Ινδία Ινδία - πώς, πού, πότε...

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
βλέπω Τζαϊπούρ - Τζαισάλμερ 570 χλμ., να υπολογίσω κανά 10ώρο με αυτοκίνητο?
Χμμμ.... Δεν έχω πάει Τζαϊζαλμέρ, δεν ξέρω την ποιότητα του δρόμου, αλλά αν κρίνω από εκείνη άλλων διαδρομών (π.χ. Lucknow - Allahabad ή Mumbai - Aurangabad), μάλλον είσαι πολύ αισιόδοξη. Πιστεύω ότι θα χρειαστείς κάτι μεταξύ 12 και 15 ωρών. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να το σπάσεις στα δύο με μια διανυκτέρευση στη Jodpur (που δεν θα σε απογοητεύσει έτσι κι αλλιώς, μετά την κόκκινη η μπλέ πόλη).

Δε θα ξεχάσω ποτέ τον τρόμο μου όταν, στη θέση του συνοδηγού στο ταξί από Βομβάη για Αουράνγκαμπαντ, ζαβλακωμένος από τον ήλιο που βαρούσε κατακούτελα, άυπνος απ' το αεροπορικό ταξίδι, άνοιξα κάποια στιγμή τα μάτια μου μετά από 6 ώρες δρόμο και είδα την πινακίδα να λέει 160km (!) όταν νόμιζα ότι κοντεύαμε να φτάσουμε!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
8.159
Χμμμ.... Δεν έχω πάει Τζαϊζαλμέρ, δεν ξέρω την ποιότητα του δρόμου, αλλά αν κρίνω από εκείνη άλλων διαδρομών (π.χ. Lucknow - Allahabad ή Mumbai - Aurangabad), μάλλον είσαι πολύ αισιόδοξη. Πιστεύω ότι θα χρειαστείς κάτι μεταξύ 12 και 15 ωρών. Ίσως θα ήταν προτιμότερο να το σπάσεις στα δύο με μια διανυκτέρευση στη Jodpur (που δεν θα σε απογοητεύσει έτσι κι αλλιώς, μετά την κόκκινη η μπλέ πόλη).

Δε θα ξεχάσω ποτέ τον τρόμο μου όταν, στη θέση του συνοδηγού στο ταξί από Βομβάη για Αουράνγκαμπαντ, ζαβλακωμένος από τον ήλιο που βαρούσε κατακούτελα, άυπνος απ' το αεροπορικό ταξίδι, άνοιξα κάποια στιγμή τα μάτια μου μετά από 6 ώρες δρόμο και είδα την πινακίδα να λέει 160km (!) όταν νόμιζα ότι κοντεύαμε να φτάσουμε!

Γμτ! Σε αυτή την περίπτωση δε νομίζω να μου βγαίνει το Τζαϊζαλμέρ... Και η ειρωνία είναι, όπως διάβασα κάπου, ότι η πόλη διαθέτει αερδρόμιο το οποίο λέει παραμένει κλειστό λόγω της θέσης της πόλης κοντά στα σύνορα με το Πακιστάν... αν ήταν ανοιχτό θα ήταν όλα τόσο εύκολα!!!
Γενικά, οι τιμές των εσωτερικών πτήσεων είναι πάμφθηνες!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τζασαιλμερ πας οδικώς, όντως η περιοχή θεωρείται ευαίσθητη ακόμα και σήμα κινητής τηλεφωνίας δεν υπήρχε απ'ότι θυμάμαι. Πάντως αν δεν σου βγαίνει μην κλάψεις. Οι υπόλοιπες πόλεις του Ρατζαστάν είναι ενδιαφέρουσες, μπορείς να βάλεις στο πρόγραμμά σου και την περιοχή Shekhawati που δεν απέχει πολύ από την jaipur, καθώς και το Pushkar με τα γκατ του γύρω από τη λίμνη. Αν κινηθείς με ενοικιαζόμενο αυτοκίνητο να έχεις οδηγό. Δεν ενεδείκνυνται οι δρόμοι της Ινδίας για οδήγηση (άσε που μπορεί να έρθεις φάτσα κάρτα με καμμιά ιερή αγελάδα)
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Ίσως εναλλακτικά να κάνεις το τρίγωνο Δελχί, Αgra, Jaipur μετά Khajurahο - Varanasi και επιστροφή Δελχί. Και καλύτερα έως τέλη Μαρτίου. Μετά έχει υπερβολική ζέστη και αργότερα ξεκινάνε οι μουσώνες.
Πάρε και καμμιά σταφίδα και αμύδγαλα από την Ελλάδα..... Το μόνο που δεν άντεχα στην Ινδία ήταν το φαγητό (εκτός αν είσαι φαν του ινδικού).
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Renata, καταρχας τωρα αντιληφθηκα οτι πας Ινδια!!! Ζηλευωωωωωω!!!!!!:shock::shock::shock: Καλο ταξιδι κοριτσακι!!! :clap::clap::clap:
Varioathens, την Τζαιασλμερ μην την αφησεις! Αξιζει πολυ! Με νυχτερινο τρενο απο Τζαιπουρ γλιτωνεις χρόνο...
Τωρα από εμβόλια εγω εκανα μονο αντιτετανικο. Χαπια δεν πηρα,γιατι μου ειπανε οτι σε περιπτωση-χτυπα ξυλο- παθεις τα ιδια χαπια ειναι και η θεραπεια,κι οτι οι γιατροι εκει ξερουν καλυτερα-οποτε απλως τα πηρα μαζι μου. Κι οτι και να τα παρεις δεν ειναι 100% σιγουρα. Ακουσα και για παρενεργειες οπότε φοβηθηκα...Τωρα τι να πω..Ρωτα κανεναν γιατρο καλυτερα. Παντως με το που εφτασα Ινδια πηρα μια δικη τους κρεμα για κουνουπια που εμοιαζε με οδοντοκρεμα,λεγεται omidos και δεν με τσιμπησε ουτε 1!!!
Από φαγητα προσεχα,αλλα εκ των υστερων νομιζω οτι ημουν φοβισμενη και δεν δοκιμασα καποια φαγητα του δρομου που ζηλεψα..Την επομενη φορα που θα παω σιγουρα θα δρω πιο ελευθερα! Απο νερο σιγουρα εμφιαλωμενο,και τα δοντια σου με αυτο!
Οτι άλλο θελεις πες!! Ποσες μερες θα πας?
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
8.159
Renata, καταρχας τωρα αντιληφθηκα οτι πας Ινδια!!! Ζηλευωωωωωω!!!!!!:shock::shock::shock: Καλο ταξιδι κοριτσακι!!! :clap::clap::clap:
Varioathens, την Τζαιασλμερ μην την αφησεις! Αξιζει πολυ! Με νυχτερινο τρενο απο Τζαιπουρ γλιτωνεις χρόνο...
Τωρα από εμβόλια εγω εκανα μονο αντιτετανικο. Χαπια δεν πηρα,γιατι μου ειπανε οτι σε περιπτωση-χτυπα ξυλο- παθεις τα ιδια χαπια ειναι και η θεραπεια,κι οτι οι γιατροι εκει ξερουν καλυτερα-οποτε απλως τα πηρα μαζι μου. Κι οτι και να τα παρεις δεν ειναι 100% σιγουρα. Ακουσα και για παρενεργειες οπότε φοβηθηκα...Τωρα τι να πω..Ρωτα κανεναν γιατρο καλυτερα. Παντως με το που εφτασα Ινδια πηρα μια δικη τους κρεμα για κουνουπια που εμοιαζε με οδοντοκρεμα,λεγεται omidos και δεν με τσιμπησε ουτε 1!!!
Από φαγητα προσεχα,αλλα εκ των υστερων νομιζω οτι ημουν φοβισμενη και δεν δοκιμασα καποια φαγητα του δρομου που ζηλεψα..Την επομενη φορα που θα παω σιγουρα θα δρω πιο ελευθερα! Απο νερο σιγουρα εμφιαλωμενο,και τα δοντια σου με αυτο!
Οτι άλλο θελεις πες!! Ποσες μερες θα πας?
Πόση ώρα είναι η διαδρομή Τζαϊπούρ-Τζαϊζάλμερ με τραίνο?
Και επίσης, πώς είναι τα τρένα στην Ινδία? Διαβάζοντας την ιστορία της lalibela που έβαζε σεντόνι στα τραίνα, έχω σκιαχτεί...:haha:
Α! Και κάτι άλλο... Ιούνιο που πήγες, ενάντια στη γνώμη των περισσοτέρων εδώ στο φόρουμ, πώς ήταν τα πράγματα?
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
να μπω κ εγω στην κουβεντα??? Θα μπω λοιπον...
ινδια πηγαμε περυσι κατακαλοκαιρο 5 ατομα παρεα... η ζεστη ηταν αποπνιχτικη..το προγραμμα των περιπου 20 ημερων περιελαμβανε δελχι-αγκρα-ρατζασταν κ βαρανασι (εχω γραψει την αντιστοιχη ιστορια-ινδια)...
την διαδρομη τζαιπουρ-τζαισαλμερ, την καναμε με στασεις κ διανυκτερευσεις στην πουσκαρ την ουνταιπουρ(αν κ ξεφευγεις λιγο, αλλα αξιζει τον κοπο) κ την τζοντπουρ...νομιζω, πως κ οι τρεις αξιζουν μια επισκεψη αν σκοπευεις να κινηθεις σ εκεινη την περιοχη κ υπαρχει χρονος,για να καταληξεις τζαισαλμερ...
οι 3 της παρεας κανανε εμβολια, αλλα δεν πηραν χαπια για ελονοσια, οι αλλοι δυο δεν καναμε...ακόμη κ για αντικουνουπικο πηρα ενα αθωο παρασκευασμα του κορε κ αν με τσιμπησε κ κανενα κουνουπακι ηταν το βραδυ, όταν ξεχνουσα να βαλω καμια φορα...
οσο για τους δρομους θα συμφωνησω με αυτο που λεει ο μπαμπαντουμα...ειχα την αισθηση, πως οι ινδικες ταμπελες με τις χιλιομετρικες αποστασεις ηταν σε μιλια κ οχι σε χιλιομετρα...αφου πηγαιναμε, πηγαιναμε...κοιμομασταν, ξυπνουσαμε κ εβλεπες μετα απο ωρες κατι 100 χλμ. ακομη απο τα 250 η 300 που ειχες να δυανισεις...υπαρχει κινηση παντα κ καλως οι οδηγοι δεν τρεχουν, γιατι αν τρεχανε κιολας αλιμονο...ας πουμε ο δικος μας οδηγος δεν πατησε ποτε πανω απο 80 (κ πολυ λεω)...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.544
Likes
8.159
να μπω κ εγω στην κουβεντα??? Θα μπω λοιπον...
ινδια πηγαμε περυσι κατακαλοκαιρο 5 ατομα παρεα... η ζεστη ηταν αποπνιχτικη..το προγραμμα των περιπου 20 ημερων περιελαμβανε δελχι-αγκρα-ρατζασταν κ βαρανασι (εχω γραψει την αντιστοιχη ιστορια-ινδια)...
την διαδρομη τζαιπουρ-τζαισαλμερ, την καναμε με στασεις κ διανυκτερευσεις στην πουσκαρ την ουνταιπουρ(αν κ ξεφευγεις λιγο, αλλα αξιζει τον κοπο) κ την τζοντπουρ...νομιζω, πως κ οι τρεις αξιζουν μια επισκεψη αν σκοπευεις να κινηθεις σ εκεινη την περιοχη κ υπαρχει χρονος,για να καταληξεις τζαισαλμερ...
οι 3 της παρεας κανανε εμβολια, αλλα δεν πηραν χαπια για ελονοσια, οι αλλοι δυο δεν καναμε...ακόμη κ για αντικουνουπικο πηρα ενα αθωο παρασκευασμα του κορε κ αν με τσιμπησε κ κανενα κουνουπακι ηταν το βραδυ, όταν ξεχνουσα να βαλω καμια φορα...
οσο για τους δρομους θα συμφωνησω με αυτο που λεει ο μπαμπαντουμα...ειχα την αισθηση, πως οι ινδικες ταμπελες με τις χιλιομετρικες αποστασεις ηταν σε μιλια κ οχι σε χιλιομετρα...αφου πηγαιναμε, πηγαιναμε...κοιμομασταν, ξυπνουσαμε κ εβλεπες μετα απο ωρες κατι 100 χλμ. ακομη απο τα 250 η 300 που ειχες να δυανισεις...υπαρχει κινηση παντα κ καλως οι οδηγοι δεν τρεχουν, γιατι αν τρεχανε κιολας αλιμονο...ας πουμε ο δικος μας οδηγος δεν πατησε ποτε πανω απο 80 (κ πολυ λεω)...
Γειά σου Ελένη! Δε μου λες...πέσατε σε μουσώνες?
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Λοιπον το τρενο εφευγε από Τζαιπουρ βραδυ στις 12 και μετα από 12 ωρες φτασαμε. Η θεση Β' ηταν καλη. Λεγοντας καλη εννοω για τα δεδομενα της Ινδιας. Σου εφερναν σεντονια και κουβερτα,γιατι ειχε air-condition και ειχε κρυο το βραδυ. Ενταξει κοιμοσουνα,ιδιως αν ησουν κουρασμενος. Εγω γενικα ειμαι ευκολη στον υπνο και βολικη. Θα ξαναπηγαινα,αλλα στην ιδια κατηγορια θεσεων. Οι αλλες ειναι φρικη!!!
Πηγα Ιουνιο παρολο που οεδω στο φορουμ μου ελεγαν που ηταν ακαταλληλη εποχη,αλλα δεν ειχα αλλη επιλογη. Τυπικα ηταν η εποχη των μουσωνων,αλλα δεν ειδαμε σταλα βροχη! Μαλιστα ηταν θεμα σε ολες τις ειδησεις και τις εφημεριδες τις τοπικες!! Ανυσυχουσαν που αργησε κι αυτο ειχε επιπτωσεις στην οικονομια τους. Ελλειψη νερου κ.λ.π καταλαβαινεις... Ζεστη βεβαια ειχε παρα πολυ!!! Χωρις υπερβολη επινα 10 λιτρα την ημερα! Βεβαια δεν μπορω να πω οτι με ενοχλησε και πολυ,γιατι την αντεχω,το κρυο δεν μπορω καθολου!!
Βεβαια εχεις ενα μεγαλο πλεονεκτημα για μενα αυτη την εποχη! Ελλειψη τουριστων! Αυτο σημαινει μεγαλυτερη ανεση στο να κινηθεις,να κανεις παζαρια,να μεινεις σε καλυτερα ξενοδοχεις σε χαμηλοτερες τιμες και ολα αυτα...Οτι και να κανεις μην κλεισεις απο πριν. Μονο την 1η μερα. Μετα θα βρεις οτι θες και με παζαρι σε καλη τιμη!!
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Γειά σου Ελένη! Δε μου λες...πέσατε σε μουσώνες?
πολλες βροχες συνατησαμε στη μπικανερ κ στη μανταβα ( ποντικια να δεις)κ σποραδικες σε αλλες πλην της τζαισαλμερ...στην αρχη χαρηκαμε, γιατι πιστεψαμε, πως θα δρισισει καπως, αλλα ελα που κοβόταν πάντα το ρευμα, οποτε κ το καλυτερο ξενοδοχειο δυσκολα υποστηριζε με τη γεννητρια κ το κλιματιστικο, οποτε αρχιζε αλλο μαρτυριο, γιατι μετα τη βροχη η ζεστη γινεται ακομη πιο δυσκολη...
το ιδιο διαστημα βλεπαμε στην τηλεοραση την βομβαη πλυμμηρισμενη...
να σου πω κ κατι περι τζαισαλμερ..συζητωντας με κατοικο εκει τον ρωτησαμε αν περιμενουν τους μουσωνες...
η απαντηση του ηταν αφοπλιστικη " εδω εχει δωδεκα χρονια να βρεξει...οταν βρεχει τα κλεινουμε ολα κ κανουμε γιορτη...γιορτη κανουμε ακομη κ αν καποιος απο μας δει στον υπνο του βροχη""
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Θα συμφωνησω με την Ελενη! Κι εμενα ετσι μουχαν πει...Λογω της εποχης που πηγα να προτιμησω να παω προς τα εκει γιατι σπανια βρεχει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.827
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom