Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

villi

Member
Μηνύματα
1.088
Likes
2.789
Δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο - παρά μόνο, ή α) το να μην επισκεφτώ καθόλου την Πέτρα, ή β) το να διανυκτερεύσω εκεί (αλλά να χάσω κάποιον άλλον προορισμό).
Ανοίγει παρένθεση... Δεδομένα:
Ταξιδεύω εντελώς μόνος, χωρίς παρέα.
Δεν οδηγώ, οπότε, δεν γίνεται να νοικιάσω κάποιο αυτοκίνητο.
Το να πληρώσω ταξί για να πάω κάπου, που πηγαίνει συγκοινωνία, το θεωρώ κοροϊδία και πεταμένα λεφτά.

Τα λεωφορεία της JETT είναι τα μόνα αξιόπιστα, με σταθερά δρομολόγια, εκεί που τα άλλα, τα δημόσια, αναχωρούν μόνο όταν και όποτε γεμίσουν.
Όπως θα καταλάβατε, τα οικονομικά μου θα είναι ΠΟΛΥ περιορισμένα: δεν μπορώ να χαλάσω πάνω από 200 JOD / €200 για το 5ήμερο. Εξάλλου, τόσα, ακριβώς, θα έχω μαζί μου, σε συνάλλαγμα...
Κ
λείνει η παρένθεση... Πήρατε μια ιδέα.
Οπότε, όσον αφορά την Πέτρα, ότι προλάβουμε, ότι δούμε, κι ότι αρπάξει ο πισινός μας! :D
Τέλος, όσον αφορά τα ταξί, μιας και ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ θα χρειαστώ, θα κοιτάξω να περιοριστώ μόνο όσο βρίσκομαι στο Swemeh, για να πάω στο σημείο της Βάπτισης και να γυρίσω από αυτό. Άντε, το πολύ-πολύ και μόνο στη μια διαδρομή από το πήγαινε-έλα Aqaba - Wadi Rum…
Απολύτως σεβαστά αυτά που γράφεις γι'αυτο προσπαθώ να σε βοηθήσω να εκτιμήσεις σωστά την κατάσταση.Ειναι αμαρτία να πληρώσεις 65 ευρώ για την Πέτρα και να προλάβεις ίσα ίσα να μπεις!!! Είναι το σπουδαιοτερο αξιοθέατο της Ιορδανίας και ενα από τα σπουδαιότερα στον κοσμο! Θα σε συμβούλευα να βγάλεις το Amman παντελώς από το πλάνο σου και να επικεντρωθεις στο κομμάτι Aqaba-Wadi Musa-Wadi rum. Έτσι κι αλλιώς σε 5 μέρες με τις πτήσεις μέσα δεν προλαβαίνεις να κάνεις αυτά που γράφεις και μάλιστα με λεωφορεία. Πως ειναι δυνατον να πας απο Αμμαν στην Ακαμπα κι απο κει Wadi rum την ιδια μερα και να προλάβεις εστω ενα δίωρο τουρ; Μιλάμε για 6 ώρες το λιγότερο μόνο ταξίδι. Η διαμονη με τουρ στη Wadi musa ειναι επίσης κοντά στα 60 ευρώ οπότε γιατι να μην έχεις χρόνο να τα απολαύσεις τουλάχιστον; 200 ευρώ για 5ημερο και ολα αυτά που γράφεις δεν βγαίνει διότι είσοδος Πέτρα + διαμονη και τουρ στη Wadi rum+ διαμονη στη Νεκρά =200ευρω στην καλύτερη περίπτωση! Φαγητό, λοιπές διανυκτερευσεις και μετακινήσεις;;; Ξανακάνε τους υπολογισμους σου και δες τι βγαίνει στο budget σου. Σου ξαναγράφω οτι η Πέτρα είναι πανάκριβη αλλά πανέμορφη για να την ξεπεταξεις έτσι!
 
Last edited:

domino

Member
Μηνύματα
290
Likes
271
Το λοιπόν! Ακύρωσα τις κρατήσεις, ευτυχώς χωρίς κανένα πρόβλημα (θέλω να πιστεύω) και... έκανα άλλες:
Δευτέρα: Με το που φτάνω Άκαμπα, νωρίς το μεσημεράκι, φεύγω "σφαίρα", με λεωφορείο, για Αμμάν! Διανυκτέρευση στο Αμμάν...
Τρίτη: Ένα λεωφορείο πάει Πέτρα (φεύγει χαράματα) και ένα έρχεται (γυρίζει μεσημέρι) της JETT. Μονοήμερη το λοιπόν! Διανυκτέρευση στο Αμμάν…
Τετάρτη: Φεύγω για Σουέμε - έτσι δεν λέγεται; Ας δώσω λίγη πολυτέλεια στον εαυτό μου, μένοντας σε ένα (κάπως) πολυτελές resort, από το οποίο θα επισκεφτώ τόσο τη Νεκρά Θάλασσα, όσο και το Σημείο της Βάπτισης! Διανυκτέρευση στο Σουέμε - έτσι δεν λέγεται;...
Πέμπτη: Πίσω στο Αμμάν, λεωφορείο για Άκαμπα (γνωστή η διαδρομή και το λεωφορείο) και από κει, "στο καπάκι" φεύγω για Γουάντι Ρουμ. Μετά τη "χλίδα" του 4άστερου ξενοδοχείου, ας μείνω κι ένα βράδυ σε σκηνή... δεν θα πάθω και τίποτα! Διανυκτέρευση στο Γουάντι Ρουμ...
Παρασκευή: Ήσυχα, ήρεμα, με το πάσο μου, κι αφού απολαύσω ότι μου σερβίρουν για πρωϊνό, θα επιστρέψω πίσω στην Άκαμπα, όπου και αναχωρώ το απογευματάκι! Διανυκτέρευση στην Αθήνα...
Καλά δεν τα κατάφερα; Τί λέτε και σεις;
Να σας ευχαριστήσω θερμά, από καρδιάς, όλους μαζί και έναν-έναν ξεχωριστά που με βοηθήσατε και μου "ανοίξατε τα μάτια"! :)
1 Πολλά πάνω κάτω άσκοπα
2 Τι ώρα θα προσγειωθείς, πας στη πόλη, τι ώρα θα φύγει το λεωφορειο , τι ώρα θα φτάσεις Αμμαν , τι ώρα θα φτάσεις δωμάτιο, τι ώρα θα ξυπνήσεις ξεκινήσεις για Πέτρα ;
3 θα μένεις Δεκέμβριο σε (κάπως) πολυτελές resort ; γιατι ;
4 Όπως σου λέει η villi τα υπόλοιπα - δεν μπορείς να το κάνεις με €200, ούτε με λεωφορεια

Όλοι έχουμε κάνει λάθη με τα φτηνά εισιτήρια .

Κλείσε μια Πολωνία και με τα €200 θα περασεις ζάχαρη , θα δεις και θα φας καλά, θα μετακινηθείς φτηνά με τραίνο, θα κοιμηθείς σε καλά ξενοδοχεία και θα φέρεις και χρήμα πίσω
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
730
Likes
1.851
Επόμενο Ταξίδι
Λάος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Με βανάκι στη Νορβηγία
Δυστυχώς, δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο - παρά μόνο, ή α) το να μην επισκεφτώ καθόλου την Πέτρα, ή β) το να διανυκτερεύσω εκεί (αλλά να χάσω κάποιον άλλον προορισμό).
Χιλιες φορες να μεινεις το βραδυ wadi musa και οχι στο ακριβο ξενοδοχειο στη νεκρα θσλασσα. Η ιορδανια ειναι συνυφασμενη με την πετρα. Δεν εχεις καταλαβει οτι ετσι που το σκεφτεσαι δεν θα προλαβεις να δεις ΤΙΠΟΤΑ απ αυτην. Κριμα τς λεφτα που θα πληρωσεις για την εισοδο.
 

The Vinegars

Member
Μηνύματα
77
Likes
38
Τη Δευτέρα φτάνω 12:40 Aqaba. Εάν δεν προλάβω το λεωφορείο των 14:00 για Amman (και Al Abdali), δεν χολοσκάω... έχει και στις 16:00, έχει και στις 18:00. Έχω βρει ξενοδοχείο πολύ κοντά στον σταθμό Al Abdali της JΕΤΤ, όπου ταυτόχρονα είναι και πολύ κοντά στα λεωφορεία για Swemeh. (Δεν ξέρω εάν από κει φεύγουν και για Πέτρα). Η διαδρομή είναι 4 ώρες για Αμμάν, οπότε, το αργότερο στις 23:00, θα έχω τον πρώτο ύπνο, που λένε.
Τρίτη, το λεωφορείο φεύγει στις 06:00 και στις 10:00 είναι Πέτρα - όχι Wadi Musa... αλλά Πέτρα. Μέχρι τις 16:00 που έχει λεωφορείο πίσω για Αmman, απλά, ότι προλάβω να δω αυτές τις 6 ώρες.
Τετάρτη, παίρνω το λεωφορείο, φτάνω Swemeh σε 1 ώρα, πάω με τα πόδια στο ξενοδοχείο που είναι δίπλα, σχεδόν (και όχι εκεί που είναι μαζεμένα τα υπόλοιπα, στη λεωφόρο). Δεν είναι, δα και η "σούπερ χλίδα" (€57 μου πήγε το δωμάτιο), αλλά, επειδή το σημείο της Βάπτισης είναι μόλις 10 χλμ. από κει και επειδή (το κυριότερο) έχει τη δικιά του παραλία - και ναι... όπως καταλάβατε, θέλω να βουτήξω στη Νεκρά Θάλασσα!), θέλω να έχω, κάπως την άνεσή μου, με το δωματιάκι μου, το μπάνιο μου, τις πετσετούλες μου...
Πέμπτη, (αναγκαστικά) πίσω στο Amman, για να φύγω για Aqaba κι από κει Wadi Rum. Τώρα.... εκεί είναι που δεν ξέρω αν θα προλάβω το ένα και μοναδικό λεωφορείο που υπάρχει, από Aqaba Για Wadi Rum. Γι αυτό και έχω, ήδη, υπολογίσει, τη μεταφορά μου με ταξί. Φυσικά, εννοείται πως ούτε έχω κλείσει, ούτε πρόκειται να κάνω κάποιο tour. Μου αρκεί που θα κοιμηθώ στην έρημο, σε σκηνή, κάτω από τ' αστέρια!
Ε, την Παρασκευή, η πτήση μου για Αθήνα φεύγει στις 18:00... Σίγουρα θα βρω λεωφορείο - έστω, το ένα και μοναδικό, από Wadi Rum για Aqaba!
Ναι... ξέρω ότι θα μπορούσα να τα καταφέρω καλύτερα. Φταίω, όμως εγώ; Μήπως φταίνε, κάπου, και οι άβολες συγκοινωνίες; Γιατί να μην υπάρχει σύνδεση Aqaba - Wadi Musa; Ή, έστω, Wadi Rum - Wadi Musa;
Οπότε: με 100-120 ευρώ ή δηνάρια (δεν έχει σημασία), "καθαρίζς" από είσοδο για Πέτρα και μετακινήσεις με ταξί... Με τα άλλα, θα τρώω και θα πάρω και κανα μπιμπελό, για σουβενίρ! :)

EDIT
Guys! Ακόμα "πληρώνω" (σε εισαγωγικά) τα 8 χιλιάρικα που μου φύγανε πρόπερσι, το '16, για 15 μέρες Ιαπωνία... :(

EDIT
Να... πάρτε και ένα link (κάντε "κλικ" άφοβα, είναι απόλυτης εμπιστοσύνης!) για να δείτε κάποιες φωτό και να διαβάσετε 2-3 σχόλια, από κει, μιας και την ανέφερα!

https://boardgamegeek.com/thread/1600388/iapwnia-diko-moy-trivia

Κόστος; Μέχρι τώρα; Εισιτήρια / ξενοδοχεία;
30 JOD για 2 διανυκτερεύσεις σε κεντρικό (και πάνω απ' όλα, βολικό για μένα) ξενοδοχείο στο Amman
45 JOD το 4* ξενοδοχείο στο Swemeh
10 JOD το camp στο Wadi Rum - σε δωματιάκι με 2 κρεββάτια μονά, παρακαλώ...
€16 τα αεροπορικά
Κάτι παραπάνω από ένα κατοστάρικο, δηλαδή... Και €200 που σκοπεύω να χαλάσω, ένα 300άρι και κάτι ψιλά για 5 μέρες... Pas mal, που λένε και οι (φίλοι μας) Γάλλοι!
Εγώ, πάντως, το βλέπω εφικτό. κι εντάξει... 6 ολόκληρες ώρες στην Πέτρα, μπορεί να μην τη γυρίσω όλη, μπορεί να μην φτάσω στο τέρμα και να επιστρέψω πάλι πίσω, αλλά... "off the gay", που λένε και οι (φίλοι μας) Άγγλοι... κάτι θα δω! :D
 
Last edited by a moderator:

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Δεν καταλαβαίνω για ποιο λόγο επιμένεις να έχεις το Amman ως βάση για τις εξορμήσεις σου. Είναι μια μεγάλη πόλη, με πολύ κίνηση στους δρόμους. Έχει κάποια αξιοθέατα, αλλά δεν είναι φοβερά και τρομερά και δεν έχεις χρόνο να τα δεις έτσι κι αλλιώς. Οπότε, μιας και πετάς προς/από Aqaba, μείνε εκεί, ή εκεί γύρω. Ο χρόνος και το χρήμα σου είναι περιορισμένα. Και αν τυχόν χάσεις κάποιο λεωφορείο, λόγω καθυστέρησης δικής σου ή άλλου, την πάτησες, θα τρέχεις με το ταξί, αφού θα έχεις πληρώσει πολλά λεφτά στον οδηγό (ακόμα και μετά από 15 λεπτά παζαριού).
 

vagia_90

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους,

Έχω διαβάσει πολλά από αυτά που έχετε συζητήσει για την Ιορδανία, πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τις λεπτομέρειες και τις πληροφορίες :lol:, και επειδή προσπαθώ να οργανώσω το ταξίδι μου εκεί έτσι ώστε να αξιοποιήσω κάθε λεπτό σκέφτηκα να ρωτήσω τη γνώμη κάποιου που έχει πάει....

Με τα εισητήρια που έχω δει αλλά ελπίζω να κλείσω μέσα στις επόμενες μέρες φτάνουμε Άκαμπα Παρασκευή 5 και μισή το απόγευμα και μετά επιστρέφουμε Αθήνα από Αμμάν Τετάρτη 3μιση τα ξημερώματα. Επομένως σκέφτηκα:

Παρασκευή: Άκαμπα και αφού νοικιάσουμε αυτοκίνητο Wadi Rum για διανυκτέρευση
Σάββατο: βόλτες και δραστηριοτητες στην έρημο ως το απόγευμα που θα φευγαμε για να διανυκετερευσουμε στην Wadi Musa για να δουμε την επομένη την Πέτρα....

και εδώ κόλλησα γιατί θέλω να δω και το Petra by night αλλά είναι Δευτερα βράδυ....και σκέφτομαι θα έχω όλη την Κυριακή για την Πέτρα, αξίζει να ξαναπάω την Δευτερα πάλι και ξανά το βραδυ για το Petra by night και μετα να φύγουμε το βραδυ ή το πρωι για Αμμάν ή υπάρχει και κάτι άλλο εκεί κοντά που θα μπορούσα να δώ την Δευτέρα?

Το σιγουρο είναι οτι την Τρίτη πρέπει να διανυκτερευσουμε στο Αμμαν...

Θα ήθελα να δω όσα περισσοτερα γίνεται αλλα δεν γίνεται να μείνουμε παραπάνω μέρες...σιγουρα θα προτειμούσα να επισκευτω την Γεράσα αντί του Αμμάν αλλά δεν ξέρω αν είναι εφικτό...πολλά τα χιλιομετρα και δεν θα είμαι και ο οδηγός...

Οποιαδήποτε πρόταση δεκτή...
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
vagia_90, αν έχεις αντοχές και σου αρέσει το περπάτημα, η Πέτρα αξίζει να πας δύο μέρες (πρόσεχε: το εισιτήριο δεν είναι το ίδιο για δύο μέρες, πληρώνεις κάτι έξτρα). Το εύκολο μονοπάτι χρειάζεται 3-4 ώρες, είναι 4 χιλιόμετρα να πας και 4 να γυρίσεις (μέχρι το great temple, ούτε καν στο monastery, αυτό είναι ανέβασμα στο βράχο), και φυσικά θα στέκεσαι σε διάφορα μέρη για φωτογραφίες και ξεκούραση. Μετά, υπάρχουν τα δυσκολότερα μονοπάτια που ανεβοκατεβαίνουν στα βράχια, κι εκεί έχει κι άλλα πράγματα να δεις. (ήθελα αλλά δεν πήγα, δεν είχα χρόνο)
Εγώ δεν πήγα στο Petra by night, πιστεύω ότι δεν αξίζει τα λεφτά (είναι έξτρα εισιτήριο), μόνο και μόνο για να δεις το treasury υπό το φως των κεριών και μουσικής.

Δεν υπάρχει κάτι άλλο συνταρακτικό κοντά στην Πέτρα. Στον δρόμο προς Αμμάν, αν δεν πάρεις τον μεγάλο αυτοκινητόδρομο, περνάς από κάτι αδιάφορες πόλεις όπως shobak, al karak, κλπ αλλά δεν έχουν κάτι σπουδαίο για να δεις. Πήγα στο κάστρο του shobak, το είδα για λίγα λεπτά και έφυγα, απλά γκρεμισμένοι τοίχοι, δεν έχει τίποτε άλλο. Δεν πήγα σε άλλα όπως του al karak γιατί δεν ήθελα να χάσω άλλο χρόνο. Ήδη με το να μη πάρεις τον μεγάλο αυτοκινητόδρομο για Αμμαν, χάνεις κάποιο χρόνο. Από την άλλη, δεν υπάρχει απολύτως τίποτα να δεις πέριξ του αυτοκινητόδρομου.
 

vagia_90

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
fronimitis, ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Θα ψάξω τοτε τις διαδρομμές ώστε να αφιερώσω 2 μέρες στην Πέτρα που είναι εξάλλου και ο λόγος που θέλω να πάω στην Ιορδανία....αν βέβαια μείνω 2 μέρες για την Πέτρα θα πάω και το βράδυ γιατι θα με "τρώει"...

Από ότι είδα στο Jordan Pass έχει επιλογή για 2 ημερη επίσκεψη σε άλλη τιμή βέβαι όπως είπες κι εσύ!

Επομένως μου περισεύει ολόκληση η Τρίτη για το Αμμάν...να την μοιράσουμε τρέχοντας με την Γέρασα...αντέχω την ταλαιπωρία ή κάποια από τις 2 δεν αξίζει τόσο πολύ?
 

fronimitis

Member
Μηνύματα
94
Likes
52
Επόμενο Ταξίδι
"Εκεί στις Μπραχάμες"
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βραζιλία
Στο Αμμάν πήγα μόνο στο citadel. Αυτό θα σου πάρει 1-2 ώρες, μαζί με το μουσείο εκεί πάνω.
To Ρωμαϊκό θέατρο το είδα απ'έξω.
Πήγα στο king abdullah mosque, αλλά τελικά δεν μπήκα μέσα, μου ζήτησαν έξτρα εισιτήριο (2 jod νομίζω) κι εκεί και σπάστηκα.
Δεν βρήκα κάτι πολύ συνταρακτικό στο Αμμάν που να δικαιολογεί τόσο δρόμο, χρόνο, χρήμα. Αν βέβαια έχεις χρόνο και χρήμα, περνάς και από εκεί και από όπου θέλεις.
Ήθελα να πάω και jerash αλλά τελικά δεν, λόγω χρόνου.

Το Jordan pass για 2 μέρες στη Πέτρα (αντί για 1) είναι 5€ παραπάνω (τονίζω, δεν συμπεριλαμβάνεται το petra by night)
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
fronimitis, ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση! Θα ψάξω τοτε τις διαδρομμές ώστε να αφιερώσω 2 μέρες στην Πέτρα που είναι εξάλλου και ο λόγος που θέλω να πάω στην Ιορδανία....αν βέβαια μείνω 2 μέρες για την Πέτρα θα πάω και το βράδυ γιατι θα με "τρώει"...

Από ότι είδα στο Jordan Pass έχει επιλογή για 2 ημερη επίσκεψη σε άλλη τιμή βέβαι όπως είπες κι εσύ!

Επομένως μου περισεύει ολόκληση η Τρίτη για το Αμμάν...να την μοιράσουμε τρέχοντας με την Γέρασα...αντέχω την ταλαιπωρία ή κάποια από τις 2 δεν αξίζει τόσο πολύ?
Αλλο Γερασα Αλλο Αμμαν, τελειως διαφορετικα.
Στο ενα θα δεις πια πρωτευουσα μεσης ανατολης,με βαβουρα χρωματα, κινηση παζαρια
Και στη Γερασα απλα θα δεις μια αρχαιολογικη πολη.
Να τα προλαβεις και τα 2 σε μια μερα λιγο δυσκολο.
Μιας και το Αμμαν μια γεματη μερα την θελεις.
Θα συμφωνησω οτι η Πετρα για ευκολια και πιο ξεκουραστα θελει 2 μερες.
Αλλα εμεις καναμε και τις 4 διαδρομες
(Basic,μοναστηρι, treasury απο ψηλα και τη διαδρομη που περναει απο βραχους και το high place of sacrifice)σε μια μερα απο 06:30-17:00 αλλα πραγματικα δεν νιωθαμε τιποτα μετα.
Αμα ο σκοπος σου ειναι η Πετρα αφιερωσε 2 μερες. Απο την αλλη αμα νομιζεις οτι αντεχεις να το βγαλετε σε μια μερα,θα σου προτεινα, να φυγεις απο Πετρα για Αμμαν οχι απο τον μεγαλο αυτοκινητοδρομο να περασεις απο Al-karak μετα απο Νεκρα και να φτασεις στο Mount Nebo,να δεις τη θεα απο ψηλα και διανυκτερευση στη Μανταμπα.
Το επομενο πρωι απο Μανταμπα-Αμμαν περιπου τιποτα 20' με μιση ωρα, και αφιερωνεις τη μερα σου στο Αμμαν.
Ειναι μια αλλη εναλλακτικη.
Τελος, οσον αφορα το πετρα by night δεν το λες και value for money. Τιποτα το ιδιαιτερο.
Αυτα απο εμενα
 

vagia_90

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δυο σας και για την εναλλακτική να μην ακολουθήσουμε τον μεγάλο αυτοκινητόδρομο, θα τα προτείνω και στους υπολλοιπους συνταξιδιώτες μου (που δεν ασχολούνται) και ας αποφασίσουν.

Όσο για τη Γέρασα απλά εμένα μου αρέσουν πάρα πολύ τα αρχαία αλλά από την άλλη δεν είχα σκεφτεί καν ότι θα χάσω την ευκαιρεία να δω πως είναι μια πρωτευουσα στη μέση Ανατολή...αν πάμε έτσι θα το κάνουμε μάλλον γιατί εγώ μπορεί να αντέχω την ταλαιπωρία αλλά κάποιοι από την παρέα μου σιγουρα όχι τόσο πολύ...

Ελπίζω να καταφέρουμε να πάμε τελικά :)
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
Καλησπέρα !
εχω και εγω καποιες ερωτησεις για το ταξιδι μου στην Ιορδανια αεροπορικος στο Αμμαν ... Θα παω 15-20 Μαιου για 5 βραδια και προσπαθησα να διαβασω αρκετα πραγματα στο Forum για να κατατοπιστω. θελω βοηθεια στο προγραμμα μου. (Για μετακινησεις θα ενοικοιασω αμαξι)

διανυκτερευσεις λεω
1. Ημερισια επισκεψη στο Αμμαν και διαμονη στην Madaba
2. Νεκρα θαλασσα
3. Wadi Musa (για την επισκεψη στην Πετρα πρωι και βραδι)
4. Wadi Rum (διανυχτερευση σε σκηνές με γυαλι)
5. Ισως Aqaba γιατι διαβασα ειναι τελεια εμπιρεια ο βυθος στο Japanese Garden


Ερωτησεις
1. Μια συμαντικη ερωτηση: Μπορω να περασω τα συνορα με το αμαξι μου και να παω στο Kalia Beach ?
2. προτεινετε καποιο καλο ξενοδοχειο με καλη παραλια της νεκρας
3. Διαβασα πως ειναι μεγαλη ταλαιπωρια το περπατιμα στην Πετρα και πως καποιοι το εκαναν και πρωι και βραδυ. Ειναι εφυκτο να γινει δυο φορες δλδ ???
4. Γενικα σαν προγραμμα ειναι καλο ? εχετε να προτηνεται κατι αλλο ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.827
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom