Ισραήλ Ισραηλ

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ευχαριστω θα το κοιταξω, ειναι ενα ταξιδι που ειχα κλεισει το 2019 κ δεν πραγματοποιηθηκε κ θελω τωρα με την προσφορα της aegean να παω μονη.
Είχαμε με μείνει με την @underwater σε ένα χοστελ στο κέντρο. Βέβαια τα πόδια μου έβγαιναν έξω από τα σίδερα του κρεβατιού και είχε και πολύ φασαρία. Όνομα δε θυμάμαι αλλά ίσως θυμάται η Βάνα. Γενικά το Ισραήλ είναι ασφαλές. Στη δε Ιερουσαλήμ οι ορθόδοξοι δε τολμούν να σε κοιτάξουν ούτε στα μάτια. Το θέμα είναι αν θα περάσεις και Παλαιστινη που σου το προτείνω 100% να το κανεις, απλά εκεί θέλει λίγο κοινή λογική.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Είχαμε με μείνει με την @underwater σε ένα χοστελ στο κέντρο. Βέβαια τα πόδια μου έβγαιναν έξω από τα σίδερα του κρεβατιού και είχε και πολύ φασαρία. Όνομα δε θυμάμαι αλλά ίσως θυμάται η Βάνα. Γενικά το Ισραήλ είναι ασφαλές. Στη δε Ιερουσαλήμ οι ορθόδοξοι δε τολμούν να σε κοιτάξουν ούτε στα μάτια. Το θέμα είναι αν θα περάσεις και Παλαιστινη που σου το προτείνω 100% να το κανεις, απλά εκεί θέλει λίγο κοινή λογική.
Δεν βρίσκω την κράτηση, αλλά νομίζω ότι το έλεγαν Old Jaffa Hostel και ήταν στην ομώνυμη περιοχή.
Αρκετά βρώμικο, παλιατζούρα, ασυντήρητο και με υπερβολικό κόσμο το θυμάμαι (το χειρότερο κατάλυμα που μείναμε Ισραήλ και Παλαιστίνη), αλλά σίγουρα πολύ ασφαλές και το ίδιο και η περιοχή.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.390
Είχαμε με μείνει με την @underwater σε ένα χοστελ στο κέντρο. Βέβαια τα πόδια μου έβγαιναν έξω από τα σίδερα του κρεβατιού και είχε και πολύ φασαρία. Όνομα δε θυμάμαι αλλά ίσως θυμάται η Βάνα. Γενικά το Ισραήλ είναι ασφαλές. Στη δε Ιερουσαλήμ οι ορθόδοξοι δε τολμούν να σε κοιτάξουν ούτε στα μάτια. Το θέμα είναι αν θα περάσεις και Παλαιστινη που σου το προτείνω 100% να το κανεις, απλά εκεί θέλει λίγο κοινή λογική.
Ελεγα να αφησω Παλαιστινη απ εξω μιας κ θα ειναι ενα τριημερο μονο, πιο πολυ για να ζησω το 'ειμαι μονη' και επιστρεφω ξανα αργοτερα με παρεα για να παω και Παλαιστινη.
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.431
Likes
4.415
Ελεγα να αφησω Παλαιστινη απ εξω μιας κ θα ειναι ενα τριημερο μονο, πιο πολυ για να ζησω το 'ειμαι μονη' και επιστρεφω ξανα αργοτερα με παρεα για να παω και Παλαιστινη.
Στη θέση σου θα πήγαινα τουλάχιστον μισή μέρα είτε Ramallah-Nablus είτε Bethleem-Hebron (κατά προτίμηση το πρώτο, πιο σύντομο και πιο αντιπροσωπευτικό)
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.148
Likes
5.366
Ελεγα να αφησω Παλαιστινη απ εξω μιας κ θα ειναι ενα τριημερο μονο, πιο πολυ για να ζησω το 'ειμαι μονη' και επιστρεφω ξανα αργοτερα με παρεα για να παω και Παλαιστινη.
Άφησε την Παλαιστίνη και αφιέρωσε το τριήμερο στο Τελ Αβίβ και την παλιά πόλη της Ιερουσαλήμ. Αρκεί νομίζω για να πάρεις μία πρώτη δυνατή γεύση από την χώρα και να αδημονείς να επιστρέψεις. Μόνο βρες τρόπο όταν πας στην Ιερουσαλήμ να δεις και το διαχωριστικό τείχος. Εμπειρία.
 

apodrasi

Member
Μηνύματα
546
Likes
1.010
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ινδία-Περού
Τι λέτε για female solo στο Ισραήλ;
Έχετε να προτείνετε καταλύματα σε Τελ Αβίβ σε σημεία με πολλή κίνηση και κόσμο;
Έχω μείνει κι εγώ solo Τελ Αβίβ, στο Lusky hotel, σχεδόν μπροστά στην παραλία με θέα θάλασσα, όλα καλά. Είχε και υπόγειο καταφύγιο (το πλυσταριό), όπου έτυχε να μαζευτούμε και να κάνουμε δημόσιες σχέσεις ένα βράδυ που χτύπησαν σειρήνες (Ιούλιος '14).
Όσο για τους ντροπαλούς ορθόδοξους Εβραίους, φαίνεται πως έπεσα στην εξαίρεση, γιατί με ακολούθησε επίμονα στην Ιερουσαλήμ, λίγο έξω από την πύλη της Δαμασκού, δεκαπεντάχρονο κι άκουσα ΤΙΣ προστυχιές. Ως εκεί, ωστόσο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ευχαριστω θα το κοιταξω, ειναι ενα ταξιδι που ειχα κλεισει το 2019 κ δεν πραγματοποιηθηκε κ θελω τωρα με την προσφορα της aegean να παω μονη.
Γενικά είναι αρκετά πονεμένη ιστορία η αναζήτηση οικονομικού καταλύματος στο Τελ Αβίβ. Είναι πραγματικά πανάκριβα τα ξενοδοχεία, αλλά κ τα περισσότερα καταλύματα (και η εστίαση γενικα). Το 2018 είχα μείνει στο κέντρο κοντά στην παραλία σε airbnb που λεγόταν amir's apartment.(είναι κ στην booking νομιζω). Τσέκαρε το...
Θα συμφωνήσω επίσης με τον STKF, καλύτερα για τριήμερο εξερεύνησε το Τελ Αβίβ κ πήγαινε έστω μονοήμερη Ιερουσαλήμ.
Τέλος προσοχή σε πτήσεις που αναχωρούν η φτάνουν από Παρασκευή ως Σάββατο απόγευμα, γιατί λόγω του Σαμπατ δεν έχει συγκοινωνίες κ ενδεχομένως να χρειαστείς ταξί από το Ben Gurion.
Τέλος σε περίπτωση που θες να πας τώρα, να ξέρεις ότι τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου είναι περιοδος μεγάλων εβραικων εορτών (Yom Kippur, rosh Hashanah κλπ) κ ίσως γενικά κάποια πράγματα να υπολειτουργουν
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τέλος σε περίπτωση που θες να πας τώρα, να ξέρεις ότι τέλη Σεπτεμβρίου με αρχές Οκτωβρίου είναι περιοδος μεγάλων εβραικων εορτών (Yom Kippur, rosh Hashanah κλπ) κ ίσως γενικά κάποια πράγματα να υπολειτουργουν
Ναι, πολύ σημαντικό αυτό. Όταν είχαμε πάει με @fenia42 είχαμε στο νου μας να αποφύγουμε το Σάμπατ κι έτσι Παρασκευή πρωί είχαμε φύγει από Ισραήλ για Δυτική Όχθη, όπου και μείναμε για 3 περίπου ημέρες. Επιστρέφοντας Ιερουσαλήμ πέσαμε στην γιορτή του Σιμχάτ Τορά. Όλα τα μαγαζιά και τα εστιατόρια έκλεισαν (με εξαίρεση κάποια ελάχιστα καταστήματα με είδη πρώτης ανάγκης), ενώ οι συγκοινωνίες και όλες οι υπόλοιπες υπηρεσίες σταμάτησαν να λειτουργούν. Γενικώς το να πέσεις κάπου σε αργία ως τουρίστας δεν είναι και το καλύτερο, αλλά στο Ισραήλ συγκεκριμένα το κλίμα σε τέτοιες περιστάσεις είναι πολύ πιο αφιλόξενο σε σχέση με άλλους προορισμούς.
Προσωπικά επειδή έμεινα μία μέρα παραπάνω είχα σε σχέση με τη Φένια το περιθώριο χρόνου να διαπραγματευτώ λίγο την τιμή του ταξί που με πήγε από την Ιερουσαλήμ στο αεροδρόμιο (το πλήρωσα ακριβά, αλλά όχι "χρυσάφι" όπως ζητάνε όταν σε βρίσκουν στην ανάγκη). Αλλά όλη εκείνη την ημέρα που έμεινα μόνη δεν είχα επί της ουσίας τίποτα να κάνω, το μόνο ενδιαφέρον ας πούμε ήταν που έβλεπα μεγάλες ομάδες Εβραίων με παραδοσιακά ρούχα να χορεύουν και να τραγουδούν στο δρόμο σε μια κατά τα άλλα "πόλη-φάντασμα".
Οπότε ναι, αποφυγή αυτών των ημερών πάση θυσία.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.390
Σας ευχαριστω ολους, απιστευτη πηγη πληροφορισης.

Διαβαζα προσφατα ενα αρθρο που ελεγε οτι η υπουργος μεταφορων εθεσε το θεμα να μην κοβονται οι συγκοινωνιες μια ολοκληρη μερα καθε Παρασκευη απογευμε με Σαββατο απογευμα αλλα δεν ετυχε αποδοχης.

Το πλανο μου ειναι να φτασω Παρασκευη κ αναλογα με το ποσο χρονο θα κανω στο αεροδρομιο, ειτε να προλαβω συγκοινωνια για Τελ Αβιβ, ειτε αν εχει σταματησει η συγκοινωνια να βρω ταξι ή σερουτ αν υπαρχουν, η shuttle. Να μεινω Τελ Αβιβ και Σαββατο απογευμα με την αποκατασταση συγκοινωνιων να παω Ιερουσαλημ, κ απο εκει Κυριακη μεσημερι με συγκοινωνια πισω αεροδρομιο. Δεν ξερω αν στεκει ολο αυτο, ηθελα ομως να το δοκιμασω.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Κατά τη δική μου άποψη η Ιερουσαλήμ θέλει οπωσδήποτε δυο ολόκληρες ημέρες για να γυρίσεις μόνο τη παλιά πόλη. Μισή μέρα δεν αξίζει, εγώ με τόσο λίγο χρόνο θα έμενα Τελ Αβιβ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.384
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom