Ινδία Ινδία 2011

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τιποτε δεν εχω κανει. Αντικουνουπικα θα παρω μαζι μου για καλο και για κακο. Αλλα οταν η υψηλοτερη θερμοκρασια κατα τη διαρκεια της ημερας θα ειναι 25 βαθμοι και πολυ πιο κατω το βραδυ, ποσα πια κουνουπια θα εχει; Και στο Δελχι πολυ πιο κρυο θα εχει. Αντε το πολυ πολυ να παρω μαζι μου μαλαρον μπας και...
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Πήγα και ρώτησα στο υγειονομικό στην Αλεξάνδρας & Κηφησιας και μου ειπαν οτι 10 μερες πριν φύγουμε να παμε να μας κάνουν α) Ηπαττιτιδα Β β) πολιομυελιτιδα γ) ισως και για ελεονοσια.
Τι να πω ισως ειναι υπερβολη, αλλα ειμαι της φιλοσοφιας καλυτερα γαιδουροδενε παρα γαιδουρογυρευε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ηπατιτηδα Β ειμαστε ουτως η αλλως καλυμενοι και θα σου ελεγα ανεξαρτητως Ινδιας να το κανεις. Πολυομυελιτιδα μας ειχαν κανει οταν ειμασταν μικρα. Πρεπει να μας ξανακανουν; Εμβολιο για την ελονοσια δεν υπαρχει, παιρνει κανεις προληπτικα χαπια. Δεν νομιζω ομως οτι θα εχει και τοσα κουνουπια που θα μεταδωσουν την ελονοσια. Μεσα στον χειμωνα τους ταξιδεουμε αλλωστε. Αν ηταν περιοδος των μουσωνων με βροχες και ζεστη θα ειχε νοημα, αλλα τωρα παλι νομιζω οτι δε θα ειναι ετσι χαλια. Εγω θα παρω τα χαπια μαζι μου καλου κακου, θα δω επιτοπου πως ειναι η κατασταση και αν χρειαστει θα τα ξεκινησω εκει.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
τα παιδιά μου που πηγαν περισυ τα χριστουγεννα δεν χρησιμοποιησαν τιποτα , αν και ειχαν ολόκληρο φαρμακείο μαζί τους...όπως το πήγαν ετσι το εφεραν.. βεβαια εμεναν σε καλά ξενοδοχεια,προσεχαν πολυ το φαγητό τους και οι μετακινήσεις τους ηταν με ιδιωτικό αυτοκίνητο...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Προσωπικα εκανα μονο το αντιτετανικο, πολυμυελιτιδα κανουμε ολοι μικροι...Για τυφο και ηπατιτιδα απλα προσεχα πολυ να μη τρωω ωμα λαχανικα και καθολου νερο βρυσης...Φυσικα ετρωγα και απο δρομο αλλα παντα φρεσκομαγειρεμενα...

Απο φαρμακα εμεις ειχαμε κουβαλησει τα παντα, απο ιμοντιουμ , αντιπυρετικα, αντιβιωση κτ.τλ.. απο αντιβιωση και ιμοντιουμ που ξεμειναμε βρηκαμε ακομα και σε μικρα χωρια σε γελοιες τιμες...

Καθως πηγαμε καλοκαιρι, για πολλες μερες και σε περιοχες με μουσωνες πηραμε τη προληπτικη θεραπεια για την ελεονοσια...Και ενα αντικουνουπικο με μικρο ποσοστο deet...

http://www.who.int/malaria/publications/country-profiles/profile_ind_en.pdf

Eνα καλο αντικουνουπικο χρειαζεται κα8ως περα απο ελεονοσια υπαρχουν και αλλεσ ασθενειεσ μεταδιδομενες απο κουνουπια οπως ο δαγκειοσ πυρετος... Φιλος τον περασμενο αυγουστο εχασε το μισο ταξιδι καθως ηταν με 40 πυρετο απο δαγκειο πυρετο συν οτι χρειαστηκε ενα μηνα για να αναρρωσει εντελως.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Για τυφο και ηπατιτιδα απλα προσεχα πολυ να μη τρωω ωμα λαχανικα και καθολου νερο βρυσης...
Αλλο η ηπατιτιδα Α' που κολα απο τα λαχανικα και το νερο της βρυσης και αλλο η ηπατιτιδα Β η οποια εχει σαφως πολυ μεγαλυτερη επικινδυνοτητα και συνισταται σε ολους να κανουν το εμβολιο ανεξαρτητως ταξιδιων. Χρόνια ηπατίτιδα Β | Άρθρα | Ελευθεροτυπία
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
έρσι γεια σου από lombok,
σήμερα συναντήσαμε μια σκωτσέζα που ταξιδεύει 3 χρονια τώρα στην indonesia..
δεν έχει κάνει τίποτα ποτε και ούτε έχει πάθει κάτι...
χαλαρά..φιλάκια πολλά!!:xmas_razz:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ γνώρισα έναν Ολλανδό που πήγε μια εβδομάδα στο Lombok όλη κι όλη, τον τσίμπησε ένα κουνούπι (νομίζει ότι ξέρει και σε ποια φάση ακριβώς) κι έτρεχε 5 χρόνια με μια πολύ περίεργη μορφή ελονοσίας. Γιατί να το ρισκάρεις; Πάρε τα χαπάκια σου, βάζε και το δίχτυ, βάζε και εντομοαπωθητικό κι ελαχιστοποιείς τις πιθανότητες χωρίς πολύ κόπο. Τώρα, για κόσμο που μένει τόσο καιρό σε περιοχές με ελονοσία, το common wisdom είναι πως μάλλον καλύτερα να μην πάρεις τίποτε, διότι οι παρενέργειες από χρόνια χρήση μάλλον είναι δυνητικά πιο επικίνδυνες από αυτά από τα οποία υποτίθεται πως σε προφυλάσσει.
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα again.
Για travel insurance αλλα και για το αν μπορώ να τραβάω χρήματα μέσω atm στην Ινδια ( και συγκεκριμενα σε Rajastan, Delhi, Agra, Varanasi) γνωρίζουμε τίποτα?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.553
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για ταξιδιωτική ασφάλεια, έχω δοκιμάσει το World Nomads - Keep Travelling Safely, αλλά επειδή δεν τους χρειάστηκα, δεν ξέρω να σου πω πόσο αποτελεσματικοί είναι και ως γνωστόν η ασφάλεια κρίνεται όταν τη χρειαστείς. Από κει και πέρα, το σάιτ τους είναι εύχρηστο, δε ζητούν ούτε ένα χαρτί και καλύπτουν τα πάντα και μάλιστα φτηνά.

Τα ΑΤΜ στην Ινδία, όπου είχαν το σήμα Maestro/Cirrus δούλευαν με την ΑΤΜ μου κανονικότατα και είχε πολλά στις μεγαλομεσαίες πόλεις (όλες οι περιοχές που αναφέρεις).
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καμιά άλλη ιδέα για travel insurance? που να απευθυνθώ?
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Ρώτησε στην ΑΤΕ Ασφαλιστική. Έχουν καλές καλύψεις και είναι (νομίζω) οι φτηνότεροι στην αγορά. Εγώ πάντα αυτούς χρησιμοποιώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom