Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα,

Έχω διαβάσει τις ιστορίες που αφορούν τον συγκεκριμένο προορισμό και όσα έχουν γραφτεί στο forum. Αν καταφέρω να πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι σκοπεύω να το κάνω όσο πιο ανεξάρτητα γίνεται (χωρίς δηλαδή γραφείο ή οδηγό) και χρησιμοποιώντας όσο το δυνατόν περισσότερο ΜΜΜ, έχοντας πάντα στο μυαλό μου το ελάχιστο δυνατό κόστος. Αν κάνω λάθος και θεωρείτε πως με την αξιοποίηση οδηγού μπορεί να είναι φθηνότερα παρακαλώ για παρότρυνση.

Περίοδο ταξιδιού σκέφτομαι Μάρτιο ή Απρίλιο.

Σχετικά με την visa δάβασα ότι πλέον όποιος έχει το Jordan Pass (70JD) εξαιρείται της χρέωσης για visa. Έτσι και αλλιώς το πάσο συμφέρει γιατί περιλαμβάνει όλα τα αξιοθέατα. Υπάρχει κάποιος να το έχει επιβεβαιώσει πρακτικά;

Για διαμονή αυτό που έχω στο μυαλό μου είναι δωμάτια καθαρά, για δύο άτομα (όχι κοιτώνες), που να έχουν ιδιωτικό μπάνιο και wi-fi. Δεν με απασχολούν παραπάνω παροχές, το να υπάρχει πρωινό, θα ήταν θετικό.

Το πλάνο που έχω στο μυαλό μου είναι το εξής.
  • Πτήση με Aegean που προσγειώνεται Τετάρτη 2.00 πμ στο Queen Alia.
  • Τετάρτη: Μεταφορά που θα έχω κλείσει από πριν στην Madaba (θεωρείτε ότι πρέπει να κλείσω διανυκτέρευση για Τρίτη ή θα είναι εφικτό να κλείσω απευθείας νωρίς το πρωί μετάβαση στη Νεκρά θάλασσα για εκδρομή μισής ημέρας; ). Το απόγευμα επίσκεψη στα μωσαικά της πόλης και διανυκτέρευση.
  • Πέμπτη: Έχω διαβάσει για ένα Mini van από ξενοδοχείο Mariam που κάνει την διαδρομή προς Πέτρα μέσω του King's Highway (20JD) και κάνει στάσεις σε σημεία ενδιαφέροντος. Petra by night. Διανυκτέρευση Wadi Musa.
  • Παρασκευή: ολοήμερο στην Πέτρα. Διανυκτέρευση Wadi Musa.
  • Σάββατο: πολύ πρωινό λεωφορείο για Wadi Rum, μονοήμερη και διανυκτέρευση στην έρημο (πρόταση για οδηγό- καταυλισμό; όσο πιο μικρό και μέσα στην έρημο τόσο καλύτερα)
  • Κυριακή: λεωφορείο για Aqaba, μικρή περιήγηση στην πόλη, αν επιτρέπουν τα δρομολόγια, και λεωφορείο για Amman. Διανυκτέρευση Amman.
  • Δευτέρα: λεωφορείο για Ajloun και στην συνέχεια Jerash (ή το αντίθετο; τι βολεύει; ). Επιστροφή και διανυκτέρευση Amman.
  • Τρίτη: Περιήγηση στο Amman. Μεταμεσονύκτια πτήση (4.30πμ) για Αθήνα.
Έχω βγάλει ένα budget 400 ευρώ, χωρίς αεροπορικά και φαγητό.
Είναι εφικτό;
Υπάρχει κάτι πολύ ιδιαίτερο ή must see που έχω αφήσει απ' έξω;
Όποια πρόταση για το πρόγραμμα, διαμονή και οτιδήποτε άλλο είναι παραπάνω από επιθυμητή.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
ΟΚ φαίνεται το πρόγραμμα. Αν είστε 3-4 άτομα, ίσως σας συμφέρει περισσότερο να ενοικιάσετε αυτοκίνητο, οι τιμές είναι νορμάλ και θα γλυτώσετε αρκετό χρόνο (& τις μετακινήσεις από/προς το αεροδρόμιο, που είναι σε άγριες ώρες και θα κοστίσουν...)

Στο Wadi Rum δεν ξέρω αν το λεοφωρείο σε πηγαίνει στο Visitors' Center ή στο χωριό. Θες το πρώτο...
 

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
ΟΚ φαίνεται το πρόγραμμα. Αν είστε 3-4 άτομα, ίσως σας συμφέρει περισσότερο να ενοικιάσετε αυτοκίνητο, οι τιμές είναι νορμάλ και θα γλυτώσετε αρκετό χρόνο (& τις μετακινήσεις από/προς το αεροδρόμιο, που είναι σε άγριες ώρες και θα κοστίσουν...)

Στο Wadi Rum δεν ξέρω αν το λεοφωρείο σε πηγαίνει στο Visitors' Center ή στο χωριό. Θες το πρώτο...
Ευχαριστώ για την απάντηση. Δυστυχώς θα είμαστε δύο αν όλα πάνε καλά και γίνει το ταξίδι, οπότε χλωμό το αυτοκίνητο. Έχεις κάποια πρόταση για διαμονή στο Wadi Rum (στην έρημο); είναι τόσα πολλά που έχω μπερδευτεί καθώς υπάρχουν πολλές διαφορετικές κριτικές αλλά και τιμές, όπου ψάχνω.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Καλησπέρα και απο μένα... προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να διανυκτερεύσεται στην έρημο... Εμείς είχαμε πληρώσει και είχαμε πάει με δικό μας αμάξι εκεί αλλά τελικά φύγαμε 12 το βράδυ γιατί το δωματιο καλύβα όπως θες πες το ειχε υπερβολική ζέστη δεν μπορούσες απλά να κοιμηθείς εκεί μέσα και ήτανε και βρώμικα ( αυτό βεβαια μπορεί να μην ισχύει για όλα καθώς επίσης ερχονται γκρουπ για φαί και χορό εκεί και μετά φεύγουν αν ψάχνεις ηρεμία μάλλον δεν θα την βρείς.) Ότι άλλο θες ρώτα δεν ξέρω αν διάβασες και τις πληροφορίες που είχα γράψει για Ιορδανία ( όχι ιστορια). Aqaba πιστεύω δεν αξίζει δεν έχει κάτι να δεις και ειναι πολύ βρώμικα ... εγώ είχα πάει βέβαια αλλά ήταν καλοκαίρι και καναμε μπάνια τουλάχιστον. Επίσης τα ΜΜΜ τους είναι σχεδόν ανύπαρκτα... και τα ταξί ακριβά θα πρότεινα και εγώ να νοικιάσετε αμάξι για δικιά σας ευκολία και άνεση η βενζίνη τσάμπα είναι εκεί. Φιλικά Μιχάλης
 

V_C

Member
Μηνύματα
54
Likes
281
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΠΕΡΟΥ
Καλησπέρα και απο μένα... προσωπική μου άποψη δεν αξίζει να διανυκτερεύσεται στην έρημο... Εμείς είχαμε πληρώσει και είχαμε πάει με δικό μας αμάξι εκεί αλλά τελικά φύγαμε 12 το βράδυ γιατί το δωματιο καλύβα όπως θες πες το ειχε υπερβολική ζέστη δεν μπορούσες απλά να κοιμηθείς εκεί μέσα και ήτανε και βρώμικα ( αυτό βεβαια μπορεί να μην ισχύει για όλα καθώς επίσης ερχονται γκρουπ για φαί και χορό εκεί και μετά φεύγουν αν ψάχνεις ηρεμία μάλλον δεν θα την βρείς.) Ότι άλλο θες ρώτα δεν ξέρω αν διάβασες και τις πληροφορίες που είχα γράψει για Ιορδανία ( όχι ιστορια). Aqaba πιστεύω δεν αξίζει δεν έχει κάτι να δεις και ειναι πολύ βρώμικα ... εγώ είχα πάει βέβαια αλλά ήταν καλοκαίρι και καναμε μπάνια τουλάχιστον. Επίσης τα ΜΜΜ τους είναι σχεδόν ανύπαρκτα... και τα ταξί ακριβά θα πρότεινα και εγώ να νοικιάσετε αμάξι για δικιά σας ευκολία και άνεση η βενζίνη τσάμπα είναι εκεί. Φιλικά Μιχάλης
Σε ευχαριστώ πολύ!
Φυσικά και διάβασα τις πληροφορίες, ήταν πολύτιμες καθώς ήταν ότι πιο πρόσφατο υπάρχει στο forum νομίζω.
Για Wadi Rum έχω διαβάσει πολλές αντικρουόμενες απόψεις για αυτό και το ψάχνω. Θα ήθελα αφού όντως είναι αρκετά τα χρήματα να είναι μια εμπειρία που θα μου μείνει, η διανυκτέρευση.
Για τα ΜΜΜ όντως φαίνονται δύσκολα τα πράγματα και ίσως να χρειαστεί η λύση του "επί πληρωμή" ωτοστόπ που προτείνεις, γιατί όσα έχω διαβάσει για ενοικίαση αυτοκινήτου φαίνεται να ανεβάζουν πολύ το budget, εκτός αν βρεθεί κάποιο τοπικό πρακτορείο με καλύτερες τιμές.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Round the world
Σε ευχαριστώ πολύ!
Φυσικά και διάβασα τις πληροφορίες, ήταν πολύτιμες καθώς ήταν ότι πιο πρόσφατο υπάρχει στο forum νομίζω.
Για Wadi Rum έχω διαβάσει πολλές αντικρουόμενες απόψεις για αυτό και το ψάχνω. Θα ήθελα αφού όντως είναι αρκετά τα χρήματα να είναι μια εμπειρία που θα μου μείνει, η διανυκτέρευση.
Για τα ΜΜΜ όντως φαίνονται δύσκολα τα πράγματα και ίσως να χρειαστεί η λύση του "επί πληρωμή" ωτοστόπ που προτείνεις, γιατί όσα έχω διαβάσει για ενοικίαση αυτοκινήτου φαίνεται να ανεβάζουν πολύ το budget, εκτός αν βρεθεί κάποιο τοπικό πρακτορείο με καλύτερες τιμές.
Για να πας απο την μια πολη στην άλλη είναι ότι καλύτερο! Απο αεροδρομιο για Αμμαν εχει λεοφωρείο πάλι καλα δηλαδή αλλά κανει 1 ώρα σίγουρα να ξέρεις. Επίσης μπορείς να κοιτάξεις να βρεις πρακτορείο απο Αμμάν για 2ήμερο Petra-Wadi Rum , αξίζει να κάτσεις στην έρημο μέχρι το βράδυ ο ουρανός είναι απλά υπέροχος!! Το καλύτερο θα ήταν ελευθερο κάμπινγκ αλλά είναι πολύ δύσκολο στην χειρότερη πηγένεται με γκρουπ και όταν αυτοί θα πάνε για φαί και χορό στο καταυλισμό εσείς φύγετε και πηγαίντε αράξτε πιο πέρα μόνοι σας δεν παίζει να χαθείται γιατί θα ακούγεται πολύ η μουσική... απλά ρωτήστε σίγουρα την ώρα αναχώρησης! Ότι άλλο θες ρώτα!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
1η μερα: Άφιξη 02:30 Αμμαν
2η μερα:Αμμαν - Γέρασα
3η μερα:Mantaba - Wadi Musa
4η μερα: Πέτρα
5η μερα: Wadi Rum
6η μερα: Aqaba (Snorkelling)
7η μερα: Dead Sea
8η μερα: Dead Sea - Amman Αναχώρηση για Αθηνα 04:30

Καμια παρατήρηση ή προσθήκη; :)
Θα κινηθούμε με αυτοκίνητο ...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.702
Likes
11.130
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
Ελενάκι εννοείς ότι τα ξημερώματα της 8ης ημέρας πετάτε για Αθήνα; Μπερδεύτηκα λίγο. Δυο μέρες Νεκρά Θάλασσα είναι too much. Και μία Αμμάν λίγη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
3η μέρα βράδυ να είστε στην Petra. Δείτε το "ήχος και φως" αν θέλετε και μετά ύπνο. Στην ανατολή του ηλίου να είστε στα γκισέ για τον αρχαιολογικό χώρο...
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Ελενάκι εννοείς ότι τα ξημερώματα της 8ης ημέρας πετάτε για Αθήνα; Μπερδεύτηκα λίγο. Δυο μέρες Νεκρά Θάλασσα είναι too much. Και μία Αμμάν λίγη.
Το ξημερωμα της 9ης ουσιαστικα ;)
Στο Αμμαν εχουμε την 1η (οταν ξυπνησουμε) την 2η μαζι με Γερασα και τη μιση τελευταια...
Στη Νεκρα μια μερα ειναι !

3η μέρα βράδυ να είστε στην Petra. Δείτε το "ήχος και φως" αν θέλετε και μετά ύπνο. Στην ανατολή του ηλίου να είστε στα γκισέ για τον αρχαιολογικό χώρο...
Νομιζω οτι θα πεσει Τριτη η αφιξη στην Πετρα οποτε αναγκαστικα το Petra by night θα το κανουμε τη 2η μερα :(
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
Νομιζω οτι θα πεσει Τριτη η αφιξη στην Πετρα οποτε αναγκαστικα το Petra by night θα το κανουμε τη 2η μερα :(
και να μην το κάνετε δεν χάνετε κάτι..λέω εγώ τώρα..

5η μερα: Wadi Rum
6η μερα: Aqaba (Snorkelling)
έχεις κοιτάξει για το snorkelling? αν πατε με βάρκα κάποιου dive center εχω την αίσθηση, αν θυμάμαι καλά, πως όλα ξεκινάνε πρωί, νωρίς. αυτό τσέκαρε μόνο μήπως δεν σου βγει..
 
Last edited by a moderator:

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Σας ευχαριςτω πολυ !!! Η Aqaba παει για κόψιμο ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom