Ιορδανία Ιορδανία

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Ποτέ δεν ήταν επικίνδυνα. Η εγκληματικότητα ήταν και νομίζω είναι ακόμη σχεδόν στο 0%. Κάποια στιγμή έγινε μια τρομοκρατική επίθεση και δεν θυμάμαι κάτι άλλο. Τρομοκρατικές επιθέσεις όμως, γίνονται πολύ περισσότερες στις δυτικές πρωτεύουσες.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Πολύ ενδιαφέροντα όλα αυτά! Αλήθεια πότε είναι η καλύτερη περίοδος για να πας Ιορδανία? Εννοώ στο θέμα του καιρού...
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Είναι από τα ταξίδια που θα ήθελα πολύ να κάνω. Ξέρει κανείς πως είναι τα πράγματα εκεί τώρα? Έχουν ησυχάσει καθόλου ή είναι επικίνδυνα?
Tαξιδεψα τον Αυγουστο του 2003 λιγο μετα τον πολεμο στο Ιρακ.Τα στρατιωτικα αεροπλανα πετουσαν απο πανω μας κι ομως σε καμμια περιπτωση δεν ενιωσα φοβο.Απο τη μερα που φτασαμε μεχρι την τελευταια ειχαμε μαζι μας εναν αστυνομικο ο οποιος καθοταν στο πισω μερος του πουλμαν και μας συνοδευε παντου(εμενε και στο ιδιο hotel με μας).Για την τρομοκρατικη επιθεση που αναφερει ο Θανος εγινε στο hotel Days inn στο Αμμαν ομως μερικα χρονια αργοτερα απο τοτε που εμεινα εγω στο συγκεκριμενο hotel.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Κατά την άποψή μου οι καλύτερες εποχές είναι η άνοιξη και το φθινόπωρο. Το Χειμώνα στις βόρειες περιοχές, όπου πέφτει η θερμοκρασία (όχι τραγικά βέβαια) και το καλοκαίρι κάνει ιδιαίτερη ζέστη στις νότιες περιοχές και στις ερήμους.
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Χαρηκα ιδιαίτερα με όλη αυτή την εντυπωσιακή αφήγηση για την Ιορδανία. Θα βρίσκομαι εκεί -πρώτα ο Θεός- τη δευτερη ημερα του Πασχα ως την Κυριακή του Θωμά κι ελπίζω να μου κάνει και μενα τοσο μεγάλη εντυπωση η Ιορδανία όσο και στα υπόλοιπα μέλη του σαιτ που είχαν τη τύχη να ταξιδέψουν εκεί. Ομολογώ πως η Ιορδανία δεν ήταν ένας επιθυμητός προορισμός για μένα όμως ακουσα τόσα πολλά υπέροχα πράματα που πιστευω πως θα δικαιωθώ. Καλα ταξίδια σε όσους από εσας πάτε καπου για το Πάσχα και όσοι δεν κανονίσατε κάτι και μείνετε σπίτια σας να περάσετε ακόμα καλύτερα. Υγεία πάνω από όλα και ο κόσμος όλος είναι δικός μας.
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
μπράβο Θανο, για την ιορδανία σου!!!!:clap:
τωρα καταφερα να την τελειωσω...
 

Dancing Queen

Member
Μηνύματα
94
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
στα φθινοπωρινα φυλλα
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ενα μονο εχω να πω μετα την επιστροφη μου απο την Ιορδανια. Ιορδανια for ever!!! Απιστευτη χωρα πραγματικα με συγκλονισαν ολα οσα εζησα και ειδα εκει. Εχω τοσες εικονες στο μυαλο μου, χρειαζομαι λιγο χρονο να τις βαλω σε ταξη να συνειδητοποιησω ολα αυτα που ειδα και ακουσα. Πραγματικα θα μου ειναι πολυ δυσκολο να γραψω μια ταξιδιωτικη αφηγηση για την Ιορδανια θα χρειαστω 100 σελιδες μονο για να αναφερω τα βασικα. Οι Ιορδανοι ειναι υπεροχος λαος, φιλοξενος, πανεμορφοι οι Ιορδανοι πολυ ελκυστικοι και ευγενικοι και το σημαντικοτερο μιλουν ολοι αγγλικα. Ελεος παιδια δεν μπορω να ακουω οτι φοβαστε την Ιορδανια, ειναι πραγματι μια χωρα με ανυπαρκτη εγκληματικοτητα το τελευταιο πραγμα που θελουν να κανουν ειναι να σε πειραξουν. Δεν μου εχουν συμπεριφερθει τοσο ευγενικα σε καμια χωρα της " πολιτισμενης Ευρωπης". Αυτα προς το παρον για το ταξιδι μου στην Ιορδανια, πραγματικα ειναι ακομα πολυ νωρις να αφηγηθω αυτα που εζησα θελω λιγο χρονο να τα κρατησω για μενα και να ευχαριστησω το Θεο που μου επετρεψε να τα βιωσω.
 

maloukaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία...
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Φοβερή χώρα με πολύ έντονες αντιθέσεις!!! Φοβερά αξιοθέατα!!!. Η Γέρασα, η Πέτρα (Μικρή και Μεγάλη), η θέα από το όρος Νέμπο, το Wadi Rum... Πολύ όμορφη χώρα, με πολύ έντονες αντιθέσεις.
Αλλά όχι με την Πυραμίδα. Δεν ξέρω αν ήταν η πρώτη φορά που γινόταν αυτό (όπως υποστηρίζει το γραφείο) αλλά... ποτέ ξανά.
Πήγα τώρα το Πάσχα και το ταξίδι θα μου μείνει αξέχαστο για λάθος λόγους.
Έμεινα 4 από τις 7 ημέρες σε ένα βρώμικο και υπό ανακαίνιση, ξενοδοχείο (landmark 5*) στο οποίο παρότι κάναμε συνεχείς παρατηρήσεις η κατάσταση δεν άλλαξε ποτέ. Τουλάχιστον στα Marriot που μείναμε τις υπόλοιπες 3 ημέρες ευχαριστηθήκαμε καθαριότητα και 5*. Η ξενάγηση είχε ανατεθεί σε έναν άπειρο νεαρό ο οποίος επειδή μιλούσε και μέτρια ελληνικά εκτελούσε και χρέη αρχηγού αποστολής!!! Καλό παιδί να τον κάνεις παρέα αλλά όχι για ξεναγός ή αρχηγός απόστολής. Και πλήρωσα και το μονόκλινο 420 ευρώ επιπλέον (7 διαν) τι στιγμή που άλλα πρακτορεία για 4 διαν σε 5* χρέωναν 120 ευρώ και άλλο 180!!!!
Το σαφάρι στο Wadi Rum έγινε με κάτι παμπάλαια και βρώμικα τζιπ στα οποία όποτε σταματούσαμε πρόσθεταν νερό στα ψυγεία.
Υπήρχε τόση γκρίνια που δεν μπορούσες να απολαύσεις το ταξίδι και αυτά που έβλεπες.
Και άκουσα και είδα φωτογραφίες από συνάδελφο που πήγε με άλλο πρακτορείο και νευρίασα απίστευτα.
Και έγινε και κίνηση αποζημίωσης από το πρακτορείο την οποία εγώ (που μου έφτασε το ταξίδι 1840 ευρώ) μόνο ώς αστείο και μάλιστα κακό θα μπορούσα να την λάβω υπόψη.

Κι επειδή δεν θέλω να δημιργήσω εσφαλμένες εντυπώσεις γιατί πιθανόν να υπάρχουν κι άλλα πρακτορεία με το ίδιο όνομα το πρακτορείο για το οποίο μιλάω εγώ είναι το Pyramis στη Κυδαθηναίων (www.pyramistravel.gr) με διακριτικό τίτλο στα έγγραφα του Pyramis International.
 
Last edited by a moderator:

mkonst

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
belgrade
Καλησπέρα!
Η αλήθεια είναι ότι η Ιορδανία δεν αποτελεί έναν ξεκούραστο προοορισμό από την στιγμή που θέλεις να δεις αρκετά μέρη. Η περιήγηση στο Wadi Rum γίνεται όντως με παλιά τζιπ κάτι που δεν ξαφνιάζει λόγω της οικονομικης καταστασης της χώρας. Και οι άνθρωποι που τα δουλεύουν κατοικούν σε αυτοσχέδιους καταυλισμούς εκεί κοντά.Αυτό που ξαφνιάζει είναι οι ηλικίες ορισμένων οδηγών, απλά έφηβοι.
Συμβουλή: μην πάτε για το λεγόμενο σαφαρι με τζιπ κατα το μεσημέρι.Διαρκεί 3 ώρες. Εμείς επειδή είμασταν πολλοί αργούσαμε σε κάθε στάση και μας πήρε 5 ώρες. Ξεκινήστε πρωί διότι η ζέστη και η σκόνη δοκιμάζουν τις δυναμεις καθενός.
Όσο για τα ξενοδοχεία απλά θα συμφωνήσω. Είχα έντονο πρόβλημα στην Ιορδανία από άποψη καθαριότητας (σε αυτά που έμεινα εγώ) εκτός από το ξενοδοχείο της Άκαμπα. Ήταν 3 αστέρων και το προσωπικό της καθαριότητας ήταν και γυναίκες. Ένας σημαντικός λόγος της έλλειψης καθαριότητας είναι ότι το προσωπικό που καθαρίζει τα δωμάτια είναι άνδρες. Είναι θέμα, βέβαια, αντίληψης της καθαριότητας που έχει μια χώρα. Σε σύγκριση με την Αίγυπτο, όμως, είναι πιο καθαρή.
Το χειρότερο ήταν στο camp στο Wadi Rum όπου λίγα δωμάτια είχαν μπάνιο. Οι υπόλοιποι σε κοινές τουαλέτες. Δεν θα συνεχίσω καλύτερα αφού και τα σεντόνια ήταν απο τους προηγούμενους κάτι που η διεύθυνση δεν το δέχθηκε και μας έκανε χάρη να τα αλλάξει. Και θεωρείται από τα καλύτερα camp της ερήμου.
Γενικά, οι άνθρωποι είναι παρα πολύ καλοί, αισθάνεσαι πολύ ασφαλής (η αστυνομία είναι πολύ αυστηρή, καλύτερα να μην μπλέξεις ουτε για αστείο) και το φαγητό με εξέπληξε ευχάριστα.
 

ataxidiotis

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Μέση Ανατολή
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική
πολυ ωραια περιγραφη,γνωρίζεις αν ειναι ασφαλες μέρος για να πάει καποιος μονος του?Σε μια ερευνα που έκανα για τον Δεκέμρη οι τιμες ειναι αρκετά υψηλές με τα ταξιδιωτικά γραφεία περιπου στα 1400 ευρώ για 8ημέρες και το σκέφτομαι αφου δεν βρισκω κανεναν φιλο που να μπορεί, να πάω μόνος αλλα δεν ξερω αμα το" επιτρεπουν" οι συνθηκές της περιοδου (λογω του κοινωνικού αναβρασμου στη Συρία κτλ) για να την επισκεπτώ.
 

vasilis_emm

Member
Μηνύματα
62
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
το ψάχνω...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
πολυ ωραια περιγραφη,γνωρίζεις αν ειναι ασφαλες μέρος για να πάει καποιος μονος του?Σε μια ερευνα που έκανα για τον Δεκέμρη οι τιμες ειναι αρκετά υψηλές με τα ταξιδιωτικά γραφεία περιπου στα 1400 ευρώ για 8ημέρες και το σκέφτομαι αφου δεν βρισκω κανεναν φιλο που να μπορεί, να πάω μόνος αλλα δεν ξερω αμα το" επιτρεπουν" οι συνθηκές της περιοδου (λογω του κοινωνικού αναβρασμου στη Συρία κτλ) για να την επισκεπτώ.

Καλημέρα,
Ιορδανία δε θεωρώ ότι υπάρχει κάποιος κίνδυνος.
Εγω βέβαια δουλεύω Συρία τους τελευταίους 3 μήνες οπότε έχω μια άγνοια κινδύνου παραπάνω!!
Σκέφτομαι να πάω Πετρα 23-25 /12.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom