Ισπανία Πορτογαλία Ισπανια ή Πορτογαλια ειναι οικονομικοτερη;

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Είναι φθηνά στη Βόρεια Πορτογαλία αλλά το χέσατε. 26€/βραδιά σε 4*, 2,50€/μέρα ενοικιαζόμενο αμάξι και 7€/άτομο δύο πιάτα και καφές δεν είναι ο κανόνας. Για την ακρίβεια απέχουν πολύ από τον κανόνα. Όχι τίποτ' άλλο, θα νομίζει κανείς που τα διαβάζει πως με 100€ κάνεις luxury διακοπές για μια βδομάδα.
 
Last edited:

Extra muros

Member
Μηνύματα
145
Likes
938
Είναι φθηνά στη Βόρεια Πορτογαλία αλλά το χέσατε. 26€/βραδιά σε 4*, 2,50€/μέρα ενοικιαζόμενο αμάξι και 7€/άτομο δύο πιάτα και καφές δεν είναι ο κανόνας. Για την ακρίβεια απέχουν πολύ από τον κανόνα. Όχι τίποτ' άλλο, θα νομίζει κανείς που τα διαβάζει πως με 100€ κάνεις luxury διακοπές για μια βδομάδα.
Γενικά είναι κάθε πέρσι και καλύτερα σε όλη τη χώρα. Σε όποιον το σκέφτεται αν είναι να πάει τώρα ή αργότερα η απάντησή μου είναι χθες και άργησες.

Σε ό,τι αφορά το φαϊ πάντως, στο Πόρτο συνυπήρχαν αρμονικά μπραντσάδικα και wine bar με τιμές Κολωνακίου δυο δρόμους μακριά από ρουστίκ ταβερνείο 11 ευρώ σαλάτα, μεριδάρα φαγητό και μισόκιλο εξαίρετο κρασί (σε πλήρη αντίθεση με Ελλάδα που αν πάρεις χύμα χωρίς να ξέρεις από πριν καλύτερα να έχεις έτοιμη και τη διαθήκη).

Βόρεια Πορτογαλία σίγουρα παραμένει value for money προορισμός, η Λισαβόνα ξεφεύγει ειδικά μετά την πανδημία ραγδαία, αλλά λόγω χαμηλού σχετικά σημείου εκκίνησης έχει ακόμα περιθώρια για να αγγίξει τα αστρονομικά επίπεδα άλλων δημοφιλών ευρωπαϊκών πρωτευουσών.

Για την Ισπανία δεν έχω προσωπική εικόνα, αλλά με όσα ξέρω από άτομα που πρόσφατα επισκέφθηκαν, αλλά και expats με σταθερούς δεσμούς εκεί, είναι τουλάχιστον ένα τσικ ακριβότερα από Ελλάδα και Πορτογαλία, κι αυτό ισχύει όχι μόνο σε Μαδρίτη-Βαρκελώνη, αλλά και σε κάτι επαρχιακά μέρη εκτός τουριστικού ραντάρ του μέσου Έλληνα, τύπου Εξτρεμαδούρα με το δεύτερο χαμηλότερο κατά κεφαλή εισόδημα στην Ισπανία.
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Και τα rent a car στην Πορτογαλια ειναι- ηταν ; τσαμπα τιμες , στο Porto ειχα νοικιασει με 2,50 € την ημερα
Αντίθετα, εγώ σε δύο διαφορετικές χρονιές έβρισκα σχεδόν διπλάσιες τιμές στο Πόρτο, έναντι της Λισαβόνας. Η μία πρόσφατη. Στη θερινή σεζόν φθηνό αυτοκίνητο ούτε για δείγμα, πολλούς μήνες πριν.
Επίσης εδώ και δυο χρόνια τα ξενοδοχεία έχουν πάρει την ανιούσα και στις δύο πόλεις, μιλάμε για διπλάσιες τιμές σε σχέση με το 2019.
Σε σύγκριση με τις δύο χώρες, θα έλεγα ότι δεν υπάρχουν αισθητές διαφορές στις τιμές, ίσως λίγο φθηνότερη η Πορτογαλία.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Είναι φθηνά στη Βόρεια Πορτογαλία αλλά το χέσατε. 26€/βραδιά σε 4*, 2,50€/μέρα ενοικιαζόμενο αμάξι και 7€/άτομο δύο πιάτα και καφές δεν είναι ο κανόνας. Για την ακρίβεια απέχουν πολύ από τον κανόνα. Όχι τίποτ' άλλο, θα νομίζει κανείς που τα διαβάζει πως με 100€ κάνεις luxury διακοπές για μια βδομάδα.
Μη επιστρέψιμη τιμή, μέσω Bedsonline και Standard Σουίτα!!!!!!!!1
 

Attachments

Last edited:

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Για την Ισπανία δεν έχω προσωπική εικόνα, αλλά με όσα ξέρω από άτομα που πρόσφατα επισκέφθηκαν, αλλά και expats με σταθερούς δεσμούς εκεί, είναι τουλάχιστον ένα τσικ ακριβότερα από Ελλάδα και Πορτογαλία, κι αυτό ισχύει όχι μόνο σε Μαδρίτη-Βαρκελώνη, αλλά και σε κάτι επαρχιακά μέρη εκτός τουριστικού ραντάρ του μέσου Έλληνα, τύπου Εξτρεμαδούρα με το δεύτερο χαμηλότερο κατά κεφαλή εισόδημα στην Ισπανία.
Μαδρίτη, Βαρκελώνη εμένα μου φαίνονται ίδια με Ελλάδα. Ας έχουμε υπόψη πως η φορολογία εισοδήματος και περιουσίας δεν είναι ίδια σε όλη την Ισπανία αλλά διαφέρει από περιοχή σε περιοχή. Π.χ. Βαλένθια έχει τη μεγαλύτερη φορολογία και Ανδαλουσία τη μικρότερη στην Ιβηρική Ισπανία. Επίσης ο Φ.Π.Α σε διαμονή, συγκοινωνίες, φαγητό είναι μόλις στο 10% ενώ σε βασικά τρόφιμα ψωμί, γάλα, αυγά κλπ. μόλις 4%. Στα Κανάρια και την Αφρικανική Ισπανία είναι ακόμη μικρότερος. Όλα αυτά επηρεάζουν αρκετά τις τιμές.

Τη σημασία του έχει επίσης πως η Ισπανία είναι η χώρα με τα μεγαλύτερα τουριστικά έσοδα στον κόσμο.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.050
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Μη επιστρέψιμη τιμή, μέσω Bedsonline και Standard Σουίτα!!!!!!!!1

Δεν χρειάζομαι αποδείξεις, δεν σε αμφισβητώ. Απλά δεν συνηθίζονται αυτές οι τιμές.
 

gkalla

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
6.647
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στο Γκιμαράες επιβεβαιώνω κι εγώ ότι ήταν πολύ οικονομικά. Σαλάτα, πρώτο πιάτο, κυρίως, γλυκό, καφέ και 1,5 κιλό καλό κρασί, 4 άτομα, 26€ όλοι μαζί.
Όμως Πόρτο και κυρίως Λισαβόνα στα δικά μας επίπεδα.
Στην Ισπανία, Βαρκελώνη, Μπιλμπάο, Σαν Σεμπαστιάν ακριβά (εκτός κι αν πας σε μη τουριστικές περιοχές όπως Poble Sec στην Βαρκελώνη) αλλά σε άλλες πόλεις και περιοχές από νορμάλ έως φτηνά.
Κρασί και γενικότερα αλκοόλ πολύ οικονομικά και στις 2 χώρες.
Ενοικίαση αυτοκινήτου περίπου στα ίδια.
Αεροπορικά πιο ακριβά η Πορτογαλία (Ανάλογα την εποχή ή και την πόλη).
Διαμονή φθηνότερα η Πορτογαλία.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.162
Likes
5.047
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Αντίθετα, εγώ σε δύο διαφορετικές χρονιές έβρισκα σχεδόν διπλάσιες τιμές στο Πόρτο, έναντι της Λισαβόνας. Η μία πρόσφατη. Στη θερινή σεζόν φθηνό αυτοκίνητο ούτε για δείγμα, πολλούς μήνες πριν.
Επίσης εδώ και δυο χρόνια τα ξενοδοχεία έχουν πάρει την ανιούσα και στις δύο πόλεις, μιλάμε για διπλάσιες τιμές σε σχέση με το 2019.
Σε σύγκριση με τις δύο χώρες, θα έλεγα ότι δεν υπάρχουν αισθητές διαφορές στις τιμές, ίσως λίγο φθηνότερη η Πορτογαλία.
Εγραψα αν πρόσεξες - ειναι ,ηταν ; - γιατι εγω το νοικιασα 2,50 € πριν 6-7 χρονια και Μαη μηνα ,οχι ντάλα καλοκαιρι
 

Μάγδα

Member
Μηνύματα
349
Likes
1.334
Επόμενο Ταξίδι
Κοπεγχάγη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Πήγα Καλοκαίρι 2021 Πορτογαλία από Λισαβόνα ως Πόρτο και το καλοκαίρι του 2022 Βαρκελώνη και περίχωρα (Καταλονία), 7 διανυκτερεύσεις και τα δύο σε τετράστερα κεντρικά ξενοδοχεία Λισαβώνα-Πόρτο, Βαρκελώνη-Τζιρόνα και ενοικίαση αυτοκινήτου (στη Πορτογαλία για ολόκληρο το διάστημα στη Καταλονία για 4 μέρες). Η Πορτογαλία βγήκε λίγο φτηνότερη (Ακόμη και στη για πολλούς πανάκριβη Βαρκελώνη φάγαμε και ήπιαμε καλά και οικονομικά-τα πανάκριβα αλλά μοναδικά αξιοθέατα της είναι άλλο θέμα). Χώρες όμορφες με καταπληκτικό φαγητό και χαλαρή διάθεση. Επόμενος στόχος στην περιοχή, Μαδρίτη- Ανδαλουσία. Γενικά και οι δυο χώρες είναι στο βαλάντιο του μέσου Έλληνα ιδιαίτερα πλέον αν τις συγκρίνεις με το εγχώριο προϊόν που έχει γίνει απλησίαστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom