Ισλανδία Ισλανδία

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
τα νησια φαροε τα εχει επισκευτει κανεις ? αξιζει να τα επισκεφτει καποιος πηγαινοντας Ισλανδια ? :roll:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
τα νησια φαροε τα εχει επισκευτει κανεις ? αξιζει να τα επισκεφτει καποιος πηγαινοντας Ισλανδια ? :roll:
Εξήγησέ το μου αυτό please γιατί δεν το κατάλαβα... σκοπεύεις να πας με τον samion και τις κουιμπέκες του στην Ισλανδία?
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
τα νησια φαροε τα εχει επισκευτει κανεις ? αξιζει να τα επισκεφτει καποιος πηγαινοντας Ισλανδια ? :roll:
Περί των φαρόε δεν έχω γνώμη. Λέγεται ότι είναι γραφικά. Αλλά σκοπεύεις να πας με καράβι στην Ισλανδία; Μόνο έτσι τα βλέπει κανείς "πηγαίνοντας για Ισλανδία". Αλλοιώς αεροπορικώς φαρόε και μετά Ισλανδία (ανεβαίνει το κόστος)
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Μπορείς να μας αναλύσεις πώς είναι δυνατόν η παρατήρηση άγριας ζωής να αποτελεί tourist trap?
Προφανώς και δεν είπα ότι η παρατήρηση άγριας ζωής είναι tourist trap... tourist trap είναι η όλη διαδικασία που έχουν οργανώσει οι Ισλανδοί με τα καραβάκια που σε πηγαίνουν μερικά χιλιόμετρα ανοικτά στον κόλπο έξω απ'το Husavik, μαζί με άλλους 30 τουρίστες με την προσδοκία να δεις μια μεγάλη φάλαινα... οι ειδικά διαμορφωμένες πύλες που κατευθύνουν τους τουρίστες προς τα καραβάκια με αγγλικές επιγραφές είναι ενδεικτικό της εμπορευματοποίησης της συγκεκριμένης δραστηριότητας και ότι απευθύνεται σε ξένους και όχι σε Ισλανδούς...

aa.imageshack.us_img251_1629_dscn2221w.jpg

aa.imageshack.us_img175_5788_dscn2222d.jpg

aa.imageshack.us_img94_7813_dscn2230e.jpg
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Μα σαφώς και απευθύνεται σε ξένους και όχι σε Ισλανδούς! Οι Ισλανδοί βλέπουν τις φάλαινες από τους πίσω κήπους τους, τις ψαρεύουν, ζουν απ' αυτές, είναι κομμάτι της καθημερινότητάς τους. Όπως οι κάτοικοι της Ουσουάια δεν πάνε οργανωμένες εκδρομές για να δουν πιγκουίνους, ή οι κάτοικοι του Άνκορατζ για να δουν αρκούδες....Περί πινακίδων τώρα, πράγματι μέτρησα δύο (!) ολόκληρες πινακίδες στις φωτογραφίες σου, ξύλινες, καλαίσθητες και απαραίτητες για τους λαούς όλης της υπόλοιπης υφηλίου, που δεν έχουν την τύχη να γνωρίζουν ισλανδικά...Όσο για το αν βλέπεις τελικά φάλαινες ή όχι και σε τι αριθμούς, το έχω ήδη απαντήσει.
Δεν πήγες και καλά έκανες, οι προτιμήσεις και το πορτοφόλι σου είναι καθαρά δικά σου, αλλά αυτά είναι προσωπικά κριτήρια και όχι σοβαρά αντεπιχειρήματα. Προσωπικά σταματάω αυτή τη συζήτηση εδώ, προτού καταντήσει επαναλαμβανόμενη και στείρα. Όσοι μας διάβασαν, έχουν ήδη καταλήξει.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Όσο για το αν βλέπεις τελικά φάλαινες ή όχι και σε τι αριθμούς, το έχω ήδη απαντήσει.
Δηλαδή να κλάψω με μαύρο δάκρυ που δε με πήγανε να τις δώ; Γιατί ούτε και στη ΝΖ μας έκατσε
Άντε να τις δώ σε φωτό για να παρηγορηθώ. Ετοίμαζε μπύρες και κοψίδια (νηστικό αρκούδι δεν χορεύει)
 

Rosa

Member
Μηνύματα
1.635
Likes
1.964
Ταξίδι-Όνειρο
Trobriand Islands...
Δηλαδή να κλάψω με μαύρο δάκρυ που δε με πήγανε να τις δώ; Γιατί ούτε και στη ΝΖ μας έκατσε
Άντε να τις δώ σε φωτό για να παρηγορηθώ. Ετοίμαζε μπύρες και κοψίδια (νηστικό αρκούδι δεν χορεύει)
Τς, τς!!! Για σένα ειδικά θα ετοιμάσω καϊπιρίνιες, φιογκάκια με σολωμό και σπέσιαλ προβολή!!!! Say when και σας περιμένω!!!:clap:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Τς, τς!!! Για σένα ειδικά θα ετοιμάσω καϊπιρίνιες, φιογκάκια με σολωμό και σπέσιαλ προβολή!!!! Say when και σας περιμένω!!!:clap:
Αυτό το καϊπιρίνιες το αγνοώ....
Για τα φιογκάκια λέμε ναι!
 

Steli0s

Member
Μηνύματα
57
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ, Καμποτζη
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φαρόε
Εξήγησέ το μου αυτό please γιατί δεν το κατάλαβα... σκοπεύεις να πας με τον samion και τις κουιμπέκες του στην Ισλανδία?
το εγραψα λαθος και διορθωνω, σκεφτομαι και εγω να κανω ενα ταξιδι στην Ισλανδια και σκεφτομουν να καθομουν 10 ημερες Ισλανδια και μετα να πηγαινα με αεροπλανο για 5 ημερες Φαροε αν αξιζουν... Αυτο θελω να μαθω αν αξιζει καποιος που βρισκεται ειδη στην Ισλανδια να κανει ενα ταξιδι (σχετικα κοντα) στα νησια Φαροε.:roll:

Αλλα απο τι καταλαβαινω δε πρεπει να τα εχει επισκευτει και κανεις ... :bleh:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Όχι να μην πας... το μέρος δεν λέει μια... και το αεροπορικό είναι φωτιά... δεν αξίζει...
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
το εγραψα λαθος και διορθωνω, σκεφτομαι και εγω να κανω ενα ταξιδι στην Ισλανδια και σκεφτομουν να καθομουν 10 ημερες Ισλανδια και μετα να πηγαινα με αεροπλανο για 5 ημερες Φαροε αν αξιζουν... Αυτο θελω να μαθω αν αξιζει καποιος που βρισκεται ειδη στην Ισλανδια να κανει ενα ταξιδι (σχετικα κοντα) στα νησια Φαροε.:roll:
Aν πας Ισλανδία μέσω Κοπεγχάγης, μπορείς να επισκεφτείς πρώτα τα Φερόε και μετά να συνεχίσεις για Ισλανδία (τσέκαρε την Air Iceland, δίνει αρκετά 'οικονομικά' εισητήρια)... έτσι στην ουσία θα επιβαρυνθείς μόνο το ένα σκέλος για Φερόε...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Συμφωνώ απόλυτα με τον προλαλήσαντα όσον αφορά τις πτήσεις.
Αν τώρα αξίζει το κόπο μόνο κάποιος που έχει πάει θα σου πει αλλά και πάλι τα κριτήρια είναι υποκειμενικά (έχω διαφωνήσει με μια φίλη μου για την ομορφιά της Ισλανδίας να φανταστείς).
Αν έχεις όμως το καημό και τη περιέργεια να πας κι ας μη λέει. Follow your heart
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.506
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom