Γενικά Ιράν Σαουδική Αραβία Ιράν vs Σαουδική Αραβία

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Τιπ: δε δέχονται παντού κάρτες. Έχουν τη δικιά τους, Mada, και σε πολλά μέρη δέχονται μόνο αυτήν. Επίσης δε βρήκαμε πουθενά πλην αεροδρομίου να κάνουμε συνάλλαγμα. Γυρίσαμε τα ευρώ μας πίσω. Βρήκαμε δυο exchange και αυτά ήταν διαρκώς κλειστά. Γενικά δε ρέουν τα πράγματα στη Σαουδικη Αραβία όπως έχουμε μάθει με τους δυτικούς ρυθμούς μας.
Ενοικιαση αυτοκινήτου οπωσδήποτε. Οδηγούν αρκετά καλά, απλά κάνουν σφήνες σαν τρελοί κάγκουρες.
Επίσης δεν έχουν καλό Wi-Fi. Προτείνω αγορά κάρτας σιμ.

Μια υπέροχη εικόνα που είδαμε, έναν Άραβα νεαρό με την παραδοσιακή φορεσιά του, αγκαλιά με τη δυτική κοπέλα του, άκρως διαχυτικοί.
Η χώρα αλλάζει! Μας το επιβεβαιώνουν και expats που ζουν εκεί. Έχει διαφορά χρόνο με το χρόνο!
Όσο για τοποθέτηση, δεν έχω πρόβλημα να κάνω. Άλλωστε τις λέω τις απόψεις μου.
Αλλοι είναι αυτοί που κολλάνε στο «τι χώρα πας, εκεί ισχύει η σαρία, εκεί κόβουν χέρια και κεφάλια» κοκ. Τέτοια μυαλά βέβαια θα βρεις παντού, ακόμα κι αν πεις ότι θα πας στην Τουρκία.

Επίσης τα εστιατόρια και οι χώροι δεν ειναι μεικτοί. Υπάρχει τμήμα single και τμήμα family.
Σε κάποια «αντρικά» εστιατόρια όμως που ζήτησα να μπω, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα! Ήμουν η μόνη γυναίκα και οι θαμώνες ήταν άκρως διακριτικοί. Φοβερές εμπειριες !
Το πιο όμορφο όλων όμως ήταν όταν περνούσα μπροστά από ΙΧ που οδηγούσε γυναίκα. (Πετύχαμε πολλές!) Άνοιγαν το παράθυρο, με φώναζαν χαρούμενες, “welcome sister.”
Σα να μου λένε «βαδίζω κι εγώ στα βήματα σου».
Τζεντα και Μεδίνα που μείνατε. Η ξενοδοχειακή υποδομή στην Αλ Ούλα είναι στα ή ύψη ή στα βάθη. Μέση λύση δεν υπάρχει. Πολύ όμορφα ρεσορτ ( το χαμπιτας ειδικά ) αλλά σκέφτομαι να δώσω τόσα χρήματα. Βέβαια πας για την εμπειρία της μίας φοράς.
 

Evi_Stav

Member
Μηνύματα
258
Likes
640
@fenia42 μιας και σε θεωρώ γνώστη της Μέσης Ανατολής, θεωρείς δύσκολο το ταξίδι σε Σαουδική Αραβία για πρώτο ταξίδι ζευγαριού εκτός Ευρώπης;

Θα διαβάσω και όλες τις πληροφορίες στο φόρουμ, αλλά ήθελα μια πρώτη γνώμη.

Θα είμαι Κύπρο για έναν γάμο τέλος Μαίου και βρήκα από Λάρνακα 20 ευρώ εισιτήριο για ΣΑ. Το σκέφτομαι σοβαρά αντί για Ουζμπεκιστάν που έψαχνα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.422
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
@fenia42 μιας και σε θεωρώ γνώστη της Μέσης Ανατολής, θεωρείς δύσκολο το ταξίδι σε Σαουδική Αραβία για πρώτο ταξίδι ζευγαριού εκτός Ευρώπης;

Θα διαβάσω και όλες τις πληροφορίες στο φόρουμ, αλλά ήθελα μια πρώτη γνώμη.

Θα είμαι Κύπρο για έναν γάμο τέλος Μαίου και βρήκα από Λάρνακα 20 ευρώ εισιτήριο για ΣΑ. Το σκέφτομαι σοβαρά αντί για Ουζμπεκιστάν που έψαχνα.
Να μη χασετε το Ουζμπεκισταν για κανέναν λόγο. Η Σαουδικη Αραβια στερείται βασικών τουριστικών υποδομών, μπορεί να υπάρξουν στιγμές που να εκνευριστείτε, ίσως χρειάζεται και ταξιδιωτική εμπειρία πάνω σε αυτό.
Το Ουζμπεκισταν είναι αντίθετα αρκετά οργανωμένο, με άριστες συγκοινωνίες κι ενδεχομένως σε λίγα χρόνια να είναι άκρως τουριστικο. Επομενως η γνώμη μου είναι «σπεύσατε!».
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom