Ρωσία Ιστορία για ένα νεκρό Lada

marakes

Member
Μηνύματα
13
Likes
5
Ωραίος προορισμός και κατατοπιστικότατη αφήγηση!
Αλλά έχω μια απορία: το lada ήταν niva;;; :bleh: (ρωτώ γιατί είναι το αγαπημένο μου)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μπα, Niva δεν είδα. Κάτι άλλα πιο γέρικα.
Για να δούμε μερικούς ρώσικους "ναούς"
alh4.googleusercontent.com__GfO77YFczFc_TfnRQ8Yb6OI_AAAAAAAAAII_1X_E9bApZdY_s720_DSC06295.JPG

Φωτογράφηση γάμου στο Peterhof (θεά η νύφη! Τι θεά; Ημίθεα και βάλε...)
alh3.googleusercontent.com__Onlo_eQrsu0_TfnRRQlgT2I_AAAAAAAAAIM_lqQUcuucqrA_s720_DSC06281.JPG

Στο Peterhof ξανά.
alh4.googleusercontent.com__PDDwKql79SE_Tfjj1_R4prI_AAAAAAAAAGY_okZOrWTgUeU_s512_DSC06329.JPG

(το θεό τους δεν έχουν)
alh3.googleusercontent.com__eoxu4hO1IkQ_TfnQ_AoJOfI_AAAAAAAAAIE_Hg_zijfvE1U_s512_DSC06582.JPG

(μη μου ρίξετε ban! είναι κι αυτό ένα μνημείο εθνικής υπερηφάνειας!)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.701
Likes
6.315
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Για να δούμε μερικούς ρώσικους "ναούς"

Καλέ...την "Αγία Τάνια" δεν την είδατε που άναψα τότε...το κεράκι μου; :D
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Από τρούλο πάντως, σκίζουνε! :bleh:
 

Aria_C

Member
Μηνύματα
318
Likes
112
Επόμενο Ταξίδι
Στ' αυγά μου :(
Ταξίδι-Όνειρο
Υποσαχάρια Αφρική
Είναι νέα τεχνοτροπία... Δίκλειτες "βασιλικές" μετά τρούλου!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Αν εξαιρέσεις κάποια ηθελημένα flair effect κατά τ' άλλα μεγάλο πρόβλημα το οποίο όμως σου το λύνει η πόλη... (ά, εσύ μάλλον μιλάς για τον φωτισμό μέσα στο μετρό, έ; )
E,ναι!
Αλλά είδα οι φωτος με τους ρωσικούς 'ναούς'' δεν έχουν κανένα πρόβλημα!!

Φοβερός: τι θεά λέει, ημίθεα και βάλε!! :haha:
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.961
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Για να δούμε μερικούς ρώσικους "ναούς"

Καλέ...την "Αγία Τάνια" δεν την είδατε που άναψα τότε...το κεράκι μου; :D
Κοιτα να δεις, οι Ρωσσικοι ναοι, εχουν ενα προβλημα: Καπου 30-35 χρονια μετα το θεμελιο λιθο, μετατρεπονται σε χαμοσπιτα...

Sent from my LG-P500 using Tapatalk
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Το μνημειο εθνικης υπερηφανειας μου επεσε λιγο σκοτεινο και δεν μπορω να κανω μια λεπτομερη ιστορικη αναλυση και μελετη.
Η αλλη παλι που βρηκε να ξαποστασει.!....θεωρω οτι ενα παγκακι θα ηταν πιο αναπαυτικο:D
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Η αλλη παλι που βρηκε να ξαποστασει.!....θεωρω οτι ενα παγκακι θα ηταν πιο αναπαυτικο:D
Ε, δεν είδαμε τη συνέχεια. Φαίνεται ότι τη στιγμή της λήψης της φωτογραφίας, η κοπέλα δεν είχε βολευτεί ακόμη καλά...:haha:
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Το δυνατό χαρτί: Эрмитаж

Insomnia. Όλες τις φάσεις φωτισμού τις είδα τούτο το πρώτο βράδυ με μικρές διακοπές ενός ρηχού ύπνου.
alh3.googleusercontent.com__sSKpYkDEgis_TfjhF6WvjFI_AAAAAAAAAEg_LsocIkGkBT0_s512_DSC05793.JPG

Αρκετά νωρίς και σχεδόν άυπνος έχω προγραμματίσει το ευμέγεθες Ερμιτάζ. Ανοίγει όμως στις 10:30 άρα θα πρέπει να μπολιάσω κάτι ακόμα στο πρόγραμμα και μετά από λίγη σκέψη διαλέγω τις στάσεις του μετρό. Τα πραγματικά «παλάτια του λαού» βρίσκονται στην κόκκινη γραμμή με αποκορύφωμα στολισμού και διακόσμησης την στάση Avtovo (Автово) στην οποία δυστυχώς εκτελούνται έργα.
alh5.googleusercontent.com__h6xHGJYmuHc_TfjhgIxYeDI_AAAAAAAAAEw_KXFoeVd2rCA_s720_DSC05819.JPG

Για να δώσω μια ιδέα, σε κάποιες από αυτές τις στάσεις, εκτός από τα διακοσμητικά στοιχεία παρμένα από την σοσιαλιστική ιστορία της χώρας, υπάρχουν επίσης θεόρατοι και κλασσικοί πολυέλαιοι παντού, περίτεχνες κολώνες και ένα ταβάνι υπερπαραγωγή. Άλλες στάσεις που αξίζουν ένα βλέμμα σας (αν και προετοιμαστείτε να σπαταλήσετε περίπου μια ώρα μέσα του για να τις δείτε) είναι (όλες στην κόκκινη γραμμή) οι Kirovskiy Zavod, Narvskaya (η οποία διαθέτει τα μόνα σφυροδρέπανα που κατάφερα να βρω σε τούτη την πόλη), Baltiyskaya, Pushkinskaya, Bladimirskaya
alh4.googleusercontent.com__d6kuuARe3sU_TfjhY1pcYVI_AAAAAAAAAEs_yaKFKLL_E3g_s512_DSC05855.JPG

και Pl. Vosstaniya.
alh3.googleusercontent.com__YNR59mf8TOU_Tfjhh84v_5I_AAAAAAAAAE0_XIwMQlPkgek_s720_DSC05867.JPG

Τέλος μια επιπλέον παρατήρηση αφορά τις διαφημίσεις εντός του μετρό οι οποίες με βόηθησαν να εξασκήσω τα Κυριλλικά μου καθώς αρκετές λέξεις της Ρώσικης προέρχονται από Ελληνικές ή και Λατινικές, γνωστές σε εμάς. Μετά από αρκετή εξάσκηση είχα φτάσει σε σημείο να πιστέψω προς στιγμήν ότι βρίσκομαι σε ένα παράλληλο σύμπαν όπου η γλώσσα μου αποδίδεται με διαφορετικό αλφάβητο. Στις διαφημίσεις τώρα, υπάρχουν αναρίθμητες Стоматология (Στοματολογκιγιά) αλλά και οι αδιανόητες проктология (Προκοτλογκιγιά) που απαριθμούσαν τις εξετάσεις που γίνονται σε τούτα τα ιατρεία (οι περισσότερες γίνονταν κατανοητές καθώς οι ρίζες τους ήταν ελληνικές). Κάπου κρυμμένο ανάμεσα στις εξετάσεις, βρισκόταν κι ένα μικρό κυκλάκι στα χρώματα της σημαίας των ομοφυλόφιλων... Μιλάμε για τέτοια απελευθέρωση πλέον…

Όταν φτάνω στο Ερμιτάζ η ώρα είναι 11:30 πλέον. Η πιο κοντινή στάση μετρό είναι η Nevsky Prospect/ Gostinyy Dvor για την ώρα, καθώς εντός του 2011 αναμένεται να εγκαινιαστεί και η Admiralteyskaya στην γραμμή 5, δίπλα από τον Άγιο Ισαάκ. Τούτη την ώρα ο ήλιος βρίσκεται απέναντι από τα Χειμερινά Ανάκτορα άρα οι φωτογραφίσεις είναι επιβεβλημένες.

Εντός του μουσείου πληρώνετε 10 Ε για την είσοδο και άλλα 5 Ε για την χρήση φωτογραφικής μηχανής. Μπαίνοντας μέσα δεν έχω να παραθέσω πολλά πράγματα. Στην ουσία πρόκειται για μια βόλτα στον χρόνο, μέσα σε αυτοκρατορικά ανάκτορα που χτίστηκαν με πολυτέλεια που σε αποδιοργανώνει.
alh4.googleusercontent.com__vcby4mzWEE0_TfjhwCkbGQI_AAAAAAAAAE4_fQlFRm6KpSg_s720_DSC05900.JPG
alh4.googleusercontent.com__k1Nj0Lv0iHs_Tfjh3v6lxXI_AAAAAAAAAE8_bGY2MHpR1pk_s512_DSC05914.JPG

Συμβουλή μου, αν έχετε κάτι παραπάνω από ένα ΣΚ (εξαιρώντας την Δευτέρα που δεν λειτουργεί) διαλέξτε καθημερινή για να έχει τον λιγότερο δυνατό κόσμο. Αγαπημένες γωνίες η αδιανόητη βιβλιοθήκη των ανακτόρων (αρκετά μικρή βέβαια),
alh3.googleusercontent.com__0MJK31NKl0g_TfjiGfD9fzI_AAAAAAAAAFY_IfzooFl7XPk_s512_DSC06001.JPG

οι σάλες δεξιώσεων,
alh6.googleusercontent.com__xQ5z2pOIZrg_Tfjh5J9F92I_AAAAAAAAAFA_hoSL0Bo7ln4_s720_DSC05923.JPG

alh4.googleusercontent.com__yIU5399xbEk_TfjiMw5gZ5I_AAAAAAAAAFc_2d6FmAbE8rM_s512_DSC06017.JPG

οι περίστυλες στοές του Ραφαήλ
alh6.googleusercontent.com__w6QqBRtX__E_TfjiSg1jq0I_AAAAAAAAAFg_jk_vX8fJm18_s512_DSC06081.JPG

και κάποια έργα ζωγραφικής από Renoir και Van Gogh.

Επόμενο βήμα μια επίσκεψη στον ναό Kazan (εκείνος με το κορινθιακού τύπου, περιστύλιο) πάνω στην Nesky Pr., στην πλατεία των Τεχνών με το Ρώσικο Μουσείο και μετά στο Μοναστήρι Αλεξάντρ Νέφσκι (δίπλα στην στάση Pl. Aleksandra Nevskovo) όπου μπορείτε να επισκεφτείτε το μνήμα του Ντοστογιέφκι και του Τσαϊκόφκι. Τέλος στο νησί Καμένη (ναι, ναι) για το οποίο θα επεκταθώ και λίγο παραπάνω:

Στάση Chernaya Rechka στην μπλε γραμμή. Ποδαρόδρομος νότια προς το νησί. Στην τεράστια λεωφόρο στα δεξιά μου, συνεχίζω να ακούω κάποια αυτοκίνητα να παράγουν ιδιαίτερα ανησυχητικούς ήχους, τέτοιους που σε κάνει να θες να απομακρυνθείς όσο μπορείς από την άσφαλτο (στην συνέχεια ο Samion θα με ενημερώσει ότι αυτός ο γαργαριστός πνιχτός ήχος δεν προέρχεται από καταστραμμένα ρουλεμάν στις αρθρώσεις των τροχών αλλά απο τα χειμερινά ελαστικά που ακόμα δεν έχουν αλλαχθεί). Ξεκινάω από τον δρόμο Nab Maloy Nevki και προχωράω προς το Ανάκτορο Γελάγκιν. Ο πλούτος στην Καμένη είναι απίστευτος. Ενδέχεται όλη η υψηλή κοινωνία της πόλης να βρίσκεται εδώ. Ορισμένες φορές σου είναι δύσκολο να αναγνωρίσεις τα ιστορικά ανάκτορα από τα νεόδμητα. Στα παρκινγκ τους φιγουράρουν πανάκριβα αυτοκίνητα. Μάλιστα σε ένα από αυτά είδα δίπλα δίπλα ένα Audi R8, μια Porsche Cayenne και δύο BMW 7. Κατάφυτο το νησί βέβαια με θέα στον ποταμό Μάλαγια. Περνώντας από μια γέφυρα στο δίπλα νησί, το Yelagin, θα δείτε και το ανάκτορο…
alh6.googleusercontent.com__n12T_1aZLTM_Tfjiq3zm8_I_AAAAAAAAAFw_TDa_1DzkO8U_s720_DSC06155.JPG

Τσάροι… Καθεστώς κι αυτό… Ελάτε αργά για να αποφύγετε τον πολύ κόσμο και να βγάλετε φωτογραφίες τραβηγμένες από άλλη εποχή. Πίσω από το ανάκτορο θα βρείτε κήπους και πεζόδρομους, το Kraski Oseni με αγάλματα από την ελληνική μυθολογία και ένα ακόμα ανάκτορο αγνώστων λοιπών στοιχείων.
alh5.googleusercontent.com__yJB_4zQ_tk0_Tfjiz49pzkI_AAAAAAAAAF4_4ADqsWqx7DQ_s720_DSC06174.JPG

Χαθείτε στην «ζούγκλα» νότια του πάρκου μέχρι να ξανά βγείτε στον δρόμο επιστροφής.
 

danev

Member
Μηνύματα
519
Likes
251
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρια-Τσεχια-Σλοβακια.
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΚΑ ΦΙΟΡΔ
Οι φωτό σου συμβαδίζουν με την περιγραφή σου! Εχουν και τα δύο <ζουμί>!:clap:
 

elefinor

Banned
Μηνύματα
187
Likes
59
Καλησπέρα, εξαιρετική η παρουσίαση του ταξιδιού σου, με σωστό λόγο κι εξαιρετικές εικόνες, όπως εκείνη όπου όλοι θαυμάσαμε τον... διαμπερή φωτισμό του μετρό. Από άποψη ασφάλειας/εγκληματικότητας τι εντυπώσεις αποκόμισες; Νομίζω οτι θα είναι λίαν χρήσιμη η γνώμη σου για όσους σκεφτόμαστε την Αγ. Πατρούπολη ως επόμενο προορισμό.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.516
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom