Ισλανδία Ισλανδία

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ

8avos

Member
Μηνύματα
655
Likes
6.507
Η δευτερη εκρηξη του 24 ξεκινησε χθες,απειλει σοβαρα δε το μεγαλυτερο αξιοθεατο της χωρας,τη blue lagoon.

Εκτιμαται πως θα κρατησει μεχρι τελη της αλλης βδομαδας κ θα φανει εαν τα "περιοριστικα τειχη λαβας" κανουν δουλεια
 

reisender

Member
Μηνύματα
59
Likes
63
Επέστρεψα μόλις από ένα ταξίδι 7 ημερών στην νότια Ισλανδία. Η βοήθεια που μου έδωσαν οι φίλοι του φόρουμ αποδείχτηκε πολύ χρήσιμη, να ανταποδώσω λοιπόν με μερικές πληροφορίες και την δική μου ματιά:

-Η χώρα είναι πανέμορφη, έχει απόκοσμα τοπία τα οποία ούτε να φανταστείς πως υπάρχουν μπορείς αν δεν προέρχεσαι από τον βορρά. Ειλικρινά δεν ξέρω αν υπάρχει άλλο μέρος στον κόσμο που να μπορείς να δεις παγετώνες και αχανή ηφαιστειακά τοπία σε τόσο μικρή απόσταση το ένα από το άλλο..
-Για τη Νότια Ισλανδία 6-8 βράδια είναι μια χαρά, ειδικά αν έχετε δικό σας όχημα
-Εγώ έκανα το ταξιδι χωρίς δικό μου όχημα, πραγματοποιώντας όλες τις εκδρομές αυθημερόν με τοπικά πρακτορεία από το Ρέικιαβικ (χρησιμοποίησα κυρίως την bustraveliceland -η φτηνότερη και δεν είχα κανένα πρόβλημα- αξιόπιστοι και οι arctic adventures και οι reykiavic excursions, η οποία είναι και η μεγαλύτερη εταιρεία, οπότε έχει περισσότερο μπούγιο. Διαθεσιμότητα είχαν συνήθως όλοι για την επόμενη, άντε μεθεπόμενη μέρα. Προς το Μάρτη βγάζουν και προσφορές 20%..). Προφανώς και έκανα περίπου 5-8 ώρες περισσότερο ταξίδι από ό,τι αν είχα ΙΧ, και δεν είχα την ευελιξία να σταματάω όπου θέλω. Όμως πήγα σε όσα σημεία ήθελα, και οι οδηγοί αν τους έπιανες γλυκά σου έκαναν και μια έξτρα στάση ανά εκδρομή..
Με άλλα λόγια, καλύτερα με δικό σας αυτοκίνητο αν το έχετε με οδήγηση υπό δυνατό αέρα/παγετό. Όμως αν δεν έχετε αυτή τη δυνατότητα, θα βγάλετε άκρη
- Ως προς την εποχή, μέσα Απριλίου είχε μέρες με ΠΟΛΥ δυνατό αέρα (Του τύπου να σε πάρει να σε σηκώσει, να κλείνονυ δρόμοι, να κουνάει ολόκληρο τουριστικό λεωφορείο εν κινήσει) και χιόνισε. Μην ξεγελαστείτε λοιπόν ακόμα και αυτήν την εποχή θέλει ζεστά ρούχα, ισοθερμικά, αδιάβροχα και τουλάχιστον 3 στρώσεις ντύσιμο. Αν δεν ετοιμάσετε σωστό ρουχισμό μπορεί να σας βγει ξινό το ταξίδι, και εκεί το κόστος αγοράς εξοπλισμού είναι πολύ υψηλό.
Εμένα μου άρεσε η εποχή που ταξίδεψα γιατί πήρα μια αίσθηση βορρά, είδα τον παγετώνα στο Jökulsárlón που λιώνει το καλοκαίρι, φανταστηκά χιονεσκεπή ηφαίστεια και όλα αυτά με ανεκτό κλίμα. Φλεβάρη πρέπει να είναι απαγορευτικά.. Αν πάλι θέλετε να είστε βέβαιοι πως θα μπορέσετε να κάνετε το γύρο όλου του νησιού, καλύτερα να προγραμματίσετε το ταξίδι από μέσα Μάη και μετά. Εμείς που πήγαμε μέσα Απρίλη είδαμε πως υπήρχαν δρόμοι στο Βορρά κλειστοί, ακόμα και χιονοστιβάδες στο νότο.

-Τα βασικά σημεία ενδιαφέροντος στη νότια Ισλανδία είναι κάπως γνωστά. Να πω προσωπικά ότι
α) να πάτε οπωσδήποτε στη Katla Ice cave, μη λυπηθείτε το υψηλό κόστος. Αξίζει όσο δεν πάει. Το πιο εντυπωσιακό κατά τη γνώμη μου δεν είναι οι σπηλιές καθαυτές αλλά η μισάωρη οδήγηση για να φτάσεις εκεί. Πόσες φορές στη ζωή σου θα διασχίσεις ένα κατάμαυρο τοπίο ηφαιστειακής έκρηξης έχοντας μπροστά σου έναν παγετώνα και στα δεξιά τον Ατλαντικό.. Και όλα αυτά πάνω σε θηριώδη οχήματα στρατιωτικού τύπου, που χρειάζεσαι σκάλα για να ανέβεις. Σαν ταινία, σα βίντεογκέιμ. Είναι απίθανο ότι σήμερα μπορεί ένας άνθρωπος με μέτρια οικονομική δυνατότητα να βιώσει έστω και τυποποιημένα μια εμπειρία που θα ήταν προνόμιο μόνο αριστοκρατών εξερευνητών μέχρι πριν 40 χρόνια..
β) μου έδωσε απίθανη ευχαρίστηση η παρατήρηση φαλαινών. Πήγα με αυτούς Special Tours Wildlife Adventures, ήταν εξαιρετικοί με καλό καπετάνιο. Βλέπαμε συνέχεια τις φάλαινες για μια ώρα -μέχρι να κάνουν τούμπα ή να βγάζουν μεγαλοπρεπώς το κορμί τους στην επιφάνειά της θάλασσας-, και είχαν έναν πολύ διασκεδαστικό τύπο να κάνει σπικάζ σαν βλεπάρης στο κατάρτι. Στο τέλος δίνουν και τςι φωτογραφίες δώρο, οπότε μπορείτε να αφοσιωθείτε στο υπέροχο θέαμα.
γ) σημειώνω δυο άπως λιγότερο τουριστικούς καταρράκτες που σταμάτησα ημιτυχαία και αξίζουν πολύ: Barnafoss και Stjórnarfoss. Κάντε μια στάση, πιθανό να μην έχουν τόσο κοσμο όσο άλλοι καταράκτες. Στο πιο τουριστικό καταρρακτη
Seljalandsfoss ακολουθήστε την διαδρομή προς τα αριστερά. Ο πολύς κόσμος θα σταματήσει στον πρώτο καταρράκτη, ο τέταρτος όωμς ειναι μια πιο κρυφή έκπληξηξ βγαλμένη από τον κόσμο των ελφ.
Επίσης αξιοθέατο που είναι στα εντός/εκτός τουριστικής κίνησης στο νότο: kerid crater
δ)Ετοιμαστείτε να εκπλαγείτε. Και από το απροσδόκητο μιας ομορφιάς άγνωστης σε εμάς του Μεσόγειακούς, και επειδή ο καιρός μπορεί να σας αλλάξει τα σχέδια.
Αυτό ισχύει και με το Βόρειο Σέλας. Το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ το δείτε. Και αυτοί που του "βλέπουν" συνήθως εννοούν ότι φαίνεται στη φωτογραφία που βγάζουν με τη χρήση ειδικού φίλτρου. Μάλλον απίθανο να δείτε το έντονο πράσινο των φωτογραφιών, ίσως μια αχνή λάμψη στον ουρανό. Εμείς το καλύτερο σέλας το είδαμε πηγαίνοντας στο αεροδρόμιο, μια κόκκινη και μια μπλε αχνή λωρίδα στο νυχτερινό ουρανό..

-Φαγητό: πολύ ακριβό χωρίς να είναι κάτι ιδιαίτερο. Δεν είναι εντελώς υπερβολή αυτά που γράφονται πως ίσως αξίζει να πάρεις καμιά κονσέρβα μαζί σου, κανένα τυρί, ξηρό καρπό αν είναι σε ενδιαφέρει να ρίξεις το κόστος. Εμείς κλείσαμε δωμάτιο με κουζίνα, πηγαίναμε σούπερ και νομίζω αυτό μας εξοικονόμησε τουλάχιστον 30/μέρα κατά άτομο..

-Άνθρωποι: Είναι ζεστοί, με ένα ιδιότυπο χιούμορ που και σαρκασμό έχει και φλέγμα και ένα πεσιμισμο ανθρώπου που δε βλέπει συχνά τον ήλιο:)

-Μια πτυχή που αξίζει να εξερευνήσετε όσο μπορείτε είναι το πως ήταν η ζωή στην Ισλανδία μέχρι το 1950.. Κυριολεκτικά μιλάμε για ένα από τα πιο δύσκολα μέρη για να ζήσει άνθρωπος.. Ψάξτε για τα turf houses, σώζονται πολλά ακόμα, και φανταστειτε 20 ανθρώπους να ζουν σε αυτό με μονο καύσιμο για να ζεσταθούν τα ιζήματα από λασπότοπους, αφού ούτε ξυλεία δεν είχε το νησί.. Σε κάτι τέτοιες συνθήκες διατηρήθηκε η φοβερή προφορική παράδοση των ισλανδικών saga.. Είναι ένα λαός που κάποτε ειχε σίγουρα βαθιά ψυχή. Το πόσο θα επιβιώσει αυτό με το τουριστικό μοντέλο είναι συζητήσιμο. Αν ξαναπήγαινα Ισλανδία προσωπικά θα με ενδιέφερε να βρω τρόπο να συναναστραφω εναπομείναντες ψαράδες και ανθρώπους της υπάιθρου και να δω πως τα βγάζουν πέρα. Αμφιβάλλω όμως αν έχει επιβιώσει έστω και ελάχιστα αυτός ο ανθρωπότυπος..

-Μιλώντας για τη ζωή των ντόπιων. Εκτός από τα ακριβά lagoon ψαχτείτε και για καμιά πισίνα.. Οι Ισλανδοί εκεί την παιρνάνε και είναι ωραία όντως

-Κόστος: υψηλό όχι όμως εξωφρενικό με καλό σχεδιασμό και λίγο σούπερμαρκετ
Εμας αεροπορικά (με βαλίτσα), ξενοδοχείο, εκδρομές, διατροφή, κλπ μας βγηκε κάπου 1400-1500 το άτομο με 6 διανυκτερεύσεις.

Αν θυμηθώ και άλλα θα επανέλθω

ΥΓ
Με τα ηφαίστεια κανένα πρόβλημα. Δυστυχώς δεν μπορέσαμε να πάμε να δούμε τα πρόσφατα σημεία έκρηξης, ήταν κλειστά ακόμα για λόγους ασφαλείας. Όμως πηγαίνοτας στο αεροδρόμιο είδαμε μες στη νύχτα την κόκκινη λάβα σα το μάτι του Σάουρον στον ορίζοντα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Ωραιο report. Χαιρομαι που παρουσιαζεται και η εκδοχη να μην πουλησεις νεφρο.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.010
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Αυτό ισχύει και με το Βόρειο Σέλας. Το πιθανότερο είναι να ΜΗΝ το δείτε. Και αυτοί που του "βλέπουν" συνήθως εννοούν ότι φαίνεται στη φωτογραφία που βγάζουν με τη χρήση ειδικού φίλτρου. Μάλλον απίθανο να δείτε το έντονο πράσινο των φωτογραφιών, ίσως μια αχνή λάμψη στον ουρανό. Εμείς το καλύτερο σέλας το είδαμε πηγαίνοντας στο αεροδρόμιο, μια κόκκινη και μια μπλε αχνή λωρίδα στο νυχτερινό ουρανό..
Αυτο που λες με το σελας δεν ισχυει παντως. Στο λεω γιατι ειχα την τυχη να το δω σε μεγαλη δραστηριοτητα. Ναι, δεν ειναι ευκολο να το δεις και εξαρταται απο πολλους παραγοντες. Ναι, δεν ειναι σε χρωμα πρασινο σταμπιλο που βγαινει στις φωτογραφιες. Δεν βγαινει ετσι λογω των φιλτρων ομως. Ετσι πιανουν το φασμα αυτο οι κοινες μηχανες. Τα χρωματα ειναι πραγματικα πολυ πιο ομορφα. Ειναι μια μιξη απο μωβ, μπλε, πρασινο, ροζ και λευκο. Καθολου αχνο δεν ειναι αν πετυχεις το φαινομενο σε μεγαλη ενταση. Σου ευχομαι πραγματικα καποια στιγμη να εχεις την τυχη να το δεις.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Έτσι το είδαμε εμείς από το αεροπλάνο
Απίστευτο θέαμα
IMG_7153.jpeg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.458
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom