Ισλανδία Ισλανδια τι να κανω τον φεβρουαριο

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
Η διαμονη στο Hofn δεν ειναι η καλυτερη επιλογη απο θεμα μοιρασματος της αποστασης αλλα εχω βρει εκει εναν φανταστικο ξενωνα ... Ισως να δαπανησουμε 5 ημερες.

Ο λογος που θελω να κανω τον γυρο του νησιου σε 4 ημερες ειναι οτι 7,5 ημερες περιξ του Ρευκιαβικ θα βαρεθουμε... Οι εικονες που αναφερεις υπαρχουν μονο καλοκαιρι. Τον χειμωνα αυτο που θα προσπαθησω να αφομιωσω θα ειναι η ζωη στην δυσκολη ισλανδικη εξοχη και ενα λευκο αναγλυφο.
Επρεπε να βαλω και αλλες 2 ημερες γιατι ειναι στην μεση και το 2ημερο του Sonar, αλλα τα αεροπορικα ηταν απλησιαστα και ο συνδυασμος με low-cost δεν βολευε με τιποτα.
Τωρα παω με πολυ βολικες πτησεις, συνδυασμο aegean - icelandair, με τελικη τιμη μολις 242 ευρω με επιστροφη απο Θεσ/νικη...
Τελος και μονο που θα ακουσω αυτα τα ονοματα στον υπεροχο συναυλιακο χωρο Harpa του χειμωνιατικου Ρευκιαβικ με εξιταρει οπως και να εξελιχθει το υπολοιπο ταξιδι...
Εχω ενημερωσει και μια φιλη που εχει καποιους γνωστους Ισλανδους για να με φερει σε επαφη ωστε να αποφυγω λαθη που ισως να αποδειχθουν επικυνδινα...

Ισως να ξαναγινει καποιο καλοκαιρι με airberlin που εχει φθηνες τιμες απο Θεσ/νικη. Οποτε δεν ανχωνομαι... Τοσα χρονια που ηθελα να το κανω δεν εβρισκα παρεα....

Με τις αποψεις σας παντως με βοηθατε παρα πολυ και σας ευχαριστω για αυτο.
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ok συμφωνω οτι 7 ημερες στο Reykjavik ειναι πολλες, κ εγω βαρεθηκα μετα την τριτη μερα. Πες μου ποσες διανυκτερευσεις εχεις εκτος Reykjavik, μηπως μπορεσω να σε βοηθησω με την κατανομη. 4 συνολικα, εκ των οποιων 2 στο Hofn?
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
piccolo_mondo said:
Ok συμφωνω οτι 7 ημερες στο Reykjavik ειναι πολλες, κ εγω βαρεθηκα μετα την τριτη μερα. Πες μου ποσες διανυκτερευσεις εχεις εκτος Reykjavik, μηπως μπορεσω να σε βοηθησω με την κατανομη. 4 συνολικα, εκ των οποιων 2 στο Hofn?
Οχι, σε περιπτωση που ματαιωθει το σχεδιο του γυρου ανεφερα για 2 στο Hofn...
Αρχικη σκεψη ειναι
4 ημερες - 3 διανυχτερευσεις ( hofn, eglistadir, akureyri).
Ισως να ακυρωσω το eglistadir και να βαλω στην θεση του μια ενδιαμεσα στο reykjavik - hofn.
Απλα το δυτικο κοματι ειναι δυσκολο τον χειμωνα...
Καλοκαιρι με τι ταχυτητα ταξιδευατε (κατα προσεγγιση μεσου ορου αν δεν θυμαστε)...
 

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
851
Likes
776
Ειχα διαβασει οτι στην Ισλανδια η τηρηση των οριων ταχυτητας ειναι σημαντικη. Ταξιδευαμε με περιπου 80 klm/hour οχι τοσο επειδη οι δρομοι δεν επετρεπαν περισσοτερη ταχυτητα, αλλα κυριως για να απολαμβανουμε την διαδρομη. Η ιδεα του να περιοριστεις στο νοτιο κομματι πώς σου φαινεται; Απο Reykjavik μεχρι Jokulsarlon εχει αρκετα πραγματα να δεις.
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
Το να περιοριστω στον νοτο ειναι το plan B.
Απλα απο την στιγμη που υπαρχει η δυνατοτητα του κυκλου ειναι κριμα να μην το κανω για να γλιτωσω 400 χλμ...
Reykjavik - Hofn - Reykjavik ειναι 450 + 450 = 900. O κυκλος βγαινει γυρω στα 1300 - 1400.
Το μονο προβλημα ειναι οτι μονο εγω θα οδηγω (λογο μεγαλυτερης εμπειριας). Οποτε θα ειμαι πτωμα απο κουραση
 

kest

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Φιλε Dalamaidis θα σου πω την εμπειρια μου απο τον Αυγουστο που πηγαμε Ισλανδια. Αυτο το προγραμμα που εχεις βγαλει θα σας ψοφησει στην κουραση και δεν θα δεις τιποτα. Η διαδρομη απο Reykjavik Hofn ειναι μεν 450 km αλλα ειναι καλος ο δρομος και το κανεις ανετα. Απο το Hofn και μετα ο δρομος ειναι πιο δυσκολος (πολλες στροφες - κομματια του δρομου ειναι με χωμα κτλ) το να πιστευεις οτι θα κανεις το γυρο της Ισλανδιας τετοιο καιρο σε 4 μερες και να περασεις και καλα ειναι ουτοπικο. Οσες ωρες και να υπολογιζεις οτι θα οδηγας καθε μερα τωρα που το σχεδιαζεις , απλα διπλασιασε τις για να δεις ποσες θα ειναι στην πραγματικοτητα. Εμεις το καλοκαιρι απο το Hofn στο Reykjavik καναμε 3 μερες και δεν βαρεθηκαμε στιγμη, ουτε τα προλαβαμε ολα...
Και τι θα πει οτι θα έχει χιονι και δεν θα εχει τιποτα να δεις ? Στη Jokursalon δεν θα πας ? Τους καταρακτες δεν θα τους δεις ? Τους παγετώνες ? Τις ακτογραμμες ? το χρυσο τριγωνο ? Sorry αλλα ολα αυτα σε μια μερα δεν χωρανε, ουτε το Akuriery και τα περιξ αυτου.
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
Σε ευχαριστω για τις φρεσκιες πληροφοριες για το οδικο δυκτιο.
Ενταξει δεν μπορω να ξερω οσο και να το ψαξω τι προσβαση θα υπαρχει για να επισκεφτεις τα αξιοθεατα της ενδοχωρας εκεινη την περιοδο...
Χρειαζεται και τυχη την εποχη που θα παω...
Για αυτο απευθυνθηκα εδω.
Για το θεμα της χειμωνιατικης διαδρομης Hofn - Akureyri ειχα διαβασει σε ξενυα forum... Για αυτο με μια πρωτη σκεψη την χωρισα στα 2 με μια διανυκτερευση στο Eglistadir.
Οπως ειπα υπαρχει και το ενδεχομενο απλα μιας 3ημερης περιηγησης στον νοτο...
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
Τελικα το προγραμμα βγηκε:
3 πρωτες μερες ρευκιαβικ
2 επομενες χοφν
και οι 3 τελευταιες ρευκιαβικ...
Η διαμονη στο ρευκιαβικ για τις 6 μερες σε διαμερισμα 78 τ.μ. 240 ευρω συνολικα!!!
Suzuki Jimny με πληρες πακετο ασφαλισης (χαλικια, χαμηλο ποσο συμμετοχης σε περιπτωση ατυχηματος κλπ) για 8 ημερες 330 ευρω συνολο
 

Dalamaidis

Member
Μηνύματα
55
Likes
206
Επεστρεψα χθες απο το μαγικο νησι αποσβλομενος πραγματικα. Μας εκανε φοβερο καιρο (ειχαμε 4 - 5 ηλιολουστες μερες και μονο 2 με βροχη κλπ). Τελικα ( χωρις παρεξηγηση και παντα φιλικα) κριμα που με αποθαρυνατε απο τον κυκλο του νησιου, καθως εκανα τα ιδια χιλιομετρα στα πηγαινε - ελα Ρευκιαβικ - Olafsvik και Hofn - Djupivogur.
To νοτιο κομματι φανταστικο αλλα και η αγριοτητα της ανατολικης και βαση στατιστικης καιρου απεριγραπτη.
Ελπιζω να βρω χρονο και να ποσταρω την ιστορια του ταξιδιου.
Εχω και 2500 φανταστικες φωτογραφιες :Ρ
Με μια προταση παντως η χωρα ειναι ενα απεραντο καρτ-ποσταλ....

Ευχαριστω και παλι για τις πληροφοριες σας
κλεινω με μια εικονα απο την αγριοτητα στα ανατολικα που αναφερθηκα παραπανω

Αναμεσα στον φαρο και στο κυμα ειναι μια κουκιδα - ανθρωπος

a25.media.tumblr.com_7d62a379ccb696abd00a50c75d444ed8_tumblr_migm57TunI1s6pnmzo1_500.jpg
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.823
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
μπράβο που κατάφερες και πραγματοποίησες το υπέροχο αυτό ταξίδι.περιμένουμε με αγωνία την ιστορία σου καθώς και πολλές-πολλές φωτογραφίες.
 

winshell

Member
Μηνύματα
14
Likes
1
Τελικα το προγραμμα βγηκε:
3 πρωτες μερες ρευκιαβικ
2 επομενες χοφν
και οι 3 τελευταιες ρευκιαβικ...
Η διαμονη στο ρευκιαβικ για τις 6 μερες σε διαμερισμα 78 τ.μ. 240 ευρω συνολικα!!!
Suzuki Jimny με πληρες πακετο ασφαλισης (χαλικια, χαμηλο ποσο συμμετοχης σε περιπτωση ατυχηματος κλπ) για 8 ημερες 330 ευρω συνολο
Dalamaidis
γειά σου και καλωσήρθες! Πρόκειται να πάω Ισλανδία 29 Απριλίου-4 Μαίου του 2013.

Εμείς βέβαια επειδή έχουμε πέντε διανυκτερεύσεις μόνο, και φτάνουμε απόγευμα και φεύγουμε πολύ πρωί (έτσι ήταν φτηνότερες οι πτήσεις) το πρόγραμμα που έχω σκεφτεί είναι τρεις διανυκτερέυσεις στο Ρεύκιαβικ, εκ των οποίων την μία μέρα θα την φάμε στο Χρυσό τρίγωνο, και την άλλη σε ημερήσια εκδρομή στην Scnaefelness Peninsula, και μετά να πάμε προς Hofn για να πάμε στο Jokusarlon, να κάνουμε μια διανυκτέρευση στο Guesthouse Skalafell (Guesthouse Sk) και το τελευταίο μας βράδυ να διανυκτερεύσουμε στο Keflavik στο Htel Berg | Hotel in Keflavik κοντά στο αεροδρόμιο, γιατι πετάμε 7:40.

Οπότε θέλουμε να νοικιάσουμε αυτοκίνητο κι εμείς για Suzuki Jimny σκεφτόμασταν. Πολύ καλά λόγια στο tripadvisor έχουμε διαβάσει για την bluecarrental (Blue Car Rental in Iceland | Rent at KEF Airport or in Reykjavik | Blue Car Rental Iceland), μια τοπική εταιρεία.

Εσείς με ποια εταιρεία κλείσατε;

Επίσης, το πρόγραμμα πώς σας ακούγεται; Εφικτό; :)

Ευχαριστώ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.280
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom