ΗΠΑ Καναδάς Ισχυει το διπλωμα οδήγησης στον ΚΑΝΑΔΑ - ΗΠΑ?

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Καλησπέρα
Διαβάζω διάφορα για το IDP που εδω το δινει η ΕΛΠΑ, μου φαίνεται αρκετά περίεργο που κάτοχοι ελληνικών διπλωμάτων το χρειάζονται. Διαβάζω για παράδειγμα πως αν η χώρα που εξέδωσε το δίπλωμα ανήκει στις χώρες που υπέγραψαν "1949 Geneva Convention on Road Traffic" * (η Ελλάδα ανήκει σε αυτές) και αν υπάρχει φωτογραφία και λατινικοί χαρακτήρες τότε μπορεί να χρησιμοποιηθεί το υπάρχον δίπλωμα. Αν κάποια από τις παραπάνω προϋποθέσεις δεν ισχύει πρέπει ο οδηγός να έχει και διεθνές δίπλωμα οδήγησης IDP!!!!!
Οι προσωπικές εμπειρίες των μελών δείχνουν σαφως πως δεν τους ζήτησαν, απο την άλλη βέβαια αυτό δεν είναι κριτήριο, θα ήθελα να μάθω αν υπάρχει κάποιος υπεύθυνος κρατικός φορέας που να εξηγεί σύμφωνα με ποιο κανονισμό πρέπει ή δεν πρέπει τελικά οι κάτοχοι ελληνικών διπλωμάτων να προμηθεύονται IDP!!!!
Παραθέτω:

About foreign driving licence
Tourists may drive in the US for up to a year with a foreign driving licence, provided the issuing country is party to the 1949 Geneva Convention on Road Traffic (see art. 1 and art. 25 para. 1) or to the Convention on the Regulation of Inter-American Automotive Traffic (Washington, 1943); most countries are contracting parties. If your licence wasn’t issued by a country which is a contracting party to either of these conventions or if you intend to work or study in the US, you must obtain a driving licence (usually within 30 to 90 days) in the state where you land or where you’re a resident. This may result in the confiscation of your foreign or existing licence (or your American licence may be stamped ‘valid in state only’). You may need an American licence in order to obtain car insurance.

If your foreign licence doesn’t contain a photograph or is written in a language other than English, it’s wise (but not mandatory) to obtain an International Driver’s Permit (IDP). Always carry your foreign licence as well as your IDP. Without an IDP it may be necessary to obtain a certified English translation of your foreign driving licence, usually obtainable from your country’s embassy in the US.

* https://en.wikipedia.org/wiki/International_Driving_Permit
Ψάξε μέσω google οπωσδηποτε στο State που θα οδηγησεις τι επιτρεπεται και τι οχι..Η νομοθεσία για αυτό αφορά την Πολιτεία οπότε διαφοροποιείται...Σε κάποιες αναφέρεται ότι αναγνωρίζονται διπλώματα απο Γερμανία και Γαλλία (απορία μου έκανε γιατί όχι το σύνολο αυτών της ΕΕ). Η σχετική υπηρεσία ονομάζεται DMV ή ΒΜV , εξαρταται τη Πολιτεία. Ίσως υπάρχουν και άλλες ονομασίες. Εκεί θα είναι ευκρινέστατο το τι επιτρέπεται και τι όχι.
 

Capoeiror

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
https://www.usa.gov/visitors-driving
Εδώ λέει ότι ότι ίσως σε κάποιες πολιτείες χρειάζεται το διεθνές, οπότε ελέγχεις ανάλογα με το πού θέλεις να οδηγήσεις.
Αν και αυτό που ξέρω είναι το ίδιο με τη φίλη από πάνω. Το σίγουρο είναι ότι η ΕΛΠΑ θα προσπαθήσει να σου βγάλει διεθνές ακόμη κι αν πας Βουλγαρία ή Τουρκία. Προσωπικά δεν το έχω κάνει, ούτε θα το κάνω στο ταξίδι για Γεωργία και Ρωσία. Απλά έχω μεταφράσει το δίπλωμά μου στα Τουρκικά, στα Αγγλικά και στα Ρωσικά, μου κόστισε σύνολο 24 ευρώ και ισχύει όσο ισχύει το δίπλωμα.
Για Αμερική, εσύ διαλέγεις :D
Γεια σου!! τι εννοεις απλα μετεφρασες το διπλωμα που?
 

Capoeiror

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Απλα σε δικηγόρο, ή και στη μεταφραστική Υπηρεσία του Υπουργείου Εξωτερικών ακόμη καλύτερα.
Ναι καταλαβα αλλα ποσο ποιο ισχυρο ειναι να το μεταφρασεις εκει εφοσον οι πιο πολλοι αναφερουν ΕΛΠΑ και εχει κ λιγοτερο κοστος στ υπουργειο κ ν εχει τν ιδια ισχυ ..περιεργο...εννοω ποια η διαφορα...κ απλά πας υπουργειο και τους λες θελ.ω μεταφραση δηπλωματος;

σορρυ που ρωταω ετσι προσπαθω ν καταλαβω γτι αν ισχυει οσο κ τ διπλωμα κ ειναι δεκτο στον Καναδα εννεοιτε Υπουργειο τοτε!!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Λοιπόν, για να μην παρεξηγούμαστε. Από όσα έψαξα και διάβασα τώρα, για να μάθω κι εγώ τίποτα παραπάνω, στον Καναδά δεν απαιτείται διεθνές δίπλωμα οδήγησης, εφόσον το δίπλωμά σου είναι στα Αγγλικά ή στα Γαλλικά κι έχει φωτό επάνω. Τώρα, τι μπορείς να κάνεις, ο καθένας επιλέγει. Προσωπικά, το νταβατζιλίκι της ΕΛΠΑ που μου δήλωνε κατηγορηματικά ότι βάσει νόμου πρέπει να έχω διεθνές δίπλωμα για να πάω Τουρκία που ήθελα τότε (όπου παρεμπιπτόντως πήγα με το απλό ροζουλί, αφού τηλεφώνησα στο συνοριακό σταθμό τους, στο τελωνέιο και πήγα και στο Προξενείο τους), με έκανε να μη θέλω ούτε να τους βλέπω.
Άλλοι λένε να το βγάλεις, "για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο". Ο καθένας επιλέγει, είπαμε. :)
 

Capoeiror

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Λοιπόν, για να μην παρεξηγούμαστε. Από όσα έψαξα και διάβασα τώρα, για να μάθω κι εγώ τίποτα παραπάνω, στον Καναδά δεν απαιτείται διεθνές δίπλωμα οδήγησης, εφόσον το δίπλωμά σου είναι στα Αγγλικά ή στα Γαλλικά κι έχει φωτό επάνω. Τώρα, τι μπορείς να κάνεις, ο καθένας επιλέγει. Προσωπικά, το νταβατζιλίκι της ΕΛΠΑ που μου δήλωνε κατηγορηματικά ότι βάσει νόμου πρέπει να έχω διεθνές δίπλωμα για να πάω Τουρκία που ήθελα τότε (όπου παρεμπιπτόντως πήγα με το απλό ροζουλί, αφού τηλεφώνησα στο συνοριακό σταθμό τους, στο τελωνέιο και πήγα και στο Προξενείο τους), με έκανε να μη θέλω ούτε να τους βλέπω.
Άλλοι λένε να το βγάλεις, "για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο". Ο καθένας επιλέγει, είπαμε. :)
ωραια εγω εχω καρτα ροζουλι τ στοιχεια μου ειναι στ λατινικα οκ...απλα οτι αλλο ανγραφεται στ καρτα πανω ειναι ελληνικα ...Μια συμβουλη θ ηθελα απο σενα μιας που εχεις μια πειρα προτινεις δλδ ν παω υπουργειο καλυτερα θ μ καλημενη...πρωτη φορα παω καναδα κ δν εχω ιδεα...γιατι οντως η ΕΛΠΑ κοστιχζει αρκετα κ δν μ παιρνει

Η μου λες γνκα ν μν παω καν να το μεταφρασω?
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Αγαπητή φίλη,
Δεν μπορώ εγώ να σου πω αν πας για μετάφραση το δίπλωμά σου, αν το αφήσεις έτσι, ή αν θα βγάλεις διεθνές, μη σε πάρω στο λαιμό μου, χωρίς να έχω πάει Καναδά. Μέχρι στιγμής, στην Κούβα, Τουρκία, Ισλανδία, Σκόπια, Σερβία, Βουλγαρία, Αλβανία, Ρουμανία, Ισπανία έχω οδηγήσει με το δίπλωμά μου, παλιότερα το ροζ και τώρα με την κάρτα την καινούρια. Επειδή είναι Καναδάς, και το παλιό ροζ δίπλωμα δείχνει κάπως είναι η αλήθεια, στη θέση σου θα το μετέφραζα (στο Υπουργείο εννοείται, πιο φτηνά και αξιόπιστα από δικηγόρο), ή θα έβγαζα το καινούριο δίπλωμα-κάρτα. Αλλά, αυτά θα έκανα εγώ, εσύ αποφασίζεις για τον εαυτό σου. Είτε την ψάχνεις διαβάζοντας νόμους, ρωτώντς αρμόδιες πηγές (εννοώ εδώ είμαστε απλά ταξιδιωτικό φόρουμ, δεν εκφράζουμε επίσημη αρχή), είτε ρισκάρεις λιγουλάκι. ;)

Και κάτι ακόμη: Το δίπλωμά σου ΔΕΝ είναι στα λατινικά, απλά τα στοιχεία σου είναι.
 
Last edited by a moderator:

Capoeiror

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Αγαπητή φίλη,
Δεν μπορώ εγώ να σου πω αν πας για μετάφραση το δίπλωμά σου, αν το αφήσεις έτσι, ή αν θα βγάλεις διεθνές, μη σε πάρω στο λαιμό μου, χωρίς να έχω πάει Καναδά. Μέχρι στιγμής, στην Κούβα, Τουρκία, Ισλανδία, Σκόπια, Σερβία, Βουλγαρία, Αλβανία, Ρουμανία, Ισπανία έχω οδηγήσει με το δίπλωμά μου, παλιότερα το ροζ και τώρα με την κάρτα την καινούρια. Επειδή είναι Καναδάς, και το παλιό ροζ δίπλωμα δείχνει κάπως είναι η αλήθεια, στη θέση σου θα το μετέφραζα (στο Υπουργείο εννοείται, πιο φτηνά και αξιόπιστα από δικηγόρο), ή θα έβγαζα το καινούριο δίπλωμα-κάρτα. Αλλά, αυτά θα έκανα εγώ, εσύ αποφασίζεις για τον εαυτό σου. Είτε την ψάχνεις διαβάζοντας νόμους, ρωτώντς αρμόδιες πηγές (εννοώ εδώ είμαστε απλά ταξιδιωτικό φόρουμ, δεν εκφράζουμε επίσημη αρχή), είτε ρισκάρεις λιγουλάκι. ;)
Μια χαρα τα λες φιλε μου και ευχαριστω πολυ ναι θα κατσω να το ψαξω εις βαθος....και εχω το καινουριο διπλωμα περσυ τ εβγαλα....ναι εστω τ στοιχεια μου ειναι λατινικα..θα ρωτησ στο υπουργειο μεταφορων!! ευχαριστω παλι!!
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.553
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Μια χαρα τα λες φιλε μου και ευχαριστω πολυ ναι θα κατσω να το ψαξω εις βαθος....και εχω το καινουριο διπλωμα περσυ τ εβγαλα....ναι εστω τ στοιχεια μου ειναι λατινικα..θα ρωτησ στο υπουργειο μεταφορων!! ευχαριστω παλι!!
Και κάνε και μια προσπάθεια να γράφεις ολόκληρες τις λέξεις. Εδώ είναι φόρουμ!
 
Μηνύματα
14
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
????
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χαβάη - Μπόρα Μπόρα
International Driving Permits
The State of California does not recognize an International Driving Permit (IDP) as a valid driver license. California does recognize a valid driver license that is issued by a foreign jurisdiction (country, state, territory) of which the license holder is a resident.

The IDP is only a translation of information contained on a person's foreign driver license and is not required to operate a motor vehicle in California.

https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/dl/dl_info#international

Δείτε σε ποια πολιτεία θέλετε να πάτε και αποφασίστε αν πρέπει να δώσετε στην Έλπα το νταβατζιλίκι... https://www.usa.gov/motor-vehicle-services
 

Capoeiror

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
International Driving Permits
The State of California does not recognize an International Driving Permit (IDP) as a valid driver license. California does recognize a valid driver license that is issued by a foreign jurisdiction (country, state, territory) of which the license holder is a resident.

The IDP is only a translation of information contained on a person's foreign driver license and is not required to operate a motor vehicle in California.

https://www.dmv.ca.gov/portal/dmv/detail/dl/dl_info#international

Δείτε σε ποια πολιτεία θέλετε να πάτε και αποφασίστε αν πρέπει να δώσετε στην Έλπα το νταβατζιλίκι... https://www.usa.gov/motor-vehicle-services
Οκ, ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.714
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom