Ισλανδία Ισλανδία

michalis87

Member
Μηνύματα
88
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΠΟΡΑ ΜΠΟΡΑ
Καλησπέρα,

Σύντομα θα ταξιδέψω στην Ισλανδία και θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την ενοικίαση αμαξιού. Κοιτάζω από διάφορα σαιτ και παρατηρώ ότι οι τιμές ποικίλουν. Επίσης όταν επιλέγω ένα αμάξι και πάω στο επόμενο βήμα δεν μου δίνει τις επιλογές για ασφάλεια. Επίσης γράφει για deposit κάτι τρελά ποσά του τύπου 3000 ευρώ κτλ. Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάποιο σαιτ με οικονομικά σχετικά τιμές που να μην έχει εξωφρενικές τιμές σε deposit και να έχω την επιλογή να διαλέξω και ασφάλεια. Το τελικό ποσό δηλαδή να είναι αυτό που γράφει χωρίς να μου ζητηθεί έξτρα αργότερα.



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
8.012
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Εγώ για το Πάσχα κατέληξα στην EUROPCAR η οποία μου έβγαλε την καλύτερη τιμή με 0 Excess
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.562
Ερώτηση κρίσεως: αξίζει η ενοικίαση 4x4 για Μάιο μήνα; Ρωτάω γιατί μάλλον Μάιο οι F-roads θα είναι κλειστοί λόγω καιρού.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.687
Likes
50.579
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ερώτηση κρίσεως: αξίζει η ενοικίαση 4x4 για Μάιο μήνα; Ρωτάω γιατί μάλλον Μάιο οι F-roads θα είναι κλειστοί λόγω καιρού.
Εμείς αρχές Ιουνίου με κανονικό αμάξι ήμασταν 100% ΟΚ. Μάιο φαντάζομαι είσαι οριακά, εξαρτάται πόσο Μάιο και τι καιρό έχει κάνει.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.562
Τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Τώρα που έριξα μια μάτια είναι κλειστοί αυτοί οι δρόμοι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τέλη Απριλίου με αρχές Μαΐου. Τώρα που έριξα μια μάτια είναι κλειστοί αυτοί οι δρόμοι.
Άσχετα με τους F roads, Λόττο είναι πάλι αν θα χρειαστείς ή όχι 4χ4 τη συγκεκριμένη εποχή. Ας σου πει και ο @KonstantinosAlyona
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.562
Α, μπορείς δηλ. να χρειαστείς τετρακίνητο και στους νορμάλ δρόμους;Τότε αλλάζει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.154
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Α, μπορείς δηλ. να χρειαστείς τετρακίνητο και στους νορμάλ δρόμους;Τότε αλλάζει.
Απ όσα έχω διαβάσει ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση πχ στα ανατολικά φιόρδ. Έχει ανηφόρες και αν σε βρει κακοκαιρία είναι δύσκολα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
4.335
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Καλησπέρα,

Σύντομα θα ταξιδέψω στην Ισλανδία και θα ήθελα τη βοήθεια σας σχετικά με την ενοικίαση αμαξιού. Κοιτάζω από διάφορα σαιτ και παρατηρώ ότι οι τιμές ποικίλουν. Επίσης όταν επιλέγω ένα αμάξι και πάω στο επόμενο βήμα δεν μου δίνει τις επιλογές για ασφάλεια. Επίσης γράφει για deposit κάτι τρελά ποσά του τύπου 3000 ευρώ κτλ. Μπορεί να μου προτείνει κάποιος κάποιο σαιτ με οικονομικά σχετικά τιμές που να μην έχει εξωφρενικές τιμές σε deposit και να έχω την επιλογή να διαλέξω και ασφάλεια. Το τελικό ποσό δηλαδή να είναι αυτό που γράφει χωρίς να μου ζητηθεί έξτρα αργότερα.



Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Εγώ είχα κλείσει από την Reykjavik Cars. Είναι πράκτορας. Εκεί εξ' αρχής φαινόταν το σύνολο που ήθελαν για πλήρη ασφάλεια. Το γραφείο ενοικίασης λεγόταν Blue Car Rental και αν θυμάμαι καλά κράτησαν γύρω στα 800-1000 ευρώ προκαταβολή.
Και από τους δύο έμεινα πολύ ικανοποιημένη.
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Α, μπορείς δηλ. να χρειαστείς τετρακίνητο και στους νορμάλ δρόμους;Τότε αλλάζει.
Εμείς αρχές Μαΐου την πρώτη φορά, Γιώργο, με το ενοικιαζομενο είχαμε ξεμείνει εις διπλούν, προσπαθώντας να βγούμε από τα ανατολικά φιόρδ προς Βορρά.
Πηγαινοερχόντουσαν τετρακίνητα φυσικά, αλλά το ταπεινό Peugeot 108 δεν προχωρούσε με τίποτα.
Γυρίσαμε ξανά από νότια τελικά, και πήγαμε Snaefellsness.
Την επόμενη ήμασταν από μέσα Ιουνίου για 3 εβδομάδες, δεν είχαμε θέμα πουθενά (ΔΕΝ είναι 4x4 το αμάξι μου), αλλά ακόμα και τότε, πήγαμε στον Detifoss με -2 και χιονοθυελλα 😁
 
  • Like
Reactions: GTS

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.562
Εμείς αρχές Μαΐου την πρώτη φορά, Γιώργο, με το ενοικιαζομενο είχαμε ξεμείνει εις διπλούν, προσπαθώντας να βγούμε από τα ανατολικά φιόρδ προς Βορρά.
Πηγαινοερχόντουσαν τετρακίνητα φυσικά, αλλά το ταπεινό Peugeot 108 δεν προχωρούσε με τίποτα.
Γυρίσαμε ξανά από νότια τελικά, και πήγαμε Snaefellsness.
Την επόμενη ήμασταν από μέσα Ιουνίου για 3 εβδομάδες, δεν είχαμε θέμα πουθενά (ΔΕΝ είναι 4x4 το αμάξι μου), αλλά ακόμα και τότε, πήγαμε στον Detifoss με -2 και χιονοθυελλα 😁
Ευχαριστώ πολύ Κώστα. Ο κύβος ερρίφθη λοιπόν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.797
Likes
18.562
Έτσι στα γρήγορα, με 10 μέρες στο νησί που θα διανυκτερεύατε; Δε χρειάζεται να μου πείτε αξιοθέατα αυτά θα τα βρω. Μερσί.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.026
Μέλη
38.909
Νεότερο μέλος
LEANDROS GOUMENOS

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom