Ισλανδία Ισλανδία

kalove

Member
Μηνύματα
436
Likes
1.637
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικά πάρκα ΗΠΑ
Δυστυχώς λόγω καιρού χάσαμε πολύτιμο χρόνο και είδαμε πολύ λιγότερα από ότι είχαμε υπολογίσει. Θα γράψω εν καιρώ την ιστορία.
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
δεν πειραζει.κ γω ειδα οσο λιγοτερα γινοταν για να εχω ισχυρο λογο να ξαναπαω!(σε μεταφραση:εμεινα αφραγκη νωρις την επομενη φορα θα παω με τον θειουλη της διαφημισης joker θα κανω τον πελεκανο ή καλυτερα το puffin)!:bleh:
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Καλησπέρα σε όλη την παρέα.

Σκεφτόμαστε να πάμε ισλανδία, και από ότι βλέπουμε για να κάνουμε όλο τον κύκλο (βλέποντας πράγματα!) χρειάζεται να νοικιάσουμε αυτοκίνητο για περίπου 12 ημέρες.
Οι τιμές όμως (αν βάλουμε και τη Super CDW που από ότι ακούω είναι χρήσιμη), για ένα μικρό αυτοκίνητο ξεκινούν από 800 ευρώ και πάνω (στην καλύτερη περίπτωση).
Βάσει εμπειρίας όσων έχουν νοικιάσει αυτοκίνητο, ποια εταιρεία θεωρείτε οικονομική και αξιόπιστη, και τί θα πρέπει να προσέξει κανείς?

Ευχαριστώ πολύ!
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Πριν λίγες βδομάδες γύρισα απο Ισλανδία. 14 μέρες το αμάξι μου στοίχισε 430 ευρώ. Και η ασφάλεια 9 ευρώ την ημέρα. Και το αμάξι δεν το έλεγες μικρό. Η εταιρεία είναι η Green Motion. Εκπληκτικοί στα πάντα τους. Μια ώρα είχαμε στους υπολογιστές τους να εκτυπώσουμε τα τσεκ ιν μας που τα ξεχάσαμε. Είχα ενα πρόβλημα με την κάρτα μου και με πήραν 100 τηλέφωνα να επιβεβαιώσουν οτι δεν έφταιγαν αυτοί. Επίσης δεν δεσμεύουν λεφτά απο την πιστωτική για εγγύηση. Εκπληκτικοί.
Προσοχή με την ταχύτητα μου ήρθε σήμερα κλήση 380 ευρω. Να παρκάρεις σε κάποια απόσταση απο άλλα αμάξια. Είναι συχνό φαινόμενο απο τον αέρα να φεύγουν οι πόρτες και να σπάζουν καθρέφτες. Και αυτό δεν το αναλαμβάνουν. Αυτό μου είπαν και στο τσακ την γλίτωσα πολλές φορές γιατι άλλο ο αέρας της Ισλανδίας και άλλο της Ελλάδας. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάτι άλλο.
 

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,
Πριν λίγες βδομάδες γύρισα απο Ισλανδία. 14 μέρες το αμάξι μου στοίχισε 430 ευρώ. Και η ασφάλεια 9 ευρώ την ημέρα. Και το αμάξι δεν το έλεγες μικρό. Η εταιρεία είναι η Green Motion. Εκπληκτικοί στα πάντα τους. Μια ώρα είχαμε στους υπολογιστές τους να εκτυπώσουμε τα τσεκ ιν μας που τα ξεχάσαμε. Είχα ενα πρόβλημα με την κάρτα μου και με πήραν 100 τηλέφωνα να επιβεβαιώσουν οτι δεν έφταιγαν αυτοί. Επίσης δεν δεσμεύουν λεφτά απο την πιστωτική για εγγύηση. Εκπληκτικοί.
Προσοχή με την ταχύτητα μου ήρθε σήμερα κλήση 380 ευρω. Να παρκάρεις σε κάποια απόσταση απο άλλα αμάξια. Είναι συχνό φαινόμενο απο τον αέρα να φεύγουν οι πόρτες και να σπάζουν καθρέφτες. Και αυτό δεν το αναλαμβάνουν. Αυτό μου είπαν και στο τσακ την γλίτωσα πολλές φορές γιατι άλλο ο αέρας της Ισλανδίας και άλλο της Ελλάδας. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται κάτι άλλο.
ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!
430 ευρώ για 14 ημέρες, είναι η καλύτερη τιμή μακράν! (όλες οι εταιρείες, μαζί με την ασφάλεια, που έχουμε βρει είναι για 12 ημέρες πάνω από 850 ευρώ!
Σαν ασφάλεια, χρησιμοποίησες την Super CDW? (έχω διαβάσει ότι χρειάζεται, γιατί ο καιρός είναι απρόβλεπτος οπότε καλό είναι να υπάρχει για κάθε ενδεχόμενο).
Το αυτοκίνητο, αν επιτρέπεται, από πού το πήρατε? (π.χ. θα μας ενδιέφερε να το πάρουμε από κάπου κεντρικά, καθώς θα μείνουμε σε guesthouse στο κέντρο του Ρέκιαβικ.
Ευχαριστώ για την πληροφορία για τα πρόστιμα με την ταχύτητα, διάβασα και αλλού ότι κόβουν πρόστιμα για την ταχύτητα. Οι δρόμοι καλοί γενικά?
Σε ευχαριστώ και πάλι
 
Last edited by a moderator:

Despinna

Member
Μηνύματα
174
Likes
163
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Ινδία, Αργεντινή,

πάλι εγώ!
μπήκα τώρα στο site της green motion, για μικρό αυτοκίνητο μου βγάζει σαν κόστος 1.168 ευρώ με pre-payment online..... ψάξατε κάτι συγκεκριμένα?

Ευχαριστώ!
 

fofi32

Member
Μηνύματα
83
Likes
224
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Τι ημερομηνίες ψάχνεις? Όχι, μια απλή αναζήτηση έκανα rent car Iceland.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Επιστροφή και εμείς απο Ισλανδία προχτές. Ότι και να πω είναι λίγο (θα έρθει και ιστορία όταν ετοιμαστούν οι φωτογραφίες). Εμείς νοικιάσαμε αμάξι από http://www.carsiceland.com/ εδώ. Για 12 μέρες μας πήγε στα 630 ευρώ (με ότι ασφάλιση υπάρχει) +190 ευρώ βενζίνη για 3200χλμ (kia ceed diesel το αυτοκίνητο). Κάτι διάβασα για κλήση πιο πάνω όμως και κάπως μου ήρθε :p . Πότε και που σας ήρθε η κλήση και για τι ταχυτητες μιλάμε? Μην μας έρθει κανάς ταμπλάς!
Επίσης να ενημερώσω για την βενζίνη να μην πατήσει κανείς την επιλογή Full Tank.Aν πατήσεις αυτή την επιλογή το μηχάνημα σου δεσμεύει αυτόματα 25000κr δλδ περίπου 160 ευρώ. Σου κρατάει μετά το ανάλογο ποσό που έβαλες , αλλά η δέσμευση του υπολοίπου ποσού σε μερικές περιπτώσεις μπορεί να κρατήσει εώς και 72 ώρες!
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Σε 10 μερούλες πετάμε για Ισλανδία και μεις επιτέλους!
Όλα κλεισμένα όλα κανονισμένα!
Καμιά πρόταση τελευταίας στιγμής?
Κανένα νέο από τους πρόσφατους? :p
Θα έχω 2 χρεωστικές κάρτες μαζί μου για να πληρώνω (και την πιστωτική της αδελφής μου just in case)
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Κανένα νέο;;; Χμμ..Να είστε έτοιμοι να ξαναπάτε, παιδιά..Μόλις γυρίσαμε και προσπαθούμε να δούμε πότε θα πάμε ξανά..το μέρος είναι μαγικό, δεν περιγράφεται με λόγια ούτε με φωτογραφίες.
Λοιπόν, καταρράκτης Nauthusagil. Για λίγους μονο, χεχε! Στο χωματόδρομο μετά τον Seljallandfoss, 6 χλμ αφού ξεκινάει ο χωματόδρομος (δε στρίβετε πουθενά), έχει πινακίδα. Περπατάτε λίγο μόνο, διασχίζετε το φαράγγι, ανεβαίνετε από κάτι αλυσίδες στο μικρό καταρράκτη και μετά από 30 μέτρα...δέος ;)
Επίσης, δεν ξέρω τι πρόγραμμα έχετε,, απλά να έχετε υπόψη ότι ο καιρός μπορεί απλά να σας το ισοπεδώσει :)
Περισσότερα σε λίγες μέρες, μόλις συνέλθω από το όνειρο και ανεβάσω την ιστορία.
 

vasilisD

Member
Μηνύματα
292
Likes
92
Καλησπέρα :) . Βασικά κάτι που θα ήθελα να αναφέρω σε όσους θα έχουν νοικιασμένο αμάξι (επειδή εγώ δεν το γνώριζα και το έμαθα μετέπειτα) είναι να μην βάλετε βενζίνη με την επιλογή "Full Tank" . Πατώντας αυτή την επιλογή , το μηχάνημα δεσμεύει αυτόματα γύρω στα 160 ευρώ από την κάρτα σου. Βάζεις όση βενζίνη θες και μετά φυσικά μέσω τραπέζης (γιατί την κάρτα στην έχει δώσει πίσω) τραβάει το αντίστοιχο ποσό. Το θέμα είναι, ότι το να σου αποδεσμεύσει την διαφόρα μπορεί να πάρει σε κάποιες περιπτώσεις εώς και 72 ώρες (συνήθως βέβαια τα αποδεσμεύουν πιο γρήγορα όπως έγινε και σε εμάς) . Το χειρότερο είναι ότι άμα κάτσει κάποια στραβή με την μάνικα και δεν καταφέρεις-προλάβεις να βάλεις βενζίνη , τα 160 ευρώ στα κρατάει όπως και να χει. Οπότε και χωρίς βενζίνη θα είσαι και θα περιμένεις να σου αποδεσμεύσουν τα χρήματα. :eek:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.456
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom