Ινδία Ινδια..

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Traveller μεχρι τωρα σε πολλα ταξιδια που πηγα ,διαλεξα εποχες :bleh:
meli τράβα και μην σε νοιάζει..τα καλύτερα μου ταξίδια ήταν πάντα ανάποδα με καιρούς και αηδίες! και οπως λές τα off season ειναι τα καλύτερα...βλέπεις και λιγότερους τριγύρω να σου σπάνε το ηθικό! το ωραιότερο raffting το έκανα στον agung ποταμό με καταρρακτώδη βροχή,(ο βρεγμένος βροχή δεν φοβάται),και το ωραιότερο μπάνιο στα πι -πι πάλι με βροχή,που βουτούσα στο νερό για να μη με μαστιγώνει στο πρόσωπο...
τώρα για την ζέστη,πίνε νερό,καπέλο αντιηλιακή,και αντιμετωπίζεται η κατάσταση μιά χαρά!!:p
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ταξίδι-Όνειρο
αμερική
βρε παιδιά ουτε η οικογένεια των ινδων που εχω στο κτήμα μου δεν πάει καλοκαιρι στην ινδία....και εχουν να δουν τους δικους τους 6-7 χρονια..και αυτοι δεν μπορουν αλλη εποχη γιατι πανε τα μικρά τους σχολείο...αλλα δεν θελουν να ακουσουν για ινδια το καλοκαιρι..ειναι απο την περιοχη panjam..αν λεει κατι σε αυτους που ξέρουν..
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
βρε παιδιά ουτε η οικογένεια των ινδων που εχω στο κτήμα μου δεν πάει καλοκαιρι στην ινδία....και εχουν να δουν τους δικους τους 6-7 χρονια..και αυτοι δεν μπορουν αλλη εποχη γιατι πανε τα μικρά τους σχολείο...αλλα δεν θελουν να ακουσουν για ινδια το καλοκαιρι..ειναι απο την περιοχη panjam..αν λεει κατι σε αυτους που ξέρουν..
κανένα πρόβλημα!!!!:rolleyes:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Παντως αν δεν τα βγαλει περα, οπως δηλωσε, θα κατευθυνθει προς τα βορεια. Εγω θα προτεινα να ψαξει λιγο την περιπτωση και για τη Shimla, Manali, Leh, Kargil, και Zanskar. Ειδικα για trekking αλλα και οχι μονο. Θα προτεινα και Srinagar αλλα λογω προβληματων ας μεινει απεξω καλυτερα.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Ερη,θα τοχω υποψη μου,σευχαριστω!.Και Dharamsala σκεφτηκα..
Renata εισαι του club,δεν το συζητω!! Με καλυπτεις!!:lol:
Ιωαννα,δεν ξερω για την περιοχη που λες,η Ινδια ειναι τεραστια χωρα...Αλλα μολιδ διαβασα οτι η περιοχη Ραζασταν-που ειναι ερημος-δεν την πολυπιανουν οι μουσωνες,και ειναι στα καλυτερα της αυτη την εποχη... Ιουνιο ειναι αφορητα λογω ζεστης,αλλα εγω τελος φευγω ,μεχρι να παω Varanasi-Agra θα με βρει Ιουλιος εκει..
Xristos71 συμφωνω απολυτα!!
Μουσωνες,βροχες,ιδρωτες,μυγες,καυτερα φαγητα,τρενα,περοπετεια,γουσταρω!!!:haha:
Α,και μην ξεχναμε,γιατι ειναι και του καλιτεχνικου,και ενα Μπολιγουντ!!:haha:
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
meli αμα πας εκει θα την βρεις την ακρη,σκοπος ειναι που τολμας,και η τυχη βοηθα τους τολμηρους.;)
Καλες και δροσερες διακοπες στην Ινδια σου ευχομαι,αλλα εχουμε καιρο ακομα.:lol:
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ερη,θα τοχω υποψη μου,σευχαριστω!.Και Dharamsala σκεφτηκα..
Αν τελικα βρεθεις κατα εκει πανω προσεξε γιατι δεν ειναι Low season ισα -ισα εναι εντελως high. Η Shimla αλλωστε υπηρξε η θερινη πρωτευουσα των βρεττανων οι οποιοι τα φτυναν με τη ζεστη στ Δελχι.
Η διαβαση παντωςτων Ιμαλαιων απ το περασμα Joli La ειναι ανοικτη απο το τελος Μαιου μεχρι τα μεσα Σεπτεμβριου και θεωρειται συγκλονιστικης ομορφιας.
 

meli

Member
Μηνύματα
1.261
Likes
365
Επόμενο Ταξίδι
...μηπως στην αγάπη???
Ταξίδι-Όνειρο
Ολος ο κόσμος
Xenos ,ναι ειναι καιρος ακομα,οντως...:( Ευχαριστω παντως για τις ευχες!:)
Ερση,ναι τοχω υποψη μου..και για leh που κοιταξα το ιδιο...χαμος! δεν βρισκεις εισητηριο. Αυτο με ξενερωσε λιγο να σου πω..Εχεις παει? Φαινεσαι ενημερωμενη.. Στον χαρτη σου ειδα και Μαλαισια... Θα σε χρειαστω! Ειναι ο επομενος στοχος μου!!! :p
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν εχω παει. Οργανωνομαι για το μελλον. Οταν θα εισαι εκει αν τελικα σου χρειαστει ως εναλλακτικη δοκιμασε να πας οδικα- αλλωστε αυτο θα σε προετοιμασει καλυτερα για το υψομετρο. Αλλη εναλλατικη ειναι να πεταξεις στο Srinagar και απο εκει να κανεις το περασμα του Joli la, αποτι εχω διαβασει υπαρχει τοπικη συγκοινωνια. Αυτο ειναι το επισημο site της περιοχης Kashmir Homepage....Spring View. Αν και η σελιδα αναφερετα ως Kashmir Homepage υποδαιρειται σε τρεις ενοτητες για Kashmir, Jammu και Landakh.
Απεφυγε παντως οσο μπορεις το Κασμιρ η καταταση ειναι μπλεγμενη κι οσο επιδεινωνονται οι σχεσεις Ινδιας -Πακισταν δε προκειται να ξεμπλεχτει το κουβαρι. Κριμα γιατι θεωρειται ενας επιγειος παραδεισος.
Για τη Μαλαισια οτι θελεις αλλα δε θα ειναι πολυ update οι πληροφοριες μου μια και τη διεσχισα με αυτοκινητο πριν 18 χρονια. Περασαμε μαλιστα οδικα στη Σιγκαπουρη. Τρομερα rain forest. Φανταζομαι οτι θα εχει αλλαξει πολυ. Η Μελακκα μου ειχε αρεσει παρα πολυ, αλλα τοτε ειχε μονο ενα ψηλο κτιριο, το ξενοδοχειο που μεναμε και ολα τα αλλα ηταν χαμηλα, τωρα δεν ξερω πως θα ειναι. Ειχε μια αναμειξη πολιτισμων που με ξετρελλαινε: βρεττανοι, ολλανδοι, κινεζοι, ολοι αφησαν το στιγμα τους. Πολυ ηρεμη πολυ με πολυ ενδιαφεροντα παλια κινεζικα σπιτια εμπορων γεματα αντικες.
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
εκανα το 2007 ακριβως το ταξιδι που θες να κανεις..
ερημος αλλα αν μπορει να εχει πλημμυρες! ξερω οτι ακουγεται κουφό..θυμαμαι ενω ημουν στην Ινδια οτι διαβαζα τα νεα στο ιντερνετ και ελεγε για πλημμυρες στην περιοχή του Ρατζαστάν! μου ειχε τυχει εν μεσω μουσωνα να ειμαι στην Τζαιπουρ σ'ενα τουκ τουκ με οδηγο με ενα ποδι και ενα μάτι .. που μας ελεγε οτι συγκρούστηκε με λεωφορειο! αξεχαστα σκηνικά
ημουν εκει αυγουστο και μου λεγανε οι Ινδοι στην Τζαισαλμερ οτι τον Ιουνιο κλεινουν τα παντα γιατι η ζεστη ειναι αφόρητη!
πηγαινε στο Ladakh ή στο Sikkhim - Darjeeling που ειναι ακομα unspoilt!
 

discolata

Member
Μηνύματα
305
Likes
61
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
raja ampat
εβαλα να τη δω και με πήρε ο ύπνος! λεει?
καλως ήρθες Ερση!!!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.863
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom