ για μια ζωή, στην Καμπότζη πόσο?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.786
Likes
18.183
Παραθετω και εγω τις φωτογραφιες μου απο την Εφη Θωδη- Καμποτζη:
http://www.travelstories.gr/members...C-%EC%EF%F5-%EA%E1%EC%F0%FC%F4%E6%E7-228.html
Καταπληκτικές φωτογραφίες Έρση, αν και από Καμπότζη δε θέλω γενικά να κοιτάω γιατί σε 1 μήνα θέλω να τα δω ζωντανά χωρίς την εντύπωση του χιλιοειδωμένου....αλλά καταπληκτικές...
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Εδω δεν κανουμε συγκρισεις ετσι κι`αλλιως τους αγνωστους καλλιτεχνες που εχτισαν τους ναους του Ανγκορ δεν τους γνωριζουμε.
Σαν προσωπικο μου γουστο μου αρεσουν περισσοτερο τα εργα που εχει φτιαξει η φυση παρα αυτα που εχουν φτιαξει οι ανθρωποι.
Οταν ομως αυτα τα δυο συνυπαρχουν τοτε ειναι κατι απαραμιλλα ομορφο οπως οι συγκεκριμενοι ναοι.

Σκουπιδια δεν ειχε ουτε το Ανγκορ ουτε το Σιεμ Ριπ οταν πηγα προφανως ειχαν πληρωσει τους υπαλληλους του δημου.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σκουπιδια δεν ειχε ουτε το Ανγκορ ουτε το Σιεμ Ριπ οταν πηγα προφανως ειχαν πληρωσει τους υπαλληλους του δημου.
της Sokimex μάλλον εννοείς..που διαχειρίζεται το αρχαιολογικό πάρκο. μια διεφθαρμένη κυβέρνηση έχει παραδώσει σε ιδιώτες τον πολιτισμό του λαού της.
κι εγώ το πάρκο το βρήκα πεντακάθαρο, την πόλη όχι. λίγο μακρύτερα από 2 βασικούς δρόμους βρωμοκοπάει...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ολόκληρη η Ασία έχει ένα πρόβλημα με την καθαριότητα..
Μα όλα ειναι διαφορετικά στην ασία..
Εχω παθει κώλυμα ακριβώς για αυτό ..γιατί ειναι όλα μα όλα διαφορετικά..
Τίποτα δεν μου θυμίζει τον τόπο μου,τον τρόπο ζωής μου,την θρησκεία μου τον πολιτισμό μου...την γλώσσα τους ανθρώπους του τοπου μου!
Και επειδή ταξίδι για μένα ειναι ολο και πιο μακρυά -παράξενα -και αλαργηνά..γι αυτο επιλέγω την βρωμοασία..
Τα σκουπίδια της τα σκεπαζουν οι όμορφες ευωδιές τα λιβάνια της τα λουλούδια και τα πλατειά χαμόγελα των ανθρώπων της ...
Αυτη ειναι η ομορφιά της ..
τα σκουπίδια μετά ούτε που τα προσέχεις...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μα όλα ειναι διαφορετικά στην ασία..
Εχω παθει κώλυμα ακριβώς για αυτό ..γιατί ειναι όλα μα όλα διαφορετικά..
Τίποτα δεν μου θυμίζει τον τόπο μου,τον τρόπο ζωής μου,την θρησκεία μου τον πολιτισμό μου...την γλώσσα τους ανθρώπους του τοπου μου!
Και επειδή ταξίδι για μένα ειναι ολο και πιο μακρυά -παράξενα -και αλαργηνά..γι αυτο επιλέγω την βρωμοασία..
Και εγω για αυτους ακριβως τους λογους θελω να ταξιδευω σε εκεινα τα μερη.
Συμφωνω με τον Traveller οτι η Ευρωπη εχει μια συγκεντρωση πολιτισμου και τεχνης μοναδικη και πραγματι τις ευρωπαικες μητροπολεις μπορει να τις επισκεπτεται πολλες φορες- καθε Σαββατοκυριακο αν εχει χρηματα και χρονο, δε γενναται θεμα. Και παντα θα εχει πραγματα να κανει ειτε σε πολιτιστικο επιπεδο ειτε και σε διασκεδαση. Ομως για μενα η Ευρωπη ειναι το ιδεατο: πως θα επρεπε και πως θα μπορουσε να ειναι και η Ελλαδα, στο γεωφυσικο της μετρο και ιστορια, αν τα τελευταια πενηντα, εξηντα χρονια ...δεν καναμε τουτο η καναμε εκεινο. (Εδω χωρουν να προστεθουν παρα πολλα πραγματα. Οσα και να προσθεσετε μεσα θα εισαστε). Δηλαδη κατι γνωριμο, οικειο και εν πολλοις και πολυ συχνα και καλυτερο. Η Ευρωπη επισης απαιτει και πνευματικη προσπαθεια: δεν κοβεις βολτα σε μουσεια και πινακοθηκες λες και κανεις window shopping, ο ευρωπαικος πολιτισμος απαιτει μια εναργεια που στο τελος σε αφηνει εξουθενωμενο.
Η Ασια ομως ειναι το τελειως διαφορετικο, το ξενο, το διαφορετικο, το μυστηριωδες ισως. Πολιτισμοι και αντιληψεις που ειναι τελειως ξενοι εξ ου και πολυ δυσκολα προσεγγισιμοι απο εμας. Πολιτισμοι και αντιληψεις που για να καταφερω να τους προσεγγισω απαιτειται μεγαλη ενασχοληση απο μερους μου, (να γνωρισω τις θρησκευτικες αντιληψεις τους, τη λογοτεχνια τους με δυο λογια την κοσμοαντιληψη τους) την οποια δεν θελω κιολας να κατανοησω : και απο πνευματικη τεμπελια, αλλα και γιατι δε θελω να νοιωσω ως οικειο αυτον τον πολιτισμο τους: οταν ειμαι σε εκεινα τα μερη δε θελω να ειμαι σε εναργεια, θελω να ειμαι χαλαρη σε μια βαρκα και αν απολαμβανω το θεαμα, με κινδυνο να αντιμετωπιζω αυτα που βλεπω, τους ναους του Ανγκορ για παραδειγμα, ως σκηνικο και οχι ως πολιτισμικο αποκτημα, πραγμα που θα απαιτουσε μια ενεργεια, εναν κοπο, μια κουραση απο μερους μου που δεν θελω να δωσω.
Ομως χαιρομαι να βλεπω αλλα τοπια, αλλα σχηματα και χρωματα, αλλα ηλιοβασιλεματα και αλλες ανατολες, αλλους αρχιτεκτονικους ρυθμους, αλλες μουσικες, αλλους ανθρωπους και αλλες μυρουδιες (και ας μην ειναι ολες ευχαριστες), αλλα φυτα και ζωα, αλλα δαση, αλλα μεγεθη γεωφυσικα: αλλιως ειναι ενα ποταμι, μια θαλασσα η ενα βουνο στην ασια, αλλιως στην Ελλαδα. Η Ανατολη ειναι για μενα ραθυμη και χαλαρη η μαλλον ετσι νιωθω οταν πηγαινω εκει.
Α και κατι αλλο: μαλλον μου εχει μεινει απο τον Τintin και τα συναφη που διαβαζα μικρη: μου αρεσουν πολυ οι ερειπιωνες που βρισκονται μεσα στη ζουγκλα: τι να γινει που στην Ευρωπη δεν εχουμε τετοια! Νομιζω οτι η Ασια (και η Αφρικη και δευτερευοντως η Λατινικη Αμερικη) ειναι για μενα τα ονειρεμενα μερη στα οποια το παιδικο μου μυαλο φαντασιακα ταξιδευε.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
fitziano,
Ρώτα ΚΥΡΙΩΣ τον εαυτό σου τι θέλει να δει, να ακούσει, να μυρίσει, να αισθανθεί και να αντέξει.....:shock:

Εγώ όταν πήγα Ινδία, ήξερα όλα τα "αρνητικά" της και για αυτό την επέλεξα :haha:.... και δεν με απογοήτευσε...

Αντε και καλή απόφαση...


Υ.Γ.
Να το ματαξαναπώ "περί ορέξεως, κολοκυθόπιτα"... :D
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εγώ πάλι δεν κατάλαβα τι σχέση έχουν όλα τα τελευτάια μηνύματα με το τόπικ.

Και επίσης δεν καταλαβαίνω γιατί αφού έχετε μια συζήτηση που είναι ενδιαφέρουσα για σας, δε ζητάει κάποιος με μια αναφορά να μεταφερθούν τα μηνύματα στο σόσιαλ να συνεχίσετε εκεί και εδώ να μείνει ένα θέμα ταξιδιωτικό.

Συνεχίστε παρακαλώ on topic μόνο, τα μηνύματα θα πάνε social.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.532
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom