Ισλανδία Ισλανδία (Ρέυκιαβικ - Γύρος νησιού)

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Άνοιξα τρία παράθυρα, ένα με τον χάρτη, ένα με τις φωτο και ένα με την ιστορία και έκανα ένα ταξίδι αστραπή σε ένα παράξενο και γοητευτικό τόπο, μου κόπηκε η ανάσα με τον παγετώνα και στενοχωρήθηκα μόνο που δεν είδα όλες τις φωτογραφίες για τις οποίες υπάρχουν παραπομπές στην ιστορία. Mc Elc δεν ξέρω τι άλλο να σου πω, θα αρκεστώ σε αυτό: ένα μεγάλο ευχαριστώ.
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Mc θα μπορούσες να μας δώσεις και κάποιες λεπτομέρειες ως προς το κόστος των αεροπορικών, των ξενοδοχείων, του αυτοκινήτου κλπ για να δούμε αν μπορούμε να ελπίζουμε και μεις στο απώτερο μέλλον?
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ειδα τις φωτογραφιες: Εξαιρετικες. Τα τοπια φαινεται να εχουν ενα αποκοσμο χαρακτηρα, τελειως διαφορετικο απ'οτι εχουμε συνηθισει να περιμενουμε. Καποτε ισως να τα καταφερω να παω...
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Μου αρεσε που εισαι τοσο σχολαστικος κ τοσο λεπτομερης γιατι με βοηθαει για το σχεδιασμο του δικου μου ταξιδιου εκει.
Συνολικα για 5 μερες ποσα πληρωσατε?

Για να δεις Βορειο Σελας (που ειναι ενα ονειρο μου) μαλλον θα πρεπει να πας πιο χειμωνα ωστε να φαινεται καλα.Αλλα εκει κ παλι αν πας κ εχει συνεχως σκοταδι δεν θα βλεπεις τα υπολοιπα...

Πιστευω οτι η καλυτερη λυση (και συγνωμη που το γραφω σε αυτο το ποστ) ειναι να το δεις στη Φινλανδια γιατι 1.εχει ευρω (και δεν μπερδευεσαι με τις ισοτιμιες) 2.ειναι πιο φτηνη απο τις Σκανδιναυικες χωρες

Τυχερε....αντε κ στα δικα μας
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Οι φωτογραφίες είναι απλά απίστευτες! Είσαι πάρα πολύ τυχερός που πραγματοποίησες ένα τέτοιο ταξίδι!
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Σας ευχαριστώ όλους γιά τα καλά σας σχόλια. Φωτο έχω ήδη κατεβάσει στην gallery με αριθμούς που αντιστοιχούν στο κείμενο. Επίσης κατέβασα και χάρτη της διαδρομής. Έχω σκοπό στο άμεσο μέλλον να κάνω μια προσθήκη στο κείμενο με ''οδηγίες προς ναυτιλλομένους'' δηλαδή μερικές χρηστικές πληροφορίες γιά όσους ενδιαφέρονται ζεστά. Προς το παρόν να παραθέσω μερικά οικονομικά στοιχεία. Αεροπ. εισιτήρια για δυο άτομα με επιστροφή Αλεξ/πολη - Αθήνα και Αθήνα - Λονδίνο : 615 E (Aegean), Λονδίνο - Κέφλαβικ : 525 E (Iceland Express). Ξενοδοχείο στο Ρέυκιαβικ 5 βράδια : 450 E (το 1 βράδυ ήταν δωρεάν). Ξενοδοχεία στον γύρο 4 βράδια : 470 E. Ενοικίαση αυτοκινήτου για 9 μέρες : 460 E. Βενζίνη γιά 2350 km : 280 E. Δείπνα : 650 E. Καφέδες, ποτά : 250 E. Είσοδοι κλπ 100 E. Ήτοι σύνολο 3.800 E Δεν περιλαμβάνονται βέβαια τυχόν αγορές, σουβενίρ κλπ. Να σημειώσω όμως ότι εμείς μέχρι Λονδίνο θα ταξιδεύαμε ούτως ή άλλως για άλλο λόγο.
 

Elenik

Member
Μηνύματα
295
Likes
97
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΗΣΙΑ ΚΟΥΚ - ΑΛΑΣΚΑ
McElk,
πολύ ωραίο ταξίδι έκανες, πραγματικά εντυπωσιακό. Ήθελα να σε ρωτήσω κάτι αν μπορείς να βοηθήσεις. Ψαχνόμαστε με τον άντρα μου να πάμε κάπου να δούμε το βόρειο σέλας. Η ισλανδία είναι μία από αυτές τις χώρες που λένε ότι φαίνεται καλά. Εσύ το είδες ή πηγες άλλη περίοδο; Λένε Μάρτιο και Οκτώβριο ότι είναι καλύτερα να πας για να τοδεις. Έχει εκεί πληροφόριση του τύπου, που να πας για να το δεις και τετοια ή φαίνεται από παντού; Είμαστε στην αρχή της συλλογής πληροφοριών και όπως διαπιστώνεις έχουμε πολλές απορίες.
Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Φιλη Elenik ... Από τα λίγα που γνωρίζω, αναγκαίες αλλά όχι ικανές συνθήκες για να δει κανείς το Βόρειο Σέλας ή Northern Lights ή Aurora Borealis, όπως διαφορετικά λέγεται, στις Πολικές ζώνες είναι : Περίοδος από 15 Σεπτ. έως 15 Απρ., Αφέγγαρη νύχτα, Καθαρός ουρανός, Μακριά από φώτα πόλης. Εγώ στις 9 νύχτες μόνο μία πέτυχα με καθαρό ουρανό, ήμουν και μακριά από φώτα πόλης αλλά είχε ½ φεγγάρι. Όπως καταλαβαίνεις είναι πολύ σπάνιο να το δεις αν δεν είσαι μόνιμος κάτοικος εκεί. Τώρα από ότι είδα υπάρχουν προγράμματα τοπικών τουριστικών γραφείων που διοργανώνουν Tours για το Β. Σ. Η τιμή ενός που βλέπω είναι 5.900 ISK ήτοι 45 ? και σε πάνε μια νυχτερινή βόλτα μακριά από την πόλη για 3 – 5 ώρες σε μέρη με καλές συνθήκες παρατήρησης. Όλα όμως τα προγράμματα που είδα είχαν την υποσημείωση με κόκκινα γράμματα ότι «Η θέαση του Β. Σ. δεν είναι εγγυημένη» Δεν ανοίγεις όμως ένα καινούριο topic για ένα τέτοιο θέμα ; Μπορεί κάποια μέλη να έχουν περισσότερες γνώσεις ή και άμεση εμπειρία.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ούτε εγώ το είδα στη Βόρειο Λαπωνία, τα Χριστούγεννα. Αν και εκεί που ήμουν δεν ξημέρωνε, οποτε θεωρητικά είχα όλο το 24ωρο για να το δω, δυστυχώς, δεν μου έκανε τη χάρη. Ούτε ο ξάστερος ουρανός βοήθησε.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Να σαι καλά McElk. Ωραία η ιστορία ( και οι φωτό) , μας εφυγε και η περιεργεια για το πως ειναι η Ισλανδία.
Δεν θα ταν καλύτερα ομως οι φωτό να παρεμβάλλονται και μεσα στο κείμενο ωστε να τα βλέπουμε ταυτόχρονα;
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Να σαι καλά McElk. Ωραία η ιστορία ( και οι φωτό) , μας εφυγε και η περιεργεια για το πως ειναι η Ισλανδία.
Δεν θα ταν καλύτερα ομως οι φωτό να παρεμβάλλονται και μεσα στο κείμενο ωστε να τα βλέπουμε ταυτόχρονα;
Νομίζω οτι αυτό είναι μια πολύ καλή ιδέα για όλες τις ιστορίες αρκεί να υπάρχει ένα όριο βεβαίως βεβαίως! Το ακούς Δεφ;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.787
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom