Ισπανία Ισπανία – Πέρα από τη Μαδρίτη, που να πάω;

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Γεια σας φίλοι. :)

Αγόρασα τα εισιτήρια για Μαδρίτη (με την προσφορά της Alitalia) για τις 12 πρώτες μέρες του Ιουλίου. (θα κλείσω και αυτοκίνητο για να μετακινούμαι)

Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

  1. Ποιες άλλες πόλεις αξίζουν;
  2. Πόσες μέρες να αφιερώσω στη Μαδρίτη και πόσες στις άλλες;

Τα δεδομένα είναι πως έχω πάει στη Βαρκελώνη (και μου άρεσε πολύ) και έχω γυρίσει και την Πορτογαλία (που επίσης μου άρεσε).
Επίσης, δεν με κουράζει καθόλου να οδηγάω.
Οπότε, σκεφτομαι να κινηθώ στην περιοχή του χάρτη που επισυνάπτω.

Αλλά που να πάω; :roll:
Μερικές ιδέες είναι:

  • Μαδρίτη
  • Τολέδο
  • Σεβίλλη
  • Κόρδοβα
  • Γρανάδα

Αξίζει κάτι άλλο; Μήπως αυτές είναι πολλές για 12 μέρες; :roll:


Help please.
 

Attachments

turms

Member
Μηνύματα
2.071
Likes
2.833
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Γραναδα...
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Τι θες πολη ή φυση; Διοτι καλη η ανδαλουσια αλλα κοιτα και πανω ειναι σκετη ομορφια! Καλη η γραναδα,περα απο τη alhambra βεβαια δεν λεει και πολλα καθως και η Σεβιλη,γουστα ειναι αυτα!
Σαλαμανκα πολυ ομορφη πολη,το ιστορικο κεντρο και τη βλεπεις ανετα σε μια μερα. Τωρα αν θες σωνει και καλα να πας νοτια,κανε μια βολτα στα blancos pueblos, μη χασεις τη ronda και ενα χωριο στη μαλαγα το mijas. Τωρα βεβαια εγω με χιλια προτεινω Αστουριας και Χωρα των Βασκων καθως και Γαλικια,μιλαω για τρεις περιοχες στη βορεια ισπανια μεσα στο πρασινο και αν ειναι και fan των ορειβατικων εξορμησεων τοτε Picos de Europa!!!!!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Μη χάσεις το Τολέδο σε καμμία περίπτωση. Άλλη εμπειρία εκτός από Μαδρίτη δεν έχω αλλά μου έχουν πει καλά λόγια για Valencia.
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
turms και bloody mary, ευχαριστώ. :)


Τι θες πολη ή φυση; Διοτι καλη η ανδαλουσια αλλα κοιτα και πανω ειναι σκετη ομορφια! ……….. Τωρα αν θες σωνει και καλα να πας νοτια………..
Έχεις δίκιο, τα ίδια γνώριζα και εγώ, αλλά είπα να δω την κεντρική και νότια Ισπανία αφού θα κατέβω στη Μαδρίτη και άλλη φορά, συνδυάζω τη Νότια Γαλλία με τη Βόρεια Ισπανία.
Αλλά δεν έχω κανένα κόλλημα. Αν προκύψει από το thread να πάω βόρεια, θα πάω βόρεια. :)


Τι να πω; Είναι τόσο γνωστά και «βαριά» αυτά τα ονόματα (Γρανάδα, Σεβίλλη κλπ) που σκεφτομαι πως τους αξίζει μια επίσκεψη.
Μου αρέσουν οι πόλεις (για να φωτογραφίζω κυρίως), μου αρέσει και η φύση.

..............

……...................................... :roll:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Mano, η ανδαλουσια ειναι ομορφη. Και η Σεβιλη και η Γρανάδα ειναι πολυ γεματες με αξιοθέατα, ζωη και ομορφες γωνιές.Και αξιζει να τις δεις και νυχτα και μέρα. Τις εχω δει και τις 2 και δεν τις χορτασα...για τον βορρά δεν γνωριζω, υπάρχει η ειδικη getxowoman για την περιοχή, και καλα θα κανεις να την ακουσεις, αν πας προς τα εκει. Αν θες διάβασε και τις ιστορίες για Ισπανία, αν βεβαια δεν τις εχεις ηδη διαβάσει.
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Καλοκαίρι στην Ανδαλουσία θα βράζει ο τόπος... Πολλά ξενοδοχεία στην Σεβίλη αυτή την περίοδο είναι κλειστά...
 

TRAVELLER 3

Member
Μηνύματα
95
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
?????????????????????????
Ταξίδι-Όνειρο
Περου-Χιλη
πολυ κοντα (σε μια ωρα) στην μαδριτη ειναι ωραιο να επισκευτειs 2 μικρεs αλλα πολυ ομορφεs ποληs.avila και segovia.αξιζει τον κοπο να τιs δειs.
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.697
Likes
6.676
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική Ναμιμπια
εσυ δεν εισαι ο Μανος που γυρισε απο τη Κουβα ;
σωστος ,μολις επεστρεψες ετοιμαζεσαι για το επομενο ταξιδι !!! παντα τετοια ...
μας χρωστας ομως δυο λογακια για τη Κουβα ,πως τα περασες ,που πηγες κτλ

Οσο για την Ισπανια ,λαβε σοβαρα υπ΄οψιν τη ζεστη οπως σωστα σου ανεφερε ο traveller
Τελος Ιουλιου μου ετυχε στη Μαδριτη να μη μπορω να βγω απο το ξενοδοχειο απο τη πολυ και ξηρη ζεστη ,οποτε φαντασου να πρεπει να περπατησεις για να γνωρισεις το πολη .Σημειωσε οτι μου αρεσει το καλοκαιρι και αντεχω πολυ στη ζεστη και παλι τα βρηκα πολυ δυσκολα ... οποτε για Νοτο ,που ειναι ακομα πιο ζεστα ουτε να το σκεφτω...
Η ωραια εποχη για να απολαυσεις Ανδαλουσια ειναι η Ανοιξη ...
Αντιθετα Αυγουστο που βρεθηκα για ενα μηνα Βορρα ,ηταν τελεια απο αποψη κλιματος και ομορφιας ....
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
κι εγω αρχες Ιούλη πήγα, ειχε μεν ζέστη αλλα ηταν υποφερτή, κι ας μην την αντέχω. Τωρα για τα ξενοδοχεία που λεει ο traveller, δεν εχω αποψη, ισως να ξερει καλυτερα, αλλα οταν την επισκεφτηκα πριν 5 χρόνια, ηταν φουλ στους τουρίστες-κόσμο.
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Για τον καιρό τον Ιούλιο, δεν έχω άποψη...εγώ πήγα αρχές Σεπτέμβρη και ήταν υπέροχα!

Αν δεν αλλάξεις γνώμη και επιμένεις για την Ανδαλουσία, οι πόλεις που σκέφτεσαι είναι υπέροχες και

στην Κόρδοβα, μην παραλείψεις το μεγαλόπρεπο τζαμί Μεθκίτα με τις 850 ασπροκόκκινες κολώνες του, καθώς και την Εβραική συνοικία με αίθρια και λουλουδιασμένα μπαλκόνια...Χάρμα!

Οτι και αν αποφασίσεις, σίγουρα στην Ισπανία θα περάσεις τέλεια...:)
 

Manos

Member
Μηνύματα
261
Likes
283
Χμμ, αυτό με τη ζέστη είναι λογικό. Το είχα σκεφτεί και εγώ αλλά δεν είχα καταλάβει το μέγεθος του προβλήματος.
Αυτό που γραφεί ο traveller είναι ενδεικτικό.

Σας ευχαριστώ για τις ως τώρα συμβουλές και προτάσεις.


Ως τώρα καταλήγω να πάω στη Μαδρίτη (αναγκαστικά) , να δω την πόλη (έστω και με ζέστη), να κάνω βόλτα στις γύρω μικρές και ωραίες πόλεις (Αβιλα, Σεγκόβια, Τολέδο) και να τραβήξω προς το Βορρά σε πόλεις πιο δροσερές.
Καλό ακούγεται … :D


(Κική, εννοείται πως θα γράψω για την υπέροχη Κούβα. Είπα να το κάνω αργά και σωστά. Να έχουμε κάπου μαζεμένες τις πληροφορίες σχετικά με την Κούβα μαζί με πολλές φωτογραφίες. Έχω γράψει ήδη την εισαγωγή…)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.762
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom