Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

chrisof

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
2 μερες στην ερημο ειναι ιδανικες για τζιπ κ καμελ τουρ.εμεις ειχαμε μεινει στο http://www.wadirumdesertjo.com/ κ το συστηνω με 1000.ο Ali ειναι ο πιο εξυπηρετικος ανθρωπος που εχω σθναντησει σε ταξιδι.Αν σε ενδιαφερει μπορω να σου στειλω το τηλ του whats app
Σε ευχαριστω εχω κλείσει την διαμονή μας αναν θεσ ναι είναι για το τουρ με το τζιπ?
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Σε ευχαριστω εχω κλείσει την διαμονή μας αναν θεσ ναι είναι για το τουρ με το τζιπ?
Σε ευχαριστω εχω κλείσει την διαμονή μας αναν θεσ ναι είναι για το τουρ με το τζιπ?
https://www.wadirumdesert.com/ What's app number:+962795675327 Το ονομα του ειναι Ali κ ειναι εξαιρετικος! εκτος απο το καμπ,διοργανωνει κ τουρ με τζιπ κ καμελ τουρ
 
Last edited:

Mkirgr

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
χαιρεται κι από μένα!
Φευγω κι εγώ για το ταξίδι μου στην ιορδανια στις 29/11/19-06/11.θα ήθελα να νοικιασω αυτοκίνητο αλλά δεν το έχω κάνει άλλη φορά σε ξένη χώρα και έχω τις αναστολές μου σαν γυναίκα μόνη..!
έχω βρει από ακαμπα σε καλη τιμή ,από αεροδρόμιο πιο ακριβό.
Προγραμμα:
1)ακαμπα διανυκτέρευση 29/11 διότι φθάνω στις 8:30μμ
2)wadi rum 30/11
3)Madaba nebo,πέτρα διανυκτέρευση 01/12
4) πέτρα 02/12
5)ιορδανης,νεκρά διανυκτερευση αμαν 03/12
6)αμαν 04/12
7)γέρασα διανυκτερευση αμαν 05/12
8)επιστροφή 06/12
Ψάχνω για συνταξιδιώτη οποίος ενδιαφέρεται ας στείλει να μοιραστούμε και τα εξοδα και να μου φυγει κι εμένα το άγχος για την οδήγηση!
Ευχαριστω!
 

olympia_90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σας.
Σχεδίαζουμε ταξίδι με τον αντρα μου στην Ιορδανία για τον Μάρτιο.Πρόκειται να μείνουμε 5 βράδυα και το πρωινό της 6ης ημερας αναχώρηση για Αθήνα.Το πρόγραμμα κατα τη διαρκεια της διαμονης μας το εχουμε σκεφτε ως εξεις:
1η Μερα: Αθήνα -Αμμαν
2η Μερα:Αμμά-Μανταμπα-ορος Νεμπο-Πετρα
3η Μερα:Πετρα-Wadi Rum
4η Μερα:Wadi Rum-Νεκρα θάλασσα
5η Μερα:Νεκρα θάλασσα-Γερασα-Αμμαν
6η Μερα :Αμμαν Αθήνα
Σας φαίνεται εντάξει σαν πρόγραμμα;Μηπως θα μπορουσαμε να παραλείψουμε την διαμονη στη Νεκρα και να παμε μονο για μια βουτιά ωστε να αφιερώσουμε παραπάνω χρόνο στην Πέτρα.Είναι αρκετή μια μέρα για την Πέτρα η χρειαζεται να αφιερωσεις 2 ημερες οπως προτείνουν οι περισσότεροι;Επισης όσον αφορα το μεταφορίκο μας μεσο εκει προτείνεται να κλείσουμε κάποιον οδηγό ή να νοικιασουμε κάποιο αυτικίνητο;
Ευχαριστώ!:)
 

mysteredgar

Member
Μηνύματα
319
Likes
1.127
Επόμενο Ταξίδι
Αργεντινή
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κιλιμάντζαρο
Προσωπικά μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο το πρόγραμμα. Και εγώ είμαι υπέρ του να βάζεις αρκετά στο ταξίδι, αλλά νομίζω το παρακάνατε. Δεν ξέρω τι ώρες είναι οι πτήσεις σας, αλλά θεωρώ ότι ίσως καλό θα ήταν να αφαιρέσετε κάποια πράγματα. Εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκινητο και ήταν πολύ κομπλε τα πράγματα. Μπορώ να πω ότι μετά τις πεζοπορίες Wadi Rum και Πέτρα η διανυχτερευση στη Νεκρά θάλασσα ήταν ιδανική. Για τη Πέτρα, αν έχετε αντοχές θεωρώ ότι μια φουλ μέρα φθάνει.
 

olympia_90

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Προσωπικά μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο το πρόγραμμα. Και εγώ είμαι υπέρ του να βάζεις αρκετά στο ταξίδι, αλλά νομίζω το παρακάνατε. Δεν ξέρω τι ώρες είναι οι πτήσεις σας, αλλά θεωρώ ότι ίσως καλό θα ήταν να αφαιρέσετε κάποια πράγματα. Εμείς είχαμε νοικιάσει αυτοκινητο και ήταν πολύ κομπλε τα πράγματα. Μπορώ να πω ότι μετά τις πεζοπορίες Wadi Rum και Πέτρα η διανυχτερευση στη Νεκρά θάλασσα ήταν ιδανική. Για τη Πέτρα, αν έχετε αντοχές θεωρώ ότι μια φουλ μέρα φθάνει.
Ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές!Είδη έχουμε κανει αλλαγες στο προγραμμα μας οντως ηταν καπως φορτωμένο.. Αλλα παντα προσπαθούμε οπου πάμε να βλέπουμε οσα περισσότερα γίνεται
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Καλημέρα! Πετάμε προς Άκαμπα Παρασκευή 13 Μαρτίου , φτάνουμε 20:35 κ επιστρέφουμε Παρασκευή 20 Μαρτίου με αναχώρηση 21:10 πάλι από Άκαμπα. Θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για όλες τις μέρες. Σκέφτηκα να πάμε πρώτα πέτρα κ να ανέβουμε προς Αμμάν κ τις γύρω περιοχές κ να επιστρέψουμε έρημο τις δύο τελευταίες μέρες. Αλλιώς πρώτα έρημο, πέτρα, νεκρά, μανταμπα, Αμμάν, γέρασα, κ επιστροφή ακαμπα. Κ με τα δύο προγράμματα δεν μου βγαίνει πέτρα by night. Έχετε κάποια πρόταση για το πρόγραμμα μήπως το βολεψουμε κ αυτό;
Επίσης, είναι εφικτό θεωρείτε να φύγουμε απευθείας από αεροδρόμιο προς πέτρα, wadi rum ή όπου αποφασίσουμε; Είναι ασφαλής η οδήγηση τη νύχτα;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.100
Επίσης, είναι εφικτό θεωρείτε να φύγουμε απευθείας από αεροδρόμιο προς πέτρα, wadi rum ή όπου αποφασίσουμε; Είναι ασφαλής η οδήγηση τη νύχτα;
Εμείς φύγαμε το βράδυ για Πέτρα αλλά είχαμε ταξί. Θα σου πω λοιπόν τις εντυπώσεις μου αλλά εκ του ασφαλούς !!! Το κομμάτι που ηταν εθνικη οδός ήταν εύκολο ειχε πολλά μαγαζιά -βενζινάδικα- συνοικισμούς οπότε δεν ένιωθες μόνος. Προσοχή ήθελαν τα σαμαρακια στο δρόμο που είναι απότομα. Επίσης περάσαμε από ένα φυλάκιο (τελωνιακος έλεγχος) που εμείς σταματήσαμε για μισό λεπτό (ο οδηγος μας είπε tourist και μας άφησαν και φύγαμε) ενώ οι ντόπιοι έκαναν ουρά και είχαν μεγάλη αναμονή. Οταν πηραμε το δρόμο για Πέτρα ήταν πολύ σκοτεινά-ερημικά-με στροφές (να σου πω την αλήθεια ένιωσα ανακούφιση που δεν οδηγούσα εγώ). Ο Γιουσεφ ομως μας ειπε πως ειναι πολύ ασφαλής χώρα και τίποτα κακό δεν μπορεί να σου συμβεί ακόμη και αν σταματήσεις το βραδυ και κοιμηθεις στον δρόμο.
Οταν φευγαμε και ειδα τον δρόμο μέρα μου φάνηκε καλύτερος....
 

Katialondon

Member
Μηνύματα
97
Likes
217
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σρι Λάνκα
Εμείς φύγαμε το βράδυ για Πέτρα αλλά είχαμε ταξί. Θα σου πω λοιπόν τις εντυπώσεις μου αλλά εκ του ασφαλούς !!! Το κομμάτι που ηταν εθνικη οδός ήταν εύκολο ειχε πολλά μαγαζιά -βενζινάδικα- συνοικισμούς οπότε δεν ένιωθες μόνος. Προσοχή ήθελαν τα σαμαρακια στο δρόμο που είναι απότομα. Επίσης περάσαμε από ένα φυλάκιο (τελωνιακος έλεγχος) που εμείς σταματήσαμε για μισό λεπτό (ο οδηγος μας είπε tourist και μας άφησαν και φύγαμε) ενώ οι ντόπιοι έκαναν ουρά και είχαν μεγάλη αναμονή. Οταν πηραμε το δρόμο για Πέτρα ήταν πολύ σκοτεινά-ερημικά-με στροφές (να σου πω την αλήθεια ένιωσα ανακούφιση που δεν οδηγούσα εγώ). Ο Γιουσεφ ομως μας ειπε πως ειναι πολύ ασφαλής χώρα και τίποτα κακό δεν μπορεί να σου συμβεί ακόμη και αν σταματήσεις το βραδυ και κοιμηθεις στον δρόμο.
Οταν φευγαμε και ειδα τον δρόμο μέρα μου φάνηκε καλύτερος....
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Το όποιο άγχος είναι για το οδικό δίκτυο, πόσο καλοί είναι οι δρόμοι, άσφαλτος, σήμανση κλπ. Αν μπορείς να οδηγήσεις άνετα τη νύχτα.
 
Μηνύματα
109
Likes
58
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγονία
Εμείς φύγαμε το βράδυ για Πέτρα αλλά είχαμε ταξί. Θα σου πω λοιπόν τις εντυπώσεις μου αλλά εκ του ασφαλούς !!! Το κομμάτι που ηταν εθνικη οδός ήταν εύκολο ειχε πολλά μαγαζιά -βενζινάδικα- συνοικισμούς οπότε δεν ένιωθες μόνος. Προσοχή ήθελαν τα σαμαρακια στο δρόμο που είναι απότομα. Επίσης περάσαμε από ένα φυλάκιο (τελωνιακος έλεγχος) που εμείς σταματήσαμε για μισό λεπτό (ο οδηγος μας είπε tourist και μας άφησαν και φύγαμε) ενώ οι ντόπιοι έκαναν ουρά και είχαν μεγάλη αναμονή. Οταν πηραμε το δρόμο για Πέτρα ήταν πολύ σκοτεινά-ερημικά-με στροφές (να σου πω την αλήθεια ένιωσα ανακούφιση που δεν οδηγούσα εγώ). Ο Γιουσεφ ομως μας ειπε πως ειναι πολύ ασφαλής χώρα και τίποτα κακό δεν μπορεί να σου συμβεί ακόμη και αν σταματήσεις το βραδυ και κοιμηθεις στον δρόμο.
Οταν φευγαμε και ειδα τον δρόμο μέρα μου φάνηκε καλύτερος....
Καλησπέρα,

απ' ότι κατάλαβα πήρατε ταξί από το αεροδρόμιο της Άκαμπα. Πόσο σας κόστισε μέχρι Petra?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.780
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom