Ινδία Ινδία 2011

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα σας,
τα φώτα σας παρακαλώ. Σχεδιάζω και ψάχνω εδώ και καιρό ταξίδι στην Ινδία για αρχές 2011 και έχω βρεί ικανοποιητικό πακέτο απο το Ινδικο Πρακτορείο iconindiatours
Tour India, India travel, tour to India, travel India, India tour, India Tour Operator, India travel agent, India Holiday, India Tours, Tours to India
Έχει κανείς σας την παραμικρή ιδέα για αυτο το πρακτορείο?Έχετε ταξιδέψει ποτέ με αυτο?
Ευχαριστώ προκαταβολικά
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Γεια σου και καλώς ήρθες.
Στην Ινδία ταξιδεύω μόνη μου αλλα θα σου πουν τα παιδιά εδώ για πρακτορείο.
καλό φαίνεται αυτό εκ πρώτης όψεως..
καλύτερα να αποφασίσεις πρώτα σε ποιο κομμάτι θέλεις να ταξιδεψεις και μετά να ψάξεις για πρακτορείο.φαντάζομαι θα πας στην επαρχία Ρατζαστάν για να ξεκινήσεις με την κλασσική ινδία?
 

cschizas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα,

Έχω ταξιδέψει πέρυσι με το Icon India Tours, είναι από τα καλύτερα γραφεία για Radjastan από πλευράς ποιότητας/κόστους και με εξαιρετικές υπηρεσίες τόσο στο σχεδιασμό του ταξιδιού όσο και στην υλοποίηση (οδηγοί, ξενοδοχεία κλπ). Μπορείς να μιλήσεις μαζί τους για να σου διάφορες προτάσεις ανάλογα με το που θες να πας, με τι κόστος κλπ. Εμείς πέρυσι τους αλλάξαμε τουλάχιστον 15-20 φορές το itenary πριν καταλήξουμε σε κάτι.
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Σας ευχαριστώ. Το σκεπτικό είναι επαρχία Ρατζαστάν και οτι αλλο προλάβουμε. Ένα πρόγραμμα που έχουμε βγάλει με το πρακτορείο που ανέφερα ειναι :
Delhi , Jaisalmer, Jodhpur, Udaipur, Pushkar, Jaipur, Agra, Varanasi.

αλλά όπως είπατε και εσείς είναι κατι το οποιο σιγουρα θα αλλαξει στην πορεία. Για αρχές Ιανουαρίου 2011 λεμε και μιλάμε για 14 βραδυές.
 
Last edited by a moderator:

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Το "πρόβλημα" με την Jaisalmer είναι κατά την γνώμη μου ότι είναι πάαααρα πολύ μακρυά απο το Δελχί. Δηλαδή αν την βάλετε πρώτη θα σας πάρει οδικώς πολύ ώρα να την προσεγγ΄σετε. Εμείς είχαμε νοικιάσει απο εκεί ένα αυτοκίνητο με οδηγό , ξεκινήσαμε στις 8 το πρωί και φτάσαμε στις 12.30 το βράδυ στο αεροδρόμιο του Δελχί.
Θα σου πρότεινα να ζητήσεις ένα πρόγραμμα για αρχή απο το πρακτορείο και αναλόγως τι θα σου πουν και απο τις πληροφορίες που θα σου δώσουν -αυτοί ξέρουν καλύτερα τις αποστάσεις- το διαμορφώνεις μόνος σου ανάλογα.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
και κάτι άλλο που συνεχώς το παραβλέπουν τα ξένα πρακτορεία.
Ζήτησε να μάθεις τα χιλιόμετρα μεταξύ των πόλεων που θα μετακινείσαι.
Συνήθως δεν το αναφέρουν αυτό..έχε υπ όψιν σου οτι οι αποστάσεις εκεί δεν έχουν καμμία σχέση με αύτές της ευρώπης.μπορεί μια μικρή απόσταση 30 χιλ να χρειαστεί να την διανυσετε σε 2 ώρες ,λόγω κακού οδοστρώματος,κίνησης κλπ..
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Εμείς πέρυσι τους αλλάξαμε τουλάχιστον 15-20 φορές το itenary πριν καταλήξουμε σε κάτι.
Το τι χαρά θα κάνανε, να μη σου πω....
Ξαναπήραν έλληνες πελάτες από τότε άραγε?????
 

cschizas

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλημέρα και πάλι,

Όντως η Jaisalmer είναι πάρα πολύ μακριά, οπότε ίσως χρειάζεται διαφορετική σειρά επίσκεψης των πόλεων. Εκτός αν κάνετε το Jaisalmer-Delhi με αεροπλάνο. Εμείς είχαμε αφήσει εκτός την Jaisalmer για να προλάβουμε να πάμε και Βομβάη, όπου βλέπεις μια άλλη Ινδία.

Οι δρόμοι ως επί το πλείστον είναι δύσκολοι, μπορείς να υπολογίζεις μια μέση ταχύτητα 30-40km/h.

Γενικά προσέξτε το θέμα των αποστάσεων αφού από ένα σημείο και μετά κουράζεσαι να είσαι κάθε μέρα τη μισή μέρα στο αυτοκίνητο. Καλό είναι να ζητήσετε από το Icon να βάλει max 5-6 ώρες στο δρόμο την ημέρα. Αν θυμάμαι καλά γράφει στο itenary τόσο τις αποστάσεις όσο και το χρόνο που χρειάζεται μεταξύ των πόλεων.



traveladdict: :D και εγώ είχα τύψεις... αλλά η αλήθεια είναι ότι όχι μόνο δεν μας βρίζανε, αλλά έχουμε κρατήσει και καλή επαφή μετά το ταξίδι μας.
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ναι πραγματικά γράφουνε αναλυτικα χιλιομετρα και ωρες για καθε διαδρομη. Και αν εξαιρεσεις το Δελχι - Jaisalmer και Αγκρα - Βαρανασι με τραινο όλα τα άλλα βγαινουν 4-6 ωρες / ημέρα...και όχι κάθε ημέρα.
Σχετικά με τις 2 διαδρομες που ανέφερα με τραινα, έχουμε καμια ιδεα απο τα τραινα???όσο το εχω ψάξει με οδηγεί μονο σε A class και τιποτα λιγοτερο.σωστα?
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Σχετικά με τις 2 διαδρομες που ανέφερα με τραινα, έχουμε καμια ιδεα απο τα τραινα???όσο το εχω ψάξει με οδηγεί μονο σε A class και τιποτα λιγοτερο.σωστα?
Τι εννοείς? Για γίνε λίγο πιο αναλυτικός....
 

fmihos

Member
Μηνύματα
30
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΤΝΑΜ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Στο πρόγραμμα που έχουμε μέχρι στιγμής έχουμε 2 διαδρομές με τραινα.
1η Δελχί - Τζασάλμερ
2η Αγκρα - Βαρανάσι
και ρωτώ λοιπον, αν έχει κανείς εμπειρία απο τραίνα στην Ινδια και ίσως και σε αυτές τις διαδρομές, να μας πει αν αξίζει να ταξιδεύεις first, second , third class ή sleeper class.
και ρωτώ με κριτηριο να είναι ένα ανθρώπινο και άνετο ( το κατα δύναμη ) ταξιδι γιατι είναι πολλές οι ώρες... :D
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αν θυμάμαι καλά το Δελχί-Jaisalmer χρειάζεται 19 ωρες για αυτήν την απόσταση. Εγω κατέβηκα Τζοντπούρ στις 11 ώρες με το Mandor Express. Δυο τραίνα καλύπτουν αυτόν τον προορισμό. Και τα δύο ταλαιπωρημένα. Ταξίδεψα στην Α' θέση με κουκέτα βράδυ. Οριακά ανεκτό. Τίποτα παραπάνω. Και μιλάω για 11 ώρες. Στις 19 μάλλον θα ήθελα να κατέβω πιο νωρίς. Ουτε συζήτηση για άλλη θέση πλην της πρώτης, εκτός αν το ταξίδι που θέλεις είναι λιγότερο απο 3-4 ώρες.
Διαθέτουν σεντόνια καθαρά σε σελοφαν, κουβέρτες (οχι καθαρές), μια τουαλέτα τούρκικη για όλο το βαγόνι, και 4 κρεβάτια σε κάθε κουκέτα. Τα παράθυρα δεν ανοίγουν. Είναι και ψιλοχοντροβρώμικο. Κατά τα άλλα μην διαννοηθείς να πας Ινδία και να μην ταξιδέψεις με τρένο. Εμπειρία!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom