Ισλανδία Ισλανδία

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.496
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Αν υπάρχει περίπτωση να κάνετε το ταξίδι με περισσότερες μέρες στην διάθεση σας τότε όχι κι από μένα γιατί πραγματικά ούτε γεύση δεν θα πάρετε... Ισλανδία δεν είναι το golden circle
Αν πιστεύετε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σας ξαναδοθεί η ευκαιρία να πάτε τότε ναι..
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Θα συμφωνησω. Ο καθενας εχει τα δικα του κριτηρια και προγραμματα.

Θα διαφωνησω..τρομερα καλη τιμη ηταν τα 220 των γερμανων μαιο-ιουνιο απο Αθηνα...νοικιαζεις το ιχ σου φθηνα και εισαι πολύ πιο κατω απο το μπατζετ που αναφέρθηκε. Θα περιμενα ενα καλο αεροπορικο. Το Α κ το Ω.
H τιμη που ανέφερα 450 ειναι οχι μονο το αεροπορικό αλλά 4 μερες +αεροπορικό + κάποιες εκδρομές. Εσυ πιστεύω αναφέρεσαι στο αεροπορικό με 220 εε? ¨Η κάνω λάθος και υπάρχουν και τέτοιες τιμες???
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
H τιμη που ανέφερα 450 ειναι οχι μονο το αεροπορικό αλλά 4 μερες +αεροπορικό + κάποιες εκδρομές. Εσυ πιστεύω αναφέρεσαι στο αεροπορικό με 220 εε? ¨Η κάνω λάθος και υπάρχουν και τέτοιες τιμες???
Υπάρχουν και τέτοια αεροπορικά, αν το ψάχνεις συνέχεια. Εσείς με ποια αεροπορική θα πετάξετε από Λονδίνο;
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Υπάρχουν και τέτοια αεροπορικά, αν το ψάχνεις συνέχεια. Εσείς με ποια αεροπορική θα πετάξετε από Λονδίνο;
Ναι φυσικά.... απλώς ετσι κι αλλιώς σκεφτόμαστε πως θέλουμε να δούμε αν είμαστε τυχεροί το Β. Σέλας. Εγώ σκεφτόμουν να κλεισω το πακέτο του γραφειου (διαμονή ξενοδοχεία εκδρομές)και απο εκεί και πέρα να δω ποιες πτήσεις είναι πιο βολικές και οικονομικές για Λονδίνο. Φυσικά και καταλαβαίνω πως σε 4 διανυκτερεύσεις δεν προλαβαίνεις να κανεις πολλά αλλά ίσως είναι μια ευκαιρία να επισκεφτούμε τη χώρα. Τώρα για το θέμα του συνολικού κόστους το υπολογίζω σε 800 ευρω πράγμα που σημαίνει πως είναι αρκετά χρήματα για 4 μέρες!!!! Δεν ξέρω πόσο σου κόστισε εσένα το ταξίδι σου ώστε να έχω μια τάξη μεγέθους αλλά αυτό μου φαίνεται ακριβό.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Εγώ θα το έκανα!λαβε υπόψη σου ότι μόνο η ημερήσια μέχρι τη λίμνη μου στοίχισε 130-140!η τιμή είναι πολύ καλή για να πάρεις ένα μεζέ!αδημονω να ξαναπαω κάνα 2βδομαδο!αλλά παρότι όλα πήγαν στραβά θα το ξανακάνα χαλαρά....για λίγο κομμάτι πάγου βρε αδερφέ!να πάτε γιατί όλα τα αφήνουμε για μετά κ μερικές φορές δεν υπάρχει μετά.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
Ναι φυσικά.... απλώς ετσι κι αλλιώς σκεφτόμαστε πως θέλουμε να δούμε αν είμαστε τυχεροί το Β. Σέλας. Εγώ σκεφτόμουν να κλεισω το πακέτο του γραφειου (διαμονή ξενοδοχεία εκδρομές)και απο εκεί και πέρα να δω ποιες πτήσεις είναι πιο βολικές και οικονομικές για Λονδίνο. Φυσικά και καταλαβαίνω πως σε 4 διανυκτερεύσεις δεν προλαβαίνεις να κανεις πολλά αλλά ίσως είναι μια ευκαιρία να επισκεφτούμε τη χώρα. Τώρα για το θέμα του συνολικού κόστους το υπολογίζω σε 800 ευρω πράγμα που σημαίνει πως είναι αρκετά χρήματα για 4 μέρες!!!! Δεν ξέρω πόσο σου κόστισε εσένα το ταξίδι σου ώστε να έχω μια τάξη μεγέθους αλλά αυτό μου φαίνεται ακριβό.
Καλά κάνει και σου φαίνεται ακριβό :) Πρόκειται φαντάζομαι για 4 μέρες - 3 διανυκτερεύσεις, όλες στο Ρέικιαβικ, σωστά; Μία μέρα θα σας πάνε στο Golden Circle, μία στο Blue lagoon και ο υπόλοιπος χρόνος θα είναι για την πρωτεύουσα;
Όσον αφορά το κόστος, κατά τη γνώμη μου η Ισλανδία είναι ένα μέρος που απαιτεί εξερεύνηση, πεζοπορία και όχι απαραίτητα πολυτέλειες στη διαμονή κτλ. Γι' αυτό κι εμείς αποφασίσαμε να εκμεταλλευτούμε τη δυνατότητα να κοιμόμαστε στο αυτοκίνητο, όπως και σε ντόπιους μέσω couchsurfing. Μείναμε ένα βράδυ μόνο σε ένα guesthouse στο Olafsvik. Με τον τρόπο αυτό γλιτώσαμε πολλά χρήματα από τη διαμονή, κάναμε και την οικονομία μας για το φαγητό, και ξοδέψαμε τα λεφτά για βενζίνες ώστε να γυρίζουμε τα μέρη στην άγρια φύση, στην πραγματική Ισλανδία. Μας βγήκε περίπου στο χιλιάρικο για τον καθένα, για 8 διανυκτερεύσεις εκεί συν μία στη Βιέννη. Αεροπορικά (όχι με low cost, για να πάρουμε εξοπλισμό και ρούχα πεζοπορίας και υπνόσακους), ενοικίαση αυτοκινήτου, ασφάλεια, καύσιμο, φάλαινες, Blue Lagoon, συν τα υπόλοιπα (όχι πάρα πολλά) έξοδα για φαγητό κτλ.
Ο τρόπος διακοπών του καθενός φυσικά είναι δικό του θέμα. Εγώ δε θα το άλλαζα αυτό για την Ισλανδία, όταν με το καλό πάμε ξανά θα είναι καλοκαίρι, και θα κοιμηθούμε ξανά στη φύση, αφιερώνοντας μέρες σε πεζοπορίες εκτός κάθε διαδρομής :)
Συμπερασματικά, προσωπικά δε θα έδινα αυτά τα λεφτά για αυτά που σου προσφέρουν, δεν είναι προορισμός για μια ξεπέτα όπως είπε ο Παναγιώτης.

Εγώ θα το έκανα!λαβε υπόψη σου ότι μόνο η ημερήσια μέχρι τη λίμνη μου στοίχισε 130-140!η τιμή είναι πολύ καλή για να πάρεις ένα μεζέ!αδημονω να ξαναπαω κάνα 2βδομαδο!αλλά παρότι όλα πήγαν στραβά θα το ξανακάνα χαλαρά....για λίγο κομμάτι πάγου βρε αδερφέ!να πάτε γιατί όλα τα αφήνουμε για μετά κ μερικές φορές δεν υπάρχει μετά.
Ημερήσια μέχρι το Blue Lagoon?? :shock:
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.110
Likes
41.365
1000 ευρω : 8 διανυκτερεύσεις= 125 το βράδυ αλλά με ύπνο σε σπίτια ή τη φύση.
650 : 4 διανυκτερεύσεις (συμπεριλαμβανομενων εκδρομων, αρα όχι αυτοκίνητο)= 162 ευρω ανα διανυκτέρευση, αλλα με ύπνο σε ξενοδοχείο. Εγω θα επέλεγα το δεύτερο, γιατί μου αρέσει λιγάκι η πολυτέλεια :rolleyes:.
Του λετε ότι δεν φτάνει, αλλά σας είδαμε και σας που πήγατε πολλες μερες. Να ξαναπάτε θέλετε. Οποτε;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.326
1000 ευρω : 8 διανυκτερεύσεις= 125 το βράδυ αλλά με ύπνο σε σπίτια ή τη φύση.
650 : 4 διανυκτερεύσεις (συμπεριλαμβανομενων εκδρομων, αρα όχι αυτοκίνητο)= 162 ευρω ανα διανυκτέρευση, αλλα με ύπνο σε ξενοδοχείο. Εγω θα επέλεγα το δεύτερο, γιατί μου αρέσει λιγάκι η πολυτέλεια :rolleyes:.
Του λετε ότι δεν φτάνει, αλλά σας είδαμε και σας που πήγατε πολλες μερες. Να ξαναπάτε θέλετε. Οποτε;
Μην κλέβεις.. 800 υπολογίζει η φίλη, και δεν ξέρουμε αν είναι 4 ή 3 οι διανυκτερεύσεις.. :D
Αλλά γενικά, πέρα από το χρηματικό, είναι θέμα του πώς θέλει ο καθένας τις διακοπές του σε κάθε προορισμό. Εσύ λίγη πολυτέλεια, εγώ λίγη "δύσκολη" ζωή..
Τέλος πάντων, είμαστε 2-2 μέχρι στιγμής, χεχε! Να δούμε την τελική απόφαση :)

Του λετε ότι δεν φτάνει, αλλά σας είδαμε και σας που πήγατε πολλες μερες. Να ξαναπάτε θέλετε. Οποτε;
Εμείς θέλουμε να ξαναπάμε για να ολοκληρώσουμε τη βόρεια πλευρά και τα west fjords. Η φίλη θα είναι σαν να ρουφάει μια τζούρα κουβανέζικο καφέ μόνο, και μετά αντίο :D ή μια τζούρα τσιγάρο..μπορείς;;;; Δεν μπορείς :cool:
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.384
Likes
9.310
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
H τιμη που ανέφερα 450 ειναι οχι μονο το αεροπορικό αλλά 4 μερες +αεροπορικό + κάποιες εκδρομές. Εσυ πιστεύω αναφέρεσαι στο αεροπορικό με 220 εε? ¨Η κάνω λάθος και υπάρχουν και τέτοιες τιμες???
Ειχε προσφορα η Lufthansa απο Αθηνα ομως..220, γραφηκε και στο φορουμ. Με τετοια τιμη πας κ ξαναπας οσες φορες θέλεις και για όσο μπορεις.
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
1000 ευρω : 8 διανυκτερεύσεις= 125 το βράδυ αλλά με ύπνο σε σπίτια ή τη φύση.
650 : 4 διανυκτερεύσεις (συμπεριλαμβανομενων εκδρομων, αρα όχι αυτοκίνητο)= 162 ευρω ανα διανυκτέρευση, αλλα με ύπνο σε ξενοδοχείο. Εγω θα επέλεγα το δεύτερο, γιατί μου αρέσει λιγάκι η πολυτέλεια :rolleyes:.
Του λετε ότι δεν φτάνει, αλλά σας είδαμε και σας που πήγατε πολλες μερες. Να ξαναπάτε θέλετε. Οποτε;
Μια μικρη διόρθωση "της λέτε" και κατά τα άλλα συμφωνώ ολοι θέλουν να ξαναπάνε απ' οτι διαβάζω εδω μέσα χα χα!!!
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
1000 ευρω : 8 διανυκτερεύσεις= 125 το βράδυ αλλά με ύπνο σε σπίτια ή τη φύση.
650 : 4 διανυκτερεύσεις (συμπεριλαμβανομενων εκδρομων, αρα όχι αυτοκίνητο)= 162 ευρω ανα διανυκτέρευση, αλλα με ύπνο σε ξενοδοχείο. Εγω θα επέλεγα το δεύτερο, γιατί μου αρέσει λιγάκι η πολυτέλεια :rolleyes:.
Του λετε ότι δεν φτάνει, αλλά σας είδαμε και σας που πήγατε πολλες μερες. Να ξαναπάτε θέλετε. Οποτε;
Σε διαβεβαιώ ότι πολλές φορές το έχω πει από το 2008 που πρωτοπήγα, γιατί έχω αφήσει εκκρεμότητες, αλλά όλο και δίνω άλλες ταξιδιωτικές προτεραιότητες καθότι ο κόσμος Μέγας και δεν προλαβαίνω… (πχ θα προτιμήσω να πάω Β.Κορέα από το να ξαναπάω Ισλανδία). Δεν λέω να πας 15 μέρες, αλλά ένα 8-10 ήμερο τουλάχιστον να την γυρίσεις στα βασικά. Είναι εφικτό κι ουχί τόσο ακριβό εκτός εποχής κι όπως αναφέρθηκε βρεις αεροπορική προσφορά.
Από κεί και πέρα περί ορέξεως κολοκυθόπιττα. Σαφώς κι ο καθένας έχει τη δική του οπτική τι θεωρεί ταξίδι. Άλλος ψάχνει και τα off the beaten path, άλλος περιορίζεται στα must. Η Ισλανδία είναι η περίπτωση χώρας που μπορείς να έχεις καλή εικόνα σ'ενα 10ήμερο ταξίδι. Δεν είναι δα και Ινδία…
 

evi01

Member
Μηνύματα
1.091
Likes
1.696
Ταξίδι-Όνειρο
Η γη ολάκερη!
θα ήθελα κι εγώ με τη σειρά μου να γράψω δυο λόγια για την Ισλανδία καθώς γύρισα πριν 8 μέρες.
Ναι η Ισλανδία είναι μια μοναδική χώρα, δεν μοιάζει με καμιά άλλη, τα τοπία της είναι ιδιαίτερα, αλλά δεν τελείωσε και η γη μετά από ένα ταξίδι εκεί. Υπάρχουν και άλλα μέρη στον πλανήτη για να επισκεφτείς!!
Μην τρελαινόμαστε!
Και στο κάτω κάτω δεν είμαστε όλοι σε τέλεια φυσική κατάσταση για να κάνουμε trekking και hiking σε παγετώνα, ούτε διαθέτουμε και τον κατάλληλο πανάκριβο εξοπλισμό.
Ο καιρός ακόμα και το Μάιο δεν "παίζεται" και για να φας θέλεις μια περιουσία (δεν αναφέρομαι στο να πηγαίνεις στο super market και να τρως ψωμοτύρι).
Το ταξίδι για πολλούς δεν είναι μόνο φοβερά τοπία.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.264
Μηνύματα
885.594
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom