Ιορδανία Ιορδανία πρόγραμμα

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλημέρα στο γκρουπ.Καταρχάς να αναφέρω οτι έχω διαβάσει πολλές πληροφορίες οσον αφορά ταξίδια στην Ιορδανία αλλά κάποιες απορίες παραμένουν.Το ταξίδι προγραμματίζεται για μέσα Απριλίου, θα είμαστε ενα γκρουπ 8-10 ατόμων ένα τύπου adventure bachelor trip και έχουμε στη διάθεση μας 4 μέρες.

Φτάνουμε στο Αμμάν ημέρα Τετάρτη πρωινή.Αναλύω το πλάνο όπως το έχω σκεφτεί με αυτα που έχω διαβάσει.Φευγουμε κατευθείαν απο αεροδρόμιο για Πέτρα και εδώ ειναι το πρώτο ερώτημα.Μένουμε 2 βράδυα Πετρα ή μοιράζουμε τα 2 βράδυα σε Πετρα και Wadi Rum ; Αξίζει τον κόπο, είναι κουραστικο; Μπορούμε με 2 βραδυα στη Πετρα να κάνουμε μονοήμερη επισκεψη στο Wadi Rum και επιπρόσθετα ειναι αρκετές 2 μέρες λαμβάνοντας υποψιν το συνολο που έχουμε διαθέσιμο.

Αν υποθέσουμε οτι ξοδέψαμε τις 2 μερες και φευγουμε Παρασκευη προς Αμμαν αξίζει ενα πέρασμα απο Μαυρη Θαλασσα; Οσο εχω καταλάβει Ματαμπα, Όρος Νεβο, Γεράσα ειναι στην ευρυτερη περιοχη του Αμμαν.Τι απο αυτα μπορουμε να προλαβουμε και αν αξίζει τον κοπο αλλιώς απλά να επικεντρωθούμε σε κατι συγκεκριμένο την Παρασκευή και κύριως το Σαββατο που ειναι διαθέσιμο ολόκληρο;

Να επαναλάβω πως προκειται για ενα γκρουπ 8-10 ανδρών που κυρίως θέλουμε να ζήσουμε την εμπειρία της διαμονής με τους βεδουίνους και τα σχετικά που περιλαμβάνει η επισκεψη στην έρημο.

Οποιεσδήποτε πληροφορίες ,εξτραδάκια, διαδρομές, οδηγοι κλπ θα εκτιμηθουν ιδιαιτέρως :D

Σας ευχαριστω και ελπίζω να μην κούρασα!
Ποια Μαύρη Θάλασσα?
 

domino

Member
Μηνύματα
289
Likes
269
Μπορούμε με 2 βραδυα στη Πετρα να κάνουμε μονοήμερη επισκεψη στο Wadi Rum και επιπρόσθετα ειναι αρκετές 2 μέρες λαμβάνοντας υποψιν το συνολο που έχουμε διαθέσιμο.


Να επαναλάβω πως προκειται για ενα γκρουπ 8-10 ανδρών που κυρίως θέλουμε να ζήσουμε την εμπειρία της διαμονής με τους βεδουίνους και τα σχετικά που περιλαμβάνει η επισκεψη στην έρημο.
Μιλας με γρίφους γεροντα
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Τετάρτη βράδυ Πέτρα, Πέμπτη βράδυ wadi rum, Παρασκευή βράδυ Μάταμβα, Σάββατο Νέβο - Νεκρά- Αμάν αναχώρηση. 4 μέρες στα γρήγορα κι ότι προλάβεις
 
D

Delmem38110

Guest
τέταρτη πάτε έρημο και διανυκτέρευση και ζήστε εκεί το ονοιρο σας με τη βεδουινικη ατμόσφαιρα.
ξυπνάτε πολύ νωρίς το πρωί την πέμπτης και πάτε καρφί πέτρα. 6 ανοίγει. μεσημέρι τελειώσατε.
με το αυτοκίνητο περνάτε τα βουνό και σας βγάζει από την πλευρά της μαύρης θάλασσας 🤣🤣🤣🤣 , παρντόν νεκρή θάλασσα... (να Φουλάρετε τα αμάξια πριν ξεκινήσετε από πέτρα).
βλέπετε τη θάλασσα και τις αλυκές με το αμάξι στα αριστερά σας βγάζετε και καμία φωτό σε κάποια στάση και κατευθύνεστε προς το Αμμάν. μπορείτε να σταματήσετε και για μπανάκι, αλλά και στο μέρος που βαφτίστηκε ο Χριστός, με πληρωμή.
και συνεχίζετε για Αμμάν.
εκεί θα περάσετε το υπόλοιπο του χρόνου σας βλέποντας τα αξιοθέατα στην πόλη και κάνοντας ότι σας καπνίσει. 4 μέρες στην Ιορδανία δεν φτάνουν ούτε για ένα τσιγάρο. απολαύστε αυτά τα λίγα για αρχή. τα υπόλοιπα νεξτ ταϊμ.
και αφήστε τη ζωή των βεδουίνων για τους (δήθεν) βεδουίνους.
και είσαστε πάρα πολλοί. 10 άτομα.... ολόκληρη ποδοσφαιρική ομάδα.
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Τετάρτη βράδυ Πέτρα, Πέμπτη βράδυ wadi rum, Παρασκευή βράδυ Μάταμβα, Σάββατο Νέβο - Νεκρά- Αμάν αναχώρηση. 4 μέρες στα γρήγορα κι ότι προλάβεις
Συμφωνώ, πρώτα Πέτρα και μετά wadi rum. Η διανυκτέρευση στη Μάνταμπα δεν ξέρω αν ταιριάζει αρκετά στο κόνσεπτ. Εγώ θα πήγαινα δύο βράδια στο Αμμάν, όπου υπάρχουν επιλογές και για νυχτερινή ζωή (βλ. Rainbow street κ.ά).
 

zapo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα, φτάνουμε βράδυ Παρασκευής 18/2 στην Άκαμπα και αναχωρούμε πάλι από Άκαμπα το πρωί της Δευτέρας 21/2, δηλ. έχουμε δύο μόνο ολόκληρες ημέρες για να γυρίσουμε. Πώς θα προτείνατε να διαχειριστούμε το χρόνο? Σκεφτόμαστε το 1ο βράδυ να διανυκτερεύσουμε Πέτρα, το 2ο στην έρημο κ το 3ο στην Άκαμπα. Θα θέλαμε να πάμε και στη Νεκρά θάλασσα, ωστόσο δεν ξέρουμε αν προλαβαίνουμε? Επίσης, αν μπορεί κάποιος να μας πει αν συμφέρει να κινηθούμε με ταξί, να νοικιάσουμε αμάξι ή να ψάξουμε για κάποιο τρόπο μεταφοράς σε μικρά γκρουπ? Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη! Επίσης, εάν κάποιος ταξιδεύει τις ίδιες ημερομηνίες, μπορούμε να επικοινωνήσουμε!
 

BASILISPAP

Member
Μηνύματα
528
Likes
2.569
Επόμενο Ταξίδι
Απο εδώ και από εκεί...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Περού, Κιργιστάν
Λογικά θα βγείτε από το αεροδρόμιο κατά τις 9:30+. Εξαρτάται από εσάς, μπορείτε να κοιμηθείτε εκεί, να πάτε στην έρημο 1+ ώρα δρόμο ή να πάτε Πέτρα σε 2 ώρες. Σκέψου και τι ώρα θα φτάσεις σε κάθε προορισμό. Εγώ θα διανυκτερευα πρώτη βραδιά Aqaba, μετά θα πήγαινα Πέτρα και την τρίτη μέρα στην έρημο με την προϋπόθεση να έχω μέσο για να φύγω νωρίς το πρωί.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος και χρόνος για οτιδήποτε άλλο πέρα από την Πέτρα και την έρημο. Εμείς θέλαμε να κάνουμε το ταξίδι τον Ιανουάριο αλλά η Ryan ακύρωσε την επιστροφή... Για 1 εβδομάδα είχαμε καταλήξει στο ότι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
 

zapo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Λογικά θα βγείτε από το αεροδρόμιο κατά τις 9:30+. Εξαρτάται από εσάς, μπορείτε να κοιμηθείτε εκεί, να πάτε στην έρημο 1+ ώρα δρόμο ή να πάτε Πέτρα σε 2 ώρες. Σκέψου και τι ώρα θα φτάσεις σε κάθε προορισμό. Εγώ θα διανυκτερευα πρώτη βραδιά Aqaba, μετά θα πήγαινα Πέτρα και την τρίτη μέρα στην έρημο με την προϋπόθεση να έχω μέσο για να φύγω νωρίς το πρωί.

Πιστεύω ότι δεν υπάρχει λόγος και χρόνος για οτιδήποτε άλλο πέρα από την Πέτρα και την έρημο. Εμείς θέλαμε να κάνουμε το ταξίδι τον Ιανουάριο αλλά η Ryan ακύρωσε την επιστροφή... Για 1 εβδομάδα είχαμε καταλήξει στο ότι θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο.
Καλημέρα, σ' ευχαριστώ για την απάντηση. Σκεφτόμασταν αρχικά να πάμε Πέτρα και να αφήσουμε για το τελευταίο βράδυ την Άκαμπα ώστε να είμαστε το πρωί κοντά στο αεροδρόμιο. Επίσης, έχω στο μυαλό μου αρκετά ξεχωριστό το να ξυπνήσεις το πρωί με ησυχία στην έρημο και να το απολαύσεις...κάπως έτσι. Θα λάβω υπόψη μου όσα πρότεινες, καθώς θα έχω και κατά νου τις ακυρώσεις της ryanair που από ό,τι βλέπω δεν είναι και σπάνιες...
 
D

Delmem38110

Guest
Καλησπέρα, φτάνουμε βράδυ Παρασκευής 18/2 στην Άκαμπα και αναχωρούμε πάλι από Άκαμπα το πρωί της Δευτέρας 21/2, δηλ. έχουμε δύο μόνο ολόκληρες ημέρες για να γυρίσουμε. Πώς θα προτείνατε να διαχειριστούμε το χρόνο? Σκεφτόμαστε το 1ο βράδυ να διανυκτερεύσουμε Πέτρα, το 2ο στην έρημο κ το 3ο στην Άκαμπα. Θα θέλαμε να πάμε και στη Νεκρά θάλασσα, ωστόσο δεν ξέρουμε αν προλαβαίνουμε? Επίσης, αν μπορεί κάποιος να μας πει αν συμφέρει να κινηθούμε με ταξί, να νοικιάσουμε αμάξι ή να ψάξουμε για κάποιο τρόπο μεταφοράς σε μικρά γκρουπ? Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη! Επίσης, εάν κάποιος ταξιδεύει τις ίδιες ημερομηνίες, μπορούμε να επικοινωνήσουμε!
σωστός.
πέτρα διανυκτέρευση ξυπνάς πολύ νωρίς το πρωί και μέχρι το μεσημέρι τελειώνεις και πας έρημο.
στην πέτρα δεν έχει να δεισ κάτι άλλο.
και τελευταίο βράδυ ακαμπα.
 

patsman

Member
Μηνύματα
191
Likes
523
Καλησπέρα, φτάνουμε βράδυ Παρασκευής 18/2 στην Άκαμπα και αναχωρούμε πάλι από Άκαμπα το πρωί της Δευτέρας 21/2, δηλ. έχουμε δύο μόνο ολόκληρες ημέρες για να γυρίσουμε. Πώς θα προτείνατε να διαχειριστούμε το χρόνο? Σκεφτόμαστε το 1ο βράδυ να διανυκτερεύσουμε Πέτρα, το 2ο στην έρημο κ το 3ο στην Άκαμπα. Θα θέλαμε να πάμε και στη Νεκρά θάλασσα, ωστόσο δεν ξέρουμε αν προλαβαίνουμε? Επίσης, αν μπορεί κάποιος να μας πει αν συμφέρει να κινηθούμε με ταξί, να νοικιάσουμε αμάξι ή να ψάξουμε για κάποιο τρόπο μεταφοράς σε μικρά γκρουπ? Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη! Επίσης, εάν κάποιος ταξιδεύει τις ίδιες ημερομηνίες, μπορούμε να επικοινωνήσουμε!
Δεν προλαβαίνετε για Νεκρά Θάλασσα. Να νοικιάσετε αμάξι και να προσέχετε τα σαμαράκια ιδίως στον αυτοκινητόδρομο (τα συναντάς σε διάφορες διασταυρώσεις και όταν πλησιάζεις σε κατοικημένη περιοχή).
 

zapo

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
σωστός.
πέτρα διανυκτέρευση ξυπνάς πολύ νωρίς το πρωί και μέχρι το μεσημέρι τελειώνεις και πας έρημο.
στην πέτρα δεν έχει να δεισ κάτι άλλο.
και τελευταίο βράδυ ακαμπα.
ευχαριστώ πολύ

Δεν προλαβαίνετε για Νεκρά Θάλασσα. Να νοικιάσετε αμάξι και να προσέχετε τα σαμαράκια ιδίως στον αυτοκινητόδρομο (τα συναντάς σε διάφορες διασταυρώσεις και όταν πλησιάζεις σε κατοικημένη περιοχή).
ευχαριστώ πολύ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom