Ιράν Ιράν και κόστος ζωής...

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις και την κάποια βοήθεια :)
Ο πίνακας κόστους ζωής που μου στειλε ο mfish είναι αρκετά νορμάλ κ φυσικά καθόλου τρομακτικός! Σε κάποια φάση εδώ, αλλά δε θυμάμαι που ακριβώς, είχα διαβάσει ότι υπήρχε ένα καθεστώς διαφορετικών τιμών για ντόπιους κ για τουρίστες και ο Αχμαντινετζάμ το είχε ακυρώσει...μπας κ επανήλθε??? χαχαχα...
Τέλος πάντων τα παιδιά τα γνωρίζω όντος μέσω fb αλλά γενικώς και από τις φωτογραφίες και την ζωή τους δε φαίνονται αυτό που λέμε ή έχουμε την εντύπωση σαν πλούσιος , σαφώς φαίνονται ευκατάστατα αλλά δεν ξέρω τι να πω...
Τους έχω ήδη εξηγήσει την οικονομική κατάσταση εδώ και το μηνιάτικο που παίρνω οπότε δε νομίζω να με φαντάζονται σαν τα δολλάρια που έρχονται για φάγωμα...
Εκτός των άλλων έχουμε έρθει σε επαφή μέσω μουσικής , ηλεκτρονικής κυρίως που αυτό κουβαλά μια άλλη φιλοσοφία γενικότερου τρόπου σκέψης (βλ. Goa, psychedelic trance κτλ) οπότε δε νομίζω να κινδυνεύω από αυτούς...
Πάντως πολύ περίεργα μου τα πε χτες βράδυ όσον αφορά το κόστος ζωής και σαφώς με έχουν βάλει σε γενικότερες υποψίες για ποιο λόγο μου τα παρουσιάζουν τόσο ακριβά..
Μου παν βέβαια ότι μαζί μας δε θα είσαι στην ουσία τουρίστας διότι θα γυρνάμε μαζί αλλά και πάλι όπως είπα 700-800$ για μια βδομάδα μόνο για καφεδάκια και μικροέξοδα είναι πάρα πολλά...
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
μπα δεν τις χρειάζεσαι tripakia
οι απλές Ιρανές σου την πέφτουν ασύστολα... (αν είσαι ξένος)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
doros αν βρεθείς σε καλά (παράνομα) party στην Τεχεράνη δώσε info.
εγώ ρώτησα αλλά δε βρήκα κάτι (δεν έμεινα και πολύ βέβαια...)

Α κάτι ακόμα. Ο μόνος λόγος που ίσως σου είπαν ότι είναι ακριβά είναι το αλκοόλ. Φίλος Ολλανδός πλήρωσε 3 μικρά μπουκαλάκια βότκα 50$...
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.473
Likes
7.936
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις γρήγορες απαντήσεις και την κάποια βοήθεια :)
Ο πίνακας κόστους ζωής που μου στειλε ο mfish είναι αρκετά νορμάλ κ φυσικά καθόλου τρομακτικός! Σε κάποια φάση εδώ, αλλά δε θυμάμαι που ακριβώς, είχα διαβάσει ότι υπήρχε ένα καθεστώς διαφορετικών τιμών για ντόπιους κ για τουρίστες και ο Αχμαντινετζάμ το είχε ακυρώσει...μπας κ επανήλθε??? χαχαχα...
Τέλος πάντων τα παιδιά τα γνωρίζω όντος μέσω fb αλλά γενικώς και από τις φωτογραφίες και την ζωή τους δε φαίνονται αυτό που λέμε ή έχουμε την εντύπωση σαν πλούσιος , σαφώς φαίνονται ευκατάστατα αλλά δεν ξέρω τι να πω...
Τους έχω ήδη εξηγήσει την οικονομική κατάσταση εδώ και το μηνιάτικο που παίρνω οπότε δε νομίζω να με φαντάζονται σαν τα δολλάρια που έρχονται για φάγωμα...
Εκτός των άλλων έχουμε έρθει σε επαφή μέσω μουσικής , ηλεκτρονικής κυρίως που αυτό κουβαλά μια άλλη φιλοσοφία γενικότερου τρόπου σκέψης (βλ. Goa, psychedelic trance κτλ) οπότε δε νομίζω να κινδυνεύω από αυτούς...
Πάντως πολύ περίεργα μου τα πε χτες βράδυ όσον αφορά το κόστος ζωής και σαφώς με έχουν βάλει σε γενικότερες υποψίες για ποιο λόγο μου τα παρουσιάζουν τόσο ακριβά..
Μου παν βέβαια ότι μαζί μας δε θα είσαι στην ουσία τουρίστας διότι θα γυρνάμε μαζί αλλά και πάλι όπως είπα 700-800$ για μια βδομάδα μόνο για καφεδάκια και μικροέξοδα είναι πάρα πολλά...

Ε αρα μηπως τα ντολαρς προοριζονται για κουμπωμα? :roll:
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Αδερφέ Fitziano και φυσικά όλους εδώ σας ευχαριστώ πολύ που τουλάχιστον με ηρεμήσατε!!! χαχαχα
Και μένα κάτι δεν μου πήγαινε καλά με το θέμα κόστος ζωής...

Όσον αφορά τις γυναίκες το ένα το παιδί που θα με φιλοξενήσει είναι κορίτσαρος ;) χεχε...

Επίσης fitziano αν βρείς χρόνος και διάθεση σε παρακαλώ γράψε μου είτε εδώ είτε σε Pm σημαντικά tips όπως αυτό με τα atm και τα μασούρια που πρέπει να κάνω με ευρώ!!! Δεν το ξερα αυτό καθόλου, γενικότερα δεν το χω πολυψάξει ακόμα διότι έπαθα σοκ και έμεινα στο θέμα κόστος ζωής!

Όσον αφορά τα παράνομα parties τα παιδιά αυτά κάνουν συνέχεια , φυσικά είμαι καλεσμένος να παίξω σε ένα από αυτά αλλά για να πω την αλήθεια όχι απλά φοβάμαι αλλά χέζομαι κιόλας!!! Έχω ακούσει διάφορες ιστορίες για τα πάρτυ αυτά , τα παιδιά μου χουν πει ότι ποτέ δεν είχαν προβλήματα και γενικώς έχουν απίστευτες φωτογραφίες από τα πάρτις εκεί αλλά μιλώντας με ένα άλλο παιδί από εκεί που ζει όμως Κουάλα Λουμπούρ μου πε ότι είναι πολύ επικίνδυνα και άν φας πέσιμο από αστυνομία δικάζεσαι με την ίδια κατηγορία του σατανιστή που σημαίνει από φυλάκιση μέχρι κ εκτέλεση....
Δεν είμαστε για τόσο δυνατές συγκινήσεις νομίζω...χαχαχα
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Ε αρα μηπως τα ντολαρς προοριζονται για κουμπωμα? :roll:
Τσίμπησες αμέσως άκουσες psytrance και το μυαλό σου πήγε εκεί...
Όχι αδερφάκι μου...λάθος κατάλαβες, λάθος συμπέρασμα, λάθος ποστ, γενικότερα ατυχές ποστ...;)
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Εκτός των άλλων έχουμε έρθει σε επαφή μέσω μουσικής , ηλεκτρονικής κυρίως που αυτό κουβαλά μια άλλη φιλοσοφία γενικότερου τρόπου σκέψης (βλ. Goa, psychedelic trance κτλ) οπότε δε νομίζω να κινδυνεύω από αυτούς...
Πάντως πολύ περίεργα μου τα πε χτες βράδυ όσον αφορά το κόστος ζωής και σαφώς με έχουν βάλει σε γενικότερες υποψίες για ποιο λόγο μου τα παρουσιάζουν τόσο ακριβά..
Μου παν βέβαια ότι μαζί μας δε θα είσαι στην ουσία τουρίστας διότι θα γυρνάμε μαζί αλλά και πάλι όπως είπα 700-800$ για μια βδομάδα μόνο για καφεδάκια και μικροέξοδα είναι πάρα πολλά...
Μου εξηγείς λίγο τι εννοείς? Για την φιλοσοφία εννοώ που σε κάνει να πιστεύεις πως δεν κινδυνεύεις. Από περιέργεια ρωτάω, δεν έχω ιδέα.

Κατά τα άλλα καλά κάνεις κατ εμέ και έχεις υποψίες και ψαξτο λίγο, δεν ξέρω πως αλλά ψάξτο! Και τι να λέει που τους έχεις πει πόσα παίρνεις εδώ? Αφού εκεί που θα πας θα έχεις έτσι κι αλλιώς έναν αριθμό χρημάτων. Από την άλλη τον fitziano που έχει πάει κιόλας τον βλέπω άνετο, δεν του φαίνεται κάτι περίεργο. Τι να πω? Καλή τύχη!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.473
Likes
7.936
Τσίμπησες αμέσως άκουσες psytrance και το μυαλό σου πήγε εκεί...
Όχι αδερφάκι μου...λάθος κατάλαβες, λάθος συμπέρασμα, λάθος ποστ, γενικότερα ατυχές ποστ...;)
Δεν είμαι καραμπουζουκλού... ξέρω τι γίνεται, οπότε επίτρεψέ μου να ξέρω αν είναι ή όχι ατυχές το ποστ! ;)
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Άνετο ως προς τα λεφτά ναι.

Από την άλλη όταν πας σε μια χώρα και παρανομείς πρέπει να ξέρεις και ποιές μπορεί να είναι οι συνέπειες. Σε τέτοιες περιπτώσεις θέλει μεγάλη προσοχή.

Όσον αφορά τις γυναίκες το ένα το παιδί που θα με φιλοξενήσει είναι κορίτσαρος ;) χεχε...
cooooooool

Δεν το ξερα αυτό καθόλου, γενικότερα δεν το χω πολυψάξει ακόμα διότι έπαθα σοκ και έμεινα στο θέμα κόστος ζωής
Ρίξε μια ματιά και στα ακόλουθα και εδώ είμαστε...
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%F5%EA%FC%F0%E9%EA%F1%E7-%E3%E5%FD%F3%E7.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...5-%EC%DD%F1%E5%F2-%F3%F4%EF-%E9%F1%DC%ED.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%DE%ED%E1%F2-%E9%F1%DC%ED-practicalities.html
http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EF%F2-1-%E1%F0%FC-%F4%E1-5%3B-6%3B-10%3B.html
 

doros

Member
Μηνύματα
17
Likes
1
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Μου εξηγείς λίγο τι εννοείς? Για την φιλοσοφία εννοώ που σε κάνει να πιστεύεις πως δεν κινδυνεύεις. Από περιέργεια ρωτάω, δεν έχω ιδέα.

Κατά τα άλλα καλά κάνεις κατ εμέ και έχεις υποψίες και ψαξτο λίγο, δεν ξέρω πως αλλά ψάξτο! Και τι να λέει που τους έχεις πει πόσα παίρνεις εδώ? Αφού εκεί που θα πας θα έχεις έτσι κι αλλιώς έναν αριθμό χρημάτων. Από την άλλη τον fitziano που έχει πάει κιόλας τον βλέπω άνετο, δεν του φαίνεται κάτι περίεργο. Τι να πω? Καλή τύχη!
Γενικότερα το "κίνημα" αυτό του Psytrance θέλει, προσπαθεί, έχει επηρεαστεί και ότι άλλο μπορείς να σκεφτείς σαν επαφή, με το κίνημα των hippies της δεκαετίας του 60-70...
Σαφώς και δεν λέει κάτι αυτό και ούτε είναι κάποια ασφαλιστική δικλίδα αλλά από την άλλη είναι και μια καλή αρχή για να πατήσεις σε μια επαφή, εννοώ η συγκεκριμένη μουσική με ότι συνεπάγεται και κουβαλά αυτή...

Ένα πράγμα που έχω διαβάσει σε άλλα ποστς εδώ όσον αφορά το Ιράν είναι η απίστευτη φιλοξενία τους κ ειδικά σε κάποιο ποστ έγραφε συγκεκριμένα ότι πιο πολύ κινδυνεύεις στο Βατικανό παρά στο Ιράν!
Δε νομίζω ότι θα χω πρόβλημα χωρίς αυτό να σημαίνει ότι πάω και κουκουρούκου ;) ...
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
παντως τα λεφτα που σου ειπαν μοιαζουν υπερβολικα.Ιδιως αν δεν εχεις φαγητο και ξενοδοχειο να πληρωσεις....Ακομα και στην ευρωπη 700 δολλαρια τη βδομαδα για μικροεξοδα, ταξι και διασκεδαση δε θα εβρισκα που να τα χαλασω.....

προβλεπω και να σε γδυνουν και στο τελος να σε ριχνουν και σε καμια φυλακη με τα παρτυ που εμπλεξες...εκτος αν τα λεφτα ειναι για τα λαδωματα....χαχα
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.769
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom