Γενικά Ιράν Σαουδική Αραβία Ιράν vs Σαουδική Αραβία

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Ποιον από τους δύο προορισμούς θα προτείνατε σε ζευγάρι για μεμονωμένο ταξίδι μιας εβδομάδας το χειμώνα?
Από τη μία το Ιράν θεωρείται από τους περισσότερους πολύ πιο ενδιαφέρουσα ως χώρα, με αυξημένες όμως αναταραχές τελευταία. Νομίζω και πιο οικονομική. Αν δεν κάνω λάθος υπάρχουν θεματάκια σε περίπτωση που κάποιος θελήσει αργότερα να πετάξει ΗΠΑ.
Από την άλλη η Σαουδική Αραβία μεταβάλλεται τάχιστα και θα είχε ενδιαφέρον για κάποιον να τη γνωρίσει πριν γίνει Ντουμπάι.
Αυτές είναι οι πρώτες σκέψεις μου. Μπορείτε να μου δώσετε επιπλέον hints? Υπάρχει κάτι διαφορετικό που θα πρέπει να λάβω υπόψιν? Προσωπικές απόψεις?
 

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.116
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Αν υπάρχουν μιλια καποια στιγμη που είχα τσεκαρει πρόσφατα ηθελε μονο 23.000 πηγαινε ελα για Σαουδικη Αραβία και γύρω στα 70 ευρω φοροι.. Οπότε αυτόματα πέφτει το κοστος..
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.432
Likes
4.416
Αν υπάρχουν μιλια καποια στιγμη που είχα τσεκαρει πρόσφατα ηθελε μονο 23.000 πηγαινε ελα για Σαουδικη Αραβία και γύρω στα 70 ευρω φοροι.. Οπότε αυτόματα πέφτει το κοστος..
Για Σαουδική Αραβία έχω την επιλογή της Wizzair από Σόφια, υπάρχουν εισητηρια κοντά στα 100 ευρώ συν αποσκευή.
Για Ιράν μπορώ να χρησιμοποιήσω μίλια για Turkish (από Θεσσαλονίκη με επιστροφή 40.000 μίλια συν φόρους)
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Η σουηδική Αραβία έχει επιπλέον γύρω στα 100 ευρώ ανά άτομο βίζα και ασφάλεια για ένα χρόνο.
Η ενοικίαση αυτοκινήτου είναι σε λογικά επίπεδα αλλά έχει περιορισμό στον αριθμό χιλιομέτρων. Ένας γύρος από Ριάντ Αλ Ούλα Μεντίνα Τζέντα Ριαντ ξεπερνάει τα 3000 χμ. Ο @GTS νομίζω έχει πάει και μπορεί να γράψει περισσότερα. Να πας με μίλια είναι καλή ιδέα αλλά έχει μόνο μια θέση ανά πτήση αν δεν κάνω λάθος. Οι τιμές είναι ακόμα σε χαμηλά επίπεδα. Υπάρχουν βέβαια ξενοδοχεία στην έρημο που κόβουν την ανάσα, αλλά και το πορτοφόλι.
Η Περσία είναι φανταστική. Στερεί όμως την είσοδο στις ΗΠΑ με ΕΣΤΑ. Μονόδρομος η έκδοση βίζας μετά.
Και στις δυο χώρες αγαπούν τους Έλληνες.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.785
Likes
18.176
Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο χωρών. Το Ιράν θέλει μίνιμουμ 7-8μ για να πάρεις μια πρώτη καλή γεύση. Για μένα δε υπάρχει δίλλημα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.423
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Γυρίσαμε πριν από μια βδομάδα από Σαουδικη Αραβία. Η βίζα μαζί με τις έξτρα χρεώσεις μας στοίχισε 130€ αλλά το αεροπορικό από Σόφια ήταν μια χαρά. Συμφέρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο γιατί τα ταξι βγαίνουν πιο ακριβά.
Αναφερεις ότι θα είστε ζευγάρι, να σου πω ότι και στις δυο χωρες δε θα είσαι διαχυτικός όπως κάνεις στην Ελλάδα ενδεχομένως, και δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε ζητουν βεβαίωση γάμου.
Μια βδομάδα στη Σαουδικη προλαβαίνεις να δεις Ριαντ, να νοικιάσεις αμάξι για τις πόλεις της ΟΥΝΕΣΚΟ που είναι 250 χιλιόμετρα μακριά, να πας αν θέλεις οργανωμένα στο Edge of the world και να πάρεις αεροπλάνο για Τζέντα όπου θα επισκεφτείς Μεδίνα και ΑλΟύλα.
Ειναι καλή η σκέψη σου ότι θα δεις τη χώρα πριν γίνει Ντουμπάϊ. Δε ξέρω αν θα γίνει Ντουμπάϊ όμως σίγουρα θα πετύχεις ένα μεταίχμιο κι αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον!
Εμεις μαγευτήκαμε αλλά και ζοριστήκαμε σε κάποια πράγματα που σήμερα τα θυμόμαστε και γελάμε. Πέσαμε και σε ραμαζάνι.
Δεν υπάρχουν τουριστικές υποδομές, αργούν πολύ να μπουν σε τροχιά τουρισμού !!
Οι άνθρωποι όμως θα σε καλωσορίσουν!

Από την άλλη το Ιράν είναι μια υπεροχη χώρα που περνάει όμως δύσκολα. Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο χωρών αφού μιλάμε για τελείως διαφορετικές κουλτούρες. Έχω γνωστούς που πήγαν εν μέσω ταραχών και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα. Ωστόσο αποχαιρετάς μια ενδεχόμενη επίσκεψη σε ΗΠΑ στο άμεσο μέλλον, με esta, τουλάχιστον όπως έχουν τα πράγματα. (Προσωπικά δε με απασχολεί)

Σε μια βδομάδα προλαβαίνεις να δεις Σιραζ Εσφαχαν Γιαζντ και λίγη Τεχεράνη. Θα πάρεις καλή γεύση και φρόντισε να μιλήσεις με ντόπιους !!
Οταν γύρισα από τη Σαουδικη Αραβία μια φιλη με ρώτησε αν είναι σαν το Ιράν από άποψη (στέρησης) ελευθεριών. Η μεγάλη διαφορα είναι ότι στο Ιράν οι άνθρωποι έχουν επίγνωση των ελευθεριών που στερούνται. Στη ΣΑ όμως μόλις αρχίζουν να αποκτούν κάποιες νέες ελευθερίες κι ενδεχομένως να μη γνωρίζουν τι έχουν στερηθεί σε σχέση με τον υπόλοιπο δυτικό κόσμο. Το πρώτο είναι πιο σκληρό.
Ό,τι και να επιλέξετε πάντως, σίγουρα θα περάσετε αξέχαστα !
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Γυρίσαμε πριν από μια βδομάδα από Σαουδικη Αραβία. Η βίζα μαζί με τις έξτρα χρεώσεις μας στοίχισε 130€ αλλά το αεροπορικό από Σόφια ήταν μια χαρά. Συμφέρει να νοικιάσεις αυτοκίνητο γιατί τα ταξι βγαίνουν πιο ακριβά.
Αναφερεις ότι θα είστε ζευγάρι, να σου πω ότι και στις δυο χωρες δε θα είσαι διαχυτικός όπως κάνεις στην Ελλάδα ενδεχομένως, και δε θα έχεις κανένα απολύτως πρόβλημα. Ούτε ζητουν βεβαίωση γάμου.
Μια βδομάδα στη Σαουδικη προλαβαίνεις να δεις Ριαντ, να νοικιάσεις αμάξι για τις πόλεις της ΟΥΝΕΣΚΟ που είναι 250 χιλιόμετρα μακριά, να πας αν θέλεις οργανωμένα στο Edge of the world και να πάρεις αεροπλάνο για Τζέντα όπου θα επισκεφτείς Μεδίνα και ΑλΟύλα.
Ειναι καλή η σκέψη σου ότι θα δεις τη χώρα πριν γίνει Ντουμπάϊ. Δε ξέρω αν θα γίνει Ντουμπάϊ όμως σίγουρα θα πετύχεις ένα μεταίχμιο κι αυτό είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον!
Εμεις μαγευτήκαμε αλλά και ζοριστήκαμε σε κάποια πράγματα που σήμερα τα θυμόμαστε και γελάμε. Πέσαμε και σε ραμαζάνι.
Δεν υπάρχουν τουριστικές υποδομές, αργούν πολύ να μπουν σε τροχιά τουρισμού !!
Οι άνθρωποι όμως θα σε καλωσορίσουν!

Από την άλλη το Ιράν είναι μια υπεροχη χώρα που περνάει όμως δύσκολα. Δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ των δυο χωρών αφού μιλάμε για τελείως διαφορετικές κουλτούρες. Έχω γνωστούς που πήγαν εν μέσω ταραχών και δεν είχαν κάποιο πρόβλημα. Ωστόσο αποχαιρετάς μια ενδεχόμενη επίσκεψη σε ΗΠΑ στο άμεσο μέλλον, με esta, τουλάχιστον όπως έχουν τα πράγματα. (Προσωπικά δε με απασχολεί)

Σε μια βδομάδα προλαβαίνεις να δεις Σιραζ Εσφαχαν Γιαζντ και λίγη Τεχεράνη. Θα πάρεις καλή γεύση και φρόντισε να μιλήσεις με ντόπιους !!
Οταν γύρισα από τη Σαουδικη Αραβία μια φιλη με ρώτησε αν είναι σαν το Ιράν από άποψη (στέρησης) ελευθεριών. Η μεγάλη διαφορα είναι ότι στο Ιράν οι άνθρωποι έχουν επίγνωση των ελευθεριών που στερούνται. Στη ΣΑ όμως μόλις αρχίζουν να αποκτούν κάποιες νέες ελευθερίες κι ενδεχομένως να μη γνωρίζουν τι έχουν στερηθεί σε σχέση με τον υπόλοιπο δυτικό κόσμο. Το πρώτο είναι πιο σκληρό.
Ό,τι και να επιλέξετε πάντως, σίγουρα θα περάσετε αξέχαστα !
Μια απλή και όμορφη, (χωρίς τοποθέτηση), άποψη. Όπως αρμόζει για αυτές τις δυο εντελώς διαφορετικές και ενδιαφέρουσες χώρες.
Αναμένω ιστορία από τη ΣΑ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.423
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Μια απλή και όμορφη, (χωρίς τοποθέτηση), άποψη. Όπως αρμόζει για αυτές τις δυο εντελώς διαφορετικές και ενδιαφέρουσες χώρες.
Αναμένω ιστορία από τη ΣΑ.
Γράψε κι εσυ κάτι, και με τοποθέτηση.
Εχω γράψει για Ιράν.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Γράψε κι εσυ κάτι, και με τοποθέτηση.
Εχω γράψει για Ιράν.
Δεν έχω πάει ακόμα ΣΑ. Υπάρχει όμως στα σκαριά μια σχεδόν 15ημερη οδική επίσκεψη με διαδρομή Ριαντ, Μπουραϊντά, Χαϊλ, ίσως Ταμπούκ, Αλ Ούλα Μεδίνα Τζέντα και επιστροφή πάλι ριαντ. Μένει μόνο να προγραμματίσω λίγο τις αποστάσεις τις στάσεις και τα ξενοδοχεία. Όποια πληροφορία θα ήταν χρήσιμη, δεν έχει γραφτεί κάτι σχετικό για ΣΑ ακόμα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.423
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τιπ: δε δέχονται παντού κάρτες. Έχουν τη δικιά τους, Mada, και σε πολλά μέρη δέχονται μόνο αυτήν. Επίσης δε βρήκαμε πουθενά πλην αεροδρομίου να κάνουμε συνάλλαγμα. Γυρίσαμε τα ευρώ μας πίσω. Βρήκαμε δυο exchange και αυτά ήταν διαρκώς κλειστά. Γενικά δε ρέουν τα πράγματα στη Σαουδικη Αραβία όπως έχουμε μάθει με τους δυτικούς ρυθμούς μας.
Ενοικιαση αυτοκινήτου οπωσδήποτε. Οδηγούν αρκετά καλά, απλά κάνουν σφήνες σαν τρελοί κάγκουρες.
Επίσης δεν έχουν καλό Wi-Fi. Προτείνω αγορά κάρτας σιμ.

Μια υπέροχη εικόνα που είδαμε, έναν Άραβα νεαρό με την παραδοσιακή φορεσιά του, αγκαλιά με τη δυτική κοπέλα του, άκρως διαχυτικοί.
Η χώρα αλλάζει! Μας το επιβεβαιώνουν και expats που ζουν εκεί. Έχει διαφορά χρόνο με το χρόνο!
Όσο για τοποθέτηση, δεν έχω πρόβλημα να κάνω. Άλλωστε τις λέω τις απόψεις μου.
Αλλοι είναι αυτοί που κολλάνε στο «τι χώρα πας, εκεί ισχύει η σαρία, εκεί κόβουν χέρια και κεφάλια» κοκ. Τέτοια μυαλά βέβαια θα βρεις παντού, ακόμα κι αν πεις ότι θα πας στην Τουρκία.

Επίσης τα εστιατόρια και οι χώροι δεν ειναι μεικτοί. Υπάρχει τμήμα single και τμήμα family.
Σε κάποια «αντρικά» εστιατόρια όμως που ζήτησα να μπω, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα! Ήμουν η μόνη γυναίκα και οι θαμώνες ήταν άκρως διακριτικοί. Φοβερές εμπειριες !
Το πιο όμορφο όλων όμως ήταν όταν περνούσα μπροστά από ΙΧ που οδηγούσε γυναίκα. (Πετύχαμε πολλές!) Άνοιγαν το παράθυρο, με φώναζαν χαρούμενες, “welcome sister.”
Σα να μου λένε «βαδίζω κι εγώ στα βήματα σου».
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom