Ισλανδία Ισλανδία - Η απόκοσμη ομορφιά

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Φιλε @panlek30 πολυ ζωντανη η περιγραφη σου με σκεψεις, συναισθηματα, εικονες.
Κρεμομαι απο τα δαχτυλακια σου! Γραφε, γραφε :D
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Διαβάζω και πάλι οποιαδήποτε ιστορία περί Ισλανδίας πετύχω, μέχρι να πάμε ξανά εκεί. Μαγικό μέρος, και πολύ ενδιαφέρουσα η εμπειρία σας με τέτοιο καιρό. :clap:
Πάντα υπήρχε στο μυαλό μου αυτό το ταξίδι. Η δικιά σου ιστορία όμως ήταν αυτή που με έκανε να πείσω την παρέα μου και πατήσαμε το click για τα εισιτήρια! ;)
Υγ. Και εγώ την ίδια αίσθηση έχω. Ότι υπάρχουν εκκρεμότητες ακόμα!
 
Last edited:

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Φιλε @panlek30 πολυ ζωντανη η περιγραφη σου με σκεψεις, συναισθηματα, εικονες.
Κρεμομαι απο τα δαχτυλακια σου! Γραφε, γραφε :D
Dina αυτός ήταν ο σκοπός. Επειδή έχουν γραφτεί πάρα πολλά πράγματα για την Ισλανδία, δεν είχε νόημα να ξαναγράψω απλά τα αξιοθέατα. Δεν ήθελα να γράψω για το τι είδαμε αλλά πώς το βιώσαμε. Ουσιαστικά για ημερολόγιο πρόκειται, όχι για ιστορία. Πρώτα για μένα το γράφω για να διατηρήσω την ανάμνηση ζωντανή και μετά για όποιον άλλο την βρίσκει ενδιαφέρουσα και χρήσιμη να την διαβάσει. Ζήσαμε έντονες στιγμές εκεί...
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει στο φόρουμ.Εξαιρετική και άμεση αφήγηση και υπέροχες φωτογραφίες!πραγματικά ήταν λες και ήμουν εκεί!!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Από τις καλύτερες ιστορίες που έχω διαβάσει στο φόρουμ.Εξαιρετική και άμεση αφήγηση και υπέροχες φωτογραφίες!πραγματικά ήταν λες και ήμουν εκεί!!
Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και χαίρομαι πολύ που σ' αρέσει. Έχει πολύ "ψωμί" ακόμα...
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Η ώρα είχε πάει γύρω στις 5.30 και με βάση το πρόγραμμα θα πηγαίναμε στην χερσόνησο Dyrholaey να δούμε την θέα που προσφέρει στον ωκεανό και την φυσική αψίδα που έχουν σχηματίσει τα βράχια από λάβα. Ποια θέα δηλαδή με την βροχή που είχε;! Στάζαμε εντωμεταξύ από πάνω ως κάτω! Ποιος ξαναβγαίνει έξω να δει την θέα! Τα πόδια μας έτρεμαν! Η Dyrholaey κάηκε! Συνεχίζουμε...

Το επόμενο αξιοθέατο στην διαδρομή μας ήταν παραλία Reynisfjara. Παρά την κούραση μας, αυτή δεν μπορούσαμε σε καμία περίπτωση να την προσπεράσουμε! Αυτά τα βράχια βασάλτη μας είχαν καρφωθεί στον εγκέφαλο! Τόσο εξωπραγματικά! Τόσο ψηλά και υπέροχα! Μεγαλύτερος καλλιτέχνης από την ίδια την φύση δεν υπάρχει τελικά!
βασαλτες.jpg

Τα κύματα εκεί τεράστια! Είχαν καταπιεί την μισή παραλία!
κυμα.jpg

Σε κάθε ανασήκωμα του ποδιού να περπατήσεις, αισθανόσουν ότι στο επόμενο βήμα ο αέρας κάπου θα σε πετάξει. Είδαμε κόσμο να γαντζώνεται από όπου μπορεί για να μη τους πάρει και τους σηκώσει! Είδαμε πινακίδες που προειδοποιούσαν για την επικινδυνότητα των κυμάτων και για τον κόσμο που πνίγηκε επειδή προσπάθησε να προσεγγίσει τη θάλασσα!
ταμπελα.jpeg

Λίγο risky να πηδήξω με αυτό τον αέρα αλλά τα κατάφερα!:)
βασαλτες2.jpg

Στο βάθος δύο μεγάλοι μυτεροί βράχοι. Μια saga μιλάει για trolls που πέτρωσαν όταν τα βρήκε το φως της αυγής και πέρασαν στην αιωνιότητα!
κυμα2.jpg

Ευτυχώς το χωριό Vik είναι πολύ κοντά και κάπου θα βρούμε να φάμε. Με σύμβουλο όπως πάντα το tripadvisor, βρίσκουμε ένα όμορφο και “οικονομικό” για τα δεδομένα της Ισλανδίας μαγαζάκι. Φάγαμε ωραιότατα από μια μεγάλη πίτσα ο καθένας (20-23€/άτομο). https://www.tripadvisor.com.gr/Rest...11376-Reviews-Sudur_Vik-Vik_South_Region.html
Δεν κάτσαμε πολύ ώρα. Αυτό που θέλαμε όλοι ήταν να πάμε στο hostel που θα μέναμε απόψε να ξεκουραστούμε. Εξάλλου είχαμε δρόμο ακόμα. Είχα φροντίσει να διανυκτερεύσουμε κοντά στον παγετώνα Skaftafell γιατί την επομένη είχαμε κανονίσει hiking!

Σε κάποια φάση το GPS μας βγάζει από τον κεντρικό δρόμο δεξιά σε ένα χωματόδρομο. Πάμε και πάμε, στρίβουμε αριστερά, στρίβουμε δεξιά τίποτα. Πίσσα σκοτάδι, φώτα πουθενά! Αρχίζουν πάλι τα σενάρια...που πάμε; τι hostel είναι αυτό; ποιος θα μας ακούσει αν μας την πέσουν τη νύχτα και μας πάρουν κανένα νεφρό και τα σχετικά. Μια χαρά ήταν οι άνθρωποι αν εξαιρέσεις το πρώτο σοκ, όταν για να μπούμε έπρεπε υποχρεωτικά να βγάλουμε τα παπούτσια! Μετά το καταλάβαμε φυσικά και είχαν δίκιο! Τα μποτάκια όλων ήταν μες την λάσπη. Φαντάσου να κυκλοφορούσαν με αυτά μέσα έξω! Καλά κάνουν. Είχε πλάκα πάντως που όλοι κυκλοφορούσαν με κάλτσες και δίχαλες σαγιονάρες.
Το γέλιο που κάναμε εκείνο το βραδύ θα το θυμόμαστε μια ζωή. Λίγο που μας βγήκε κούραση, λίγο η κατάσταση του δωματίου, κλαίγαμε απ' τα γέλια! Έπρεπε κάπου και κάπως να στεγνώσουμε τα ρούχα! Όλα έσταζαν, τι να κάνουμε; Όπου καλοριφέρ, κρεβάτι καρεκλά και πόρτα, κρεμόταν και από κάτι! Μπουφάν, ισοθερμικά, κάλτσες, παντελόνια, εσώρουχα, πετσέτες, ένα τρελάδικο! Ήταν που ήταν το δωμάτιο μικρό με το ένα κρεβάτι πάνω στο άλλο, απλώναμε παντού και από κάτι, σε κάποια στιγμή δεν μπορούσαμε να κινηθούμε καν! Τσαντίρι κανονικό! Σκύβαμε να πάρουμε κάτι από την βαλίτσα και όταν σηκωνόμασταν το κεφάλι μας έπεφτε στο βρακί που είχε απλώσει πριν λίγο ο άλλος. Ήθελα να ανέβω στο κρεβάτι μου (επάνω-κουκέτα), έπρεπε να ξε-απλώσω από την σκάλιτσα κανα δυο πετσέτες και παντελόνια για να ανέβω και να τα ξανα-απλώσω! Κωμικοτραγικές καταστάσεις…
τσαντιρακι.jpeg

Ωραίες στιγμές και γέλιο με το τίποτα! Στιγμές που συνειδητοποιείς πόσο σημαντικό είναι η καλή παρέα στα ταξίδια! Μια καλή παρέα μπορεί πραγματικά να απογειώσει ένα ταξίδι. Μπορεί ακόμα και τις πραγματικά δύσκολες καταστάσεις να τις διακωμωδήσει και να τις θυμάσαι με χαρά!

Πριν κοιμηθούμε τσέκαρα το mail μου. Η εταιρία που είχαμε κλείσει το hiking για αύριο μας ενημέρωνε ότι ακυρώνεται λόγω κακοκαιρίας! Ποσό κρίμα! Πως και πως το περιμέναμε! Το hiking στο παγετώνα πάει… Δεν υπήρχε όμως εναλλακτική να το κάνουμε άλλη μέρα γιατί θα συνεχίζαμε για βόρεια! Το κάλο είναι ότι ήμασταν προετοιμασμένοι για τέτοιες καταστάσεις. Ο καιρός εδώ είναι εντελώς απρόβλεπτος και αυτό το ξέραμε! Ήμασταν προετοιμασμένοι ακόμα και ότι μπορεί κάπου να αποκλειστούμε και να μην μπορέσουμε καν να συνεχίσουμε κάνοντας το γύρο του νησιού που ήταν και ο στόχος μας. Όλα στο πρόγραμμα είναι! Δεν πειράζει. Και μονό το γεγονός ότι πατούσαμε αυτή τη γη αρκούσε!

Η μέρα αυτή ήταν σίγουρα η πιο εξαντλητική του ταξιδιού μας. Ξεπεράσαμε τις αντοχές μας, ψυχικές και σωματικές. Αποθέματα όμως υπάρχουν ακόμα πολλά. Αύριο μια καινούργια γεμάτη μέρα ξεκίνα.
Απόψε, ακόμα ένα βραδύ χωρίς σελάς. Υπήρχε δραστηριότητα με βάση τo site www.vedur.is που τσεκάραμε καθημερινά άλλα o ουρανός ήταν γεμάτος σύννεφα και δεν ήταν ορατό σε μας. Μόνο βόρεια έδειχνε να έχει ξαστεριά και εμείς ήμασταν ακόμα νότια! Κρίμα!
Θα είμαστε τυχεροί άραγε τις επόμενες μέρες ή θα μείνει απλά ένα ακόμη όνειρο;
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Υπέροχη από την πρώτη στιγμή η ιστορία σου! Μπράβο και να κάνετε συχνά ταξίδια. Εγώ με την παρέα μου κάνουμε αρκετά, αλλά εκείνο που μας εξιτάρει είναι το θέαμα και όχι (δυστυχώς) η παρέα. Περνάμε καλά, ναι. Αλλά αν το μέρος δεν μας αρέσει, το ταξίδι δεν το σώζει η καλή παρέα.
Ποτέ δεν κλείσαμε εισιτήρια επειδή ήταν φτηνά. Πάντα τα κλείνουμε την εποχή που μας βολεύει και αφού έχουμε δει και όλες τις άλλες παραμέτρους.Γι αυτό και Ισλανδία πήγαμε κατακαλόκαιρο.
Περιμένω τη συνέχεια.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Υπέροχη από την πρώτη στιγμή η ιστορία σου! Μπράβο και να κάνετε συχνά ταξίδια. Εγώ με την παρέα μου κάνουμε αρκετά, αλλά εκείνο που μας εξιτάρει είναι το θέαμα και όχι (δυστυχώς) η παρέα. Περνάμε καλά, ναι. Αλλά αν το μέρος δεν μας αρέσει, το ταξίδι δεν το σώζει η καλή παρέα.
Ποτέ δεν κλείσαμε εισιτήρια επειδή ήταν φτηνά. Πάντα τα κλείνουμε την εποχή που μας βολεύει και αφού έχουμε δει και όλες τις άλλες παραμέτρους.Γι αυτό και Ισλανδία πήγαμε κατακαλόκαιρο.
Περιμένω τη συνέχεια.
Να σαι καλά! Κάνουμε όσο αντέχει η τσέπη μας. Ηταν η πρώτη φορά που πήγαμε με παρέα. Πάντα ταξιδεύουμε οι 2 μας με την γυναικα μου. Δεν είναι εύκολο να ταιριάξουμε με παρέα σε ταξίδι γιατί τα προγράμματά μας είναι στρατιωτικά. Με τα παιδιά όμως ταιριάξαμε πολυ κ μακάρι να συντονιστούμε να ξαναπάμε κάπου. Αν ο προορισμός δε λέει, όντως δεν σώνεται εντελως αλλά σίγουρα η καλη παρέα βοηθάει να το διασκεδάσεις λίγο!
Μακάρι να μπορούσαμε και εμείς να κλείναμε οτι θέλαμε, όποτε θέλαμε. Δε μπορούμε όμως! Εχουμε στο μυαλό μας προορισμούς που μας ενδιαφέρουν κ οταν βρούμε καλή τιμή, κλείνουμε!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μακάρι να μπορούσαμε και εμείς να κλείναμε οτι θέλαμε, όποτε θέλαμε.
Δεν ήθελα να πω αυτό που λες. Ίσα-ίσα είναι συγκεκριμένες οι ημερομηνίες μας, γι αυτό και δεν μπορούμε να βρούμε εύκολα φθηνά εισιτήρια. Το καλό σε αυτό όμως είναι ότι μπορούμε και τα αγοράζουμε μερικούς μήνες νωρίτερα, οπότε κάτι κερδίζουμε.
Είναι βέβαια αλήθεια ότι αν θέμε να πάμε σε ένα σημαντικό προορισμό, δε θα σκεφτούμε την τιμή, αρκεί να μην ξεπερνά το συνολικό προϋπολογισμό.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.554
Likes
4.005
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
4η Μέρα

Το πρωί στις 08.00 μας βρήκε στην τραπεζαρία του Hvoll Guesthouse στο Kalfafell, το οποίο τελικά αποδείχτηκε αρκετά καλό και καθαρό, να παίρνουμε το πρωινό μας και να ψάχνουμε τρόπους να γεμίσουμε τη μέρα μας, εφόσον το hiking που είχαμε κανονίσει ακυρώθηκε. Δεν μπορούσαμε να το αφήσουμε να περάσει έτσι χωρίς να προσπαθήσουμε να βρούμε εναλλακτική. Ξεκινάμε προς το εθνικό πάρκο Skaftafell με την ελπίδα ότι κάτι μπορεί να έχει αλλάξει και θα βρούμε είτε με την εταιρία που είχαμε κλείσει είτε με κάποια άλλη, να κάνουμε μια δραστηριότητα. Κατά την διαδρομή, περνάμε όμορφα τοπία...
road.jpg


road2.jpg

Ήδη από τον δρόμο μπορούμε να δούμε τον παγετώνα και ανυπομονούμε να φτάσουμε!
road glacier.jpg

Φτάνουμε στο κέντρο επισκεπτών αλλά δυστυχώς ο δυνατός αέρας και η ασθενής βροχή που είχε εκείνη τη στιγμή, πάγωσε όλες τις δραστηριότητες. Οι ice caves επίσης λόγω των βροχών του τελευταίου 15πενθήμερου δεν ήταν ασφαλείς προς επίσκεψη! Τι να κάνουμε, πάνω απ’ όλα η ασφάλεια!

Όπως και να ‘χε όμως, δεν υπήρχε περίπτωση να φύγουμε χωρίς να δούμε από κοντά τον παγετώνα. Ρωτήσαμε στις πληροφορίες και πήραμε λοιπόν το μονοπάτι που ακολουθούν τα groups που πάνε για hiking και φτάνει έως εκεί. Δεν ήταν μεγάλη απόσταση, νομίζω κάτι λιγότερο από 1,5 χλμ. αλλά με τσουχτερό κρύο και ψιλόβροχο! Μετά τα πρώτα 500μ άρχισε να ξεπροβάλλει η γλώσσα του παγετώνα ανάμεσα σε δύο βουνά, σαν τουρκουάζ γίγαντας! Πρώτη φορά βλέπαμε παγετώνα και ήμασταν μαγεμένοι. Τι χρώμα ήταν αυτό; Αληθινό είναι;
Όσο πλησιάζαμε τόσο αποκαλύπτονταν το μέγεθός του. Είναι ο μεγαλύτερος παγετώνας της Ευρώπης και μέσα του βρίσκονται ακόμα και σήμερα ενεργά ηφαίστεια. Με λύπη μας διαπιστώσαμε στο κέντρου του πάρκου πόσο πολύ έχει συρρικνωθεί τα τελευταία 100 χρόνια. Η υπερθέρμανση του πλανήτη τον καταστρέφει με τρομακτικούς ρυθμούς! Η τήξη των πάγων έχει δημιουργήσει μια λίμνη στη βάση του. Η φύση και εδώ μεγαλούργησε!
glacier4.jpg

Δεν ήταν εύκολη υπόθεση να τον προσεγγίσουμε γιατί σε κάποια στιγμή έπρεπε να περάσουμε ένα παγωμένο ποταμάκι από πάνω για να φτάσουμε στην απέναντι άκρη. Το στρώμα πάγου όμως δεν ήταν πολύ χοντρό. Πατούσαμε και ακούγαμε κρακ κρακ τα σπασίματα του πάγου. Κρύος ιδρώτας μας έλουσε μέχρι να περάσουμε απέναντι μη ξέροντας τι βάθος μπορεί να έχει. Ρωσική ρουλέτα ένα πράμα…
Πράγματι η Pingui προχωρώντας ανέμελη και χαζεύοντας την πρωτόγνωρη θέα, πάτησε σε ένα λεπτό κομμάτι πάγου, έσπασε και βούτηξε το πόδι της μέχρι το γόνατο! Για καλή της τύχη ήταν δίπλα στα στιβαρά μπράτσα της Frosty και πιάστηκε από πάνω της! Μ’ αυτά και μ’ αυτά και με πατήματα γάτας, τα καταφέραμε και φτάσαμε στον παγετώνα…
glacier2.jpg


glacier3.jpg


glacier5.jpg


glacier6.jpg

Μείναμε αποσβολωμένοι απ' αυτό που αντικρίζαμε! Μπροστά μας να απλώνεται όλος ο παγετώνας και πίσω μας η λίμνη. ΔΕΟΣ!!!
Στα χέρια τα δικά μου και του Pollar Bear έγραφαν συνεχώς οι GoPro μας! Ξαφνικά ο Pollar Bear αρχίζει τα παράπονα στην Pingui ότι σ’ όλο το ταξίδι μόνο αυτός τραβάει, ότι δεν είναι μέσα ούτε σε ένα πλάνο και της δίνει την κάμερα...
Η Pingui ξεκινά τη μαγνητοσκόπηση αμέριμνη και ο Pollar Bear αρχίζει να ψελλίζει κάτι. Αυτή δίχως ίχνος ρομαντισμού τον βλέπει να ζορίζεται, να σκύβει, να ξεφυσάει και ρωτάει απορημένη τι έπαθε, μήπως πονάει, μήπως κατουριέται και τα σχετικά…:haha:
Τότε γονατίζει λέγοντας τρυφερά λόγια, βγάζει ένα μονόπετρο και της κάνει πρόταση γάμου.!!!:clap:
proposal.jpeg

proposal new.jpeg

Πραγματικά δε νομίζω ότι θα μπορούσε να βρει καλύτερο σημείο. Πρόταση σε παγετώνα! Η στιγμή καταγράφηκε 2κάμερο. Η μια μάλιστα σε πρώτο πλάνο, από τα χέρια της Pingui και η άλλη από εμένα.
Δάκρυα χαράς, χειροκροτήματα από τους περαστικούς, χαμός!:xalara:

Μέτα από αυτές τις καθημερινές καταστάσεις, ξεκίνησε η γλιστερή προσπάθεια κατάβασης από τον παγετώνα. Δεν είχαμε κάνει πάνω από 10 βήματα κι όμως για αυτά τα 10 βήματα μας πήρε 10 λεπτά για να μπορέσουμε να κατεβούμε. Εξαιρετικά επικίνδυνο! Σαν γυάλινος βράχος. Αδύνατον να κινηθείς πάνω του χωρίς καρφιά!
Κατά την επιστροφή το κάψαμε....:lol:
crazy.jpg

Μπορεί hiking στο παγετώνα να μην καταφέραμε να κάνουμε αλλά φτάσαμε, τον αγγίξαμε, πατήσαμε πάνω του, κάναμε μία πρόταση γάμου και ρίξαμε και τους χορούς μας!
Ευτυχισμένοι, με ένα επιπλέον μονόπετρο και τις μύξες χαράς της Pingui:haha:, ξαναπήραμε το δρόμο για την είσοδο του πάρκου.
 
Last edited:

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.557
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Μπορεί hiking στο παγετώνα να μην καταφέραμε να κάνουμε αλλά φτάσαμε, τον αγγίξαμε, πατήσαμε πάνω του, κάναμε μία πρόταση γάμου και ρίξαμε και τους χορούς μας!
Ρε παιδιά, λίγα ήταν; Απίθανα.
 

NightcoreKing

Member
Μηνύματα
241
Likes
567
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο_Καλοκαίρι :P
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Ζηλανδια!
Respect στον Αρκουδοοοο, έλα ρε τρελέ αλάνι ! (και να ήθελε δε θα μπορούσε να σου πει όχι-θα της έδινες μια κ θα βούλιαζε πιθανότατα xD)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.795
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom