Ισραήλ Ισραηλ

Μηνύματα
20
Likes
13
Προφανώς δε μπορείς να παραδώσεις Αράβικο αυτοκίνητο στο αεροδρόμιο.
Βασικά έχεις μπερδέψει λίγο τις περιοχές. Ξέρεις τι ισχύει σχετικά με τις ζώνες a, b, c στην Παλαιστίνη?
Μόλις διαβασα για τις ζωνες σ ενα thread στο tripadvisor αλλα ολοι οι χαρτες των un ειναι κατεβασμενοι. Νομιζω απαγορευεται στην Α σωστα?
 
Μηνύματα
20
Likes
13
Όταν λες απαγορεύεται τι εννοείς?
Οτι δεν μπορεις να οδηγησεις σε αυτες τις περιοχες. Εν τω μεταξυ προσπαθω ν αβρω καποιο προσφατο λινκ για το τι παιζει γενικα, και δεν μπορω να βρω τιποτα.
 

erodios

Member
Μηνύματα
77
Likes
196
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
... για κάτι γενικευμένο κανείς δεν ξέρει οπότε δεν είναι κριτήριο για να σε σταματήσει κατά την άποψή μου. @erodios
@aikaterinib χαίρομαι που επέστρεψες με θετικές εντυπώσεις από τα Ιεροσόλυμα! Κι εγώ τελικά δε σταμάτησα την οργάνωση του ταξιδιού μου. Όμως η αναβλητικότητα των δύο ημερών μού κόστισε ήδη +50€ στα αεροπορικά :mad:. Ήθελα ακόμα να ρωτήσω αν έμεινες καθόλου στο Τελ Αβίβ. Προγραμματίζω να κάνω δύο διανυκτερεύσεις εκεί και δεν ξέρω αν είναι καλύτερα να μείνω στη Γιάφα ή κάπου κοντά στο κέντρο της πόλης ή στην παραλία της. Η μία μέρα από τις δύο θα είναι Σάββατο, που απ' ό,τι κατάλαβα δεν κινείται τίποτα στο εβραϊκό τουλάχιστον Ισραήλ, κι έτσι θα ήθελα να έχω κοντά εστιατόρια/καφετέριες κλπ. σε λειτουργία. Η αναζήτηση μου εμφανίζει μεγαλύτερη πυκνότητα τέτοιων καταστημάτων στη Γιάφα o_O.
 

erodios

Member
Μηνύματα
77
Likes
196
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
@aikaterinib πόση ώρα χρειάστηκε στο αεροδρόμιο για τη θεώρηση της εισόδου σου στη χώρα (φαντάζομαι ισχύει πως χρειάζεται απλώς διαβατήριο, εισιτήριο επιστροφής, διαμονή);
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Δεν έμεινα καθόλου στο Τελ αβιδ απο το αεροδρόμιο με λεωφορείο πήγα κατευθείαν Ιεροσόλυμα
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Περίπου 40 λεπτά στον έλεγχο διαβατηρίων αλλά εξαρτάται απο τον κόσμο που έχει .Θα χρειαστείς διαβατήριο που να λήγει τουλάχιστον 6 μήνες μετά.Επίσης θα σου ζητήσουν εισιτήρια επιστροφής που θα μείνεις σε γνωστό σου ξενοδοχείο κτλ .Να τα έχεις όλα εκτυπωμένα ή στο κινητό. Δε σου σφραγίζουν το διαβατήρια αλλά σου δίνουν ένα χαρτάκι εισόδου προφανώς για τον εάν θα πας εκδρομή Ιορδανία Παλαιστίνη κτλ Επίσης και στην επιστροφή σε ρωτάνε διάφορα στο αεροδρόμιο που πήγες τι έκανες ποιον είδες τι δουλειά κάνεις κτλ και εάν δουν σφραγισμένο στο διαβατήριο καμιά visa εισόδου απο καμιά περίεργη για αυτούς χώρα πάλι σε ρωτάνε τι είχες πάει να κάνεις κτλ.Τα μαγαζιά τους κλείνουν το απόγευμα της Παρασκευής και ανοίγουν απόγευμα Σαββάτου οι δημόσιες συγκοινωνίες από το μεσημέρι της Παρασκευής .Μετά μόνο ταξί που φυσικά φροντίζουν να το εκμεταλευτούν στο έπακρο .Σου εύχομαι να περάσεις καλά @erodios
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Εγω πάντος που πήγα Βηβλεεμ με γκρουπ απο τα Ιεροσόλυμα στην Παλαιστίνη αλλάξανε λεωφορείο και μπήκαμε σε λεωφορείο της Παλαιστίνης και στην επιστροφή το ίδιο
 

Konstantinb

Member
Μηνύματα
214
Likes
933
Φτάνω αύριο πρωί Τελ Αβίβ 9πμ, τρένο για κέντρο δεν θα έχει αλλά στο moovit μου βγάζει κάποιες διαδρομές με λεωφορείο, ενώ στο Google maps όχι

Ξέρει κανείς τι ισχύει?
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Έκλεισα Οκτώβριο για Τελ Αβίβ,άφιξη Πέμπτη πρωί αναχώρηση Κυριακή πρωί.Το πλάνο μου λέει και οι τρείς διανυκτερεύσεις Τελ Αβίβ και αυθημερόν Ιερουσαλήμ.Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για Ιερουσαλήμ; Απευθείας με το που φτάσουμε (και αν ναι υπάρχει κάπου να κλειδώσουμε τα πράγματα μας) η την επόμενη με τουρ (λόγω Shabbat)?
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει και να μην αναλωθουμε" κάτσε να γίνει λόγω covid" κλπ...
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Προσωπικά θα επέλεγα να μείνω Ιερουσαλήμ, αλλά γούστα είναι αυτά.
Παρασκευή απόγευμα με Σάββατο απόγευμα η πόλη ερημώνει (το Εβραϊκό κομμάτι τουλάχιστον). Θα δεις μερικές ωραίες εικόνες, αλλά δε θα προτιμούσα να πάω τότε.
 

aikaterinib

Member
Μηνύματα
86
Likes
377
Επόμενο Ταξίδι
Who Knows
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Έκλεισα Οκτώβριο για Τελ Αβίβ,άφιξη Πέμπτη πρωί αναχώρηση Κυριακή πρωί.Το πλάνο μου λέει και οι τρείς διανυκτερεύσεις Τελ Αβίβ και αυθημερόν Ιερουσαλήμ.Ποια θα ήταν η καλύτερη επιλογή για Ιερουσαλήμ; Απευθείας με το που φτάσουμε (και αν ναι υπάρχει κάπου να κλειδώσουμε τα πράγματα μας) η την επόμενη με τουρ (λόγω Shabbat)?
Παρακαλώ όποιος γνωρίζει να απαντήσει και να μην αναλωθουμε" κάτσε να γίνει λόγω covid" κλπ...
Θα σου συνιστούσα να διανυκτερεύσεις και στα Ιεροσόλυμα (1-1:30 ωρα απο Τελ Αβίδ) για να έχεις χρόνο να δεις πράγματα ίσως να πας και δίπλα στην Παλαιστίνη στην Βηθλεέμ αν σε ενδιαφέρει φυσικά.(με γκρουπ) .Μπορείς να κλείσεις ολοήμερο με γρουπ απο Τελ Αβιδ και επιστροφή ή και απο τα Ιεροσόλυμα .
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.798
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom