Ισλανδία Ισλανδία Πρόγραμμα

Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Να μαιιι. Επανηλθα δριμυτερη και πανετοιμη με ενα δυνατο-απαιτητικο προγραμμα το οποιο παραθετω για σχολιασμο. Μη το χω φορτωσει πολυ δε ξερω.. Ελπιζω να χουμε τον καιρο με το μερος μας. Οι μερες ειναι μεγαλες παντως αυτο ειναι στα συν

5-6/9 ΑΘΗΝΑ-ΑΜΣΤΕΡΝΤΑΜ-ΚΕΦΑΒΛΙΚ 21:55-08:30

6/9

Άφιξη- παραλαβή αυτοκινήτου

Ρέυκιαβικ - εφοδιασμός σουπερ-μάρκετ

Διαμονή εκεί.

7/9

Golden cycle

Kerid crater

Hrunalaug hot bath.

Διαμονη Hella

8/9

Seljavallalaug hot pool

Seljalandsfoss – Gljúfrafoss

Skogafoss

Plane Wreck – Black beack.

Διαμονη πριν το Kalfafell (αναμεσα σε Vik και Skaftafell)

9/9

Svartifoss

οργανωμένη πεζοπορία στον παγετώνα Skaftafell (?)

Jokulsarlon-Diamond Beach

Διαμονή Hofn

10/9

Παράκαμψη στα βουνά Vestrahorn-Stocksnes για ωραίες φωτογραφίες - τοπία

Folaldafoss

Fardagafoss

Seydisfjordur

Διαμονή Εgilsstadir

11/9

Dettifoss - Selfoss(?)

Krafla crater - αξιοθέατα γύρω απτή λίμνη Myvatn

Βουτιά στα λουτρά

Διαμονή λίγο μετά τη λίμνη

12/9

Godafoss

Αkureyri

Διαδρομή ως το Hofsos από rd 82 και 76 (Laufas turf homes, Siglutjordur, infinity pool Hofsos)

Διαμονή Hofsos

13/9

Προς Snaefellsnes Peninsula ότι μπορέσουμε και δούμε.

Διαμονή Stykkisholmur.

14/9 Υπόλοιπα αξιοθέατα της χερσονήσου

Ηraunfossar- Barnafossar (?)

Αεροδρόμιο- παράδοση αυτοκινήτου

21:55 αναχώρηση
Λαχάνιασα.... :D:D
Πάει γρήγορα το πρόγραμμα, αλλά εφόσον αποφασίσατε για πλήρη κύκλο, αναγκαστικά θα πάτε έτσι.
Προσοχή τον αέρα στα νότια, έλεγχο τον καιρό και τους δρόμους στα αντίστοιχα site όσο πιο συχνά γίνεται, εννοώντας κάθε ώρα ;).
Και, αν τελικά θέλετε να απολαύσετε κάποιο μέρος παραπάνω, και μπορείτε να ακυρώσετε κάτι άλλο, κτλ, κτλ, μην αγχώνεστε. Δεν έχει σημασία να πας παντού, αλλά να ευχαριστηθείς εκεί που πας.
Καλή συνέχεια στην προετοιμασία σας, και φυσικά καλό ταξίδι!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
13/9

Προς Snaefellsnes Peninsula ότι μπορέσουμε και δούμε.

Διαμονή Stykkisholmur.

14/9 Υπόλοιπα αξιοθέατα της χερσονήσου

Ηraunfossar- Barnafossar (?)

Αεροδρόμιο- παράδοση αυτοκινήτου

21:55 αναχώρηση
Νομίζω οτι στις 13/09 δεν θα προλάβετε να δείτε και πολλά πράγματα απο τη χερσόνησο, οπότε στις 14/09 δεν χωράει η χερσόνησος, μετά η διαδρομή μέχρι το Hraunfossar και τέλος να καταλήξετε στο αεροδρόμιο για αναχώρηση.

Μπορεί να μην έχω πάει ακόμα, αλλά η τελευταία μέρα μου φαίνεται too much! Η χερσόνησος Sneafellsnes και γενικά η περιοχή Borgarnes έχουν και σημεία ιστορικού ενδιαφέροντος εκτός απο τα κάλλη της Ισλανδικής φύσης ("τι μου λέει τώρα" θα μου πείς εσύ :haha: ).

Υ.Γ. 1. Δεν έχω πάει ακόμα, αλλά θα πάω πρίν απο εσάς οπότε όταν γυρίσω θα έχω καλύτερη εικόνα και θα μπορώ να βοηθήσω καλύτερα.

Υ.Γ. 2. Απο το πρόγραμμα σας φαίνεται οτι έχετε μεγάλη επιθυμία να κάνετε λουτρά. Σε μία βδομάδα έχετε βάλει 3 λουτρά, τα οποία θέλουν και τον χρόνο τους. Αλλά όπως και να έχει γούστα είναι αυτά :)

Υ.Γ. 3. Οι διαδρομές σας δεν είναι μεγάλες χιλιομετρικά απο άποψη οδήγησης, αλλά υπολόγιζε κανα 3ωρο επιπλέον απο αυτό που λέει το google, ειδικά σε αυτές που δεν θα κινείστε μόνο στον Ring Road. Είναι όμως μεγάλες χιλιομετρικά απο άποψη αξιοθέατων, δλδ δεν θα προλάβετε να δείτε και πολλά. Και πάλι στο λέω με επιφύλαξη γιατί δεν το έχω κάνει ακόμα. Και φυσικά δεν ξέρω τις αντοχές σας στην οδήγηση και πόσοι οδηγοί θα είστε.
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Eυχαριστω για τις παρατηρησεις σου! Τα λουτρα (περα απο τη λιμνη Myvatn) τα χω προαιρετικα. Ειδικα στο Hofsos δε μας καιει και πολυ. Οπως και καποια αλλα μπορουν να παραληφθουν αν χρειαστει, οπως το plane wreck ή καποιοι οχι και τοσο γνωστοι καταρρακτες. Διατηρω ομοιως αμφιβολια για την προτελευταια μερα προς τη χερσονησο, τι θα μπορεσουμε να δουμε χωρις να κανουμε πολλα μπρος πισω. Εχω σημειωσει πολλα, αλλα τα περισσοτερα τα εχω ως απλο περασμα, οχι πολυ ωρα πεζοποριας. Δε ξερω πως θα χωρεσω τους Ηraunfossar- Barnafossar, αυτους θα ηθελα σιγουρα να τους δω! Ποτε με το καλο πας εσυ;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Eυχαριστω για τις παρατηρησεις σου! Τα λουτρα (περα απο τη λιμνη Myvatn) τα χω προαιρετικα. Ειδικα στο Hofsos δε μας καιει και πολυ. Οπως και καποια αλλα μπορουν να παραληφθουν αν χρειαστει, οπως το plane wreck ή καποιοι οχι και τοσο γνωστοι καταρρακτες. Διατηρω ομοιως αμφιβολια για την προτελευταια μερα προς τη χερσονησο, τι θα μπορεσουμε να δουμε χωρις να κανουμε πολλα μπρος πισω. Εχω σημειωσει πολλα, αλλα τα περισσοτερα τα εχω ως απλο περασμα, οχι πολυ ωρα πεζοποριας. Δε ξερω πως θα χωρεσω τους Ηraunfossar- Barnafossar, αυτους θα ηθελα σιγουρα να τους δω! Ποτε με το καλο πας εσυ;
Εγω που εχω παει σου λεω οτι βγαινει το προγραμμα σου κ μαλιστα μου αρεσει και πολυ. Βεβαια ειμαστε λιγο σκληροπυρηνικοι εμεις. Στρατιωτικο προγραμμα κλτ. :lol: Περιπου το ιδιο ακολουθησαμε κ εμεις. Αν θες διαβασε την ιστορια μου.
Την τελευταια μερα στις 21.55 πετας ή ειναι η ωρα που θες να εισαι στο αεροδρομιο;
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Εγω που εχω παει σου λεω οτι βγαινει το προγραμμα σου κ μαλιστα μου αρεσει και πολυ. Βεβαια ειμαστε λιγο σκληροπυρηνικοι εμεις. Στρατιωτικο προγραμμα κλτ. :lol: Περιπου το ιδιο ακολουθησαμε κ εμεις. Αν θες διαβασε την ιστορια μου.
Την τελευταια μερα στις 21.55 πετας ή ειναι η ωρα που θες να εισαι στο αεροδρομιο;
Eννοειται εχω διαβασει την ιστορια σας! Μου χει μεινει μαλιστα για καποιες...extreme-επικινδυνες καταστασεις που συναντησατε. Εμας ελπιζω να μας ευνοησει ο καιρος. Ειμαστε σκληροπυρηνικοι και ετοιμοι!
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Eννοειται εχω διαβασει την ιστορια σας! Μου χει μεινει μαλιστα για καποιες...extreme-επικινδυνες καταστασεις που συναντησατε. Εμας ελπιζω να μας ευνοησει ο καιρος. Ειμαστε σκληροπυρηνικοι και ετοιμοι!
Δεν μου απαντησες αλλα αν πετατε 21.55 και πρεπει να ειστε π.χ στις 19.45 αεροδρομιο για να αφησετε κ το αμαξι, νομιζω θα ζοριστειτε αρκετα...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τα λουτρα (περα απο τη λιμνη Myvatn) τα χω προαιρετικα. Ειδικα στο Hofsos δε μας καιει και πολυ.
Πλατσουρίστε όσο θέλετε, αν αυτό είναι που τραβάει η καρδιά σας! Εσείς θα διαλέξετε τι θα δείτε. Ήθελα μόνο να σου επιστήσω τη προσοχή και σε άλλες ομορφιές της χώρας.

Οπως και καποια αλλα μπορουν να παραληφθουν αν χρειαστει, οπως το plane wreck ή καποιοι οχι και τοσο γνωστοι καταρρακτες.
Ποια αξιοθέατα θα δείτε είναι καθαρά δικό σας θέμα. Δεν σου είπα να ακυρώσεις τίποτα απ' όσα διάλεξες να δείς.

Διατηρω ομοιως αμφιβολια για την προτελευταια μερα προς τη χερσονησο, τι θα μπορεσουμε να δουμε χωρις να κανουμε πολλα μπρος πισω.
Δεν χρειάζεται να κάνεις πισωγυρίσματα. Μπορείς απλά να αλλάξεις τον τόπο διαμονής και να επιλέξεις ένα μέρος πιο βαθιά στη χερσόνησο.

Εχω σημειωσει πολλα, αλλα τα περισσοτερα τα εχω ως απλο περασμα, οχι πολυ ωρα πεζοποριας.
Όλοι όσοι πάμε για συγκεκριμένο αριθμό ημερών, το ίδιο κάνουμε.

Δε ξερω πως θα χωρεσω τους Ηraunfossar- Barnafossar, αυτους θα ηθελα σιγουρα να τους δω!
Δεν ξέρω αν έχετε κλείσει τα καταλύματα ή γενικά τον τρόπο διαμονής σας, αλλά μπορείτε να ξεκινήσετε το ταξίδι σας δεξιόστροφα. Αν το κάνετε θα σας μείνει το Ρέικιαβικ στο τέλος και θα είστε πιο κοντά στο αεροδρόμιο.

Ποτε με το καλο πας εσυ;
Ιούλιο

Δεν μου απαντησες αλλα αν πετατε 21.55 και πρεπει να ειστε π.χ στις 19.45 αεροδρομιο για να αφησετε κ το αμαξι, νομιζω θα ζοριστειτε αρκετα...
Είτε το ένα είτε το άλλο, δεν θεωρείς οτι η διαδρομή αυτή
123 (2).png

είναι υπερβολική για την ημέρα αναχώρησης;
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Πλατσουρίστε όσο θέλετε, αν αυτό είναι που τραβάει η καρδιά σας! Εσείς θα διαλέξετε τι θα δείτε. Ήθελα μόνο να σου επιστήσω τη προσοχή και σε άλλες ομορφιές της χώρας.


Ποια αξιοθέατα θα δείτε είναι καθαρά δικό σας θέμα. Δεν σου είπα να ακυρώσεις τίποτα απ' όσα διάλεξες να δείς.


Δεν χρειάζεται να κάνεις πισωγυρίσματα. Μπορείς απλά να αλλάξεις τον τόπο διαμονής και να επιλέξεις ένα μέρος πιο βαθιά στη χερσόνησο.


Όλοι όσοι πάμε για συγκεκριμένο αριθμό ημερών, το ίδιο κάνουμε.


Δεν ξέρω αν έχετε κλείσει τα καταλύματα ή γενικά τον τρόπο διαμονής σας, αλλά μπορείτε να ξεκινήσετε το ταξίδι σας δεξιόστροφα. Αν το κάνετε θα σας μείνει το Ρέικιαβικ στο τέλος και θα είστε πιο κοντά στο αεροδρόμιο.


Ιούλιο


Είτε το ένα είτε το άλλο, δεν θεωρείς οτι η διαδρομή αυτή
View attachment 269582
είναι υπερβολική για την ημέρα αναχώρησης;
Ειχαμε κανει ακριβως την ιδια διαδρομη (εκτος τον hraunfossar) και διανυκτερευσαμε Reykjavik. Με τον hraunfossar ομως μεσα δεν βγαινει σιγουρα! Προσωπικα δεν θα το εκανα γιατι με αγχωνει να ξερω οτι πεταω την ιδια μερα. Αλλα καθαρα χρονικα αν το δεις βγαινει...
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ειχαμε κανει ακριβως την ιδια διαδρομη (εκτος τον hraunfossar) και διανυκτερευσαμε Reykjavik. Με τον hraunfossar ομως μεσα δεν βγαινει σιγουρα! Προσωπικα δεν θα το εκανα γιατι με αγχωνει να ξερω οτι πεταω την ιδια μερα. Αλλα καθαρα χρονικα αν το δεις βγαινει...
Ξέρω τι είχατε κάνει :)
Η τελευταία μέρα, είναι too much πιστεύω και ας μην έχω πάει ακόμα. Έχω κάνει παρόμοιες διαδρομές, και άλλες με πιο πολλά χιλιόμετρα, και ξέρω οτι φτάνεις βράδυ εκεί που θέλεις να φτάσεις τελικά, ακόμα και όταν είναι μεγάλο το εύρος της μέρας, γιατί θέλεις να δείς και αυτό και εκέινο και το παραπέρα :D
Εγώ είμαι λιγότερο στρατιωτικού τύπου :p
 

astirpal

Member
Μηνύματα
58
Likes
54
Επόμενο Ταξίδι
Ιαπωνια
Ταξίδι-Όνειρο
Αιγυπτος
Ξέρω τι είχατε κάνει :)
Η τελευταία μέρα, είναι too much πιστεύω και ας μην έχω πάει ακόμα. Έχω κάνει παρόμοιες διαδρομές, και άλλες με πιο πολλά χιλιόμετρα, και ξέρω οτι φτάνεις βράδυ εκεί που θέλεις να φτάσεις τελικά, ακόμα και όταν είναι μεγάλο το εύρος της μέρας, γιατί θέλεις να δείς και αυτό και εκέινο και το παραπέρα :D
Εγώ είμαι λιγότερο στρατιωτικού τύπου :p
Λογω κουρασης απτην ελλειψη υπνου ειπαμε να περασουμε τη πρωτη νυχτα Ρευκιαβικ. Την τελευταια μερα πεταμε στις 21:55 οποτε ναι σιγουρα θα χουμε μιση μερα, αποτι ειδα μαλλον δε θα παμε στους δυο καταρρακτες, which is ok. Καταλυματα κλεινω απτο booking αλλα με δωρεαν ακυρωση για ευελιξια!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ειμαστε σκληροπυρηνικοι και ετοιμοι!
Συ είπας!

Η τελευταία λύση που μπορώ να σκεφτώ είναι να φτάσετε πρωί (όπως έγραψες) στο αεροδρόμιο και να μείνετε στο Borgarnes ή στο Akranes ή κάπου εκεί τριγύρω. Θα μπορέσετε να ξεκουραστείτε και μετά να πάτε στους καταρράκτες, μιας και το εύρος της μέρας θα είναι μεγάλο.
Ακόμα και στο Ρέικιαβικ να μείνετε τη πρώτη μέρα, μπορείτε να ξεκινήσετε δεξιόστροφα, ώστε την δεύτερη μέρα να έχετε άνεση να διανύσετε τα λιγότερο απο 450χλμ που γράφει η παραπάνω διαδρομή!
Λύσεις για αυτό που θέλεις να δείς και για πολλά άλλα υπάρχουν, αρκεί να θέλεις. Το θέμα μας είναι πας και όχι το αντίθετο!
 

captain-cook

Member
Μηνύματα
28
Likes
53
Να μαιιι. Επανηλθα δριμυτερη και πανετοιμη με ενα δυνατο-απαιτητικο προγραμμα το οποιο παραθετω για σχολιασμο. Μη το χω φορτωσει πολυ δε ξερω.. Ελπιζω να χουμε τον καιρο με το μερος μας. Οι μερες ειναι μεγαλες παντως αυτο ειναι στα συν
Πόσοι οδηγοί είστε;
8/9

Seljavallalaug hot pool

Seljalandsfoss – Gljúfrafoss

Skogafoss

Plane Wreck – Black beack.

Διαμονη πριν το Kalfafell (αναμεσα σε Vik και Skaftafell)
Κοντά στον Skofagoss βρίσκεται ο Kvernufoss. Ρίξε μία ματιά αν σου αρέσει. Εμείς δυστυχώς δεν προλάβαμε να πάμε. Επίσης Dyrhólaey;

9/9

Svartifoss

οργανωμένη πεζοπορία στον παγετώνα Skaftafell (?)

Jokulsarlon-Diamond Beach

Διαμονή Hofn
Ο Svartifoss είναι μιάμιση ώρα περπάτημα πήγαινε έλα. Το hiking στον παγετώνα θα πάρει άλλες 2-3 ώρες. Μου φαίνεται λίγο κουραστικό.
Εδώ να προτείνω την λίμνη Fjallsárlón. Πήγαμε το Μάρτιο και ήμασταν μόνοι μας. Όλοι πηγαίνουν στην Jokulsarlon.

12/9

Godafoss

Αkureyri

Διαδρομή ως το Hofsos από rd 82 και 76 (Laufas turf homes, Siglutjordur, infinity pool Hofsos)

Διαμονή Hofsos
Αν είστε φαν της ψαρόσουπας οπωσδήποτε μία στάση στο χωριό Dalvik.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom