Ισλανδία Ισλανδία

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.719
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Έτσι στα γρήγορα, με 10 μέρες στο νησί που θα διανυκτερεύατε; Δε χρειάζεται να μου πείτε αξιοθέατα αυτά θα τα βρω. Μερσί.
απο το δικο μου ταξιδι.. Ρεικιαβικ.. hella, η μπορεις και να πας vik, hofn , Εκκιλσταδιρ, 2 μερες Ακιουρειρι Ηελλναρ και παλι Ρεκιαβικ.. αν ειχα και αλλες μερες θα εβαζα μια ακομη στη παραλία διαμαντιων ( για φωτογραφικους λογους) και θα πηγαινα και στα βορεια φριοδ καιρου επιτρεποντος..
 
  • Like
Reactions: GTS
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Έτσι στα γρήγορα, με 10 μέρες στο νησί που θα διανυκτερεύατε; Δε χρειάζεται να μου πείτε αξιοθέατα αυτά θα τα βρω. Μερσί.
Αν τα Westfjords είναι ανοιχτά, εγώ υπολογίζω 3 διανυκτερεύσεις εκεί, 1 Hvamstagi, 1 Husavik, 1 Raufarhofn, 2 κοντά στο Σκαφταφελ, 2 προς Golden circle και Ρέικιαβικ.
Σκοτωμος δηλαδή 😁

Χωρίς τα Δυτικά φιόρδ, 2 νύχτες Snaefellsness peninsula και άλλη μια κοντά στο Egilstadir.

Κι αν βγάλεις το Raufarhofn που είναι μακριά, θα έβαζα κι άλλη προς Husavik κτλ, για τον Detifoss, φάλαινες, Asbyrgi κτλ.

Βασικά, βρες άλλες 4 διανυκτερεύσεις, για να πας πάλι τάπα αλλά να κανεις κι άλλα χιλιόμετρα... 🙃
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Σου δείχνω στο περίπου που είχαμε μείνει εμείς (τοποθεσίες κάμπινγκ είναι αυτές).
Βέβαια είχαμε 21 μέρες, αλλά έτσι κι αλλιώς τις 5 τις περάσαμε με μυξες κοντά στον Gulfoss, φιλοξενούμενοι ώσπου να ισιαξουμε.
Screenshot_20230515_180514_Maps.jpg
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Σας ευχαριστώ πολύ. Βλέπω βέβαια την κατάσταση των δρόμων σήμερα 15 Μαίου και δεν είναι και πολύ καλά για πολλές παρεκκλίσεις. Σκεφτόμουν να κάνω το γύρο clockwise αλλά μάλλον καλύτερα να ξεκινήσω από νότο μπας και φτιάξει ο καιρός-ζεστάνει όσο τραβάω βόρεια. 10μ είναι ακατέβατες δυστυχώς.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Έτσι στα γρήγορα, με 10 μέρες στο νησί που θα διανυκτερεύατε; Δε χρειάζεται να μου πείτε αξιοθέατα αυτά θα τα βρω. Μερσί.
Σύμφωνα με την εποχή που έχεις πει οτι θα πάτε και με τη προϋπόθεση οτι θα μείνετε σε καταλύματα και όχι κάμπινγκ (άλλωστε είναι κλειστά τα κάμπινγκ εκείνη την εποχή) εγώ θα έψαχνα ως εξής:
1. Reykjavík (Εγώ θα έβαζα 2 βράδια στο τέλος, αλλά δεν ξέρω τι ώρα θα φτάσετε)
2. Vik*
3. Hofn*
4. Seydisfjordur
5. Húsavík (αν επιλέξετε παρατήρηση φαλαινών) ή Akureyri
6. Hvammstangi
7. Stykkishólmur ή οπουδήποτε στη χερσόνησο Snæfellsnes
8. Borgarnes
9. Reykjavík (η κοντά στο αεροδρόμιο αν φεύγετε πολύ πρωί)
Έβαλα 9 βράδια, γιατί δεν ξέρω αν οι 10 μέρες που λες συμπεριλαμβάνουν 10 βράδια ή 9.

* Για τα καταλύματα του νότου να μεριμνήσεις όσο γίνεται νωρίτερα γιατί είναι λιγότερα σε αριθμό απο του βορρά και ενώ όλοι πάνε σίγουρα νότο δεν πάνε όλοι και στο βορρά.

ΥΓ 1. Αν βρίσκεις διαμονή σε φαρμες στη μέση του πουθενά σε καλή τιμή και όχι πολύ εκτός του ring road, κλείστες! Αν πήγαινες άλλη εποχή θα το άλλαζα αυτό που σου έγραψα.

ΥΓ 2. Για παρατήρηση φαλαινών τέλος Απρίλη είναι καλύτερα στην χερσόνησο Snæfellsnes
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Έκλεισα ήδη όλα τα καταλύματα, οι τιμές είναι ακόμα καλές και σε πολλά με πρωινό. Όλα είναι στη μέση του πουθενά, Ρέυκιαβικ θα είμαστε μόνο την τελευταία ήμερα και χωρίς διανυκτέρευση γιατί φεύγουμε μεσάνυχτα κι ο αλλάχ βοηθός. Οι 10 μόνο μέρες δεν αφήνουν και πολλά περιθώρια για διλήμματα, τα πράγματα είναι πιο συγκεκριμένα. Σας ευχαριστώ όλους.
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Εγω παω 11-18 Μαρτη (7 βραδια) κ εχω στο μυαλο μου οτι πιθανον να μη καταφερουμε να κανουμε τον γυρο του νησιου. Δεν ειναι μονο τα χιλιομετρα αλλα και ο παγος κ τα χιονια που μπορει να βρεις. Για 4 βραδια μονο νοτια μεινε!
Πώς τα περάσατε τελικά?

Στα 7 βράδια κάνατε τον κύκλο?
 

kirmis

Member
Μηνύματα
185
Likes
13
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Χαχα. Ο ιδιος ειμαι που μιλαμε. Προφανως τον καναμε...
2
χαχααχαχ, έχω πιάσει όλα τα threads, posts περι Ισλανδίας κατάλαβες😉

Έχω φτάσει σε posts του 2017 και συνεχίζω ακόμα πιο πίσω!

Thanks!!!
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ταξίδι-Όνειρο
Μιανμάρ
Καλησπέρα σε όλους ! Έκλεισα για Ισλανδια 26 Σεπτεμβρίου με 6 Οκτώβρη. 10 βραδια θα μείνουμε , οποτε πιστεύω ότι θα είμαστε άνετοι στο να κάνουμε τον κύκλο.
1) Επειδή θελουμε να έχουμε οσο το δυνατόν λιγότερους περιορισμούς στο πρόγραμμα μας , πιστεύετε ότι είναι εφικτό να κλείνουμε επιτόπου τα καταλύματα ;
2) Με revolut μπορούμε να πληρώνουμε οπουδήποτε χωρίς πρόβλημα;
3) Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεία που να νοικιάζει αυτόματα αυτοκίνητα;
4) Είναι κατάλληλη η εποχή για παρακολούθηση φαλαινών;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σε όλους ! Έκλεισα για Ισλανδια 26 Σεπτεμβρίου με 6 Οκτώβρη. 10 βραδια θα μείνουμε , οποτε πιστεύω ότι θα είμαστε άνετοι στο να κάνουμε τον κύκλο.
1) Επειδή θελουμε να έχουμε οσο το δυνατόν λιγότερους περιορισμούς στο πρόγραμμα μας , πιστεύετε ότι είναι εφικτό να κλείνουμε επιτόπου τα καταλύματα ;
2) Με revolut μπορούμε να πληρώνουμε οπουδήποτε χωρίς πρόβλημα;
3) Έχετε να προτείνετε κάποια εταιρεία που να νοικιάζει αυτόματα αυτοκίνητα;
4) Είναι κατάλληλη η εποχή για παρακολούθηση φαλαινών;
Καλησπέρα.
1) Αν και δεν έχω μείνει σε καταλύματα, θεωρώ λίγο ρίσκο να ψάχνεις επιτόπου καταλύματα, ειδικά στον νότο.
2) Με τις ελληνικές πιστωτικές πληρώναμε κανονικά παντού. Οπότε πιστεύω οτι και η revolut είναι οκ.
3) Όλες πρέπει να έχουν αυτόματα οχήματα. Ας προτείνει όμως κάποιος που έχει νοικιάσει ήδη ΙΧ και όχι camper
4) Η παρατήρηση φαλαινών στην Ισλανδία είναι δυνατή όλο τον χρόνο, απλά κάποιες φάλαινες είναι ορατές περισσότερο τον χειμώνα ( όρκες απο Ρεικιαβικ και χερσόνησο Σναιφελσνες) και άλλες είναι περισσότερο το καλοκαίρι (μεγάπτερες κ.α. στα βόρεια). Την εποχή που θα πάτε το πιο πιθανό είναι να δείτε όρκες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.339
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom