Βιετνάμ Καμπότζη Ταϊλάνδη Ινδοκίνα (Ταϊλάνδη, Καμπότζη, Βιετνάμ)

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Έλα.... Πες οτι μας τρολλάρεις να τελειώνουμε! Δε μπορώ να διανοηθώ οτι ρωτάς ειλικρινά. Ακόμα και εμπειρία να μην έχεις από ταξίδια, φαντάσου απλά να σε ρώταγε ένας τουρίστας που να πάω και τι να δω στην Ελλάδα σε 3 μέρες!
Τι προλαβαίνεις να δεις; Μόνο την Αθήνα!
Αν στόχος του ταξιδιού σου είναι να δεις απλά τις πρωτεύουσες των χωρών που αναφέρεις, τότε πάω πάσο. Αλλά τότε δε μιλάμε για χώρες, μιλάμε για συγκεκριμένες πόλεις. Έχει όμως νόημα; Εσύ ξέρεις...
Πληροφοριακά, ετοιμάζω και εγω ταξίδι στο Βιετνάμ την ίδια πέριοδο με σένα. Έχω διαθέσιμες 14 μέρες μόνο για το Βιετνάμ και δυσκολεύομαι πάρα πολύ στο σχεδιασμό του προγράμματος. Μένουν πολλά εκτός που θα ήθελα να δω και δεν φτάνει ο χρόνος! Και δε μιλάμε για ταξίδι χαλαρώματος σε παραλίες και τα σχετικά...
Ρε φίλος μην βαράς!!
Δεν τρολάρω κ έχω εμπειρία απο ταξίδια καθώς έχω επισκεφθεί 20 χώρες!
Απλά επειδή το Βιετνάμ δεν ηταν στα τοπ που λεμε για να δω, προτεραιότητα εχει η Bangkok με τους όμορφους βουδιστικούς ναούς που δεν έχω ξαναδεί ποτέ μου και οι πολύ όμορφοι ναοί στη Καμπότζη.
Βιετνάμ δεν ειχα ιδέα τι μπορεί να παίζει αλλά σκέφτηκα οτι θα μου φύγουν που θα μου φύγουν τόσα χρήματα για να παω το πρώτο μακρινότερο ταξίδι της ζωής μου γιατί να μην δω 3 χώρες ;
Εννοείται πως γνωρίζω πως δεν πρόκειται να τις δω πολύ καλά, μια γεύση προφανώς θα πάρω από την καθε μία , λίγο περισσότερο ίσως στην Ταϊλάνδη.
Αμα ομως μου προτείνετε πολύ οτι καλυτερα θα ηταν έστω 2 και οχι 3 θα το ξανασκεφτώ...
 

Alexlividikou

Member
Μηνύματα
23
Likes
7
Μα μέσα σε τρεις ημέρες τι γεύση να πάρεις από χώρες με πολύ μεγαλύτερη έκταση από την ελλάδα. Εγώ θα έλεγα να πας μόνο σε μια χώρα.
 

anna31

Member
Μηνύματα
12
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Καλησπέρα σας!!
Σχεδιάζω ταξίδι με την αδερφή μου για έναν μήνα τέλη Απριλίου με τέλη Μαΐου (1 μήνα ακριβώς) θελουμε να πάμε Ταϊλανδή αλλά να γυρίσουμε κ σε αλλά μέρη γύρω γύρω . Ξέρει κανένας να μας προτείνει από που να ξεκινήσουμε κ ποια αλλά μέρη να επισκεφτούμε πόσες μέρες στο καθένα κ ποια πρέπει να δούμε οπωσδήποτε ; επίσης να μας βοηθήσετε λίγο με πληροφορίες σχετικά με μετακίνηση.. είμαστε 22 και 20 χρόνων!!
Ευχαριστούμε πολύ!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπέρα σας!!
Σχεδιάζω ταξίδι με την αδερφή μου για έναν μήνα τέλη Απριλίου με τέλη Μαΐου (1 μήνα ακριβώς) θελουμε να πάμε Ταϊλανδή αλλά να γυρίσουμε κ σε αλλά μέρη γύρω γύρω . Ξέρει κανένας να μας προτείνει από που να ξεκινήσουμε κ ποια αλλά μέρη να επισκεφτούμε πόσες μέρες στο καθένα κ ποια πρέπει να δούμε οπωσδήποτε ; επίσης να μας βοηθήσετε λίγο με πληροφορίες σχετικά με μετακίνηση.. είμαστε 22 και 20 χρόνων!!
Ευχαριστούμε πολύ!
Ξεκινάς από το εισιτήριο. Διαλέγεις χώρες και κάνεις το πρόγραμμά σου. Που θές να πας?
 

anna31

Member
Μηνύματα
12
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Ξεκινάς από το εισιτήριο. Διαλέγεις χώρες και κάνεις το πρόγραμμά σου. Που θές να πας?
Εισητηρια βρήκαμε για μπανγκοκ.. σκεφτόμαστε να κάτσουμε λίγες μέρες κ μετά να δούμε νησάκια και σίγουρα θα θέλαμε Βιετνάμ κ Καμπότζη . Δε ξέρουμε όμως από που να ξεκινήσουμε με τι να μετακινούμαστε κ αν υπάρχει κίνδυνος που θα είμαστε μόνες μας ; ευχαριστούμε πολύ πολύ!!
Άννα Χριστίνα
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Εισητηρια βρήκαμε για μπανγκοκ.. σκεφτόμαστε να κάτσουμε λίγες μέρες κ μετά να δούμε νησάκια και σίγουρα θα θέλαμε Βιετνάμ κ Καμπότζη . Δε ξέρουμε όμως από που να ξεκινήσουμε με τι να μετακινούμαστε κ αν υπάρχει κίνδυνος που θα είμαστε μόνες μας ; ευχαριστούμε πολύ πολύ!!
Άννα Χριστίνα
Κίνδυνος δεν υπάρχει. Κρατάμε τους κανόνες.Έχεις την επιλογή να κάνεις την Ταυλάνδη πρώτα η μετά.
Εγώ πήγα απο Μπακόνγκ Ανόι αεροπορικώς, απο εκεί κατέβηκα προς τα κάτω όλο το Βιετνάμ, πήγα Καμπότζη και απο το Σιέμ ριπ αεροπορικώς Μπακόνγκ.
Στο Βιετνάμ υπάρχουν φθηνά λεωφορεία να μετακινηθείς.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Πείτε οτι τελικά πήγαινω Ταιλάνδη - Καμπότζη αυτές τις 13 ολόκληρες μέρες..

Θέλω να χωριστούν οι μέρες έτσι ώστε να μην αδικήσω κανένα μέρος κτλ

Ποια νησιά μου προτείνει ο καθε ενας σας αν πρέπει να μείνω 3 ημέρες, το πολύ 4 ημέρες στα νησιά της Ταϋλάνδης; Πως να τα οργανώσω;
Με ενδιαφέρει η καθε παραλία εκτος απο οκ μορφή γραφική κτλ να συνδυάζει και αξιοθέατα αν είναι εφικτό. Δεν ειμαι των club κτλ, της βραδινής διασκέδασης, δεν με ενδιαφέρουν.

Επίσης ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ και μι φυλή που βρίσκεται στα σύνορα Βιρμανίας Ταιλάνδης αν θυμάμαι καλά εν ονόματι Kayan.
Αξίζει η επίσκεψη εκεί σε αυτούς τους τόσο διαφορετικούς ανθρωπους ; έχει επισκεφθεί κανεις σας ;
τι προτείνετε να δω απο Καμπότζη εκτός από Angie Wat? H Siem Reap αναπόφευκτη να μη μείνω ώστε να βρίσκομαι κοντα στο Angie Wat, το Phnom Pehn αξίζει;

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
 

anna31

Member
Μηνύματα
12
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Μπορώ να κάνω κ άλλη μια ερώτηση που χρειάζομαι βοήθεια ; επιλέξαμε να πάμε Ταϊλανδή για έναν μήνα 27 Απριλίου με 27 Μαΐου . Θα έχουμε μεγάλο θέμα με τον καιρό ; ξέρω ότι σίγουρα θα έχει ζέστη
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Εισητηρια βρήκαμε για μπανγκοκ.. σκεφτόμαστε να κάτσουμε λίγες μέρες κ μετά να δούμε νησάκια και σίγουρα θα θέλαμε Βιετνάμ κ Καμπότζη . Δε ξέρουμε όμως από που να ξεκινήσουμε με τι να μετακινούμαστε κ αν υπάρχει κίνδυνος που θα είμαστε μόνες μας ; ευχαριστούμε πολύ πολύ!!
Άννα Χριστίνα
Εμείς ακολουθήσαμε την παρακάτω διαδρομή σε 31 μέρες περίπου.


Στιγμιότυπο 2017-02-13, 9.36.08 μμ.jpg

*Με κόκκινο είναι εκδρομές που κάναμε με αφετηρία τις αντίστοιχες πόλεις.
**Ξεκινήσαμε από Μπανγκόκ και επιστρέψαμε από Ανόι στην Μπανγκόκ

Μείναμε μόνο 4 μέρες Ταϊλάνδη και είδαμε μόνο την Μπανγκόκ. Είναι κρίμα να φθάσεις εκεί και να μην πάς τουλάχιστον Σιεμ Ριπ (Ανγκόρ Βατ). Βέβαια εξαρτάται και τι θες να δεις.
 

anna31

Member
Μηνύματα
12
Likes
16
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΑΙΛΑΝΔΗ
Γεια σας γεια σας!!!
Θα ήθελα μια βοήθεια έτσι ώστε να κανονίσουμε σιγά σιγά το budget μας.. πιο πολύ για δραστηριότητες αν ξέρετε τιμές
--- για βόλτα με ελέφαντες,να πάμε σε ζωολογικούς κήπους να χαϊδεψουμε τίγρεις να ταΐσουμε μαϊμουδάκια ,βόλτες σε ποτάμια σε φύση (που θα ήταν ωραία να πάμε κ που είναι πιο οικονομικά) .
----ποιους ναούς να δούμε κ ποσο κοστίζει η είσοδος σε αυτούς
----επίσης αν γνωρίζετε καθόλου πάνω κάτω ποσο κοστίζουν διαδρομές με τρένα καραβάκια λεωφορεία (από Μπανγκοκ προς βορρά,νότο και νησάκια πουκετ,πι πι ή Κο σαμουι) *υπαρχει κ μια πιθανότητα από γνωστό να έχουμε σπίτι στο Κο Τσανγκ:xalara:
Να υπενθυμίσω ότι είμαστε τρεις κοπελεσ Και θα κάτσουμε Ταϊλανδή 28 Απριλίου με 25 Μαΐου κ ακόμα δε ξέρουμε από που να ξεκινήσουμε με αφετηρία την Μπανγκοκ που σίγουρα λέμε 4 μέρες !
Ευχαριστώ πολυυυυ
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Να χαίδεψετε τίγρεις; Δεν το νομίζω:
https://www.theguardian.com/environ...e-scandal-billion-dollar-trade-china-thailand

Να ταίσετε μαιμουδάκια; Σχεδον σε κάθε πάρκο θα τα βρείτε, και θα ταιστουν από μόνα τους.

Για τα υπόλοιπα, σας παροτρύνω να αγοράσετε έναν οδηγό (Rough Guide) και να ψάξετε στο ίντερνετ πληροφορίες.
 

DrG

Member
Μηνύματα
148
Likes
985
Επόμενο Ταξίδι
Μαλαισία - Σιγκαπούρη
Ταξίδι-Όνειρο
Μπόρα Μπόρα
Πείτε οτι τελικά πήγαινω Ταιλάνδη - Καμπότζη αυτές τις 13 ολόκληρες μέρες..

Θέλω να χωριστούν οι μέρες έτσι ώστε να μην αδικήσω κανένα μέρος κτλ

Ποια νησιά μου προτείνει ο καθε ενας σας αν πρέπει να μείνω 3 ημέρες, το πολύ 4 ημέρες στα νησιά της Ταϋλάνδης; Πως να τα οργανώσω;
Με ενδιαφέρει η καθε παραλία εκτος απο οκ μορφή γραφική κτλ να συνδυάζει και αξιοθέατα αν είναι εφικτό. Δεν ειμαι των club κτλ, της βραδινής διασκέδασης, δεν με ενδιαφέρουν.

Επίσης ενδιαφέρομαι να επισκεφτώ και μι φυλή που βρίσκεται στα σύνορα Βιρμανίας Ταιλάνδης αν θυμάμαι καλά εν ονόματι Kayan.
Αξίζει η επίσκεψη εκεί σε αυτούς τους τόσο διαφορετικούς ανθρωπους ; έχει επισκεφθεί κανεις σας ;
τι προτείνετε να δω απο Καμπότζη εκτός από Angie Wat? H Siem Reap αναπόφευκτη να μη μείνω ώστε να βρίσκομαι κοντα στο Angie Wat, το Phnom Pehn αξίζει;

Σας ευχαριστω εκ των προτέρων
Σε πήραν λίγο από τα μούτρα τα παιδιά, αλλά τους καταλαβαίνω.
Εγώ έχω πάει 5 φορές στην Ταϊλάνδη από ένα μήνα και σε 2 βδομάδες φεύγω για την 6η μαζί με Καμπότζη για 5 βδομάδες και στα 6 αυτά ταξίδια δεν κατάφερα να δω ούτε το 1/3 από αυτά που θες να δεις σε 2 βδομάδες. Παρόλα αυτά θα σου πω κάποια πράγματα:

1. Μπανγκόκ - Μεγαλούπολη. Ας πούμε Αθήνα. Μπορείς να μείνεις 2 μήνες και να μην δεις τα αξιοθέατα, μπορείς να μείνεις και 2 μέρες και να δεις τα θεωρητικά βασικότερα. Θα πρότεινα 2 μέρες, την πρώτη και την τελευταία. Να μείνεις κάπους στην Kao San Road και να δεις το Grand palace και το ναό της Αυγής. Και ότι άλλο προλάβεις.
2. Νησιά Ταϊλάνδης. Τοπ τα Phi Phi, αν και τουριστικά πλέον. Πολύ γνωστά τα Πουκέτ, Σαμούι, Πανγκάν και Τάο. Το κακό είναι ότι και τα 5 είναι μακριά από Μπανγκόκ και θες αεροπλάνο. Πουκέτ και Phi Phi είναι στην ίδια πλευρά, Σαμούι, Πανγκάν και Τάο από την άλλη. Για να πας από τη μία πλευρά στην άλλη θέλει αεροπλάνο ή να φας μία μέρα. Για να έχεις μία τάξη μεγέθους, έχω μείνει πάνω από μήνα στο Πουκέτ, 2 βδομάδες σε Σαμούι, 2 σε Πανγκάν και από μία σε Τάο και Phi Phi, για να γυρίσω το μεγαλύτερο μέρος τους.
Αν θες να πας σε νησιά της Ταϊλάνδης, που είναι κοντά (σχετικά) στην Μπανγκόκ, θα πρότεινα τα Koh Chang (αρκετά τουριστικό και το γυρνάς ας πούμε σε 4 μέρες) και Koh Kood (ίσως το ωραιότερο και εντελώς παρθένο νησί της Ταϊλάνδης, με 13 απίθανες παραλίες σε στυλ Μαλδίβες. Είναι κάτω από το Chang και το πόσες μέρες θα μείνεις εξαρτάται από εσένα. Εγώ θα μείνω μία βδομάδα).
Και τα δύο νησιά είναι στα σύνορα με την Καμπότζη, οπότε σχετικά άνετα περνάς μετά στην Καμπότζη.
3. Angkor wat - Siem Reap. Δεδομένου ότι οι δύο μέρες στο Ανγκόρ κοστίζουν όσο οι τρεις, οι περισσότεροι μένουν 3 μέρες. Άρα εκεί θες 4 μέρες.
4. Phnom Penh. Είναι αρκετά συμμαζεμένη και πολύ συμπαθητική. Καμία σχέση με το χάος της Μπανγκόκ. Σε δύο μέρες, βλέπεις τα βασικά, που είναι κοντά στο ποτάμι. Αν θες να πας και στα killing fields και στη φυλακή, μάλλον θες και 3η μέρα.
5. Sihanoukville. Η Πατάγια - Party town της Καμπότζης. Παραλιακή πόλη.
6. Koh Rong και Koh Rong Samloem. Δύο παρθένα, πανέμορφα νησιά της Καμπότζης, μία ώρα από Sihanoukville. Με γαλάζια νερά και λευκή άμμο. Το πρώτο είναι και party island, το δεύτερο πιο παρθένο.
Βιετνάμ και Λάος δεν έχω πάει ακόμα. Θα σου πω όμως, ότι το Βιετνάμ το απέρριψα ως συνδυασμό με την Καμπότζη, γιατί θεώρησα ότι 5 βδομάδες δεν μου είναι αρκετές για να τα δω και τα δύο, όπως θέλω εγώ φυσικά.
Οπότε, στάθμισε τα δεδομένα και πήγαινε.
Εγώ για 2 βδομάδες είτε θα πήγαινα μόνο Καμπότζη (Siem Reap - Angkor - Phnom Penh - Sihanoukville - Koh Rong) ή μόνο Ταϊλάνδη (Bangkok - Phuket - Phi Phi). Αν δες έχεις σκοπό να ξαναπάς σύντομα κατά κει και θες να πας στο Angkor οπωσδήποτε, τότε Bangkok - Siem Reap - Angkor και κάποιο νησί, είτε Koh Rong στην Καμπότζη, είτε Koh Chang (πιο τουριστικό) ή Koh Kood (πιο παρθένο) στην Ταϊλάνδη.

Θα σου βάλω και το δικό μου πρόγραμμα, των 5 βδομάδων, για να δεις τη φιλοσοφία του και αν θες να το κάνεις σε βερσιόν 2 βδομάδων, αφήνοντας απ' έξω ότι δεν σε ενδιαφέρει ή μειώνοντας τις μέρες.

Ταϊλάνδη - Καμπότζη, με αναχώρηση 20 Μαρτίου και επιστροφή 25 Απριλίου, ως εξής:
1. Πτήση για Μπανγκόκ
2. Koh Chang - Koh Mak - Koh Kood (Ταϊλάνδη) - 2 βδομάδες
3. Πέρασμα Καμπότζη οδικώς από Had Lek / Koh Kong
4. Sihanoukville - 3 μέρες
5. Koh Rong - Koh Rong Samloem - 10 μέρες
6. Sihanoukville - Kampot - Kep - Koh Tonsai - 3 μέρες
7. Phnom Penh - 2 μέρες
8. Siem Reap - Angkor - 4 μέρες
9. Μετάβαση από Siem Reap σε Μπανγκόκ οδικώς μέσω Poipet
10. Μπανγκόκ - 1 μέρα και επιστροφή
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.059
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom