Ισπανία Ισπανία το καλοκαιρι

tse_gevara

Member
Μηνύματα
30
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Σαν Φραντσισκο
Μήπως να αφήνατε την Σεβίλλη και απλά να πηγαίνατε σε χωριά κοντά στο Τολέδο και την Μαδρίτη? Τι πιο ωραίο από road trip στην επαρχία? Και τα ξενοδοχεία είναι πιο φτηνά, και δεν θα βρείτε κίνηση, άσε που αν οδηγείς στην εθνική οδό δεν βλέπεις και τίποτα! Εγώ τουλάχιστον που ειμαι 330 και βάλε μέρες τον χρόνο στην Αθήνα θα προτιμούσα χωριουδάκια από πόλεις! Η ανδαλουσία από μόνη της θέλει εκδρομή δυο εβδομάδων! Αν μπεις και στα site των νομών που θα επισκεφτείς μπορείς να ζητήσεις να σου στείλουν ταχυδρομικώς brochures για την περιοχή τους για να εχεις και σε εκτυπωμένες εκδόσεις τα πάντα για festival, events και ξενοδοχεία. Από ανδαλουσία που ζήτησα μέσα σε τρεις μέρες έστειλαν χάρτες και πληροφορίες.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλό είναι. Το μόνο που θα άλλαζα θα ήταν οι 5 μέρες στη Βαρκελώνη στην αρχή. Βγάλτε μία και βάλτε τη κάπου αλλού, να σας έρθει λίγο πιο χαλαρό (π.χ Σεβίλλη).
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
ΟΚ σας ευχαριστώ πολύ!

Το Σαντιάγο τι ωραίο έχει και όλοι εινια ενθουσιασμένοι; Το μόνο που βλέπω μετά από το ψάξιμο που έκανα στο ιντερνετ είναι φωτογραφίες από τον καθεδρικό τους ναό, και δεν μπορώ να βρω τίποτε αλλό! Είνια οι πεζοδρομοι τους που το κάνουν ωραίο; Η αρχιτεκτονική τους;
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Τελικα απο renfe δεν μπορουμε να αγορασουμε εισητηρια απο πριν...
Πρεπει να εχουμε ισπανικη καρτα! 'Η τουλαχιστο Verified by Visa, και δεν εχω τετοια καρτα εγω. Εχει 5 μερες που δοκιμαζω στο Renfe και στο Rumbo, αλλα τιποτα! Σπασαν τα νευρα μου!
Και τωρα γινεται πιο πολυπλοκο το ταξιδι γιατι τα τρενα που θελαμε θα ειναι παρα πολυ ακριβα! Και σκεφτομαστε αλλες λυσεις.... αχ.... εκανα αμετρητες αγορες στο ιντερνετ χωρις προβλημα, και εισητηρια του τρενου δεν μπορουμε να αγορασουμε!

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Για σας!

Ξέρει κανένας άλλο τρόπο για να κλείσω εισητήρια του τρένου από τώρα;

Μπήκα στην Europcars για να δω τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου και κάπως θα μας βγει ακριβά αν νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 6-7 μέρες... Και μαζί με διόδια, παρκινκ, καύσιμα, θα μας βγει ακόμα παραπάνω!
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.873
Likes
26.674
Για σας!

Ξέρει κανένας άλλο τρόπο για να κλείσω εισητήρια του τρένου από τώρα;

Μπήκα στην Europcars για να δω τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου και κάπως θα μας βγει ακριβά αν νοικιάσουμε αυτοκίνητο για 6-7 μέρες... Και μαζί με διόδια, παρκινκ, καύσιμα, θα μας βγει ακόμα παραπάνω!


Alquiler de coches y Rent a car - Encuentra las mejores ofertas de alquiler de coches Pepecar
για δες εδω γι αυτοκινητο
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Ευχαριστώ PanPan! Μηπως ξέρεις κανενα άλλο τρόπο να κλεισω τα φθηνα εισητηρια; Ειλικρινα σπαταλησα απιστευτες ωρες προσπαθωντας να αγορασω tickets!
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Βρήκα και κάποιο άλλο site για εισητηρια - agent - αλλα θέλουν και 30 ευρώ commission... Ειναι το Petrabax.
 

kasiotis

Member
Μηνύματα
116
Likes
164
Ταξίδι-Όνειρο
Roadtrip στις Η.Π.Α.
Εγω το 2010 ειχα κλείσει με μια visa electron εισητηρια κανονικά. Μέσα απο τη σελίδα του Renfe..
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
αλλάξαμε κάπως το πρόγραμμα μας τώρα λόγω αυτής της αναποδιάς...
ίσως να μας βγει σε καλο! :)
 

fekish

Member
Μηνύματα
215
Likes
21
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί και Μπόρα Μπόρα
Λοιπον λογω Renfe το προγραμμα εγινε ως εξης. Τωρα εμειναν μονο οι μερες 21 και 22 να τις ξεκαθαρισουμε... Πηγε κανεις Σαλαμανκα, Αβιλα και Σεγκοβια? Τι θα προτεινατε απο αυτες?

11 Τζιρονα μεσανυκτα
12 Τζιρονα, Φιγκερες (Νταλι μουσειο) Βαρκελωνη
13,14,15,16 Βαρκελωνη
17 Βαρκελωνη, νοικιαζουμε αυτοκινητο και παμε Τερουελ και γυρω περιοχες.
18 Παμε Τολεδο
19 Τολεδο
20 παμε με το αυτοκινητο Σαλαμανκα 'η Σεγκοβια 'η Αβιλα
21 ??? Συνεχιζουμε περιπου την προηγουμενη 'η παμε Μαδριτη?
22, Μαδριτη οπου αφηνουμε το αυτοκινητο
23, 24 Μαδριτη
Νυκτα 24 πιανουμε λεωφορειο και παμε Τζιρονα
25 πετουμε πισω απο Τζιρονα το μεσημερι.

Sent from my Milestone using Tapatalk
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.659
Likes
50.481
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Πηγε κανεις Σαλαμανκα, Αβιλα και Σεγκοβια? Τι θα προτεινατε απο αυτες?
Σαλαμάνκα: Όμορφη παλιά πόλη, αλλά πολύ μικρή. Τίγκα στους τουρίστες και -κυρίως- ξένους φοιτητές που πάνε να μάθουν τη γλώσσα, πιο πολλούς Γερμανούς και Αμερικάνους από Ισπανούς και τα μενού στα Αγγλικά από Γερμανούς σερβιτόρους. Ειδικά το καλοκαίρι δεν τη συνιστώ. Πολλή φασαρία και το βράδυ για τα γούστα μου.

Άβιλα: Λιγότεροι τουρίστες, πανέμορφα τείχη (ειδικά με το φωτισμό το βράδυ είναι το κάτι άλλο), όμορφη ατμόσφαιρα. Μην τη χάσετε βράδυ, αλλά και το πρωί μπορείς να περπατήσεις πάνω στα τείχη. Ήσυχη πόλη.

Σεγκόβια: Η πιο όμορφη από τις τρεις, μερικά πανέμορφα καταλύματα μέσα στην παλιά πόλη, μαγική το βράδυ. Ωραίο φαγητό (φοβερά κρέατα και καλή πέστροφα, συν κάποιες τοπικές σπεσιαλιτέ), καλός κόσμος. Ήσυχα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.754
Μέλη
38.881
Νεότερο μέλος
Pavlosvalia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom