Ιστορία του μήνα - Απρίλιος 2010/ Μάιος 2010

Ιστορία του μήνα - Απρίλιος 2010/ Μάιος 2010 (3 ψήφοι)

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στην σειρά δεν αλλάζει ίσως κάτι, απλά θα ψηφίζονται περισσότερες ιστορίες. Επίσης είναι πιο απίθανες οι ισοβαθμίες κι αντίθετα είναι δυνατές πιθανές ανατροπές. Τέλος δεν θεωρώ ότι δίνοντας 3 ψήφους αξιολογώ ως ισοδύναμες τις 3 ιστορίες. Αν φαίνεται μπελαλίδικο το σύστημα Eurovison θα μπορούσαμε πάλι να επιλέγαμε 3 (ή και 5) αλλά με βαθμολόγηση 3-2-1 όπως κάνουμε στις φωτογραφίες.
Απλά λαμβάνοντας υπόψιν τον τωρινό διαγωνισμό υπάρχουν αρκετές αξιόλογες ιστορίες που θα ήθελα να τις είχα βαθμολογήσει
Όσο για το να φαίνεται η ψήφος του καθενός διαφωνώ.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.025
Likes
12.128
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Όσο για το να φαίνεται η ψήφος του καθενός διαφωνώ.
Η μυστικοτητα της ψηφοφοριας μπορει να διασφαλιστει αν ο καθενας μαζι με την ψηφο δωσει κι ενα ψευδωνυμο διαφορετικο απο το username του το οποιο θα το ξερει μονο ο ιδιος. Ή ακομα θα μπορουσαν να παρουσιαζονται και ως αριθμοι.

Τα αποτελεσματα μπορουν να παρουσιαζονται με ενα απλο πινακα. Οριζοντια πχ θα γραμμενα τα ονοματα των ιστοριων και καθετα ο αυξων αριθμος του καθε μελους που εχει ψηφισει.

Κατι τετοιο θα ειναι πολυ πιο ευκολο και για τον καταμετρητη να εχει ενα τετοιο πινακα στο excel πχ και καθε μηνυμα που θα του ερχεται να περναει απ' ευθειας τη βαθμολογια και στο τελος να ποσταρει απλα αυτον τον πινακα.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αν και δεν βρίσκω λόγο να χρησιμοποιούνται ψευδώνυμα, το να βγαίνει ο κατάλογος με αύξοντες αριθμούς δεν είναι κακή ιδέα. Απλά θα είναι μεγάλος πίνακας αν ψηφίσουν πολλά άτομα (πχ 70). Εναλλακτικά θα μπορούσε να αναλυθεί η βαθμολογία κάθε ιστορίας σε πίνακα (τόσα 12άρια, τόσα 10άρια κλπ) αν και νομίζω λίγο ενδιαφέρον θα έχει.
Η πρότασή μου είχε να κάνει με την ιεράρχηση ακόμα και των 3 ψήφων που δίνουμε και την ψήφιση περισσοτέρων από 3 ιστοριών. Το ποιο σύστημα μπορεί να ακολουθηθεί είναι θέμα αναγνωστών και διαχειριστών. Νομίζω το ευκολότερο είναι όπως γίνεται με τις φωτό (3-2-1) γιατί φοβάμαι στο Eurovision style μπορεί να υπάρξουν λάθη
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Και συμπληρώνω ότι η βαθμολογική ιεράρχηση μπορεί να επιφέρει αλλαγές. Αν μια ιστορία επιλέγεται ως τρίτη από 8 άτομα θα πάρει 8 ψήφους με το παλιό σύστημα. Μια άλλη ιστορία που επιλέγεται δεύτερη από 7 άτομα θα πάρει 7 ψήφους. Με τη παλιά ψηφοφορία η πρώτη θα κέρδιζε (8-7). Αν έστω εφαρμοστεί το 3-2-1 θα κέρδιζε η δεύτερη και με διαφορά (8-14)).
Επίσης με το υπάρχον σύστημα για να υποστηρίξει κανείς καποια ιστορία που του αρέσει μπορεί να ψηφίσει μόνο μια. Εγώ προτείνω υποχρεωτικά να ψηφίζονται 3 ή και περισσότερες αναλόγως του συστήματος βαθμολόγησης αλλά πάντα με σειρά προτίμησης
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.972
Ωραια...τελικα τι κανουμε? Στελνουμε μειλ σε καποιον συγκεκριμενο μοντ με την γιουροβιζιονικη ψηφοφορια? Μπορω να στειλω απο τωρα?
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ωραια...τελικα τι κανουμε? Στελνουμε μειλ σε καποιον συγκεκριμενο μοντ με την γιουροβιζιονικη ψηφοφορια? Μπορω να στειλω απο τωρα?
Α εσύ είσαι πολύ καλή μαθήτρια έβγαλες γρήγορα την ύλη... θα εκτιμηθεί αλλά καλύτερα να περιμένετε λίγο να δούμε αν θα αλλάξει κάτι και με ποιο τρόπο θα γίνει...:)

(αν πάλι βιάζεσαι να στείλεις λίστα, στείλε τη στο κουνέλι αυτοπροτάθηκε για χώσιμο...:bleh:)


 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.972
Α εσύ είσαι πολύ καλή μαθήτρια έβγαλες γρήγορα την ύλη... θα εκτιμηθεί αλλά καλύτερα να περιμένετε λίγο να δούμε αν θα αλλάξει κάτι και με ποιο τρόπο θα γίνει...:)

(αν πάλι βιάζεσαι να στείλεις λίστα, στείλε τη στο κουνέλι αυτοπροτάθηκε για χώσιμο...:bleh:)





Καλα περιμενω λεπτομερειες!!
(να μην μαθαινει και τζαμπα το κουνελι τις προτιμησεις μου :D )
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
αυτο το μηνα ψηφιζετε με τον παραδοσιακο τροπο:D
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.328
Likes
3.468
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Του Κόσμου
Συμφωνώ κ γω με το (3-2-1) τρόπο ψήφων
Το eurovision σύστημα με τις άπειρες ψήφους δε νομίζω να προσφέρει κάτι καλύτερο επι της ουσίας
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
το να αποκαλυπτεται δημοσια τι ψηφισε ο καθενας με οποιοδηποτε τροπο δεν νομιζω οτι θα γινει:cool:
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Ντερμπι μεγαλο ντερμπι για περαστε για διαβασμα...:clap::clap::bleh:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Nτέρμπυ κορυφής; 3ης 4ης, τι απ'όλα;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.339
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom