Ισλανδία Ισλανδία - Η απόκοσμη ομορφιά

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Τα ειπε ολα η Ντινα !!! Φιλε νταξ κατατοπιστηκοτατος (Μονο μοιρες δεν εβαλες:D) .
Πιστευω οτι η οργανωση σας και η ταλαιπωρια σας εχει ανταμοιφθει πληρως αν κρινω απο την ιστορια ...το ταξιδι σου αποτελει αν οχι Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ , ενας απο τους 2-3?! επισημους οδηγους για ICELAND ! Μακαρι να ειχε κ αλλο ...να ειστε παντα ετσι μαζι με τη γυναικαρα σου :rolleyes: και να πατε ταξιδαρες ..κ εμεις θα ειμαστε εδω να απολαμβανουμε :clap::xalara:
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Τα ειπε ολα η Ντινα !!! Φιλε νταξ κατατοπιστηκοτατος (Μονο μοιρες δεν εβαλες:D) .
Πιστευω οτι η οργανωση σας και η ταλαιπωρια σας εχει ανταμοιφθει πληρως αν κρινω απο την ιστορια ...το ταξιδι σου αποτελει αν οχι Ο ΕΠΙΣΗΜΟΣ , ενας απο τους 2-3?! επισημους οδηγους για ICELAND ! Μακαρι να ειχε κ αλλο ...να ειστε παντα ετσι μαζι με τη γυναικαρα σου :rolleyes: και να πατε ταξιδαρες ..κ εμεις θα ειμαστε εδω να απολαμβανουμε :clap::xalara:
Σ' ευχαριστω πολυ φίλε μου. Εσύ με τόσα που διαβάζεις εδώ μέσα, έχεις κάνει διατριβή! Όταν ξεκινήσεις να ταξιδεύεις και συ, θα μας βάλεις τα "γυαλιά"!!!!:haha:
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
566
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεα Ζηλανδια!
Σ' ευχαριστω πολυ φίλε μου. Εσύ με τόσα που διαβάζεις εδώ μέσα, έχεις κάνει διατριβή! Όταν ξεκινήσεις να ταξιδεύεις και συ, θα μας βάλεις τα "γυαλιά"!!!!:haha:
Μακαρι να είχα καταλληλη παρεα για αυτα τα ταξιδια που θελω αλλα και χρονο ! Χρημα σιγα σιγα το μαζευω εδω κ καιρο! Να εισαι καλα φιλε μου , εγω χαιρομαι να διαβαζω οσες περισσοτερες μπορω, ταξιδευω προς το παρον ετσι κ γουσταρω πολυ αυτο που κανετε, οταν θα τα αρχισω κ εγω δε θα τελειωσουν ποτε, προς το παρον πολυ λιγα ταξιδια αλλα νταξ εχω εσας!! (Τωρα οκτωβρη παω Μοναχο-Σαλζμπουργκ 16-31!!- Και αρχες Νοεμβρη μπαινω στρατο!!! , ενας χαμος!)
 

billfryd

Member
Μηνύματα
11
Likes
14
Επόμενο Ταξίδι
Ακόμη δεν ξέρω
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Μακαρι να είχα καταλληλη παρεα για αυτα τα ταξιδια που θελω αλλα και χρονο ! Χρημα σιγα σιγα το μαζευω εδω κ καιρο! Να εισαι καλα φιλε μου , εγω χαιρομαι να διαβαζω οσες περισσοτερες μπορω, ταξιδευω προς το παρον ετσι κ γουσταρω πολυ αυτο που κανετε, οταν θα τα αρχισω κ εγω δε θα τελειωσουν ποτε, προς το παρον πολυ λιγα ταξιδια αλλα νταξ εχω εσας!! (Τωρα οκτωβρη παω Μοναχο-Σαλζμπουργκ 16-31!!- Και αρχες Νοεμβρη μπαινω στρατο!!! , ενας χαμος!)
Και το φανταρικό αν δεν έχει βύσμα ταξίδι είναι...Από Πελοπόννησο Έβρο κλπ !!! :)
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Καλά, @panlek30 , δεν υπάρχεις. Το post με τις τιμές το εκτυπωνω και το κορνιζαρω! Ιούνιο λέω να πάω προς τα κει, από εδώ που ζω, είναι μια απευθείας τρίωρη πτήση,κρίμα δεν είναι;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλά, @panlek30 , δεν υπάρχεις. Το post με τις τιμές το εκτυπωνω και το κορνιζαρω! Ιούνιο λέω να πάω προς τα κει, από εδώ που ζω, είναι μια απευθείας τρίωρη πτήση,κρίμα δεν είναι;
Το συζητάς; Τρέχα!!! Μη σου πω θα πάμε μαζί αφού θες καλοκαιρι!;)
υγ. Έχω προσθέσει στα "οικονομικά στοιχεία" κάποιες λεπτομέρειες για το αμάξι αν θες να δεις.
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Καλησπέρα panlek30. Εξαιρετική η ιστορία και πολύ ωραίος ο τρόπος γραφής σου!

Την ιστορία σου τη διάβασα δύο φορές. Μία πριν και μία αφού έκλεισα τα εισιτήρια για Ισλανδία.

Ημερομηνίες; 11/03 -18/03. Σου θυμίζουν κάτι; :p Η μόνη διαφορά είναι ότι θα είναι ένα χρόνο μετά.

Θέλω να κάνω δύο-τρεις ερωτήσεις να μου απαντήσεις αν δεν σου κάνει κόπο.

Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για τον καιρό και έχω αγχωθεί. Θα μου πεις τι το ήθελες να κλείσεις μέσα στο χειμώνα αν φοβάσαι;

Οι ερωτήσεις:
- Νιώσατε ότι κινδυνεύετε; Στην ιστορία σου γράφεις για τρομερό αέρα και δεξιά αριστέρα διαβάζω ότι ώρες ώρες ο αέρας είναι τέτοιος που μπορεί να στείλει το αυτοκίνητο εκτός δρόμου και ποιος ξέρει που μπορεί να καταλήξεις...
- Τα καταλύματα τα είχατε κλείσει από πριν απ' ότι κατάλαβα. Ένα τέτοιο ταξίδι λόγω καιρικών συνθηκών απαιτεί και κάποια ευελιξία. Τα κλείνεις και αν σου κάτσει η στραβή χάνεις τα χρήματα σου. Μετά τι γίνεται όμως; Βρίσκεις καταλύμα για να μείνεις (με ένα νορμάλ ποσό) ή θα μας βρουν παγωμένους μέσα στο αυτοκίνητο; :p

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
 

georgetrips

Member
Μηνύματα
30
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
ΣΙΚΕΛΙΑ !
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΟΛΑ
Panlek30 ...Πολλα συγχαρητηρια για το ταξιδι αλλα και για το αρθρακι ! Εκτος του οτι ''ταξιδευουμε'' ,ενημερωνομαστε κιολας . Ευχομαι κι αλλα ταξιδια στο μελλον και παντα με καλη υγεια !
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα panlek30. Εξαιρετική η ιστορία και πολύ ωραίος ο τρόπος γραφής σου!

Την ιστορία σου τη διάβασα δύο φορές. Μία πριν και μία αφού έκλεισα τα εισιτήρια για Ισλανδία.

Ημερομηνίες; 11/03 -18/03. Σου θυμίζουν κάτι; :p Η μόνη διαφορά είναι ότι θα είναι ένα χρόνο μετά.

Θέλω να κάνω δύο-τρεις ερωτήσεις να μου απαντήσεις αν δεν σου κάνει κόπο.

Έχω διαβάσει αρκετά πράγματα για τον καιρό και έχω αγχωθεί. Θα μου πεις τι το ήθελες να κλείσεις μέσα στο χειμώνα αν φοβάσαι;

Οι ερωτήσεις:
- Νιώσατε ότι κινδυνεύετε; Στην ιστορία σου γράφεις για τρομερό αέρα και δεξιά αριστέρα διαβάζω ότι ώρες ώρες ο αέρας είναι τέτοιος που μπορεί να στείλει το αυτοκίνητο εκτός δρόμου και ποιος ξέρει που μπορεί να καταλήξεις...
- Τα καταλύματα τα είχατε κλείσει από πριν απ' ότι κατάλαβα. Ένα τέτοιο ταξίδι λόγω καιρικών συνθηκών απαιτεί και κάποια ευελιξία. Τα κλείνεις και αν σου κάτσει η στραβή χάνεις τα χρήματα σου. Μετά τι γίνεται όμως; Βρίσκεις καταλύμα για να μείνεις (με ένα νορμάλ ποσό) ή θα μας βρουν παγωμένους μέσα στο αυτοκίνητο; :p

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις.
Σ΄ευχαριστώ πολύ! Εύχομαι να το ζήσετε και εσείς έτσι έντονα!

11-18/3 αλήθεια τώρα; χαχα! Να 'ξερες πως ζηλεύω... Πάμε τώρα :

1. Και εμείς φοβόμασταν εννοείται και πρίν το ταξίδι και όταν ήμασταν εκεί. Ο καιρός είναι ότι να ναι. Το χιόνι και ο πάγος μη σε φοβίζει τόσο. Πηγαίνεις πολύ αργά το πολύ πολύ ή δεν πηγαίνεις καθόλου αν είναι κλειστός ο δρόμος. Οι χιονοθύελλες ή ανεμοθύελλες είναι θέμα αλλά θέλει ψυχραιμία. Ή πας πολύ αργά ή σταματάς μέχρι να κοπάσει. Το καλό είναι οτι δεν κρατάνε πολύ τα φαινόμενα εκεί. Εναλλάσσονται. Απο την εμπειρία μας, πιο πολύ μας δυσκόλεψε η οδήγηση στο νότιο κομμάτι παρά στο βόρειο. Νότια έχει πολλά ρεύματα αέρα. Βόρεια όχι. Αλλά μετά απο κάποια χιλιόμετρα συνηθίζεις να οδηγείς ακόμα και έτσι. Πρέπει όμως να είσαι σε εγρήγορση. Δεν παίζει η φάση χαλαρώνω και χαζεύω ενώ οδηγώ. Επίσης επειδή το αμάξι πηγαινοέρχεται, πρέπει να βάζεις λίγο αντίσταση στο τιμόνι για να είσαι σταθερός.
Τέλος κάτι βασικό. Μη πάρεις μικρό αμάξι. Θες βάρος. Επίσης μην πάρεις jimny γιατί έχουν ψηλό κέντρο βάρους και υπάρχει κίνδυνος τουμπαρίσματος. Αν δε μπορείς να πάεις jeep λόγω κόστους, τουλάχιστον πάρε ένα hatchback. Βασικό επίσης είναι να μην υπερεκτιμήσεις τις δυνατότητές σου. Βέβαια θέλει και λίγο τόλμη για να είμαι ειλικρινής. Αν φοβόμασταν πολύ, σιγουρά δεν θα είχαμε καταφέρει να ανεβούμε στο Egilsstadir εκείνο το βράδυ! Παρά τις δυσκολίες όμως να ξέρεις, δεν θα πήγαινα άλλη επόχη σαν πρώτο ταξίδι στην Ισλανδία. Θεωρώ οτι είναι τέλειος ο Μάρτης. Και εξηγώ :
α. Πως να το κάνουμε Ισλανδία πας! Στη χώρα του πάγου και της φωτιάς! Πρέπει να την δεις λευκή, τέλος!
β. Δεν είναι καταχείμωνο και έχει ανέβει λίγο η θερμοκρασία (καλά και πάλι ψώφο κάνει αλλά λέμε τώρα :haha:)
γ. Αναλόγως που είσαι το χειμωνιάτικο τοπίο εναλλάσσεται με ανοιξιάτικο
δ. Οι μέρες είναι μεγάλες. Δύση έχει στις 19.30!
ε. Αν είσαι τυχερός προλαβαίνεις ice caves. (Τον Μάρτη παίζεται βέβαια αλλά μπορεί και να προλάβεις. Εμείς δεν ήμασταν τυχεροί γιατί είχε αρκετές βροχές)
ζ. Η εποχή είναι τέλεια για σέλας και αυτό μπορώ να το επιβεβαιώσω!!! :clap:

2. Απο το ψάξιμο που είχα κάνει μέχρι 100€/βράδυ θεωρείται φθηνό. Μέχρι 150€/βράδυ νορμάλ. Απο εκεί και πέρα άσε....Τα καταλύματα τα είχαμε κλείσει όλα με το ρίσκο να χάσουμε χρήματα. Νότια κλείστα όλα οποσδήποτε από τώρα. Οι επιλογές είναι λίγες και ακριβές. Όσο το αφήνεις θα μείνουν μόνο τα πανάκριβα. Είναι πολύ τουριστική η νότια πλευρά και εξαντλούνται γρήγορα. Βόρεια (Egilsstadir και Akureyri) μέχρι και λίγο πριν το ταξίδι είχε πολλά διαθέσιμα (δεν ανεβαίνουν πολλοί τον Μάρτη βόρεια). Εμείς τα είχαμε κλείσει όλα όμως γιατί είχαμε που είχαμε τα χιλιόμετρα, δεν θέλαμε να ψάχνουμε εκείνη την στιγμή και που θα μείνουμε...
Το πιο δύσκολο κομμάτι που παίζει να αποκλειστείς είναι όταν πας να ανέβεις από Breiddalsvik προς Egilsstadir (είναι ο κεντρικός δρόμος και ήταν κλειστός όταν ήμασταν εμείς λόγω χιονιού) ή απο Reydarfjördur προς Egilsstadir (εναλλακτικός δρόμος, χωματόδρομος από κάποιο σημείο και έπειτα) που ήταν ανοιχτός αλλά ήταν λίγο ζορικός.

Αν έχεις στο μυαλό σου να ακολουθήσεις το ίδιο πρόγραμμα, ετοιμάσου για πολλές ώρες οδήγησης, ακόμα και βράδυ! Ιδανικά νομίζω έπρεπε να είχαμε 1 ακόμα μέρα για να έβγαινε το πρόγραμμα πιο σωστά.
 
Last edited:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μη πάρεις μικρό αμάξι. Θες βάρος. Επίσης μην πάρεις jimny γιατί έχουν ψηλό κέντρο βάρους και υπάρχει κίνδυνος τουμπαρίσματος. Αν δε μπορείς να πάεις jeep λόγω κόστους, τουλάχιστον πάρε ένα hatchback
Πολύ χρήσιμη πληροφορία. Δείνω 20 like :)
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Απέφευγα αυτή την ιστορία γιατί η Ισλανδια είναι ο καημός μου και ήξερα ότι αν την διάβαζα θα ενθουσιαζόμουν (και θα ζήλευα :haha: ) απίστευτα :p Υπέροχες οι φωτογραφίες σου,αλλά και το κείμενο σου, μας ταξιδεύουν εκεί! Η Ισλανδια είναι σαν να βρίσκεται σε διαφορετικό πλανήτη, πρέπει να ήταν αξέχαστη εμπειρία και να περάσατε τελεια όλοι μαζί! Κάποια στιγμή θα πραγματοποιήσω και εγώ αυτό το ταξίδι :icon_redface:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.717
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom