Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα !
εχω και εγω καποιες ερωτησεις για το ταξιδι μου στην Ιορδανια αεροπορικος στο Αμμαν ... Θα παω 15-20 Μαιου για 5 βραδια και προσπαθησα να διαβασω αρκετα πραγματα στο Forum για να κατατοπιστω. θελω βοηθεια στο προγραμμα μου. (Για μετακινησεις θα ενοικοιασω αμαξι)

διανυκτερευσεις λεω
1. Ημερισια επισκεψη στο Αμμαν και διαμονη στην Madaba
2. Νεκρα θαλασσα
3. Wadi Musa (για την επισκεψη στην Πετρα πρωι και βραδι)
4. Wadi Rum (διανυχτερευση σε σκηνές με γυαλι)
5. Ισως Aqaba γιατι διαβασα ειναι τελεια εμπιρεια ο βυθος στο Japanese Garden


Ερωτησεις
1. Μια συμαντικη ερωτηση: Μπορω να περασω τα συνορα με το αμαξι μου και να παω στο Kalia Beach ?
2. προτεινετε καποιο καλο ξενοδοχειο με καλη παραλια της νεκρας
3. Διαβασα πως ειναι μεγαλη ταλαιπωρια το περπατιμα στην Πετρα και πως καποιοι το εκαναν και πρωι και βραδυ. Ειναι εφυκτο να γινει δυο φορες δλδ ???
4. Γενικα σαν προγραμμα ειναι καλο ? εχετε να προτηνεται κατι αλλο ?
1. Δεν γνωρίζω. Έχει κάτι εξαιρετικό απέναντι;
2. Το Hilton είναι πολύ καλό και η παραλία πολύ καλά οργανωμένη (μην έχεις μεγάλες προσδοκίες απο την ίδια την θάλασσα)
3. Νομίζω πως είναι. Κανε το πρόγραμμα έτσι ώστε να φτάσεις κάποια μερα άργα το απογευμα Wadi Musa για να πας μόνο στο petra by night και την επόμενη το πρωι να γυρίσετε την Πέτρα.
4. Θα έβαζα οπωσδήποτε το φαράγγι Wadi Mujib. Είναι κοντα στην Νεκρα. Με το Αμμάν δεν θα ασχολιόμουν καθόλου. Τα ψηφιδωτά της Μάνταμπα έχουν ενδιαφέρον. Την Γέρασα την αφήνω γιατι δεν χωράει...

Εγώ μάλλον θα το έκανα έτσι :
15/5 Φτάνεις Ιορδανία. Διανυκτερευση Μάνταμα (φτάνεις ξημερώματα?) (1ο βράδυ)
16/5 Το πρωι Μάνταμπα - όρος Νέμπο - Νεκρα (2ο βράδυ)
17/5 Νεκρά (μεχρι 12- 13) και φεύγεις για Wadi Mujib. Συνεχίζεις για Wadi Musa petra by night* (3ο βράδυ)
18/5 Πετρα όλη μερα και το απογευμα αναχώρηση για Wadi Rum (4ο βράδυ)
19/5 Wadi Rum "safari" και το απογευμα αναχώρηση για Aqaba** (5ο βράδυ)
20/5 Aqaba snorkeling - Αμμάν για πτήση επιστροφής.

* Το petra by night είναι μόνο Δε-Τε-Πε. Αν έχω καταλάβει καλά τις διανυκτερεύσεις στις 17/5 δεν θα έχει! Εκτος άν φτάνεις 14/5 προς 15/5 δηλαδη 6 βράδια και δεν το υπολογίζεις...
**Αν η πτήση σου είναι την 6η μέρα νωρίς, δεν χωράει η Aqaba. Θα πρέπει μετά την Wadi Rum για γυρίσετε για διανυκτερευση Madaba.
 
Last edited:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα !
εχω και εγω καποιες ερωτησεις για το ταξιδι μου στην Ιορδανια αεροπορικος στο Αμμαν ... Θα παω 15-20 Μαιου για 5 βραδια και προσπαθησα να διαβασω αρκετα πραγματα στο Forum για να κατατοπιστω. θελω βοηθεια στο προγραμμα μου. (Για μετακινησεις θα ενοικοιασω αμαξι)

διανυκτερευσεις λεω
1. Ημερισια επισκεψη στο Αμμαν και διαμονη στην Madaba
2. Νεκρα θαλασσα
3. Wadi Musa (για την επισκεψη στην Πετρα πρωι και βραδι)
4. Wadi Rum (διανυχτερευση σε σκηνές με γυαλι)
5. Ισως Aqaba γιατι διαβασα ειναι τελεια εμπιρεια ο βυθος στο Japanese Garden


Ερωτησεις
1. Μια συμαντικη ερωτηση: Μπορω να περασω τα συνορα με το αμαξι μου και να παω στο Kalia Beach ?
2. προτεινετε καποιο καλο ξενοδοχειο με καλη παραλια της νεκρας
3. Διαβασα πως ειναι μεγαλη ταλαιπωρια το περπατιμα στην Πετρα και πως καποιοι το εκαναν και πρωι και βραδυ. Ειναι εφυκτο να γινει δυο φορες δλδ ???
4. Γενικα σαν προγραμμα ειναι καλο ? εχετε να προτηνεται κατι αλλο ?
Όπως προαναφέρθηκε το Petra by night είναι συγκεκριμένες μέρες μόνο, οπότε θα πρέπει να αλλάξεις το πρόγραμμά σου αν θες να πας. Δεν είναι καθόλου κουραστικό γιατί το βράδυ απλά περπατάς το επίπεδο μονοπάτι του φαραγγιού για κανά 15-20λεπτο, μετά κάθεσαι κάτω, μπροστά από το Θησαυροφυλάκιο και στο τέλος επιστρέφεις από τον ίδιο δρόμο. Το πρωί ναι, θέλει αρκετές ώρες για να δεις τριγύρω.
 

sofoulic

Member
Μηνύματα
47
Likes
0
1. Δεν γνωρίζω. Έχει κάτι εξαιρετικό απέναντι;
2. Το Hilton είναι πολύ καλό και η παραλία πολύ καλά οργανωμένη (μην έχεις μεγάλες προσδοκίες απο την ίδια την θάλασσα)
3. Νομίζω πως είναι. Κανε το πρόγραμμα έτσι ώστε να φτάσεις κάποια μερα άργα το απογευμα Wadi Musa για να πας μόνο στο petra by night και την επόμενη το πρωι να γυρίσετε την Πέτρα.
4. Θα έβαζα οπωσδήποτε το φαράγγι Wadi Mujib. Είναι κοντα στην Νεκρα. Με το Αμμάν δεν θα ασχολιόμουν καθόλου. Τα ψηφιδωτά της Μάνταμπα έχουν ενδιαφέρον. Την Γέρασα την αφήνω γιατι δεν χωράει...

Εγώ μάλλον θα το έκανα έτσι :
15/5 Φτάνεις Ιορδανία. Διανυκτερευση Μάνταμα (φτάνεις ξημερώματα?) (1ο βράδυ)
16/5 Το πρωι Μάνταμπα - όρος Νέμπο - Νεκρα (2ο βράδυ)
17/5 Νεκρά (μεχρι 12- 13) και φεύγεις για Wadi Mujib. Συνεχίζεις για Wadi Musa petra by night* (3ο βράδυ)
18/5 Πετρα όλη μερα και το απογευμα αναχώρηση για Wadi Rum (4ο βράδυ)
19/5 Wadi Rum "safari" και το απογευμα αναχώρηση για Aqaba** (5ο βράδυ)
20/5 Aqaba snorkeling - Αμμάν για πτήση επιστροφής.

* Το petra by night είναι μόνο Δε-Τε-Πε. Αν έχω καταλάβει καλά τις διανυκτερεύσεις στις 17/5 δεν θα έχει! Εκτος άν φτάνεις 14/5 προς 15/5 δηλαδη 6 βράδια και δεν το υπολογίζεις...
**Αν η πτήση σου είναι την 6η μέρα νωρίς, δεν χωράει η Aqaba. Θα πρέπει μετά την Wadi Rum για γυρίσετε για διανυκτερευση Madaba.
Εχω κάπως αποφασίσει μετά απο την βοήθεια σου !! θα άλλαζες κατι στο προγραμμα ??

1η Μερα 15/5

· Άφηξη Αμμαν 6:30 π.μ.

· Σημείο Βάπτισης Χριστού

· Βόλτα στο Αμμάν 5-6 ωρες

· Madaba για διαμονή

2η Μερα 16/5

· Όρος Νέμπο

· Wadi Mujib

· Wadi Musa (petra by night) & Cave Bar

3η Μερα 17/5

· Επίσκεψη στην Πέτρα από το πρωι

· Αναχώρηση και διαμονή στο Wadi Rum

4η Μερα 18/5

· Safari και βόλτα στο Wadi Rum

· Snorkeling Japanese Garden (Dive site)

· Βόλτα στην Aqaba

· Αναχώρηση και διαμονή το Βράδυ στη Νεκρά Θάλασσα

5η Μερα 19/5

· Νεκρά Θάλασσα και ξεκούραση

6η Μερα 20/5

· Πτήση επιστροφής ώρα 12:20μ.μ
 

Vanessa tzn

Member
Μηνύματα
92
Likes
120
Εχω κάπως αποφασίσει μετά απο την βοήθεια σου !! θα άλλαζες κατι στο προγραμμα ??

1η Μερα 15/5

· Άφηξη Αμμαν 6:30 π.μ.

· Σημείο Βάπτισης Χριστού

· Βόλτα στο Αμμάν 5-6 ωρες

· Madaba για διαμονή

2η Μερα 16/5

· Όρος Νέμπο

· Wadi Mujib

· Wadi Musa (petra by night) & Cave Bar

3η Μερα 17/5

· Επίσκεψη στην Πέτρα από το πρωι

· Αναχώρηση και διαμονή στο Wadi Rum

4η Μερα 18/5

· Safari και βόλτα στο Wadi Rum

· Snorkeling Japanese Garden (Dive site)

· Βόλτα στην Aqaba

· Αναχώρηση και διαμονή το Βράδυ στη Νεκρά Θάλασσα

5η Μερα 19/5

· Νεκρά Θάλασσα και ξεκούραση

6η Μερα 20/5

· Πτήση επιστροφής ώρα 12:20μ.μ
Εμένα μια χαρά μου φαίνεται απλά να είσαι λίγο προσεκτικός από Aqaba για νεκρά το βράδυ είναι κουραστικός λίγο ο δρόμος κ έχει πολλα σαμαράκια που το βράδυ ίσως δεν φαίνονται κατά τα αλλά μια χαρά εφικτό είναι
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εχω κάπως αποφασίσει μετά απο την βοήθεια σου !! θα άλλαζες κατι στο προγραμμα ??
1η Μερα 15/5

· Άφηξη Αμμαν 6:30 π.μ.
· Σημείο Βάπτισης Χριστού
· Όρος Νέμπο
· Βόλτα στο Αμμάν και διανυκτερευση Αμμάν ή Μάνταμπα


2η Μερα 16/5

· Madaba
· Wadi Mujib
· Wadi Musa (petra by night) & Cave Bar

3η Μερα 17/5

· Επίσκεψη στην Πέτρα από το πρωι
· Αναχώρηση και διαμονή στο Wadi Rum

4η Μερα 18/5

· Safari και βόλτα στο Wadi Rum
· Αναχώρηση και διαμονή το Βράδυ στη Νεκρά Θάλασσα

5η Μερα 19/5

· Νεκρά Θάλασσα και ξεκούραση

6η Μερα 20/5

· Πτήση επιστροφής ώρα 12:20μ.μ


1. Το Νέμπο και το Βαπτιστήριο θα τα βάλεις μαζι.
2. Μια βόλτα στα αρχαια της Μανταμπα επιβάλλεται
3. Η τεταρτη μέρα δεν βγαίνει. Το safari θα σου πάει μέχρι το απόγευμα λογικά. Ουτε καν να βουτίξεις δεν θα προλάβεις... Απο Aqaba μέχρι Νεκρά υπολόγισε 3,5 ώρες οδήγηση. Οπότε είτε διανυκτερεύεις Aqaba και το πρωι κάνεις την βουτιά σου και φεύγεις, είτε την αφαιρείς εντελώς.
4. Επειδή έχεις σκοπό να φύγεις το βράδυ απο Νεκρά για αεροδρόμιο, να ξέρεις οτι ο δρόμος θέλει πολύ προσοχή. Ανεβοκατεβαίνεις πλαγια, με κλειστές στροφές, γκρεμούς και χωρις φώτα.
5 . Επειδή φαντάζομαι οτι την τράμπα την έκανες για να πετύχεις το petra by night, να σου πω οτι πολύ ωραίο ήταν αλλά στην θέση σου δεν θα έσκιζα το πρόγραμμα για να το πετύχω...
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Αγαπητοί ιορδανόφιλοι, τα φώτα σας!
Έκλεισα προχθές εισιτήρια για Άκαμπα, 22-29 Μαρτίου και αφού διάβασα όλα τα σχετικά στο φόρουμ, έσπασα το κεφάλι μου να βγάλω πρόγραμμα και να δω όσα με ενδιαφέρουν (όλα δηλαδή, χαχά).

Παρασκευή 22/3: Άφιξη το απόγευμα στην Άκαμπα και διανυκτέρευση.

Σάββατο 23/3: Πρωινό ξύπνημα για κατάδυση και αναχώρηση μεσημέρι για Wadi Rum. Τζιπάδα, γεύμα, διανυκτέρευση σε camp.

Κυριακή 24/3: Ξύπνημα πρωί για καμηλάδα και αναχώρηση για νεκρά. Βουτιά, επίσκεψη σε όρος Νέμπο, βαπτιστήριο, μάταμπα και διανυκτέρευση στη νεκρά.

Δευτέρα 25/3 Αναχώρηση για αμμάν, περιήγηση στα αξιοθέατα, διανυκτέρευση.

Τρίτη 26/3 Ημερήσια σε γέρασα, επιστροφή αμμάν, διανυκτέρευση

Τετάρτη 27/3: Αναχώρηση για Wadi Musa, petra by night

Πέμπτη 28/3: Πρωινή επίσκεψη πέτρα, διανυκτέρευση.

Παρασκευή 29/3: Επιστροφή Άκαμπα και αναχώρηση απόγευμα για Αθήνα.

Το βλέπετε να βγαίνει; Ο λόγος που έβαλα την πέτρα τις συγκεκριμένες μέρες, είναι για το petra by night. Ίσως είναι πολύ τουριστικό αλλα θα ήθελα να το ζήσω. Ωστόσο έχω κάποιες αμφιβολίες για την κυριακή, μήπως το παραφόρτωσα. Γενικότερα, αν θα αλλάζατε κάτι, αν θα μπορούσε να πάει σε επόμενη μέρα να μοιραστεί κάπως η κούραση, θα το άκουγα με πολύ μεγάλη χαρά! Ξενοδοχεία δεν έχω κλείσει ακόμα και σχεδόν σίγουρα θα έχουμε αυτοκίνητο!
Ακούω προτάσεις! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αγαπητοί ιορδανόφιλοι, τα φώτα σας!
Έκλεισα προχθές εισιτήρια για Άκαμπα, 22-29 Μαρτίου και αφού διάβασα όλα τα σχετικά στο φόρουμ, έσπασα το κεφάλι μου να βγάλω πρόγραμμα και να δω όσα με ενδιαφέρουν (όλα δηλαδή, χαχά).

Παρασκευή 22/3: Άφιξη το απόγευμα στην Άκαμπα και διανυκτέρευση.

Σάββατο 23/3: Πρωινό ξύπνημα για κατάδυση και αναχώρηση μεσημέρι για Wadi Rum. Τζιπάδα, γεύμα, διανυκτέρευση σε camp.

Κυριακή 24/3: Ξύπνημα πρωί για καμηλάδα και αναχώρηση για νεκρά. Βουτιά, επίσκεψη σε όρος Νέμπο, βαπτιστήριο, μάταμπα και διανυκτέρευση στη νεκρά.

Δευτέρα 25/3 Αναχώρηση για αμμάν, περιήγηση στα αξιοθέατα, διανυκτέρευση.

Τρίτη 26/3 Ημερήσια σε γέρασα, επιστροφή αμμάν, διανυκτέρευση

Τετάρτη 27/3: Αναχώρηση για Wadi Musa, petra by night

Πέμπτη 28/3: Πρωινή επίσκεψη πέτρα, διανυκτέρευση.

Παρασκευή 29/3: Επιστροφή Άκαμπα και αναχώρηση απόγευμα για Αθήνα.

Το βλέπετε να βγαίνει; Ο λόγος που έβαλα την πέτρα τις συγκεκριμένες μέρες, είναι για το petra by night. Ίσως είναι πολύ τουριστικό αλλα θα ήθελα να το ζήσω. Ωστόσο έχω κάποιες αμφιβολίες για την κυριακή, μήπως το παραφόρτωσα. Γενικότερα, αν θα αλλάζατε κάτι, αν θα μπορούσε να πάει σε επόμενη μέρα να μοιραστεί κάπως η κούραση, θα το άκουγα με πολύ μεγάλη χαρά! Ξενοδοχεία δεν έχω κλείσει ακόμα και σχεδόν σίγουρα θα έχουμε αυτοκίνητο!
Ακούω προτάσεις! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καλό μου φαίνεται εμένα. Απλά δε θα διανυκτέρευα Νεκρά αλλά Αμμάν. Επίσης στη Γέρασα μπορεί να κολλήσει και το κάστρο Ajloun. Υπάρχουν συνεχώς μετακινήσεις αλλά όταν θες να δεις τόσα πολλά σε μια βδομάδα, είναι αναπόφευκτο. Κι εμείς στο ίδιο πνεύμα είχαμε κινηθεί.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Earth Citizen, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είπα να μείνω νεκρά αφενός για να μην ταλαιπωρηθούμε πολύ με την οδήγηση και αφετέρου για να έχω δωρεάν παραλία μιας και σκάς κανα 30άρι για μπάνιο! Ας τα σκάσω στο δωμάτιο καλύτερα λέω. Σκέφτηκα βέβαια αντί για νεκρά να διανυκτερεύσω μάταμπα. Ξέρεις, σε περίπτωση που δεν προλάβω να τη δω την κυριακη, να σηκωθώ δευτέρα πρωί, να τη γυρίσω και μετά να πάω αμμάν. Της κυριακής το πρόγραμμα το βλέπεις εφικτό ή να αφήσω τη μάταμπα για την επόμενη μέρα; Είναι μεγάλη πόλη;
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Earth Citizen, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! Είπα να μείνω νεκρά αφενός για να μην ταλαιπωρηθούμε πολύ με την οδήγηση και αφετέρου για να έχω δωρεάν παραλία μιας και σκάς κανα 30άρι για μπάνιο! Ας τα σκάσω στο δωμάτιο καλύτερα λέω. Σκέφτηκα βέβαια αντί για νεκρά να διανυκτερεύσω μάταμπα. Ξέρεις, σε περίπτωση που δεν προλάβω να τη δω την κυριακη, να σηκωθώ δευτέρα πρωί, να τη γυρίσω και μετά να πάω αμμάν. Της κυριακής το πρόγραμμα το βλέπεις εφικτό ή να αφήσω τη μάταμπα για την επόμενη μέρα; Είναι μεγάλη πόλη;
Τώρα που το λες συνειδητοποίησα ότι από έρημο μέχρι Νεκρά είναι κάμποση ώρα και το πρόγραμμα για εκείνη τη μέρα είναι αρκετά φορτωμένο οπότε ναι, θα άφηνα Μάνταμπα για την επόμενη, στο δρόμο προς Αμμάν (είναι μικρή). Επίσης υπάρχουν και σημεία με δωρεάν πρόσβαση στη Νεκρά, σε περίπτωση που σε ενδιαφέρει, σε κάποιο θέμα εδώ μέσα έχω δώσει πληροφορίες αναλυτικά.
 

marathes

Member
Μηνύματα
54
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
ΗΠΑ-ΔΥΤΙΚΗ ΑΚΤΗ
Ναι, είχα σημειώσει κάτι συντεταγμένες, δε θυμάμαι αν τις είχες παραθέσει εσύ, θυμάμαι σίγουρα το όνομά σου πάντως στις πληροφορίες! Οπότε αφήνω τη μάταμπα για μετά. Σε ευχαριστώ και πάλι!
 

Zorz59

Member
Μηνύματα
233
Likes
1.640
Να πω και εγω το προγραμμα για οποιαδηποτε συμβουλη (4 ατομα)

30 Απριλιου με 6 Μαιου μεAegean στο Αμμαν

1. Φτάνουμε 30 Aprilioy στις 2 το πρωι, ξενοδοχειο Αμμαν Ολη μερα Αμμαν και υπνος Αμμαν (Τριτη βραδυ)

2. Ξυπνημα πρωινο και ισως χαλαρο καφεδακι Αμμαν και με rental car παμε Πετρα βολτα στο Αρχαιολογικο χωρο και υπνο εκει(Τεταρτη βραδυ)

3. απο τις 6 το πρωι Πετρα και νον στοπ περπατημα μεχρι 16.00 μετα με το αμαξι Wadi rum και διανυκτερευση (Πεμπτηβραδυ)

4. ολη μερα wadirum jeep tour , καμηλες φαγητο διανυκτερευση. (Παρασκευη βραδυ)

5. πρωι πρωι πρωινο και πισω στο αμαξι για ακαμπα και σνοκερλινγκ στην ερυθρα, μετα dead sea road (ισωσ Καρακ ) και φτανουμε ξενοδοχειο στη dead sea για χαλαρωση και σπα (Σαββατο βραδυ)

6. οσο πιο late check out γινεται απο το ξενοδοχειο και βολτα ιορδανη ποταμο, ορος Νεμπο , Μανταμπα, Αμμαν και φτανουμε προς Δευτερα 2 το ξημερωμα στο αεροδρομιο για πτηση στις 4 το πρωι

οποιαδηποτε συμβουλη για φαγητο ή προγραμμα ευπροσδεκτη
 
Last edited:

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να πω και εγω το προγραμμα για οποιαδηποτε συμβουλη (4 ατομα)

30 Απριλιου με 6 Μαιου μεAegean στο Αμμαν

1. Φτάνουμε 30 Aprilioy στις 2 το πρωι, ξενοδοχειο Αμμαν Ολη μερα Αμμαν και υπνος Αμμαν (Τριτη βραδυ)

2. Ξυπνημα πρωινο και ισως χαλαρο καφεδακι Αμμαν και με rental car παμε Πετρα βολτα στο Αρχαιολογικο χωρο και υπνο εκει(Τεταρτη βραδυ)

3. απο τις 6 το πρωι Πετρα και νον στοπ περπατημα μεχρι 16.00 μετα με το αμαξι Wadi rum και διανυκτερευση (Πεμπτηβραδυ)

4. ολη μερα wadirum jeep tour , καμηλες φαγητο διανυκτερευση. (Παρασκευη βραδυ)

5. πρωι πρωι πρωινο και πισω στο αμαξι για ακαμπα και σνοκερλινγκ στην ερυθρα, μετα dead sea road (ισωσ Καρακ ) και φτανουμε ξενοδοχειο στη dead sea για χαλαρωση και σπα (Σαββατο βραδυ)

6. οσο πιο late check out γινεται απο το ξενοδοχειο και βολτα ιορδανη ποταμο, ορος Νεμπο , Μανταμπα, Αμμαν και φτανουμε προς Δευτερα 2 το ξημερωμα στο αεροδρομιο για πτηση στις 4 το πρωι

οποιαδηποτε συμβουλη για φαγητο ή προγραμμα ευπροσδεκτη
Όσον αφορά το πρόγραμμα έχω τις εξής παρατηρήσεις:
1. όταν λες βόλτα στην Πέτρα την πρώτη μέρα, εννοείς το Petra by night? Ή θα βγάλετε διήμερο πάσο?
2. Εμείς την μέρα που πήγαμε Πέτρα μπήκαμε πριν τις 9 και φύγαμε την ώρα που έκλεινε (κατά τις 6), σχεδόν νεκρές από το περπάτημα, το μόνο που είχαμε κουράγιο να κάνουμε ήταν να πάρουμε φαγητό και να πέσουμε για ύπνο. Θεωρώ λίγο σκότωμα την οδήγηση για Wadi Rum μετά την ολοήμερη επίσκεψη στην Πέτρα. Στη θέση σας θα έμενα ένα ακόμα βράδυ Πέτρα και θα πήγαινα κατευθείαν την επόμενη μέρα Wadi Rum.
3. Τσέκαρε λίγο τις εκδρομές για σνόρκελινγκ γιατί νομίζω κρατάνε μέχρι αργά το μεσημέρι, οπότε δεν νομίζω ότι θα προλάβεις το Καράκ. Επίσης στη Νεκρά δεν μπορείς να μπεις όταν πέσει ο ήλιος, εμείς μείναμε στο Holiday Inn και μετά τις 5.30 η ιδιωτική παραλία έκλεισε.

όσον αφορά φαγητά, έχω να προτείνω τα εξής:
Άκαμπα: Al Shami restaurant
Wadi Musa: Red Cave restaurant, Al Shabi για κάτι πιο πρόχειρο
Αμμάν: οπωσδήποτε φαλάφελ στο Hushem, κιουνεφέ στο Habiba και για εστιατόριο το Al Qods (παραδοσιακό και φτηνό).
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.377
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom