Ινδία Ινδία - πώς, πού, πότε...

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
Αγαπητοί συμφορουμίτες, θα ήθελα τη βοήθειά σας...
Αφού διάβασα με πολύ προσοχή τις ταξιδιωτικές ιστορίες και όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με την Ινδία, έχω κάποιες απορίες... όποιος καλός άνθρωπος ας μου δώσει τα φώτα του...

1) Πρακτορεία
Τα πρακτορεία που βρήκα μέσα από τα θέματα του φόρουμ είναι:
GAJRAJ TRAVEL (εξυπηρετεί μόνο την περιοχή του rajasthan?)
ΙΝDOVISION
ICONTOURS
METROVISTA
METROPOLIS TRAVELS
Έχει να προτείνει κανείς κάποιο άλλο?

2) Μumbai
Οι περισσότεροι επισκέπτονται Δελχί-Άγκρα-Βαρανάσι-Τζαϊπούρ και γύρω περιοχές. Έχει πάει κανείς Βομβάη? Αξίζει?

3) Εμβόλια
Διάβασα έναν κατεβατό από εμβόλια (Ηπατίτιδας Α-Β, Πολιομυελίτιδα, Αντιτετανικό, Χολέρα) και χάπια (Ελονοσίας).
Είναι όλα αυτά απαραίτητα για κάποιον που θέλει να ταξιδέψει για 10 μέρες και σε περιοχές όπως Δελχί-Άγκρα-Βαρανάσι-Τζαϊπούρ?

4) Αύγουστος
Διάβασα ότι τον Αύγουστο, λόγω των μουσώνων είναι επικίνδυνο από άποψη υγιεινής, να επισκεφθείς την Ινδία. Δεδομένου ότι δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε άλλη εποχή, μειώνεται ο κίνδυνος αν κάνουμε όλο αυτό το κατεβατό των εμβολίων?

5) Βίζα
Αρκεί να συμπληρώσεις το όνομα και το τηλέφωνο της εργασίας σου ως αποδεικτικό ότι εργάζεσαι?

6) Διάβασα σε κάποιο πόστ ότι στο Ταζ Μαχάλ απαγορεύεται η είσοδος την Παρασκευή σε χριστιανούς. "Παίζει" κάτι ανάλογο στο Βαρανάσι? Θέλω να πώ όποια μέρα και να πας θα πετύχεις καύση νεκρών?

{Θεέ μου τι μακάβριο... "ναι γειά σας? καίτε κάθε μέρα τους νεκρούς σας γιατί θέλουμε να έρθουμε να κάνουμε χάζι?" :roll:}
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Αγαπητοί συμφορουμίτες, θα ήθελα τη βοήθειά σας...
Αφού διάβασα με πολύ προσοχή τις ταξιδιωτικές ιστορίες και όλα τα θέματα που έχουν να κάνουν με την Ινδία, έχω κάποιες απορίες... όποιος καλός άνθρωπος ας μου δώσει τα φώτα του...



3) Εμβόλια
Διάβασα έναν κατεβατό από εμβόλια (Ηπατίτιδας Α-Β, Πολιομυελίτιδα, Αντιτετανικό, Χολέρα) και χάπια (Ελονοσίας).
Είναι όλα αυτά απαραίτητα για κάποιον που θέλει να ταξιδέψει για 10 μέρες και σε περιοχές όπως Δελχί-Άγκρα-Βαρανάσι-Τζαϊπούρ?

4) Αύγουστος
Διάβασα ότι τον Αύγουστο, λόγω των μουσώνων είναι επικίνδυνο από άποψη υγιεινής, να επισκεφθείς την Ινδία. Δεδομένου ότι δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε άλλη εποχή, μειώνεται ο κίνδυνος αν κάνουμε όλο αυτό το κατεβατό των εμβολίων?

5) Βίζα
Αρκεί να συμπληρώσεις το όνομα και το τηλέφωνο της εργασίας σου ως αποδεικτικό ότι εργάζεσαι?

6) Διάβασα σε κάποιο πόστ ότι στο Ταζ Μαχάλ απαγορεύεται η είσοδος την Παρασκευή σε χριστιανούς. "Παίζει" κάτι ανάλογο στο Βαρανάσι? Θέλω να πώ όποια μέρα και να πας θα πετύχεις καύση νεκρών?

{Θεέ μου τι μακάβριο... "ναι γειά σας? καίτε κάθε μέρα τους νεκρούς σας γιατί θέλουμε να έρθουμε να κάνουμε χάζι?" :roll:}
η Ινδια ειναι ιδιατερο ταξιδι....με εχει πιασει τρομερη νοσταλγια και σκεφτομαι συνεχεια πως θα γινει να ξαναπαω...
Για ταξιδιωτικα δεν εχω ιδεα....

Εμεις χασαμε το τρενο προς Μομβαη και ετσι τελικα δεν την ειδα καθολου.......Αλλα απο το λιγο που ειδα φανταζομαι χρειαζονται 3-4 μερες και εξαρταται απο το χρονο σου....Παντως πρεπει να ναι η πολη με τα πιο ακρα...δηλαδη μεγαλη φτωχεια απο τη μια και απο την αλλη το μπολιγουντ κ.τλ. .Οι πτησεις παντως εσωτερικες για να πεταχτεις ενα τριημερο απο Δελχι ή Βαρανασι στοιχιζουν μολις 35-40 ευρω.

πιστευω οτι αυτα περι εμβολιων, ιδιαιτερα αμα πας με γκρουπ , κοιμασαι σε καλα ξενοδοχεια και τρως εκει ειναι υπερβολικα...οσο για ελεονοσια οι περιοχες γυρω απο δελχι και ρατζασταν συμφωνα με το WHO δεν εχουν κινδυνο.....ενα σπρει σωματος αρκει....εγω προσωπικα εκατσα 38 μερες, ανεμβολιαστη,δεν κοιμηθηκα σε ξενοδοχειο με πανω απο δεκα ευρω, εφαγα απο παντου, ειχε μουσωνες στο νοτο , δηλαδη φουλ ελεονοσια και κουνουπια δεν με πλησιασαν λοφω σπρει...τα χαπακια της ελεονοσια τα πηρα παντως και εκανα και αντιτετανικο...

Στη βιζα τηλεφωνο, ονομα και διευθυνση εργασιας.. θελει 3-5 μερες....και μονο 9-11 το πρωι βγαζουν βιζα......

Θα πετυχεις πιστευω καθε μερα καυση, εμεις τουλαχιστον παρατηρησαμε καθημερινα...αλλωστε δεν ειναι μνημειο σαν το Ταζ Μαχαλ, ειναι τελετη...
αλλα γενικα εγω απεφευγα να βλεπω....δε μάρεσε αυτο που ειπες το χαζι.


κατα τ'αλλα καλο ψαξιμο!!!!
 

alexandrak

Member
Μηνύματα
44
Likes
7
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού
εμβολια και εγω αλλα και οι περισσοτεροι εδω απο ιστοριες και απο αναρτησεις που διαβασα δεν εκαναν.
Στο Βαρανασι γινεται καυση νεκρων 24 ωρες το 24ωρες ολη την εβδομαδα οποτε θα το δεις!
α!μην σε "ψησει" ο ξεναγος οτι και καλα θα κανει τα κονε του και θα σε παει κοντα στο μερος που καιγονται οι νεκροι ενω απαγορευεται, σε ολους το κανουν απο οτι καταλαβα. απλα ως συνηθως θελει φιλοδωρημα οποτε σ αυτη την περιπτωση κρινεις εσυ αν θα δωσεις!
σε εμενα δεν μου φτανε ο ξεναγος αλλα μου ηρθαν και απο διπλα κατι αλλοι μπαρμπαδες και θελανε και αυτοι λεφτα με χιλιες δυο δικαιολογιες!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Vario ινδία έ???
έπεσε περονόσπορος !!!
επειδή φεύγω την άλλη κυριακή έχω πρόσφατα ορισμένα πραγματάκια και θα σου τα πώ.
εισιτήρια έβγαλα με την airarabia 390 βαρέθηκα να το λέω.
για πρακτορείο δεν γνωρίζω!οταν φτάσω εκεί θα δώ τι θα κάνω, ι που θα μείνω και τι θα επισκεφτώ.
στην επαρχία razastan που λές να πάς είχα πάει αύγουστο και ταφτυσα απο την ζέστη.
τώρα θα παω στον νότο goa-kerala και απο οτι ξέρω ο φεβρουάριος είναι η τέλεια εποχή.
visa.θα βγάλεις απο την πρεσβεία αν μένεις αθήνα.ειναι βασσιλίσης σοφίας.
το τηλ ειναι
τηλ 210 7487676
-2 φωτοτυπίες διαβατηρίων με τα στοιχεία και την υπογραφή
-2 εγχρωμες φωτο διαβατηρίου.
-το aplication form συμπληρωμένο.
την aplication form θα την κατεβάσεις απο το εξής site
Quoprro Global Hellas - India Visa Application Services Centre
θέλει τρείς εργάσιμες να εκδοθεί.στοιχίζει 67 ευρά.-η τουριστική ισχύει για 6 μήνες.
διάβασε την ιστορία του christo 7178,κάτι θα αποκομίσεις και σύ..:cool:
όσον αφορά την mubai ειναι μιά μεγαλόπολη εμποροβιομηχανικό κέντρο με όλα τα παρελκόμενα..θα την αποφύγω και θα προσγειωθώ στο cotcin.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Να συμπληρώσω στα ερωτήματά σου,οτι ποτέ δεν κάνω εμβόλια,αλλα χρησιμοποιώ ένα καλό αντικουνουπικό και οπωσδήποτε, το άρωμά μου που είναι το Fahrenheit EDT for men!:D
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
VarioAthens πήγα 4 φορές στην Ινδία (κι αν μπορούσα, αν δεν ήθελα να γνωρίσω κι άλλους τόπους κι ανθρώπους δηλαδή, θα πήγαινα 14!)...

Η πρώτη φορά ήταν... προ Χριστού, πριν πολλά χρόνια δηλαδή, ούτε internet υπήρχε τότε, παρ' όλα αυτά πήγαμε μόνοι μας. Σημαντική λεπτομέρεια: Ένας φίλος από την παρέα είχε ξαναπάει, οπότε και εμπειρία είχε και κατά τόπους εκτελούσε χρέη και ξεναγού (πού να πάμε, τι να δούμε).

2) Μumbai
Οι περισσότεροι επισκέπτονται Δελχί-Άγκρα-Βαρανάσι-Τζαϊπούρ και γύρω περιοχές. Έχει πάει κανείς Βομβάη? Αξίζει?
Στη Βομβάη πήγαμε τη δεύτερη φορά. 3 διαν/σεις. Ο φίλος που λέγαμε επέμενε ότι ήταν χάσιμο χρόνου. Επιμέναμε. Είχε δίκηο. Κόστισε πολύ ακριβότερα από οπουδήποτε αλλού και δεν άξιζε τα λεφτά της. Σε μια τόσο αχανή χώρα με τόσα διαφορετικά πράγματα να δεις και να κάνεις γιατί να χάσεις το χρόνο σου στη Βομβάη;

3) Εμβόλια
Διάβασα έναν κατεβατό από εμβόλια (Ηπατίτιδας Α-Β, Πολιομυελίτιδα, Αντιτετανικό, Χολέρα) και χάπια (Ελονοσίας).
Είναι όλα αυτά απαραίτητα για κάποιον που θέλει να ταξιδέψει για 10 μέρες και σε περιοχές όπως Δελχί-Άγκρα-Βαρανάσι-Τζαϊπούρ?
Όχι. Ειδικά στα μέρη που αναφέρεις. Την πρώτη φορά ήμουν "ψαρωμένος" και έκανα και αντιτετανικό και χολέρα και χάπια ελονοσίας έπαιρνα. Στα ίδια μέρη που λές. Τη δεύτερη, σε πιό "άγρια", μόνο χάπια ελονοσίας. Την τρίτη είχε επιδημία χολέρας, οπότε το ξανάκανα, συν τα χάπια. Την τέταρτη τίποτα. Το αντιτετανικό δεν βλάπτει έτσι κι αλλιώς, άν υπάρχει χρόνος κάν'το, αν όχι άσ'το. Τα χάπια αν σε κάνουν να νοιώσεις καλύτερα ψυχολογικά, εντάξει, αλλιώς όπως σου τα είπαν και οι άλλοι πιο πάνω.

4) Αύγουστος
Διάβασα ότι τον Αύγουστο, λόγω των μουσώνων είναι επικίνδυνο από άποψη υγιεινής, να επισκεφθείς την Ινδία. Δεδομένου ότι δεν μπορούμε να ταξιδέψουμε άλλη εποχή, μειώνεται ο κίνδυνος αν κάνουμε όλο αυτό το κατεβατό των εμβολίων?
Για τα εμβόλια βλέπε πιο πάνω. Για την εποχή, ναι ο Αύγουστος είναι εποχή μουσώνων αλλά όχι για όλη την Ινδία. Τα σύννεφα δεν παρκάρουν πάνω από τη χώρα και ρίχνουν συνεχώς παντού, μετακινούνται με τους ανέμους. Αρχίζουν το Μάιο απ' το νότο, ανεβαίνουν προς το βορρά και μετά γυρνάνε προς τα κάτω. Ανάλογα που θα σε πετύχουν. Τον Αύγουστο, π.χ. μπορεί να βρέχει στο Δελχί, αλλά στο Τριβάντρουμ θα είναι ξηρή περίοδος. Καταλαβαίνεις τι θέλω να πώ.

Για τα υπόλοιπα έχουν απαντήσει άλλοι, πιο "καθ' ύλην" αρμόδιοι (ένεκα πρόσφατης επιστροφής ή μελλοντικής αναχώρησης! ;) )

Με το καλό να πάς και το καλύτερο νά'ρθεις!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.502
Likes
8.023
VarioAthens πήγα 4 φορές στην Ινδία (κι αν μπορούσα, αν δεν ήθελα να γνωρίσω κι άλλους τόπους κι ανθρώπους δηλαδή, θα πήγαινα 14!)...Με το καλό να πάς και το καλύτερο νά'ρθεις!
Απίστευτος! :) Σε ευχαριστώ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
1) Πρακτορεία
Δεν έχω ιδέα.


2) Μumbai
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά οι φαβέλες. Εμπειρία ζωής!

3) Εμβόλια
Δεν έκανα κάνενα, αλλά ο καθένας επιλέγει τι κάνει με την υγεία του.

4) Αύγουστος
Για ιατρικά θέματα ρώτησε ένα γιατρό καλύτερα.

5) Βίζα
Εμένα με ρώτησαν πού δουλεύω, τους είπα και τελείωσα.

6)
{Θεέ μου τι μακάβριο... "ναι γειά σας? καίτε κάθε μέρα τους νεκρούς σας γιατί θέλουμε να έρθουμε να κάνουμε χάζι?"

Τους καίνε καθημερινώς, don't worry.
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Να συμπληρώσω ότι το εμβόλιο της χολέρας (εκτός κι αν έχουν αλλάξει θεαματικά τα επιτεύγματα της επιστήμης) είχε διάρκεια μόνο για 6 μήνες και σε κάλυπτε μόνο κατά 25%. Φέξε μου και γλύστρησα, δηλαδή! Αν σ' έχει βάλει στο στόχαστρο η Θεά Κάλι! :haha:

Αυτό που πρέπει νά'χεις μαζί σου είναι κανένα κουτάκι ιμόντιουμ ή ερσεφουρίλ για την περίπτωση της υπερβολικής ... ευκολίας. Τηρούμε τους κανόνες υγιεινής, δεν τρώμε φρέσκες σαλάτες (εκτός αν δεν μπορούμε να κάνουμε διαφορετικά, π.χ. καλεσμένοι σε σπίτι) και ότι δε μας καλοφαίνεται ή καλο-μυρίζει. Κι έχουμε πάντα στο μυαλό μας ότι για την Ινδία ισχύει ότι: Δεν έχει σημασία πού μένουμε αλλά πού τρώμε (στα καλύτερα, εννοείται).
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
2) Μumbai
Εμένα μου άρεσε πάρα πολύ, ειδικά οι φαβέλες. Εμπειρία ζωής!



Γιώργο μου, από φαβέλες η Ινδία άλλο τίποτα. Μόνο το μέγεθος και η έκταση διαφέρουν... νομίζω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.900
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom