Ισραήλ Ισραηλ

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Με παιδιά θα επιχειρουσατε ταξίδι Ισραήλ και Παλαιστίνη?
Ναι, θα είναι λίγο πιο δύσκολα όμως στις εξής 2 περιπτώσεις :
1.Να ακολουθήσετε κάποιο αγγλόφωνο τουρ (στην περίπτωση που τα παιδιά είναι μικρά και δεν κατέχουν καλά αγγλικά)
2.Να μεταβείτε με τοπικά μέσα μεταφοράς σε Παλαιστινιακά εδάφη.
Και τα 2 παραπάνω βέβαια εφόσον το ταξίδι είναι ατομικό κι όχι με γκρουπ από Ελλάδα
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Ναι, θα είναι λίγο πιο δύσκολα όμως στις εξής 2 περιπτώσεις :
1.Να ακολουθήσετε κάποιο αγγλόφωνο τουρ (στην περίπτωση που τα παιδιά είναι μικρά και δεν κατέχουν καλά αγγλικά)
2.Να μεταβείτε με τοπικά μέσα μεταφοράς σε Παλαιστινιακά εδάφη.
Και τα 2 παραπάνω βέβαια εφόσον το ταξίδι είναι ατομικό κι όχι με γκρουπ από Ελλάδα
Το 2ο γιατί;
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Για κάποιον ο οποίος δεν έχει εμπειρία από Μέση Ανατολή και πέριξ, έχει έναν επιπλέον βαθμό δυσκολίας σε σχέση πχ με έναν Ευρωπαϊκό προορισμό, χωρίς βέβαια να είναι κάτι που δε γίνεται ή δε θα πρότεινα γενικότερα.
Για μένα είναι εξαιρετική εμπειρία, εφόσον θέλει κάποιος να καταλάβει καλύτερα την πολιτικοκοινωνική κατάσταση στην περιοχή.
Η εμπειρία που είχα παλαιότερα με το Αράβικο λεωφορείο να πηγαίνει κυριολεκτικά μέσα από χωράφια μετά από μπλόκο Ισραηλινών δε θα φύγει ποτέ από το μυαλό μου.
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Με παιδιά θα επιχειρουσατε ταξίδι Ισραήλ και Παλαιστίνη?
Όχι γιατί αν είναι μικρά θα αποσπούν την προσοχή από τους ενήλικες και δεν θα απολαμβάνουν την εμπειρία ενός τέτοιου ταξιδιού. Το Ισραήλ δεν είναι ένας ακόμη προορισμός, μία ακόμη πινέζα στον ταξιδιωτικό χάρτη. Κανείς δεν γυρίζει ίδιος. :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Για κάποιον ο οποίος δεν έχει εμπειρία από Μέση Ανατολή και πέριξ, έχει έναν επιπλέον βαθμό δυσκολίας σε σχέση πχ με έναν Ευρωπαϊκό προορισμό, χωρίς βέβαια να είναι κάτι που δε γίνεται ή δε θα πρότεινα γενικότερα.
Για μένα είναι εξαιρετική εμπειρία, εφόσον θέλει κάποιος να καταλάβει καλύτερα την πολιτικοκοινωνική κατάσταση στην περιοχή.
Η εμπειρία που είχα παλαιότερα με το Αράβικο λεωφορείο να πηγαίνει κυριολεκτικά μέσα από χωράφια μετά από μπλόκο Ισραηλινών δε θα φύγει ποτέ από το μυαλό μου.
Προσωπικά δε συνάντησα πρόβλημα με τις μετακινήσεις μου εντός Παλαιστινης, αν κ πετύχαμε τον πατροπαράδοτο πετροπόλεμο μια Παρασκευή, αλλά συμφωνώ ότι μπορεί να τύχει κάτι απρόοπτο στη βάση που το θέτεις. Όποτε θα έλεγα ότι η απάντηση μάλλον εξαρτάται από την ηλικία των παιδιών, από 15 και άνω δε θα έλεγα όχι.
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Να εκφράσω κάποιες απορίες;
1) Θα επισκεφτούμε τη χώρα Φεβρουάριο, άρα μπάνιο στη νεκρά θάλασσα το ξεχνάω, σωστά;
2) θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις διαδρομές στο Ισραήλ, αλλά Παλαιστίνη είπατε το ξεχνάω να το περάσω, σωστά; πως μπορώ να πάω Βηθλεέμ, Χεβρωνα, Ιορδάνη ποταμό? Έχει κάποιο πρακτορείο από Ιερουσαλήμ που να πηγαίνει στα μέρη αυτά; Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον οδηγό που να μπορούμε να τον δεσμεύσουμε για μια μέρα και να μας πάει σε αυτα τα μέρη;
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Να εκφράσω κάποιες απορίες;
1) Θα επισκεφτούμε τη χώρα Φεβρουάριο, άρα μπάνιο στη νεκρά θάλασσα το ξεχνάω, σωστά;
2) θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις διαδρομές στο Ισραήλ, αλλά Παλαιστίνη είπατε το ξεχνάω να το περάσω, σωστά; πως μπορώ να πάω Βηθλεέμ, Χεβρωνα, Ιορδάνη ποταμό? Έχει κάποιο πρακτορείο από Ιερουσαλήμ που να πηγαίνει στα μέρη αυτά; Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον οδηγό που να μπορούμε να τον δεσμεύσουμε για μια μέρα και να μας πάει σε αυτα τα μέρη;
Για το πρώτο, δε το ξεχνάς καθόλου, μια χαρά έχω κάνει μπάνιο εκεί Φεβρουάριο μήνα. Όσον αφορά στο δεύτερο δε μπορώ να βοηθήσω, έχω επισκεφτεί αυτά τα μέρη και όχι μόνο, αλλά με βάση τη Ραμάλα όπου εμένα.
 

cool_alex

Member
Μηνύματα
33
Likes
66
Να εκφράσω κάποιες απορίες;
1) Θα επισκεφτούμε τη χώρα Φεβρουάριο, άρα μπάνιο στη νεκρά θάλασσα το ξεχνάω, σωστά;
2) θα νοικιάσουμε αυτοκίνητο για τις διαδρομές στο Ισραήλ, αλλά Παλαιστίνη είπατε το ξεχνάω να το περάσω, σωστά; πως μπορώ να πάω Βηθλεέμ, Χεβρωνα, Ιορδάνη ποταμό? Έχει κάποιο πρακτορείο από Ιερουσαλήμ που να πηγαίνει στα μέρη αυτά; Μήπως γνωρίζει κανείς κάποιον οδηγό που να μπορούμε να τον δεσμεύσουμε για μια μέρα και να μας πάει σε αυτα τα μέρη;
Για το δεύτερο, όχι, δεν θα πάτε με το νοικιασμένο αμάξι επειδή η ισραηλινή ασφάλεια δεν καλύπτει τα παλαιστινιακα εδάφη. Είτε νοικιάζεις παλαιστινιακο αμάξι από την Ιερουσαλήμ, είτε πας με τοπικά μέσα στις παλαιστινιακες πόλεις, είτε με τουρ. Πρακτορείο ή οδηγό δεν γνωρίζω (πήγα με τοπικά μέσα και συνδυασμό ταξί εντός Παλαιστίνης) .
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Για το δεύτερο, όχι, δεν θα πάτε με το νοικιασμένο αμάξι επειδή η ισραηλινή ασφάλεια δεν καλύπτει τα παλαιστινιακα εδάφη. Είτε νοικιάζεις παλαιστινιακο αμάξι από την Ιερουσαλήμ, είτε πας με τοπικά μέσα στις παλαιστινιακες πόλεις, είτε με τουρ. Πρακτορείο ή οδηγό δεν γνωρίζω (πήγα με τοπικά μέσα και συνδυασμό ταξί εντός Παλαιστίνης) .
Από Ιερουσαλήμ μπορώ να νοικιάσω παλαιστινιακο αυτοκίνητο; Αυτή η λύση μου αρέσει πολύ! Μπορείς να με κατευθυνεις; πως θα το ψάξω;
 

taniakar

Member
Μηνύματα
240
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Vienna, Bratislava!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Από Ιερουσαλήμ μπορώ να νοικιάσω παλαιστινιακο αυτοκίνητο; Αυτή η λύση μου αρέσει πολύ! Μπορείς να με κατευθυνεις; πως θα το ψάξω;
Σε όλες τις μηχανές αναζήτησης κοιτάω για αυτοκίνητο στην Ιερουσαλήμ, δε μου βγάζει αποτελέσματα..
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.140
Likes
5.325
Σε όλες τις μηχανές αναζήτησης κοιτάω για αυτοκίνητο στην Ιερουσαλήμ, δε μου βγάζει αποτελέσματα..
Ίσως να ήταν καλύτερα να πας οργανωμένα σε κάποια μέρη ειδικά αν έχουν και θρησκευτικό ενδιαφέρον, όπως για παράδειγμα η Βηθλεέμ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom