Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Εχω ακουσει οτι αν εχεις σφραγιδα απο Ισραηλ δεν μπορεις να μπεις Ιορδανια, δεν ξερω αν ισχυει ακομα κατι τετοιο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εχω ακουσει οτι αν εχεις σφραγιδα απο Ισραηλ δεν μπορεις να μπεις Ιορδανια, δεν ξερω αν ισχυει ακομα κατι τετοιο.
Εγώ πάλι διαβάζω οτι όχι απλά μπορείς αλλά αν περάσεις απο τα νότια σύνορα Eilat - Aqaba, δεν χρειάζεται καν βίζα Ιορδανίας. Γνώριζει κάποιος αν ισχύει αυτό;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.955
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Περνάμε τα σύνορα οδικώς
Ποιά σύνορα; Ο Λίβανος δε συνορεύει με την Ιορδανία. Μόνο αεροπορικώς, καθώς οι ενδιάμεσες χώρες είναι το Ισραήλ (κλειστά σύνορα με Λίβανο) και η Συρία.
 
Last edited:

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Ποιά σύνορα; Ο Λίβανος δε συνορεύει με την Ιορδανία. Μόνο αεροπορικώς, καθώς οι ενδιάμεσες χώρες είναι το Ισραήλ (κλειστά σύνορα με Λίβανο) και η Συρία.
οπότε μόνο με πτήση από Βηρυτό
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εγώ πάλι διαβάζω οτι όχι απλά μπορείς αλλά αν περάσεις απο τα νότια σύνορα Eilat - Aqaba, δεν χρειάζεται καν βίζα Ιορδανίας. Γνώριζει κάποιος αν ισχύει αυτό;
Αν θυμάμαι καλά αυτό ισχύει μόνο για ολιγόωρη παραμονή στην Ιορδανία (δεν ξέρω ακριβή διάρκεια). Μας είχαν πει ότι γίνονται συχνά ημερήσιες από Ισραήλ για επίσκεψη στην Πέτρα με επιστροφή αυθημερόν.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Καλημέρα σε όλους. Υποτίθεται πως την Τρίτη πάμε Ιορδανία.
Λόγω τελευταίων γεγονότων πριν από λίγες μέρες εκδόθηκε από την eurocontrol προειδοποίηση για πτήσεις στην Ανατολική Μεσόγειο https://www.forbes.com/sites/anthon...ria-raises-tensions-in-eastern-mediterranean/

Επειδή οι πολιτικοί του κόσμου μας δεν πανε καλα, δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλαξει μέσα σε μια εβδομάδα.
Εμεις είμαστε οκ στο να πάμε, δεν μας φοβίζει τιποτα, αλλά ο περίγυρος μας ανησυχεί και ηθελα να σας ρωτήσω: εσεις θα πηγαίνατε τη δεδομένη στιγμη;
Σας ρο ρωτά ω επειδη μας φαίνεται πως μονο εμεις δεν ανησυχούμε από ολους.
Ευχαριστω
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Καλημέρα σε όλους. Υποτίθεται πως την Τρίτη πάμε Ιορδανία.
Λόγω τελευταίων γεγονότων πριν από λίγες μέρες εκδόθηκε από την eurocontrol προειδοποίηση για πτήσεις στην Ανατολική Μεσόγειο https://www.forbes.com/sites/anthon...ria-raises-tensions-in-eastern-mediterranean/

Επειδή οι πολιτικοί του κόσμου μας δεν πανε καλα, δεν ξέρεις τι μπορεί να αλλαξει μέσα σε μια εβδομάδα.
Εμεις είμαστε οκ στο να πάμε, δεν μας φοβίζει τιποτα, αλλά ο περίγυρος μας ανησυχεί και ηθελα να σας ρωτήσω: εσεις θα πηγαίνατε τη δεδομένη στιγμη;
Σας ρο ρωτά ω επειδη μας φαίνεται πως μονο εμεις δεν ανησυχούμε από ολους.
Ευχαριστω
Προχώρα, θα είσαι ο πολεμικός μας ανταποκριτής....
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Αυτο ειπα στη μαμα μου - τι θα κανες αν ημουν πολεμικος ανταποκριτης...
Και μου απαντησε με ενα απλο - ναι, αλλα δεν εισαι.

Πάντως η άποψη μου είναι ότι όλες οι βλακίες αυτές μπορούν να επηρεασουν την Ιορδανία μόνο αν γίνει Τρίτος παγκ. όπου και εδώ δεν θα ήμασταν ασφαλείς.
Και το άλλο σενάριο είναι να ρίξουν κάποια ισχυρά ακτινοβόλα/πυρηνικά οι Αμερικανοί που να έχουν επίδραση τόσο μακριά.
 
Last edited:

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Πήγαινε. Μη το σκέφτεσε. Άμα ήταν έτσι, κανείς δε θα πήγαινε στην Μέση Ανατολή.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom