Ισλανδία Ισλανδία - Η απόκοσμη ομορφιά

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Απορία σχετικά με την πρόσβαση στις δύο πλευρές του Dettifoss: Υπάρχει σήμανση; Διακριτά μονοπάτια;
Καλή χρονιά Ντίνα. Τουλάχιστον από την μεριά που πήγα εγώ, σε κάποιο σημείο σταματούσε ο δρόμος και άφηνες το αμάξι σε ένα παρκινγκ. Από εκεί υπήρχε σηματοδοτημένο μονοπάτι που ακόμα και τότε που ήταν τα πάντα στρωμένα με χιόνι ήταν ευδιάκριτο.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλησπέρα,πιστεύεις οτι σε 7 μέρες(6 βράδια) μπορούμε να δούμε τα βασικά?
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα,πιστεύεις οτι σε 7 μέρες(6 βράδια) μπορούμε να δούμε τα βασικά?
Καλημέρα Στάθη. Όταν λές "βασικά" εννοείς την νότια πλευρά; Για ποιο μήνα το σκέπτεσαι;
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καλημέρα. Λέμε για τέλη Μαΐου.
Οσο για τα βασικά εσύ θα μου πεις,θα θέλαμε να πάμε κ στον βορρά πάντως.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
1. Το τέλη Μαίου είναι πολύ καλό γιατι σημαίνει μεγάλες μέρες
2. Θεωρώ αυτονόητο οτι θα έχεις δικό σου αμάξι
3. Τα 6 βράδια δεν επαρκούν για να κάνεις τον γύρο. Αν αφαιρέσεις την πρώτη μέρα που θα φτάσεις και θα μείνεις Reykjavik και το τελευταίο που θα πρέπει να είσαι πάλι έκει για την πτήση, μένουν 4 βράδια για τον γύρο. Με τίποτα. Εμείς είχαμε 7 βράδια και πάλι ζοριστήκαμε... Επειδή θα είναι μεγαλύτερες οι μέρες, αν εχεις όρεξη για αρκετα χλμ/μέρα και καλή οργάνωση, τα 7 βράδια είναι οριακά καλά. Οχι λιγοτερα όμως!
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι αν πάμε θα νοικιάσουμε αμάξι,εννοείτε!!
Τον γύρο δεν με νοιάζει να τον κάνω,βέβαια δεν ξέρω που είναι το καθε σημείο ενδιαφέροντος για να σου πω με σιγουριά.
Το κακό είναι οτι είναι ακριβά τα εισιτήρια και κάποια πιο φτηνά είναι με μεγάλη ενδιάμεση στάση. Αυτό με κάνει να το σκέφτομαι λίγο.
Όσο για τις μέρες δυστυχώς δεν γίνεται παραπάνω λόγο δουλειάς. Με το ζόρι αν θα μπορέσει να μπει άλλο ένα βράδυ αλλά δεν το ξέρω ακομα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση.

Ναι αν πάμε θα νοικιάσουμε αμάξι,εννοείτε!!
Τον γύρο δεν με νοιάζει να τον κάνω,βέβαια δεν ξέρω που είναι το καθε σημείο ενδιαφέροντος για να σου πω με σιγουριά.
Το κακό είναι οτι είναι ακριβά τα εισιτήρια και κάποια πιο φτηνά είναι με μεγάλη ενδιάμεση στάση. Αυτό με κάνει να το σκέφτομαι λίγο.
Όσο για τις μέρες δυστυχώς δεν γίνεται παραπάνω λόγο δουλειάς. Με το ζόρι αν θα μπορέσει να μπει άλλο ένα βράδυ αλλά δεν το ξέρω ακομα.
Αν θες να πας και βορρά, αυτό σημαίνει αυτόματα οτι θα κάνεις τον γύρο. Αυτό σημβαίνει γιατί ακόμα και μέχρι το Egilsstaðir να φτάσεις που δεν είναι καν βόρεια - είναι ανατολικά - είτε γυρίσεις πίσω απο τον ίδιο δρόμο, είτε κάνεις τον γύρο, τα χιλιόμετρα δεν διαφέρουν. Οπότε το βασικό είναι να δεις πόσες μέρες μπορείς να έχεις.
1. αν έχεις 6 βράδια μένεις στο νότο και φτάνεις μέχρι την Jökulsárlón. Αν σε βγάλει ο χρόνος αφιερώνεις και μία μέρα για την χερσόνησο Snaefellsnes.
2. αν έχεις 7 μπορείς να κάνεις τον γύρο.
3. το εισιτηρια είναι πάντα ένα θέμα για ισλανδία. Ο τρόπος για να βρεις φθηνά είναι να το πας αντίθετα. Πρώτα δηλαδή να δεις πότε έχει φθηνές πτήσεις και μετα να αποφασίσεις το πότε. Ξέρω όμως οτι δεν έχουν όλοι αυτή την ευελιξία...
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αιγυπτος
Τρομερο ταξιδι! Και αναλυτικος οδηγος σε ευχαριστουμε! Αυτες τις προσφορες της Lufthansa ποτε βγαινουν δε βρισκω τιποτα θα τρελαθωωωω!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Τρομερο ταξιδι! Και αναλυτικος οδηγος σε ευχαριστουμε! Αυτες τις προσφορες της Lufthansa ποτε βγαινουν δε βρισκω τιποτα θα τρελαθωωωω!
Να σαι καλά. Πέρυσι είχε βγάλει προσφορά μέσα στον Αύγουστο για τον Μάρτη που κλείσαμε εμείς...
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Kαλημερα και καλο μηνα. Πρωινος καφες ετοιμος και εντατικη μελέτη των γραφομενων εδω. Σκεφτομαι να παω μονος μετα τις 20-8-2019 που πεφτουν οι τιμές, για 10ημερο roadtrip. Το εμποδιο ειναι το αυξημένο κοστος αλλα ηδη διαβασα καταπληκτικα πραγματα εδω...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Kαλημερα και καλο μηνα. Πρωινος καφες ετοιμος και εντατικη μελέτη των γραφομενων εδω. Σκεφτομαι να παω μονος μετα τις 20-8-2019 που πεφτουν οι τιμές, για 10ημερο roadtrip. Το εμποδιο ειναι το αυξημένο κοστος αλλα ηδη διαβασα καταπληκτικα πραγματα εδω...
Μόνος στην Ισλανδία! Καταπληκτικό!:)
Ελπίζουμε όταν επιστρέψεις να μας μεταφέρεις εμπειρία και πληροφορίες. Μην μας ξεχάσεις ;)
 

r31134

Member
Μηνύματα
32
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Πρωτα ο Θεος,επειδη εχει αρκετη προεργασια για να πεσω εντος budget ,διαβαζω γενικα και μιλησα ηδη με site Ισλανδικο που στο οργανωνει αρκετα καλα αλλα ενδεικτικα για 10ημερο βγαινει πανω 2500-3000 ευρω ολα μεσα.Τα ελληνικα ταξιδιωτικα γραφεια ζητανε τρελα λεφτα για 5 ημερες. Οποτε η σχεδιαση θα γινει απο εμενα αποκλειστικα με βαση τις εμπειριες ατομων που πηγαν. Φυσικα και θα κανω δικη μου αναλυτικοτατη ιστορια.Η μεγαλυτερη σπαζοκεφαλια ειναι να μοιρασεις αποστασεις-αξιοθεατα και να βρεις αξιοπρεπη οικονομικα καταλυμματα. Ολα τα αλλα ειναι πιο ευκολα. Το 2009 ειχα φαει αποτυχια στο να παω Ιαπωνια αλλα τωρα δεν το χανω.
Φυσικα θα δω μηπως εμφανιστει καποιος εθελοντης ωστε το κοστος να γινει κατα πολυ φυσιολογικοτερο
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom