Ισπανία Πορτογαλία Ισπανια ή Πορτογαλια ειναι οικονομικοτερη;

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Ερωτημα,
Ποια απο τις δυο χωρες Ισπανια ή Πορτογαλια, διαπιστωσατε οτι, ειναι οικονομικοτερη για επισκεψη, σε οτι αφορα αεροπορικα, ενοικιαση ΙΧ, διαμονη, διατροφη;
Το ερωτημα απευθυνεται αποκλειστικα σε οσους εχουν επισκεφτει και τις δυο χωρες (ασχετως πολεων), αφου οι συνηθειες και οι προτιμησεις τους θα ειναι ιδιες και στις δυο περιπτωσεις.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Αν εξαιρέσεις τα αεροπορικά, θεωρώ την Πορτογαλία λίγο φθηνότερη. Αν και πλέον και τις δύο χώρες τις θεωρώ φθηνότερες (τουριστικά) από την Ελλάδα.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Νομίζω ότι είναι λίγο γενικό το ερώτημα καθώς δεν έχει να κάνει με τις χώρες στο σύνολο του αλλά με τις πόλεις που θέλεις να επισκεφτείς, μιας και παίζουν διαφοροποιήσεις τιμών από τη μία στην άλλη.
Προσωπικά βρήκα αισθητά φθηνότερη την Πορτογαλία, αλλά είδα μόνο το Πόρτο, ενώ στην Ισπανία τη Μαδρίτη. Έχω την εντύπωση πως αν πεις τι θέλεις να επισκεφτείς από τις δύο χώρες θα λάβεις πολύ πιο στοχευμένες απαντήσεις.
οτι αφορα αεροπορικα
Αναλόγως από που ξεκινάς και τι προσφορά θα βρεις. Και στα δύο πλήρωσα πάνω κάτω 170€ μετ' επιστροφής από Θεσσαλονίκη. Αν φεύγεις από Αθήνα και με low cost π.χ. αλλάζουν πολλά.
Επίσης μία η άλλη και στις δύο πόλεις, δεν είδα σημαντική διαφορά, αν και πλέον τα πράγματα έχουν ξεφύγει στην Ευρώπη.
Εδώ θεωρώ ότι το Πόρτο υπερτερεί σημαντικά σε τιμές.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Ερωτημα,
Ποια απο τις δυο χωρες Ισπανια ή Πορτογαλια, διαπιστωσατε οτι, ειναι οικονομικοτερη για επισκεψη, σε οτι αφορα αεροπορικα, ενοικιαση ΙΧ, διαμονη, διατροφη;
Το ερωτημα απευθυνεται αποκλειστικα σε οσους εχουν επισκεφτει και τις δυο χωρες (ασχετως πολεων), αφου οι συνηθειες και οι προτιμησεις τους θα ειναι ιδιες και στις δυο περιπτωσεις.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Η βορεια Πορτογαλια ειναι απο τις οικονομικοτερες περιοχες της Ευρωπης. Περσι το καλοκαιρι δικλινα με 50ρικο, το φαι επισης δεν ειναι ακριβο και ο καφες γυρω στο 1 ευρω. Οι μετακινησεις με flixbus παμφθηνες.
Για αεροπορικα μεσω Ιταλιας ειναι πιο φθηνα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ερωτημα,
Ποια απο τις δυο χωρες Ισπανια ή Πορτογαλια, διαπιστωσατε οτι, ειναι οικονομικοτερη για επισκεψη, σε οτι αφορα αεροπορικα, ενοικιαση ΙΧ, διαμονη, διατροφη;
Το ερωτημα απευθυνεται αποκλειστικα σε οσους εχουν επισκεφτει και τις δυο χωρες (ασχετως πολεων), αφου οι συνηθειες και οι προτιμησεις τους θα ειναι ιδιες και στις δυο περιπτωσεις.
Σας ευχαριστω προκαταβολικα.
Θα συμφωνήσω με όλους όσους έχουν ήδη απαντήσει, σε γενικές γραμμές είναι φθηνότερη η Πορτογαλία αλλά παίζουν ρόλο οι περιοχές που θες να επισκεφθείς και το χρονικό διάστημα.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
164
Likes
419
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
θεωρώ απο Αθήνα για Βαρκελώνη, βρίσκεις πολύ φθηνότερα εισιτήρια από οτι για Μαδρίτη πχ ή Πορτογαλία. Τουλάχιστον απο προσωπική εμπειρία.
Αλλά όσον αφορά τη διαμονή και τα καθημερινά έξοδα βρήκα λίγο φθηνότερη κ εγώ την Πορτογαλία.
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Νομίζω ότι είναι λίγο γενικό το ερώτημα καθώς δεν έχει να κάνει με τις χώρες στο σύνολο του αλλά με τις πόλεις που θέλεις να επισκεφτείς, μιας και παίζουν διαφοροποιήσεις τιμών από τη μία στην άλλη.
Προσωπικά βρήκα αισθητά φθηνότερη την Πορτογαλία, αλλά είδα μόνο το Πόρτο, ενώ στην Ισπανία τη Μαδρίτη. Έχω την εντύπωση πως αν πεις τι θέλεις να επισκεφτείς από τις δύο χώρες θα λάβεις πολύ πιο στοχευμένες απαντήσεις.

Αναλόγως από που ξεκινάς και τι προσφορά θα βρεις. Και στα δύο πλήρωσα πάνω κάτω 170€ μετ' επιστροφής από Θεσσαλονίκη. Αν φεύγεις από Αθήνα και με low cost π.χ. αλλάζουν πολλά.

Επίσης μία η άλλη και στις δύο πόλεις, δεν είδα σημαντική διαφορά, αν και πλέον τα πράγματα έχουν ξεφύγει στην Ευρώπη.

Εδώ θεωρώ ότι το Πόρτο υπερτερεί σημαντικά σε τιμές.
κι ομως με καλυψες απολυτα. Σ'ευχαριστω, οπως κι ολους-ες για την ενημερωση σας
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Αν συγκρίνουμε τα πιο επισκέψιμα μέρη και στις δυο χώρες τότε θα έλεγα κι εγώ με μικρή διαφορά Πορτογαλία. Δυστυχώς κάθε χρόνο οι τιμές ειδικά σε θέμα διαμονής ακριβαίνουν αισθητά πάντως στη Λισαβώνα, και σιγά σιγά και στο Πόρτο. Αν πάτε εκτός Μαδρίτης και Βαρκελώνης τότε δε νομίζω ότι το κόστος πέραν των αεροπορικών ίσως θα έχει διαφορά με αυτό της Πορτογαλίας.
 

connosp

Member
Μηνύματα
389
Likes
827
κι ομως με καλυψες απολυτα. Σ'ευχαριστω, οπως κι ολους-ες για την ενημερωση σας
Φαντάσου ότι έκλεισα για Βόρεια Πορτογαλία 3 βράδια σε 4* με μόλις 78Ε με πρωινό, αλλά μετά από πολλά χτυπήματα στη Booking!!!!!!!!!!!
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.177
Likes
5.353
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Και τα rent a car στην Πορτογαλια ειναι- ηταν ; τσαμπα τιμες , στο Porto ειχα νοικιασει με 2,50 € την ημερα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Στο Γκιμαραες ειχαμε φαει σε τοπικο ταβερνειο μεσημερι οπου ετρωγαν ντοπιοι μη τουριστικο 7 ευρω/ατομο πρωτο πιατο, δευτερο πιατο μπακαλιαρο και καφε. Νομιζω οτι εχω χρονια να δω τετοιες τιμες. Αυτα παιζουν τα μεσημερια συνηθως.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.441
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom