Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
στην ουσια αυτο ειναι τι ? μενεις ενα βραδυ στην ερημο εξω ? και ποσο ειναι σε λεφτα περιπου , τρομερη εμπειρια ακουγεται ...ασφαλες?
Καλησπερα φιλε, δεν μενεις εξω στην ερημο αλλα εντος σκηνης σε οργανωμενο camp, υπαρχουν πολλα camp, που μπορεις να επιλεξεις μεσω booking.com.
Η εμπερια αξιζει και με το παραπανω και ειναι 100% ασφαλες.
Ο ουρανος το βραδυ με τα αστερια ειναι απλα μαγευτικος, και η ανατολη στην ερημο ειναι το κατι αλλο.
Εμεις οπως ανεφερα και παραπανω επιλεξαμε το martian camp, και μειναμε πληρως ευχαριστημενοι.
Καθαρο, καθαρες τουαλετες,κουβερτες και ολα τα απαραιτητα.
Κοστος διαμονης με πρωινο και βραδυνο κοντα στα 35 ευρω.
Κοστος jeep tour 3 και κατι ωρων 45 ευρω.
Κοστος βολτας με καμηλα 30 ευρω.
Τα προαναφερθεντα αφορουν 2 ατομα.
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Ναι, πηγαμε, καναμε το τουρ και οταν επιστρέψαμε για διανυκτέρευση και φαγητο ειχε αρχίσει μια θύελλα μικρή, καο με τα λιγα και πολλά, που ανεφερα, ηθελα να φύγω, δεν με ενέπνεε.
Δεν ειναι οτι χάρηκε ο τυπος, αλλα δεν ειχε και ιδιαίτερο πρόβλημα (του δώσαμε 51 ευρω για ουτε 2 ωρες του τουρ επειδή καθυστερησαμε να ερθουμε και βραδιασε).
Πιο πολυ στεναχωρεθηκα επειδη στεναχωρεθηκε ρωτώντας αν ολα είναι εντάξει....και οντως ηταν, απλα εγω το ηθελα με παρεα εξω γυρω απο τη φωτια, με γαλαξια, με μουσικουλα τους κλπ... Και δεν θα μπορουσε να γινει τιποτα απο αυτα. Δεν πειράζει, την αλλη φορα αν τυχει, ειμαι πλήρης απο το ταξίδι αυτο!!
 
Last edited:

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Καλησπερα φιλε, δεν μενεις εξω στην ερημο αλλα εντος σκηνης σε οργανωμενο camp, υπαρχουν πολλα camp, που μπορεις να επιλεξεις μεσω booking.com.
Η εμπερια αξιζει και με το παραπανω και ειναι 100% ασφαλες.
Ο ουρανος το βραδυ με τα αστερια ειναι απλα μαγευτικος, και η ανατολη στην ερημο ειναι το κατι αλλο.
Εμεις οπως ανεφερα και παραπανω επιλεξαμε το martian camp, και μειναμε πληρως ευχαριστημενοι.
Καθαρο, καθαρες τουαλετες,κουβερτες και ολα τα απαραιτητα.
Κοστος διαμονης με πρωινο και βραδυνο κοντα στα 35 ευρω.
Κοστος jeep tour 3 και κατι ωρων 45 ευρω.
Κοστος βολτας με καμηλα 30 ευρω.
Τα προαναφερθεντα αφορουν 2 ατομα.
αα καταλαβα ευχαριστω πολυ ..και κατι ακομα , εκει πως πας !?ειναι μακρια εννοω απο την πολη και πας με ταξι η πως ?
 

Ivana

Member
Μηνύματα
899
Likes
1.434
Ταξίδι-Όνειρο
οχ.....όλος ο κόσμος
Αν δεν εχεις το αμαξι, απ οτι θυμαμαι οταν εψαχνα πληροφοριες διαβασα οτι εχει ταξι απο Πετρα 45 δηναρια και 25 ή 20 με λιγα παζάρια απο Ακαμπα. Τα λεωφορεια δεν ειναι και πολυ βολικα. Οταν φτασεις στπ χωριο Wadi rum ερχονται να σε παρουν αυτοι απο το καμπ.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Αν δεν εχεις το αμαξι, απ οτι θυμαμαι οταν εψαχνα πληροφοριες εχει ταξι απο Πετρα 45 δηναρια δδηναρια και 25 ή 20 με λιγα παζάρια απο Ακαμπα. Τα λεωφορεια δεν ειναι και πολυ βολικα. Οταν φτασεις στπ χωριο Wadi rum ερχονται να σε παρουν αυτοι απο το καμπ.
ευχαριστω πολυ :)
 

kokoui

Member
Μηνύματα
369
Likes
490
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινικη Αμερικη
Και εγώ τέλη Μαΐου και έχω απορίες. Για πέτρα: τι ώρα προτείνεται να πάμε, άκουσα έχει περισσότερες από μια εισόδους αληθεύει;
Για τουρ στο wadi rum θα απευθυνθούμε στο καμπ που θα μείνουμε;;;
Τελικά είναι λίγες 4 μέρες μάλλον θα ψάξω να το παρατείνω.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Και εγώ τέλη Μαΐου και έχω απορίες. Για πέτρα: τι ώρα προτείνεται να πάμε, άκουσα έχει περισσότερες από μια εισόδους αληθεύει;
Για τουρ στο wadi rum θα απευθυνθούμε στο καμπ που θα μείνουμε;;;
Τελικά είναι λίγες 4 μέρες μάλλον θα ψάξω να το παρατείνω.
Εμεις θα μαστε 23-28 Μάη. Στις 7 το πρωι να ειστε, με το που ανοιγει η εισοδος. Επισης καθε Δευ-Τετ-Πεμ στις 20.30 εχει petra by night. Φτιαξε το προγραμμα σου ωστε να εισαι μια απο αυτες τις μερες στην πετρα.
Ολα τα camp στη wadi rum εχουν τζιπακια και σε κανουν τουρ.
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.090
Likes
1.660
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
Για το petra by night χρειάζεται να κλέισεις νωρίτερα ή το κανονίζεις επί τόπου;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Για το petra by night χρειάζεται να κλέισεις νωρίτερα ή το κανονίζεις επί τόπου;
Στην εισοδο εχει unlimited αριθμο εισιτηριων.
Κοστος 17 jod

Και εγώ τέλη Μαΐου και έχω απορίες. Για πέτρα: τι ώρα προτείνεται να πάμε, άκουσα έχει περισσότερες από μια εισόδους αληθεύει;
Για τουρ στο wadi rum θα απευθυνθούμε στο καμπ που θα μείνουμε;;;
Τελικά είναι λίγες 4 μέρες μάλλον θα ψάξω να το παρατείνω.
Η Πετρα εχει μια εισοδο, στο visitor center, απο την περιοχη της wadi musa, οπου φιλοξενει ολους τους τουριστες που την επισκεφτονται.
Εμεις ξεκινησαμε 6 το πρωι μαι μπορω να πω οτι δεν το μετανιωσα ισα ισα που θεωρω ειναι η καλυτερη ωρα. Φτανεις στο treasury, και εισαι μονος σου σχεδον, εχεις χρονο και χωρο για φωτογραφιες, οπως εσυ τις θες.
Το πρωτο group, φτανει περιπου στις 9 οποτε καλυτερο ειναι να το εχεις αποφυγει.
Για το tour στην ερημο ναι το κανονιζεις κατα την αφιξη σου.
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Την περιοδο του Ραμαζανιου (16 Μαιου -14 Ιουνιου) η Πετρα ανοιγει στις 7. Και γενικα υπαρχουν διαφοροποιησεις στα ωραρια ολων των εισοδων. Να τα τσεκαρετε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.844
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom