Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Η διαμονή στην έρημο αξίζει το κοπο? Ποιο camp να επιλέξω?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.546
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
για ποτάκι δες : The Loft (είναι του ιδίου όμιλου Romero που ανήκει και το sufra)
είναι η ταράτσα του The Living Room
http://www.romero-jordan.com/loft.html

τελικά από τον ομιλο romero, αυτό που πήγαμε ήταν στην εκδρομή μας στo Umm Qais Resthouse , στο οποίο απολαύσαμε το καφεδάκι μας με υπέροχη θέα προς τα σύνορα... και μάλιστα το ίδιο έχει και καταλύμματα ΕΝΤΟΣ του αρχαιολογικού χώρου
https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...ais_Resthouse-Umm_Qais_Irbid_Governorate.html
Σ' ευχαριστώ παρα πολύ για όλα! Βλέπω υπάρχει μια αδυναμία στον όμιλο! :haha:
Μήπως εντόπισες κανένα καφεκοπτείο για να φορτώσουμε καφεδάκια για Αθήνα;
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.546
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η διαμονή στην έρημο αξίζει το κοπο? Ποιο camp να επιλέξω?
Καλημέρα! Δεν έχω πάει αλλά όλοι λένε οτι είναι εμπειρία η έρημος το βράδυ καθώς και το να σηκωθείς το πρωί να δεις την ανατολή! Εγώ διάλεξα αυτό πάντως. Μου φάνηκε περιποιημένο...
http://wildwadirum.com/
https://www.tripadvisor.com.gr/Hote..._Rum_Camp-Wadi_Rum_Al_Aqabah_Governorate.html
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Η διαμονή στην έρημο αξίζει το κοπο? Ποιο camp να επιλέξω?
Οχι απλα αξιζει, αλλα ειναι μια απο τις καλυτερες εμπειριες ζωης.
Εγω εμεινα στο Martian Camp, εξαιρετο και πολu καλα παιδια και φιλικα.
Αλλο ενα που εχω να προτεινω απο σχολια ανθρωπων που πηγαν ειναι το beyond wadi rum camp.
 
Μηνύματα
111
Likes
265
Σου την προτείνω ανεπιφύλακτα,έμεινα ένα βράδυ στο martian camp και ήταν το highlight του ταξιδιού μου στην Ιορδανία.Ο ουρανός το βράδυ που είναι γεμάτις αστέρια μόνο όταν το δεις θα καταλάβεις ποσό όμορφος είναι.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Σας χαιρετώ από την Ιορδανια. Μας έπιασε χτες μια ψηλο-αμμοθύελλα κια συνεφιασε πολυ ο ουρανός, οπότε αποφασίσαμε να μην μείνουμε το βράδυ, μιας και φυσούσε πολύ και τα αστέρια δεν θα βλέπαμε, ενώ έχουμε ζηζήσ την παρόμοια εμπειρία στο Μαρόκο. Ηρθαμε απευθειας Ακαμπα, και σημερα που θα οηγπηγαίν για παραλία είναι φουλ στο σύννεφο το λες και γκατεμια..
Παμε οπως για snorkeling.
@tupacgr13 μας είπε πως το ωραδυ στο καμπ έχει γύρω στις 15 βαθμούς.
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Ivana, καλά να περνάτε...
Στην Ακαμπα εάν έχει αέρα και κυματάκια στη θάλασσα, δύσκολα να κάνεις snorkeling, καθώς είναι κουραστικό ολίγον με το κύμα...εμείς υπό αυτές τις συνθήκες, το κάναμε παρ΄όλα αυτά και δεν το μετανιώσαμε! Είναι φοβερό να βλέπεις πόσο κοντά στη παραλία (ούτς 15μ) υπάρχουν πανέμορφα κοράλλια... αν έχεις ξαναδεί, μην πάτε! ...Η καντεμιά μας ήταν ότι έσπασε η μία μάσκα που είχαμε ...

Τώρα σχετικά με τη Wadi Rum:
H διανυκτέρευση και το τι σου δίνει, είναι καθαρά προσωπικό θέμα και ματιά του καθενός!
Προσωπικά, ξετρελάθηκα! Δεν είναι μόνο ο γαλαξίας που βλέπεις, είναι και η αίσθηση ότι είσαι στη μέση του πουθενά, σε αυτό το ερημικό τοπίο που τριγύριζες το πρωί και απόγευμα, είναι το ξημέρωμα στις 6.00πμ που κατ΄εμέ ήταν ακόμη καλύτερο, να τριγυρίζεις και να ατενίζεις μόνος σου το καφε-πορτοκαλί της άμμου και των βράχων καθώς ο ήλιος ανατέλει!!
Εχει κρύο το βράδυ, ακόμη και αν το πρωί έχει 30 βαθμούς! Και φοβερή υγρασία... Το ένιωσα όταν επίτηδες ξύπνησα 2-3 φορές και βγήκα από τη τέντα μου (επιτούτου) ενδιάμεσα το βράδυ και πήγα να ξαπλώσω κάτω στα "χαλιά".
Διαλέξτε να κάνετε ολοήμεο jeep-tour μόνοι σας, για να μην έχετε τη βαβούρα άλλης παρέας! Ειδικά όταν θα σας σταματήσει κάπου και θα μαγειρέψει για να φάτε!
Ανεβείτε στους αμμόλοφους για να κατρακυλέσε ή να ξαπλώσετε στην άμμο για να νιώσετε τη ζεστασιά της και να δείτε ότι δεν κολλάει πάνω σας!

Τώρα ελπίζω όλοι όσοι θα διανυκτερεύσετε, να θέλετε να δείτε και να νιώσετε κάπως έτσι ή να είστε αυτού του στυλ...
 

Attachments

Last edited:

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.433
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Συμφωνω και επαυξάνω για την αίσθηση, την εχω ζησει οπως ειπα, απλά οταν μπηκα στη σκηνή και κατάλαβα ποσο φυσάει, (μαλιστα μετα την εξάντληση της Πετρας) και έχοντας εν γνώση οτι δεν θα μπορέσουμε να κάτσουμε εξω στη φωτιά λόγω του αέρα (μας το ειπανε)..προτιμησα να τους πληρώσω το τουρ που κάναμε (μονοι μας βέβαια και μας πηγε και σε καποια απομακρυσμένα μερη που δεν περνούσαν δίπλα μας οι άλλοι) και να παω σε ενα ξενοδοχείο. Λυπάμαι που έγινε έτσι, αλλά, πραγματι δεν είχε καμια ουσία (φαγητο και μετα να κλείστεις σε σκηνη, ενω εξω φυσαει τρελα). Επειδη εμεις είμαστε πολυ free στα ταξιδια μας και κλεινουμε επί τόπου πραγματα σήμερα για αυριο ας πουμε, πάντα έχοντας κατα νου το γεγονος οτι μπορεί κατι να μας κανει να αλλαξουμε το πλάνο (κατι το οποίο έγινε στην αρχη του ταξιδιου), με ρωτησε ο ανδρας μου τι θα άφηνες απ εξω αναμεσα στη Πετρα, την έρημο και τηνν Ακαμπα, και σαφως και του ειπα την Ακαμπα, αλλα ετσι οπως προέκυψε βγαλαμε τον υπνο στην ερημο. Νομιζω καλά καναμε.
Λοιπον, στην επιστροφή μας προς το χωριό μας περασαν 2 ελικόπτερα και μας ειπε ο βεδουινος οτι σε μια γωνιά της ερημου χτες ο πριγκιππας φιλοξενούσε κάποιους Ευρωπαίους πολιτικους (φωτογραφιες οταν γυρισω).


Υ.γ. Το καμπ το ειχαμε κλεισει 90 δηναρια πακετο και για το τουρ μονο που καναμε μας πηρε 50 που νομιζω οτι ηταν ηταν αξιολογοτατη τιμη.
 
Last edited:

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
...απλά οταν μπηκα στη σκηνή και κατάλαβα ποσο φυσάει, (μαλιστα μετα την εξάντληση της Πετρας) και έχοντας εν γνώση οτι δεν θα μπορέσουμε να κάτσουμε εξω στη φωτιά λόγω του αέρα (μας το ειπανε)..προτιμησα να τους πληρώσω το τουρ που κάναμε και να παω σε ενα ξενοδοχείο. Λυπάμαι που έγινε έτσι, αλλά, πραγματι δεν είχε καμια ουσία (φαγητο και μετα να κλείστεις σε σκηνη, ενω εξω φυσαει τρελα). ....................

Λοιπον, στην επιστροφή μας προς το χωριό μας περασαν 2 ελικόπτερα και μας ειπε ο βεδουινος οτι σε μια γωνιά της ερημου χτες ο πριγκιππας φιλοξενούσε κάποιους Ευρωπαίους πολιτικους (φωτογραφιες οταν γυρισω).
Υ.γ. Το καμπ το ειχαμε κλεισει 90 δηναρια πακετο και για το τουρ μονο που καναμε μας πηρε 50 που νομιζω οτι ηταν ηταν αξιολογοτατη τιμη.
:oops: Ουπσ, μπερδεύτηκα... μείνατε δηλαδή στο χωριό Wadi Rum?
Αφού τον πείσατε να σας επιστρέψει στο χωριό πάει καλά! Αλλά θα μας τα πεις αναλυτικά όταν επιστρέψεις...:rolleyes-80:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
μιας και το θυμήθηκα για την Petra...
αν το απόγευμα νοιώθετε κατάκοποι μετά την ολοήμερη περιήγηση στον αρχαιολογικό χώρο της Petra και δεν αντέχετε να επιστρέψετε πεζή από το Trasury στην είσοδο/έξοδο του αρχαιολογικού χώρου, τα αμαξίδια ζητάνε 40jods...τρελό ποσό για απόσταση ούτε 2χλμ...
Τι κάναμε εμείς ? Ζητήσαμε και εδώ την βοήθεια της τουριστικής αστυνομίας... Τους αναφέραμε ότι στο εισιτήριο της εισόδου στην Πέτρα, γιατί αναφέρεται ότι είναι δωρεάν η μεταφορά με τα αμαξίδια, ενώ τελικά δεν ισχύει...
Οπότε, μεσολάβησαν αυτοί και πληρώσαμε 20JODS (αν θυμάμαι καλά, καθώς ο διακανονισμός έγινε χάρη στην συνταξιδιώτισα :))
Εάν σας φαίνεται και αυτό πολύ ως ποσό (που είναι στην πραγματικότητα), το κόβετε ποδαράτοι :)
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Επιπλέον όταν επιστρέψετε στο Treasury και είναι απόγευμα (~ 5.00μμ) αν έχει λίγο χρόνο, καθίστε στο καφενεδάκι και πιείτε το τσαγάκι σας, με θέα το Treasury, όταν ο ήλιος το αποχαιρετά....
και θα συλλογιστείτε τι όμορφα πράγματα είδατε! :):xalara:
 

Attachments

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Οχι απλα αξιζει, αλλα ειναι μια απο τις καλυτερες εμπειριες ζωης.
Εγω εμεινα στο Martian Camp, εξαιρετο και πολu καλα παιδια και φιλικα.
Αλλο ενα που εχω να προτεινω απο σχολια ανθρωπων που πηγαν ειναι το beyond wadi rum camp.
στην ουσια αυτο ειναι τι ? μενεις ενα βραδυ στην ερημο εξω ? και ποσο ειναι σε λεφτα περιπου , τρομερη εμπειρια ακουγεται ...ασφαλες?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.493
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom