Ισπανία:Διαδηλώσεις κατά του αντικαπνιστικού νόμου

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Κλειστά παρέμειναν ξενοδοχεία και εστιατόρια στην πόλη Παλένθια της Ισπανίας, εις ένδειξη διαμαρτυρίας για τον αντικαπνιστικό νόμο που ισχύει από τις αρχές του μήνα στη χώρα.
as.enet.gr_resources_2011_01_clipboard01_27_thumb_medium.jpg
"Αν δεν καπνίζουμε, δε μαζεύουμε και χρήματα. Αφήστε μας να ζήσουμε" και "Θαπατέρο, θα έπρεπε να είσαι ξενοδόχος", έγραφαν τα πανώ των εκατοντάδων ιδιοκτητών εστιατορίων και ξενοδοχείων, που διαδήλωσαν στους δρόμους της Παλένθια.

Περίπου το 60%- 70% των εστιατορίων και των μπαρ της πόλης παρέμειναν κλειστά, σύμφωνα με τις ενώσεις των ιδιοκτητών εστιατορίων.

Πρόκειται για την πρώτη διαδήλωση κατά του αντικαπνιστικού νόμου που ισχύει από τις 2 Ιανουαρίου στην Ισπανία και που απαγορεύει το κάπνισμα σε όλα τα μπαρ και τα εστιατόρια.

πηγή : Διαδηλώσεις κατά του αντικαπνιστικού νόμου στην Ισπανία | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
"Αν δεν καπνίζουμε, δε μαζεύουμε και χρήματα. Αφήστε μας να ζήσουμε" και "Θαπατέρο, θα έπρεπε να είσαι ξενοδόχος", έγραφαν τα πανώ των εκατοντάδων ιδιοκτητών εστιατορίων και ξενοδοχείων, που διαδήλωσαν στους δρόμους της Παλένθια.

http://www.enet.gr/?i=news.el.kosmos&id=245227
φανταστικό!!!!!!!!!!!! το άν δεν καπνίζομε δεν μαζεύομε χρήματα...αλλα άσχετο!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Ποσο φαινεται η διαφορα που εχουμε εμεις οι μεσογειακες χωρες με τους βορειους...!
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Ποιος να μου το λεγε ότι κάποια στιγμή,
θα μουν υπέρ των Νοτίων :rolleyes:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Διαμάχη έχει ξεσπάσει στην Ισπανία σχετικά με το αν ο αντικαπνιστικός νόμος θα ισχύει και για τους ηθοποιούς στη σκηνή. Η συζήτηση ξεκίνησε με αφορμή το γνωστό μιούζικαλ Hair το οποίο ανεβαίνει στη Βαρκελώνη.

Η αντικαπνιστική εκστρατεία έχει φτάσει σε "παράλογα άκρα" και έχει δημιουργήσει μία "νέα Ιερά Εξέταση", δήλωσε ο Άλμπερτ Μποαντέλα, ιδιοκτήτης θεάτρου, στην εφημερίδα El Pais.
Το θέατρο στο οποίο ανεβαίνει η παράσταση δέχτηκε σύσταση από τις τοπικές αρχές, έπειτα από την καταγγελία που έκανε ένας από τους θεατές επειδή σε κάποιες σκηνές του έργου οι ηθοποιοί εμφανίζονται να καπνίζουν.

Ωστόσο, σύμφωνα με τους παραγωγούς της παράστασης, οι ηθοποιοί δεν κάπνιζαν κανονικά τσιγάρα, αλλά άκακα βότανα.

Ο αντικαπνιστικός νόμος, που υιοθέτησε η Ισπανία στις 2 Ιανουαρίου, απαγορεύει το κάπνισμα στους εργασιακούς χώρους και σχεδόν σε όλα τα δημόσια κτίρια. Γι' αυτό το λόγο το συγκεκριμένο θέατρο της Βαρκελόνης μπορεί να τιμωρηθεί με πρόστιμο έως και 10.000 ευρώ, μία πιθανότητα που προκάλεσε την οργή πολλών ιδιοκτητών θεάτρων.

Η Ισπανίδα υπουργός Υγείας Λέιρε Παχίν, δήλωσε από τη μεριά της ότι αν το κάπνισμα είναι απαραίτητο σε μία παράσταση, τότε οι ηθοποιοί θα πρέπει να προσπιούνται ότι καπνίζουν.

πηγή : Ισπανία: Διαμάχη για την απαγόρευση καπνίσματος στους ηθοποιούς επί σκηνής | Διεθνή | Ελευθεροτυπία
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Αυτοί θέλουν τους ηθοποιούς να προσποιούνται ότι καπνίζουνε, εμείς πότε θα αρχίσουμε να προσποιούμαστε ότι τους ψηφίζουμε?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Αυτοί θέλουν τους ηθοποιούς να προσποιούνται ότι καπνίζουνε, εμείς πότε θα αρχίσουμε να προσποιούμαστε ότι τους ψηφίζουμε?
Εχουμε χασει το μετρο η μου φαινεται;
Θέλω να πω μια παροιμία που έλεγε η γιαγιά μου :evil: αλλά θα με κόψει η λογοκρισία...:bash:
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Εγω δεν γράφω τίποτα γιατί θα μου τα σβήσουν!!:D
καταλαβαίνετε τι θέλω να πώ ομως...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.902
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom