Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Εγώ έμεινα στο hostel του sydney και το βρήκα καταπληκτικό. Έχω την εντύπωση ότι και στην έρημο στο Beyond πήγα και εγώ αλλά έχει πολλά με παραπλήσια ονόματα οπότε ίσως να μην είναι το ίδιο. Εντάξει ήταν γενικά γιατί τώρα στην έρημο δεν ξέρω τι παραπάνω μπορεί να περιμένει κάποιος. Από εκεί και πέρα στην Πέτρα με τους περισσότερους ταξιδιώτες που μίλησα κανείς δεν ήταν ευχαριστημένος με το ξενοδοχείο του. Εγώ έμενα στο hostel του Sabaa Hotel. Θα σου πρότεινα να μην πατήσεις ποτέ εκεί πέρα. Γενικά θα ετοιμάσω ένα θέμα με κάποιες γενικές πληροφορίες τώρα που τις έχω ακόμα νωπές.
 

angelospavl

Member
Μηνύματα
70
Likes
311
Σ' ευχαριστω πολυ. Με αυτη εκλεισα. Ειχε και την καλυτερη τιμη αλλωστε!
Monte carlo, αψογη σε ολα της με αυτην κινηθηκα και εγω τον Μαρτιο

Ετοιμάζομαι και εγω για την Ιορδανία. Βρήκα το Holiday inn στην Νεκρά θάλασσα 98ευρώ το δίκλινο. Δεν είναι πολλά παραπάνω αν υπολογίσεις την διανυκτέρευση σου αλλού και την είσοδο για την παραλία. Θα δεις και το ηλιοβασίλεμα.
Έχω επιλέξει το Mariam στην Mataba, το Petra Palace στην Πέτρα , το Beyond camp στην έρημο , το Sea view στην Aqaba, το Sydney στο Amman.
Αν κάποιος έχει πάει σε κάποιο από αυτά θα ήθελα την γνώμη του.
Ευχαριστώ
Το sydney αρκετα καλο, αναλαμβανουν και ολοημερες εκδρομες, συμπαθητικο σε πολυ καλη περιοχη κοντα στο κεντρο.
Για madaba, εχω να προτεινω ενα τρομερο, με απιστευτη φιλοξενια, πεντακαθαρο, για μενα το ενιωσα σαν το σπιτι μου, αλλωστε το εγραψα και στην ιστορια μου ειναξ το tell madaba, στο συνιστω ανεπιφυλακτα, με κλειστα ματια.
Για τα αλλα δεν εχω αποψη, παντως και εγω στην wadi musa,που εμεινα στο cleopetra δεν εμεινα ιδιαιτερα ευχαριστημενος, το μονο θετικο ο καταεξυπηρετικος κυριος στην εισοδο
 
Last edited by a moderator:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλημέρα παιδιά! Είχε αντιμετωπίσει κάποιος θέματα στομαχικά με τα φρέσκα φρούτα και λαχανικά; Το νέρο τους είναι οκ;
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Από προσωπική εμπειρία και από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ θεωρώ ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας για στομαχικές διαταραχές. Χρειάζεται η ανάλογη προσοχή που ενδεχομένως θα έπρεπε να δείξεις ακόμα και στη χώρα μας.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Από προσωπική εμπειρία και από αυτά που έχω διαβάσει εδώ στο φόρουμ θεωρώ ότι δεν συντρέχει λόγος ανησυχίας για στομαχικές διαταραχές. Χρειάζεται η ανάλογη προσοχή που ενδεχομένως θα έπρεπε να δείξεις ακόμα και στη χώρα μας.
Βασικά ο φόβος μου είναι αν πχ. πηγαίνοτας σε εστιατόριο μπορω να φαω σαλάτα ή μόνο μαγευρευτα; Απ' οτι κατάβαλα δεν υπαρχει θέμα...
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Βασικά ο φόβος μου είναι αν πχ. πηγαίνοτας σε εστιατόριο μπορω να φαω σαλάτα ή μόνο μαγευρευτα; Απ' οτι κατάβαλα δεν υπαρχει θέμα...
Σωστό. Εγώ είχα μαζί μου κάποια φάρμακα τύπου immodium και gaviscon(που τα έχω όμως σχεδόν πάντα μαζί μου) αλλά δεν χρειάστηκαν καθόλου. Θεωρώ ότι μόνο τα μέρη που σου φαίνονται εκ πρώτης όψεως ότι μπορεί να έχουν πρόβλημα με την καθαριότητά τους μπορούν να σου δημιουργήσουν πρόβλημα. Ρίχνοντας μια ματιά στον ταξιδιωτικό σου χάρτη είμαι σίγουρος ότι θα μπορέσεις να το διαχειριστείς χωρίς καν να το έχεις στο μυαλό σου.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Κι εμεις στην αρχη ημασταν επιφυλακτικοι με τις σαλατες, αλλα μετα απο κανα δυο μερες τρωγαμε και δεν ειχαμε προβλημα. Κατι γερμανοι δε, μας ειπαν οτι 6 βδομαδες ηταν στην ιορδανια και επιναν νερο απο τη βρυση χωρις να παθουν το παταμικρο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπερα παιδια! Μολις γυρισαμε απο την υπεροχη Ιορδανια! Ιδιαιτερη εντυπωση μας εκαναν οι ανθρωποι. Φιλοξενοι, χαμογελαστοι κ παντα προθυμοι να σε βοηθησουν, πολλες φορες χωρις καν να προλαβεις να τους το ζητησεις!

Για την Πετρα δεν υπαρχουν λογια! Ειδαμε σε μια μερα το βασικο μονοπατι, ανεβηκαμε στο μοναστηρι και στο σημειο απ οπου βλεπεις το θησαυροφυλακιο.
Το μοναστηρι για μενα αξιζει παραπανω απ το θησαυροφυλακιο! Η διαδρομη ως εκει ειναι κουραστικη αλλα πολυ ομορφη. Οταν φτασετε στο μοναστηρι, ακριβως, απεναντι απο αυτο, υπαρχει ενας βραχος που λεει view. Ανεβειτε οποσδηποτε!
Για να ανεβουμε στο σημειο που βλεπεις το θυσαυροφυλακιο απο ψηλα, πηραμε το μονοπατι που ξεκινα απο τους βασιλικους ταφους. Κανεις 30' μεχρι πανω αλλα η διαδρομη κ η θεα σε αποζημειωνει!
Η ερημος απιστευτη! Μειναμε 1 βραδυ κ διαλεξαμε ενα πακετο με 9-10 ωρες περιηγηση μεσα στην ερημο! Αξιζε τρελα!
Η νεκρα με απογοητευσε! Δεν εμεινα μεσα ουτε 2' λεπτα! Το νερο γλιτσερο, ο βυθος σκετος βαλτος κ η αισθηση της ανωσης τιποτα το εντυπωσιακο! Πολυς ντορος για το τιποτα! Ευτυχως που ειχαμε κλεισει να μεινουμε στο hilton εκει και τουλαχιστον το ευχαριστηθηκαμε!
Ακαμπα! Τι βυθος! Χαρμα οφθαλμων! Κοραλλια, ψαρια μεχρι και βυθισμενο πλοιο κ τανκ ειδαμε!
Η μεγαλυτερη ανελπιστη εκπληξη ηταν το φαραγγι mujip! Πρεπει ολοι να το τολμησετε! Διασκεδαστικο κ πολυ διαφορετικο απο οτιδηποτε αλλο στην Ιορδανια!
Αυτα για την ωρα! Θα ακολουθησει συντομα κ ιστορια...
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπερα παιδια! Μολις γυρισαμε απο την υπεροχη Ιορδανια! Ιδιαιτερη εντυπωση μας εκαναν οι ανθρωποι. Φιλοξενοι, χαμογελαστοι κ παντα προθυμοι να σε βοηθησουν, πολλες φορες χωρις καν να προλαβεις να τους το ζητησεις!

Για την Πετρα δεν υπαρχουν λογια! Ειδαμε σε μια μερα το βασικο μονοπατι, ανεβηκαμε στο μοναστηρι και στο σημειο απ οπου βλεπεις το θησαυροφυλακιο.
Το μοναστηρι για μενα αξιζει παραπανω απ το θησαυροφυλακιο! Η διαδρομη ως εκει ειναι κουραστικη αλλα πολυ ομορφη. Οταν φτασετε στο μοναστηρι, ακριβως, απεναντι απο αυτο, υπαρχει ενας βραχος που λεει view. Ανεβειτε οποσδηποτε!
Για να ανεβουμε στο σημειο που βλεπεις το θυσαυροφυλακιο απο ψηλα, πηραμε το μονοπατι που ξεκινα απο τους βασιλικους ταφους. Κανεις 30' μεχρι πανω αλλα η διαδρομη κ η θεα σε αποζημειωνει!
Η ερημος απιστευτη! Μειναμε 1 βραδυ κ διαλεξαμε ενα πακετο με 9-10 ωρες περιηγηση μεσα στην ερημο! Αξιζε τρελα!
Η νεκρα με απογοητευσε! Δεν εμεινα μεσα ουτε 2' λεπτα! Το νερο γλιτσερο, ο βυθος σκετος βαλτος κ η αισθηση της ανωσης τιποτα το εντυπωσιακο! Πολυς ντορος για το τιποτα! Ευτυχως που ειχαμε κλεισει να μεινουμε στο hilton εκει και τουλαχιστον το ευχαριστηθηκαμε!
Ακαμπα! Τι βυθος! Χαρμα οφθαλμων! Κοραλλια, ψαρια μεχρι και βυθισμενο πλοιο κ τανκ ειδαμε!
Η μεγαλυτερη ανελπιστη εκπληξη ηταν το φαραγγι mujip! Πρεπει ολοι να το τολμησετε! Διασκεδαστικο κ πολυ διαφορετικο απο οτιδηποτε αλλο στην Ιορδανια!
Αυτα για την ωρα! Θα ακολουθησει συντομα κ ιστορια...
Καλησπέρα Στην Άκαμπα κάνατε οργανωμένη κατάδυση? Θέλει εκπαίδευση ? Πόσο στοιχίζει?
Στο φαράγγι μείνατε πολλές ώρες? Περπατήσατε και ανεβήκατε στα βράχια?
Ευχαριστώ
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα Στην Άκαμπα κάνατε οργανωμένη κατάδυση? Θέλει εκπαίδευση ? Πόσο στοιχίζει?
Στο φαράγγι μείνατε πολλές ώρες? Περπατήσατε και ανεβήκατε στα βράχια?
Ευχαριστώ
Καλησπερα Ασπα! Δεν το καναμε οργανωμενα. Για την ακριβεια snorkeling καναμε με μασκες που ειχαμε παρει μαζι μας απο Αθηνα!
Οποτε τσαμπα! :xalara:
Ειναι ολα πολυ κοντα στην ακτη. Οι υφαλοι στα 2-3 μετρα βαθος (φαινονται απο την ακτη), το τανκ στα 5-6 βαθος και το ναυαγιο στα 15 μετρα βαθος (ενοειται δεν βουτηξαμε κατω). Για το ναυαγιο κ το τανκ θα πρεπει καποιος να σας υποδειξει τα σημεια.
Πηγαινοντας προς την νοτια ακτη στην Ακαμπα, αφου περασετε την βιομηχανικη ζωνη, θα σταματησετε στην πρωτη public beach. Νομιζω ειναι η 3 (ειναι αριθμημενες). Εκει βρισκεται το ναυαγιο, το οποιο το εχουν σηματοδοτησει με μια πορτοκαλι σημαδουρα και οι japanease gardens (καποιοι απο τους απειρους υφαλους). Πανω στην παραλια υπαρχει ενα κιοσκι απο εταιρια diving. Αν δεν μπορειτε να τα εντοπισετε, ρωτηστε αυτους. Ειναι πολυ προθυμοι. Για το τανκ θα πρεπει να περπατησε πιο κατω περιπου 700-800 μετρα. Νομιζω στο τριτο κιοσκι diving που θα βρειτε. Ολη η παραλια ειναι γεματη τετοια κιοσκια οποτε ρωτωντας θα τα βρειτε ολα!
Το φαραγγι τωρα. Ειχε εισοδο για την διαδρομη που επιλεξαμε εμεις 23jod, δεν δεχονται καρτες κ κλεινει νωρις 3 αν θυμαμαι καλα! Εχει πολλες διαδρομες με τις τιμες να ποικιλουν. Καποιες απαιτουν κ οδηγο οποτε το κοστος σχεδον διπλασιαζεται.
Αυτο που καναμε εμεις ηταν το "siq trail" μεσα απο το φαραγγι. Το φαραγγι ειχε πολυ νερο. Εισαι ολη την ωρα μεσα σε νερο κ σε αρκετα σημεια δεν πατας καν. Εχουν τοποθετησει στα δυσκολα σημεια του σχοινια κ σκαλιτσες για να μπορεις να αναρριχηθεις ευκολα. Σε κανα 2 σημεια ειχε αρκετη ορμη το νερο κ ηθελε λιγο προσοχη! (Τουλαχιστον τον Μαιο που πηγαμε εμεις). Η ολη διαδρομη πηγαινε-ελα διαρκει 2-2:30 ωρες σε ενα πανεμορφο σκηνικο.
Θα σε ρωτησουν αν θελετε οδηγο στην εισοδο. Αν διαλεξετε αυτη την διαδρομη, δεν χρειαζεται! Εδω θα δεις τις διαδρομες που εχουν http://www.wildjordan.com/eco-tourism-section/canyoning
 
Last edited:

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλησπερα Ασπα! Δεν το καναμε οργανωμενα. Για την ακριβεια snorkeling καναμε με μασκες που ειχαμε παρει μαζι μας απο Αθηνα!
Οποτε τσαμπα! :xalara:
Ειναι ολα πολυ κοντα στην ακτη. Οι υφαλοι στα 2-3 μετρα βαθος (φαινονται απο την ακτη), το τανκ στα 5-6 βαθος και το ναυαγιο στα 15 μετρα βαθος (ενοειται δεν βουτηξαμε κατω). Για το ναυαγιο κ το τανκ θα πρεπει καποιος να σας υποδειξει τα σημεια.
Πηγαινοντας προς την νοτια ακτη στην Ακαμπα, αφου περασετε την βιομηχανικη ζωνη, θα σταματησετε στην πρωτη public beach. Νομιζω ειναι η 3 (ειναι αριθμημενες). Εκει βρισκεται το ναυαγιο, το οποιο το εχουν σηματοδοτησει με μια πορτοκαλι σημαδουρα και οι japanease gardens (καποιοι απο τους απειρους υφαλους). Πανω στην παραλια υπαρχει ενα κιοσκι απο εταιρια diving. Αν δεν μπορειτε να τα εντοπισετε, ρωτηστε αυτους. Ειναι πολυ προθυμοι. Για το τανκ θα πρεπει να περπατησε πιο κατω περιπου 700-800 μετρα. Νομιζω στο τριτο κιοσκι diving που θα βρειτε. Ολη η παραλια ειναι γεματη τετοια κιοσκια οποτε ρωτωντας θα τα βρειτε ολα!
Το φαραγγι τωρα. Ειχε εισοδο για την διαδρομη που επιλεξαμε εμεις 23jod, δεν δεχονται καρτες κ κλεινει νωρις 3 αν θυμαμαι καλα! Εχει πολλες διαδρομες με τις τιμες να ποικιλουν. Καποιες απαιτουν κ οδηγο οποτε το κοστος σχεδον διπλασιαζεται.
Αυτο που καναμε εμεις ηταν το "siq trail" μεσα απο το φαραγγι. Το φαραγγι ειχε πολυ νερο. Εισαι ολη την ωρα μεσα σε νερο κ σε αρκετα σημεια δεν πατας καν. Εχουν τοποθετησει στα δυσκολα σημεια του σχοινια κ σκαλιτσες για να μπορεις να αναρριχηθεις ευκολα. Σε κανα 2 σημεια ειχε αρκετη ορμη το νερο κ ηθελε λιγο προσοχη! (Τουλαχιστον τον Μαιο που πηγαμε εμεις). Η ολη διαδρομη πηγαινε-ελα διαρκει 2-2:30 ωρες σε ενα πανεμορφο σκηνικο.
Θα σε ρωτησουν αν θελετε οδηγο στην εισοδο. Αν διαλεξετε αυτη την διαδρομη, δεν χρειαζεται! Εδω θα δεις τις διαδρομες που εχουν http://www.wildjordan.com/eco-tourism-section/canyoning
Ευχαριστώ πάρα πολύ
 

lefos1986

Member
Μηνύματα
60
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
Singapore-Indonesia
Καλησπέρα και απο εμένα! Επέστρεψα απο την Ιορδανία για 2η φορά! Πραγματικά η χώρα έχει τόσα όμορφα μέρη να δείς και πολλά πράγματα να κάνεις! Αυτή την φορά ήμασταν 5 άτομα και νοικιάσαμε αμάξι. Κάναμε στάση στη νεκρά θάλασσα σε δημόσια παραλία δωρεάν.Πλυθήκαμε δίπλα σε κάτι θερμές πηγές.
Για 2η φορά στη Πέτρα μετα απο 3 χρόνια , η αλλαγή ήτανε εμφανέστατη , πολύ πιο καθαρά , λιγότεροι ντόπιοι να σε ενοχλούν και λιγότερο πιεστικοί. Ανεβήκαμε απο την αριστερή μεριά για να δούμε το θησαυροφυλάκιο απο ψηλα(10 λεπτά ανάβαση) αφού την προηγούμενη φορά που είχα πάει η διαδρομη ήτανε κλειστή. Μετα συνεχίσαμε την πεζοπορία μας κατα μήκος της Πέτρας μέχρι το view point. Κατεβήκαμε στο αμφιθέατρο και ξανα ανεβήκαμε μέχρι το μοναστήρι (850 σκαλιά μετρημένα ) .
Wadi Rum η απόλυτη μαγεία. Είχαμε κλείσει για 5 άτομα διανυκτέρευση στο Bedouin lifestyle camp μαζί με βραδινό πρωινό και μεσημεριανό στην έρημο , τουρ με jeep και βόλτα με καμήλες. 75 Δηνάρια το άτομο. Μοναδική εμπειρία! Μετα το βραδινό καθήσαμε όλοι γύρω απο την φωτιά με ναργιλέ και παραδοσιακή μουσική. Είχανε κλείσει όλα τα φώτα και μόνο μερικά κεριά ήτανε αναμένα. Ο ουρανός ήτανε πεντακάθαρος και πραγματικά δεν χόρταινες να τον κοιτάς! Δυστυχώς κανένας μας δεν ξύπνησε για να δει την ανατολή αφού ήμασταν πολύ κουρασμένοι. Την τελευταία μέρα την περάσαμε στο Αμμάν παρέα με Ιορδανούς φίλους.
Καλημέρα και από μένα.εχω κλείσει ταξιδακι για Ιορδανία τον Ιουλιο.1)θα ήθελα να ρωτήσω τον misha19 αν μπορεί να μας παραθέσει ένα λινκ με συντεταγμένες για την δημόσια παραλία που πήγε γιατί οι τιμές για διανυκτέρευση σε ξενοδοχείο είναι ψηλά.2)έχω ήδη κλείσει διανυκτέρευση στην έρημο απλά ήθελα να ρωτήσω αν το βράδυ η θερμοκρασία είναι υποφερτη ή θα ήταν καλό να αλλάξω διαμονή και να βρω κάμπινγκ που να μας διαθέτει τουλάχιστον δωμάτιο(σκηνή) με ανεμιστήρα.εχει καποιος αναλογη εμπειρια μεσα στο κατακαλοκαιρο?ευχαριστω εκ των προτέρων...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.221
Μηνύματα
884.150
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom